Jak ustawić antenę satelitarną, a jak naziemną (DVB-T)? Praktyczne porady

Montaż i ustawienie anteny satelitarnej i naziemnej nie należą do czynności łatwych. Najprostszym rozwiązaniem jest wezwanie osób profesjonalnie zajmujących się tego rodzaju działalnością. Jeżeli jednak chcemy zająć się tym sami, należy przygotować odpowiednie narzędzia, przeczytać dokładnie instrukcję i uzbroić się w cierpliwość.

Jak zamontować antenę satelitarną domowym sposobem?

Przed montażem anteny satelitarnej najpierw zaleca się sprawdzenie, czy ma się wszystkie elementy niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.

Konieczne są takie części jak:

  • antena,
  • konwerter,
  • maszt (uchwyt do mocowania anteny),
  • śruby służące do przymocowania anteny do masztu,
  • kabel (najlepiej wykonany z miedzi),
  • odpowiednie złączki (typu F, dopasowane do średnicy kabla).

Bardzo dobrze jest mieć również osobę, która pomoże przy instalacji, a także będzie mogła informować o wyświetlanych na ekranie telewizora komunikatach.

Jak dobrze ustawić antenę satelitarną?

Optymalne funkcjonowanie anteny satelitarnej powinno być poprzedzone zapoznaniem się z instrukcją jak ustawić antenę satelitarną na satelitę hot Bird (jako, że jest to najczęściej używana w Polsce satelita).

Antena satelitarna powinna być ustawiona w miejscu, gdzie nie ma żadnych przeszkód typu drzewa czy pagórek, komin czy wysoki maszt. Nie może być ona narażona na podmuchy wiatru, gdyż mogą one obracać antenę lub też zmieniać ustawienia konwertera.

Dobrze jest również, gdy antena nie przesłania widoku z okna sąsiadom ani samemu użytkownikowi. Ponadto powinno się ją montować w miejscu, do którego ma się łatwy dostęp.

Jak obliczyć ustawienie anteny satelitarnej?

Po złożeniu anteny oraz zamontowaniu konwertera należy ją zamocować na maszcie, jednak nie dokręcając śrub, gdyż na kolejnym etapie ważne będzie obracanie anteny. Należy również obserwować ekran odbiornika telewizyjnego, gdyż samoczynnie pojawia się na nim komunikat „ustawianie anteny”.

Najlepszym sposobem na odpowiednie ustawienie anteny jest posłużenie się miernikiem cyfrowym. Ważną sprawą jest zwrócenie uwagi na kąt konwertera (należy tu posłużyć się tabelą, w której opisane jest ile stopni odchylenia anteny jest wskazane dla danego miasta w Polsce), a także kąt elewacji (pod którym antena patrzy w górę).

Trzecim krokiem jest obliczenie kąta azymutu, który oblicza się od kierunku południa wskazywanego przez kompas w kierunku ruchu wskazówek zegara. Brak jakości sygnału może być spowodowany źle przeprowadzonymi czynnościami np. zagiętymi lub załamanymi przewodami, uszkodzoną powłoką zewnętrzną przewodu, złym ich zabezpieczeniem czy nieodpowiednim położeniem (równoległym do kabli elektrycznych). Wszystkie powyższe porady pozwolą rozwiązać problem jak zamontować i ustawić antenę satelitarną.

Jaką antenę naziemną kupić?

Anteny naziemne można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Toteż pierwszą kwestią wyboru odpowiedniej anteny jest ustalenie, gdzie zechce się ją zamontować.

Anteny pokojowe – wewnętrzne są w swoim działaniu uzależnione od grubości murów pomieszczenia, wielkością okien oraz rodzaju szyb w oknach. Są one zalecane osobom, które często zmagają się ze zmienną pogodą.

Z kolei anteny zewnętrzne działają stabilniej, jako że nieistotne są tu wyżej wymienione czynniki zakłócające. Wśród anten zewnętrznych wyróżnia się anteny szerokokątne, kierunkowe oraz dookólne. Mogą występować ze wzmacniaczem (wersja aktywna) oraz bez wzmacniacza (wersja pasywna).

Jak ustawić antenę naziemną kierunkową?

jak ustawić antenę kierunkową?

Ustawienie anteny naziemnej TV cyfrowej (DVB-T) jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest odległość domu użytkownika od nadajnika sygnałów DVB-T. po drugie – duży wpływ na sygnał ma również topografia terenu.

Kolejną sprawą jest rodzaj anteny oraz jej montaż. O tym jak prawidłowo ustawić antenę naziemną dowiedzieć się można z instrukcji. Nie jest to tak skomplikowane jak ustawienie anteny satelitarnej. Najłatwiejszy sposób na poradzenie sobie z taką czynnością to ustawienie anteny naziemnej miernikiem.

Oprócz tego bardzo dobrą metodą jest tzw. „orientacja na sąsiada”, która polega na sprawdzeniu, w którym kierunku ustawione są anteny naszych sąsiadów. Obecnie bardzo pomocne w tym jak ustawić antenę na naziemną telewizję cyfrową są darmowe aplikacje na smartfona. Takie programy jak EmiMaps czy DVB-T Finder bardzo szybko są w stanie wyszukać nadajnik DVB-T, znajdujący się w zasięgu użytkownika.

Oprócz tego aplikacje pokazują wszelkie najpotrzebniejsze informacje o najważniejszych parametrach np. mocy emisji, odległości od nadajnika, dostępności kanałów. Pozwalają one również na ustalenie właściwego kierunku ustawienia anteny. Po ustawieniu anteny można już przejść do programowania telewizora. Tu również nie ma zbyt wielu problemów. Jeżeli dochodzi do jakichkolwiek problemów zewnętrznych warto wybrać strojenie ręczne zamiast automatycznego, gdyż jest ono o wiele bardziej precyzyjne i z pewnością dzięki niemu odnajdzie się wszystkie kanały.

Aplikacje DVB-T Finder oraz EmiMaps pozwolą sprawdzić częstotliwość nadawania poszczególnych MUXów (multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej). Dzięki temu wszystkiemu użytkownik ma pewność, że kanały o słabszym sygnale nie zostaną pominięte przy strojeniu.

Problemy związane z ustawianiem anten naziemnych i sposoby ich rozwiązywania

Profesjonaliści zajmujący się na co dzień montażem i ustawianiem anten naziemnych zalecają stosowanie anten bez wzmacniacza, gdyż są one mniej podatne na zakłócenia. W momencie, gdy na zewnątrz istnieje dobra widoczność i nie ma praktycznie żadnych przeszkód wówczas zaleca się wybór anten kierunkowych, które są o wiele bardziej lepsze pod względem zysku energetycznego.

Z kolei, gdy warunki są utrudnione poprzez np. wysokie bloki czy ścianę lasu zaleca się wybranie anten szerokokątnych, które mają o wiele szersze możliwości łapania sygnału. Jeżeli zaś warunki sytuacyjne są niekorzystne, a więc gdy odległość od nadajnika jest duża czy dochodzi do zagęszczenia przeszkód wówczas należy wybrać antenę z wbudowanym przedwzmacniaczem. Taki rodzaj anteny wybiera się również w momencie, gdy chce się obierać telewizję na kilku odbiornikach.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *