Jak udostępnić internet z telefonu prosto i bezpiecznie? Na laptopa i nie tylko!

Z pewnością niejeden raz utraciłeś łączność z internetem w najmniej spodziewanym momencie. Nie masz pojęcia, co zrobić w przypadku, gdy potrzebujesz laptopa z dostępem do sieci, a router nie działa? Najprościej jest udostępnić internet z telefonu na komputer! Rzadko się zdarza, aby oba urządzenia były odcięte od sieci w tym samym czasie. Oczywiście nie można wykluczyć takiej sytuacji – szczególnie, jeśli internet mobilny oraz domowy pochodzi od tego samego operatora.

Faktem jest, że wiele osób nie ma pojęcia jak korzystać z internetu z telefonu na laptopie. Udostępnienie danych mobilnych nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy podkreślić, że nie potrzebujemy do tego żadnych specjalistycznych umiejętności. Poniżej umieściłem kilka praktycznych wskazówek, do których warto się stosować.

Oczywiście z sieci możemy korzystać nie tylko na komputerze, ale również na innych urządzeniach. Nasz smartfon staje się routerem Wi-Fi.

Kiedy warto udostępnić internet z telefonu?

Zanim przejdziemy do tego, jak udostępnić internet z telefonu warto jest odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto to zrobić. Pamiętajmy, że podczas udostępniania wykorzystywane są dane mobilne – tylko nieliczni posiadają pakiet z nieograniczonym internetem. Wiele osób posiada konkretną liczbę GB do wykorzystania miesięcznie. Pamiętajmy, że standardowa przeglądarka wyświetla materiały w znacznie wyższej jakości, przez co zużycie następuje szybciej.kiedy warto

Nie warto jest udostępniać internetu z telefonu, jeśli możemy połączyć się w siecią Wi-Fi. Omawiane rozwiązanie jest jednak niezastąpione w przypadku awarii internetu domowego, czy też przerwy technicznej, która jest od nas niezależna.

Internet z telefonu na PC przydaje się również podczas wyjazdów. Teoretycznie współczesne smartfony zastępują nam inne urządzenia, jednak w praktyce wiele czynności wygodniej jest wykonać na komputerze. Niejedna osoba uważa, że laptop zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu obsługi.

 Udostępnianie internetu wymaga konfiguracji urządzeń, jednak proces ten trwa zaledwie kilka minut. Może jednak zdarzyć się tak, że pojawią się problemy z kompatybilnością. W takim przypadku należy sprawdzić, co może być ich przyczyną. 

Jak udostępnić internet z telefonu na komputer przez hotspot Wi-Fi?udostępnianie przez wifi

Pierwszym kokiem jest oczywiście sprawdzenie, czy posiadamy dane mobilne do wykorzystania.  Nie zawsze zużyty pakiet skutkuje spadkiem prędkości łącza. Czasami sieć działa zupełnie tak, jak wcześniej, jednak płacimy za każdą wykorzystaną jednostkę. W ustawieniach telefonu dobrze jest określić limit GB, aby uchronić się przed nadprogramowymi wydatkami. 

Aby udostępnić internet wystarczy postępować według poniższej instrukcji.

 1. W telefonie aktywujemy „Dane komórkowe”. Jest to podstawą to tego, aby uzyskać łączność z siecią.
 2. Wchodzimy w ustawienia telefonu, a następnie poszukujemy funkcji „Udostępnianie internetu”, czy też „Przenośny hotspot”. Czasami można spotkać się z nazwami, takimi jak „Hotspot osobisty”, „Tethering danych”. Wszystko zależy od modelu naszego smartfona oraz wersji oprogramowania.
 3. Poszukujemy funkcji, która może występować pod nazwą m.in. „Przenośny hotspot Wi-Fi”, „Hotspot osobisty”, „Router Wi-Fi”. W zależności od systemu może ona nazywać się nieco inaczej.
 4. Przed udostępnieniem danych mobilnych możemy zmienić nazwę sieci, czy tez hasło. Nie jest to jednak obowiązkowe.
 5. Omawianą funkcję aktywujemy zazwyczaj za pomocą suwaka on/off
 6. Przechodzimy do zakładki „Sieć” w komputerze, czy też innym urządzeniu. Wybieramy z listy nazwę sieci udostępnionej z telefonu. Wpisujemy hasło i czekamy na uzyskanie łączności.
Przedstawiony sposób udostępnienia internetu iOS lub Android jest zdecydowanie najprostszy. Dobrze jest jednak mieć świadomość, że istnieje możliwość wykorzystania standardowego kabla USB – na ten sposób decydują się głównie Ci, którzy posiadają starszy komputer nieobsługujący Wi-Fi.

Jak udostępnić internet z telefonu na komputer przez USB?

Udostępnienie internetu z telefonu na laptopa lub inne urządzenie poprzez kabel USB również nie powinno przysporzyć większych trudności. W tym przypadku możemy wykorzystać przewód, który zwykle dołączany jest do smartfona. Jeśli jednak chcemy połączyć dwa telefony, to zwykle musimy zainwestować w kabel posiadający dwie końcówki micro USB. W sprzedaży znajdują się również przejściówki, które zazwyczaj są bardzo tanie, a więc nie jest to duże obciążenie finansowe.internet przez usb

Relatywnie rzadko udostępnia się internet z telefonu poprzez połączenie przewodowe. Jeśli jednak pragniesz dowiedzieć się, jak to zrobić, to zapoznaj się z dalszą częścią poradnika.

 1. Podobnie, jak w poprzednim przypadku należy aktywować „Dane mobilne”.
 2. Podłączamy smartfon do komputera, czy też innego urządzenia za pomocą kabla USB. Zazwyczaj na tym etapie nie występują żadne problemy z kompatybilnością. Jeśli sprzęt nie widzi telefonu, to odepnij go i spróbuj jeszcze raz. Możesz także przetestować inne gniazdo.
 3. W ustawieniach telefonu przechodzimy do sekcji „Udostępnianie internetu”. Następnie poszukujemy funkcjo o nazwie „Modem USB” lub „Tethering przez USB”. Nazwa różni się w zależności od modelu smartfona.
 4. Wybieramy opcję „Router USB” lub „Telefon jako modem”. Aktywujemy ją za pomocą suwaka on/off. Na uwagę zasługuje fakt, że nie ma tutaj konieczności wpisywania hasła. Nasz komputer połączy się z siecią w sposób automatyczny.

Jak udostępnić internet z telefonu na komputer przez Bluetooth?

Ostatnim sposobem na udostępnienie internetu z telefonu na komputer jest wykorzystanie technologii Bluetooth. To prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeśli urządzenie z różnych powodów nie może połączyć się z Wi-Fi, a my nie mamy pod ręką kabla USB. Schemat postępowania także nie jest zbyt skomplikowany, szczególnie dla tych, którzy przetestowali już wyżej opisane metody.internet przez bluetooth

 1. W smartfonie aktywujemy „Dane mobilne” oraz łączność Bluetooth. Ważne jest to, aby sprawdzić, czy telefon jest widoczny dla innych urządzeń. W innym przypadku nie uzyskamy połączenia pomiędzy urządzeniami.
 2. Upewniamy się, że moduł Bluetooth jest włączony w komputerze. Przechodzimy do sekcji „Urządzenia i drukarki”, a następnie klikamy w „Dodaj urządzenie”.
 3. Komputer wyszuka wszystkie urządzenia Bluetooth znajdujące się w pobliżu. Pamiętajmy, że proces ten może trochę potrwać. Wiele zależy od wydajności komputera.
 4. Wybieramy z listy nazwę naszego telefonu. Parujemy urządzenia poprzez wpisanie odpowiedniego kodu, który wyświetli nam się na ekranie smartfona.
 5. Wchodzimy w ustawienia telefonu oraz sekcję „Udostępnianie internetu”. Szukamy funkcji „Tethering i punkt dostępu”, a następnie przechodzimy do „Tethering przez Bluetooth”.
 6. Na komputerze w sekcji „Urządzenia i drukarki” odnajdujemy smartfon i klikamy w niego prawym przyciskiem myszy. Kolejno wybieramy „Połącz używając > Punkt dostępu”. Dzięki temu uzyskamy łączność z internetem.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *