Jak ukryć aplikacje w telefonie? Android i iOS – sposoby

Współczesne smartfony pozwalają na instalację aplikacji o dowolnym charakterze. Mogą to być programy wspierające funkcje telefonu, jak na przykład oszczędzające baterie. Dostępne są także liczne gry, programy rozrywkowe, użytkowe. Na telefonie skorzystamy z aplikacji bankowej czy… randkowej. Wśród dostępnych są zarówno płatne jak i bezpłatne. W wielu przypadkach możemy chcieć dowiedzieć się jak ukryć aplikacje w telefonie.

Ukrywanie aplikacji Androida czy iPhone chroni naszą prywatność oraz wrażliwe dane. O ile uda się komuś dostać do naszego telefonu (jeśli go utracimy), to może nie być w stanie znaleźć schowanych aplikacji. Jednocześnie chcąc chronić swoją prywatność możemy ukryć aplikacje, o których istnieniu nie chcemy powiadamiać innych osób, które mogą korzystać z naszego smartfona.

Ukrywanie aplikacji – co to jest?

Czym właściwie jest ta funkcja? Jak działa ukrywanie aplikacji w telefonie? Zarówno telefony oparte o Androida, jak i te z systemem iOS wyświetlają zainstalowane programy na liście. Jest ona dostępna bezpośrednio na pulpicie urządzenia lub w tzw. szufladzie aplikacji. Aplikacje mogą być posortowane po nazwie (alfabetycznie), po czasie instalacji lub ułożone przez użytkownika w dowolny sposób. Co odpowiada za ich wyświetlanie?

Launcher i ukrywanie aplikacjiLauncher i ukrywanie aplikacji

Lista aplikacji wyświetlana jest przez launcher, czyli  aplikację podstawową telefonu . Każdy smartfon korzysta z niej, by dostarczyć użytkownikowi jak najlepszego środowiska do pracy. Dzięki launcherowi możemy uruchomić inne aplikacje, wyświetlać je na jednej liście bądź w kartach. Jeśli zatem zadajemy sobie pytanie jak ukryć aplikacje w telefonie Samsung – to zadajemy również kolejne: czy mój launcher na to pozwala?

Rodzaje i możliwości Launcherów

Programy do zarządzania zawartością smartfona można podzielić na dwie grupy: fabryczne i opcjonalne. W dobie rozwiniętego rynku wybór tych drugich jest bardzo duży. Jeśli nasz fabryczny launcher nie spełnia wymagań, to możemy rozejrzeć się za alternatywą. Są wśród nich bezpłatne oraz płatne programy, które umożliwiają ukrywanie aplikacji.

Zanim jednak zdecydujemy się na instalację nowego launchera warto sprawdzić, czy seryjny nie ma takiej funkcji. Warto poszukać informacji na ten temat w Internecie.

Jak ukryć aplikacje w telefonie Redmi?

Smartfony MI oraz Redmi – czyli bliźniaczych marek tego samego producenta mogą wygodnie skorzystać z POCO. Jest to launcher będący rozwinięciem podstawowego programu Xiaomi, a więc użytkownicy będą mogli cieszyć się niezmienionym interfejsem przy rozwiniętych funkcjonalnościach. Część telefonów ma nawet standardowo wbudowany ten launcher.

By włączyć ukrywanie aplikacji w telefonie Redmi należy:

 • przytrzymać dłużej palec na pulpicie
 • wejść w ustawienia
 • zaznaczyć opcję ukrywania aplikacji
Następnie wchodzimy w listę aplikacji oraz:
 • poprzez przeciągnięcie palcem dwa razy w prawo uruchamiamy funkcję ukrytych aplikacji
 • wybieramy aplikacje do ukrycia
 Jeśli zamierzamy ponownie wyświetlać aplikacje na głównej liście powtarzamy procedurę, tym razem odznaczając ukryte aplikacje. 
Ważne, by podczas procedury ukrywania aplikacji w telefonie Redmi ustawić hasło, które będziemy pamiętać. Może to być także odcisk palca lub wzór do narysowania na ekranie poprzez łączenie wybranych z dziewięciu wyświetlanych punktów.

Jak ukryć aplikacje w telefonie Samsung?

Jak ukryc aplikacje w telefonie SamsungJeśli posiadamy telefon z nakładką na Androida w postaci One UI poradzimy sobie bez instalowania alternatywnego oprogramowania. Żeby skorzystać z tej funkcji w Samsungu należy:

 • wejść w ustawienia
 • wybrać opcję Wyświetlacz
 • następnie przejść do opcji Ekran startowy
 • wybrać funkcję Ukryj aplikacje
 • z wyświetlonej listy wszystkich aplikacji wybrać te, których nie chcemy wyświetlać na głównej liście

By usunąć wybrane aplikacje z listy ukrywanych należy powtórzyć wymienione czynności z tym, że trzeba wtedy na liście wyświetlanych na górze już ukrytych aplikacji wybrać te do ponownego wyświetlania.

Do opcji Ekran startowy w Samsungu możemy się też dostać szybciej – wybierając trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu i opcję Ustawienia ekranu startowego. Także przy przytrzymaniu palcem dłużej na pulpicie telefonu znajdziemy krótszą drogę do tej opcji – wyświetli się na dole po prawej.

Jak ukryć aplikacje w telefonie Huawei?

Trochę inaczej wygląda to w telefonach tej chińskiej marki z zainstalowanych fabrycznym launcherem –  MIUI . Będąc na liście aplikacji należy wykonać gest powiększania, czyli dwa place przyłożone do ekranu rozszerzyć. Dostajemy się wtedy do listy ukrytych aplikacji. Aby dodać coś do tej listy należy:

 • wybrać funkcję Dodaj na końcu listy
 • z listy wszystkich aplikacji w smartfonie wybrać te, które chcemy ukryć
 • nacisnąć OK na dole ekranu (lub Anuluj, jeśli rezygnujemy)

Po tych czynnościach ukryte aplikacje wyświetlimy poprzez ponowienie gestu powiększania na liście aplikacji. By przywrócić wybrane programy na listę główną należy:

 • na liście ukrytych aplikacji wybrać przycisk Dodaj
 • odznaczyć wybrane aplikacje
 • nacisnąć przycisk OK
Warto pamiętać, że ukrytych aplikacji w telefonie Huawei nie odinstalujemy poprzez przytrzymanie ikony. Wybrane aplikacje należy pierw przywrócić na listę główną i dopiero wtedy można wykonać usunięcie ich z telefonu.

Jak ukryć aplikacje w telefonie OPPO?

Marka ta korzystająca z nakładki na Androida o nazwie  ColorOS  również oferuje funkcję ukrywania aplikacji. Aby z niej skorzystać, należy najpierw ustawić hasło prywatności. Wykonamy to w następujących krokach:

 • wchodzimy w Ustawienia
 • następnie wybieramy Prywatność
 • wchodzimy w Ukryj aplikacje, a potem Ustawienia

System poprowadzi nas przez ustanowienie hasła prywatności. Wybierzemy tam pomocniczy adres e-mail, który przyda się do odzyskania dostępu w razie zapomnienia hasła. Następnie ustawimy numer dostępu – liczbę zawierającą od jednego do aż szesnastu znaków. Teraz już możemy dostać się do listy ukrytych aplikacji:

 • uruchamiamy aplikację Telefon
 • wpisujemy #numer dostępu#

Zobaczymy listę wszystkich aplikacji telefonu wraz z włącznikami ukrycia po prawej stronie. Zaznaczenie tego włącznika przy wybranej aplikacji usunie ją z listy na ekranie głównym. W takim wypadku zobaczymy ją tylko wpisując numer dostępu w aplikacji Telefon.

Jak ukryć aplikacje w telefonie iPhone?

Funkcjonalność ta w smartfonach z systemem  iOS  jest mocno ograniczona. Apple nigdy nie udostępniło jej dla swoich urządzeń tak, jak jest to dostępne dla Androida. Można jednak posłużyć się pewnymi udogodnieniami, które spowodują, że wybrane aplikacje nie będą widoczne tak dobrze, jak inne.

Ukrywanie aplikacji z listy AppStoreUkrywanie aplikacji z listy AppStore

Ukryte w ten sposób aplikacje nie będą widoczne na liście zakupów oraz będą ukryte na liście zakupów chmury rodzinnej. Jak to zrobić?

 • wchodzimy w AppStore
 • wybieramy Przycisk konta (lub swoje zdjęcie)
 • wchodzimy w Kupione
 • przeciągamy nazwę wybranej aplikacji w lewo i wciskamy Ukryj
 • wybieramy Gotowe

Usuwanie aplikacji z list wyszukiwania

By asystent Siri nie sugerował użycia wybranych aplikacji możemy:

 • wejść w Ustawienia
 • wybrać Siri
 • wybrać interesującą nas aplikację i odznaczyć Pokaż w wyszukiwaniu oraz Pokaż aplikację

Tworzenie folderów

ukrywanie aplikacji w folderachCiekawym sposobem na ukrywanie aplikacji w telefonie iPhone jest umieszczanie ich w folderach – najlepiej zawierających dużo innych ikon. By to zrobić należy:

 • przytrzymać palec na ekranie
 • gdy ikony zaczną się ruszać przeciągnąć jedną z nich na inną
 • ikony utworzą folder, który możemy dowolnie nazwać

Możemy do utworzonego folderu przeciągnąć więcej ikon. W ten sposób zostaną one częściowo ukryte i nie będą znajdowały się na ekranie głównym.

Wyłączenie powiadomień aplikacji iPhone

Wchodząc w Ustawienia, a następnie Powiadomienia możemy na wyświetlonej liście aplikacji wybrać tą interesująca nas (a niekoniecznie innych). Następnie odznaczamy opcję Zezwalaj na powiadomienia. W ten sposób spowodujemy, że aplikacja nie będzie notyfikowała w żaden sposób swoich aktywności.

Jailbreak – rozwiązanie ryzykowne, ale skuteczne

Wykonanie jailbreak na telefonie pozwoli na instalowanie aplikacji z innych źródeł, niż tylko AppStore. Są wśród nich takie, które umożliwiają ukrywanie aplikacji na wzór Androida. Najlepiej działają na iOS 11 lub wyższym.

Należy pamiętać, że wykonanie jailbreak na telefonie Apple spowoduje utratę gwarancji, a niezabezpieczony już system nie będzie tak bezpieczny, jak oryginalny. Pamiętajmy zatem, ze czynność tę wykonujemy na własną odpowiedzialność.

Instalacja launchera alternatywnego i ukrywanie aplikacji na AndroidzieInstalacja launchera alternatywnego

Jeśli mamy już doświadczenie z telefonami z najpopularniejszym systemem, to możemy skorzystać z jednego z dostępnych w Google Play launcherów alternatywnych. Są wśród nich takie, które wyglądem przypominają oryginalne systemy. Możemy jednak także zdecydować się na program, który całkowicie odmieni wygląd ekranu startowego naszego telefonu. Wśród dostępnych funkcji znajdziemy wiele ciekawych, które mogą wzbogacić funkcjonalność naszego smartfona. Sprawdźmy czy interesujący nas program posiada funkcje ukrywania aplikacji, jeśli jest to naszym głównym lub jedynym celem.

Wśród dostępnych można wymienić choćby Nova launcher. Jest to płatne, lecz bardzo rozbudowane środowisko zarządzania telefonem. Pozwala na praktycznie nieograniczone modyfikacje wyglądu ekranu telefonu. Zmienimy ułożenie i sposób wyświetlania ikon, ich wielkość oraz wyświetlanie nazw. Zdecydujemy, czy chcemy korzystać z szuflady aplikacji czy wyświetlimy wszystkie na pulpicie.

Nova launcher pozwala na ukrywanie ikon w następujący sposób:

 • wchodzimy w Ustawienia Nova
 • wybieramy Listę aplikacji
 • klikamy opcję Ukryj aplikacje
 • z wyświetlonej listy wybieramy aplikacje do ukrycia i wychodzimy z ustawień

Gdy chcemy wyświetlić lub ukryć schowane w ten sposób aplikacje na ich podstawowej liście klikamy na nazwę karty i zaznaczamy opcję Pokaż ukryte aplikacje. Odwrotnie, chcąc je ukryć: odznaczamy tę opcję.

Nova launcher niestety nie pozwala na zabezpieczenie wyświetlania ukrytych aplikacji poprzez hasło. Ukryte aplikacje po wybraniu ich pokazywania wyświetlą się wśród innych, na głównej liście.

Ukrywanie aplikacji w telefonie jest bardzo przydatna funkcją, która może zapewnić nam prywatność i zwiększenie bezpieczeństwa. Warto z niej korzystać, jeśli nie chcemy chwalić się korzystaniem z wybranych programów przed innymi użytkownikami telefonu. Funkcja ta może przydać się też dla zabezpieczenia widoczności wrażliwych programów, na przykład do obsługi bankowości elektronicznej.

ukrywanie aplikacji

Chcąc jednak zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z konkretnych aplikacji warto zastanowić się nad zabezpieczeniem dostępu do nich za pomocą hasła.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *