Jak usunąć konto na IG w 2022? Usuwanie Instagrama krok po kroku

Jeśli po latach zdecydujesz się na odcięcie od wybranych lub nawet wszystkich mediów społecznościowych, to zapewne zechcesz dowiedzieć się jak usunąć konto na IG w 2022. Krok ten może pozwolić na zapewnienie sobie dużej ilości czasu na rozwój osobisty, poprowadzenie kariery zawodowej, czy choćby rozrywkę – ale tą w „realu”. Dowiadując się jak usunąć Instagrama można być zdziwionym jak wiele można zrobić, jak dużo zyskać w miejsce zamieszczania czy oglądania zdjęć na Insta.

Zapraszam Cię do zapoznania się z poradami jak usunąć Instagrama krok po kroku. Przygotowane przeze mnie informacje i podpowiedzi pomogą Ci usunąć konto na IG na laptopie i spożytkować oszczędzony w ten sposób czas według własnych zainteresowań lub potrzeb. Nawet uzyskane w ten sposób rzadsze sięganie po telefon może być dla każdego bardzo korzystne.

Zlikwidowanie Instagrama – co oznacza?

Usunięcie konta na Instagram w 2022 roku oznacza całkowitą utratę danych. Nie zobaczysz już swoich postów, zdjęć, komentarzy czy informacji o profilu. Będzie to oznaczać bezpowrotne skasowanie wszystkiego, co zostało tam zapisane. Może zdarzyć się, że odcinając się od Instagrama chcemy z premedytacją pozbyć się danych. Jeśli jednak myślimy o ich zachowaniu, to możemy w prostych krokach je zachować.

Zapisywanie danych IG krok po krokuZapisanie-danych-IG

By zapisać dane przed usunięciem profilu na Insta należy:

 • uruchomić przeglądarkę i zalogować się do Instagrama
 • kliknąć ikonę swojego profilu
 • wejść w Ustawienia, następnie Prywatność i pezpieczeństwo
 • wybrać opcję Pobieranie danych

Po pojawieniu się okna dialogowego należy wpisać  adres e-mail, na który maja zostać wysłane dane  i potwierdzić przyciskiem poniżej.

Warto skorzystać z adresu e-mail użytego przy zakładaniu konta na IG, choćby ze względów bezpieczeństwa.

Możemy wybrać format pobrania danych: HTML lub JSON.

Trwałe usuwanie konta na Insta

Tak, trwałe. Oznacza to, że bezpowrotnie zostaną skasowane wszystkie dane dostępne na koncie. Nie będą możliwe do odzyskania – nie pomoże pisanie do wsparcia technicznego. Będą utracone. Ale tego chcemy, prawda? Zatem do dzieła, dowiedzmy się jak zlikwidować Instagram (choć nie cały, tylko nasze konto)!

No dobrze, nie stanie się to od razu. Twórcy serwisu przewidzieli, że ktoś może jeszcze zmienić decyzję. Dlatego przez kolejne 30 dni konto będzie niewidoczne (jakby nigdy nie istniało), jednak w tym czasie możliwe będzie przywrócenie wszystkich danych poprzez zalogowanie i wybranie opcji zachowania konta. Ale tylko przez 30 dni i ani dnia dłużej. Zatem decyzja będzie miała swoje konsekwencje, ale przecież właśnie tego chcemy, zgadza się?

Nie obędzie się bez wpisania specjalnego adresu:

Twórcy IG w ten sposób zapewniają, że usuniecie konta Insta nie odbędzie się przypadkowo, niezgodnie z wolą jego właściciela. Jest to swoiste zabezpieczenie, które uchroni nas przed nami samymi. Sprytne, prawda?Trwale usuwanie konta na Insta

Ciekawostką jest, że strona wyświetlana pod podanym adresem nie wygląda tak, jak Instagram, który oglądamy na co dzień. Inna jest kolorystyka, inny wygląd tekstu i odnośników, a także oprawa graficzna. Podkreśla to specjalny, wyjątkowy charakter tej strony.

Po przejściu na ten adres z listy rozwijanej będziemy mogli wybrać jedną z opcji:

 • nie mam na to czasu/za bardzo mnie to rozprasza
 • obawy dotyczące prywatności
 • utworzenie drugiego konta
 • chcę coś usunąć
 • nie mogę znaleźć osób do obserwowania
 • problemy z rozpoczęciem
 • zbyt wiele reklam
 • inny powód

Instagram, zależnie od wybranej opcji zachęci nas do skorzystania z kilku rozwiązań. Jeśli zaznaczymy problemy z rozpoczęciem, to wyświetli nam link do pomocy, w której krok po kroku wyjaśni jak zacząć korzystać z IG. Wybranie nie mam na to czasu/za bardzo mnie to rozprasza spowoduje wyświetlenie propozycji odinstalowania aplikacji z telefonu (i stosownej instrukcji) tak, by mniej czasu poświęcać na serwis. Obawy dotyczące prywatności zaproponują nam skorzystanie z wyjaśnień odnośnie: blokowania użytkownika, przekształcenia konta w prywatne, zaprzestania obserwowania czy nawet instrukcji odnośnie tego jak zachować się w przypadku ataku hakerskiego na nasze konto.

Opcja utworzenie drugiego konta zasugeruje sprawdzenie na które z kont jesteśmy obecnie zalogowani. Chcę coś usunąć wyświetli linki do instrukcji usuwania komentarzy, dodanych przez siebie zdjęć, zmiany danych o koncie czy nazwy użytkownika. Pozwoli także na zapoznanie się ze sposobami na zaprzestanie obserwowania kogoś lub bycia obserwowanym przez kogoś.

Jeśli odpowiemy, że nie możemy znaleźć osób do obserwowania, to IG zanim skasujemy konto zaproponuje wyjaśnienie jak używać hashtagów czy wyszukiwać konta, a także jak połączyć serwis z innym kontem mediów społecznościowych. Zbyt wiele reklam spotka się z wyjaśnieniem tego jak treści reklamowe są ważne (także dla użytkowników!). Tylko wybranie opcji inny powód nie powoduje wyświetlenia żadnych propozycji.

Pozostaje tylko wpisać swoje hasło. I już, stało się, IG usunięty. Czy Twoją uwagę zwróciła data ostatecznego usunięcia danych? Tak, to właśnie dzień, w którym znikną one bezpowrotnie. Do tego czasu mamy czas na zmianę decyzji.

Tymczasowe usunięcie kontaTymczasowe usuniecie konta

Jeśli nie mamy pewności, że chcemy rozstać się z naszym kontem na zawsze – skorzystajmy z tymczasowego usunięcia konta. Czym różni się to rozwiązanie od usunięcia profilu na Insta? Zapewni, że nasze konto nie będzie istnieć dla nikogo, w tym dla nas do momentu, aż to odwołamy.  Nie będzie nigdzie widoczne , także my nie będziemy mogli go przeglądać. Wydaje się to zatem ciekawa opcją dla osób, które pomimo możliwości powrotu na IG w każdej chwili – będą w stanie się przed tym powstrzymać.

Co zrobić, by tymczasowo usunąć konto IG? Można to wykonać w kilku prostych krokach.

Należy:

 • zalogować się na swój profil w przeglądarce
 • kliknąć ikonę profilu
 • wybrać Edytuj profil

Na dole wyświetlonej strony znajdziemy odnośnik o nazwie Tymczasowe wyłączenie konta. Po jego kliknięciu znajdziemy się na stronie z treścią przypominającą tą ze strony do trwałego usuwania konta. Także przyczyny naszej decyzji, możliwe do wybrania, będą wyglądały tak samo. Dotyczy to także sugerowanych działań w przypadku np. braku umiejętności korzystania z serwisu.

Tu także wprowadzamy swoje hasło i już – IG usunięty, choć tylko tymczasowo. Teraz już tylko od nas zależy kiedy na niego wrócimy. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy ponownie zalogować się na konto Insta i już – wróciliśmy. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych kroków.

Wiele serwisów internetowych stosuje różne sztuczki, by zatrzymać użytkowników. Stosowanie osobnych stron do usuwania konta czy zadawanie dodatkowych pytań przez Instagrama jest praktycznie standardem rynkowym.

Tymczasowe usunięcie konta możemy wykonać tylko raz w tygodniu. Dlatego jeśli ponownie się zalogujemy, to do kolejnego takiego działania będziemy musieli trochę poczekać.

Jak usunąć konto na IG w telefonie?

Powyższe czynności możemy bez problemu wykonać także korzystając z przeglądarki internetowej wbudowanej w nasz telefon. O ile korzystamy z Chrome, Egde czy Firefox – odbędzie się to bez problemu. Kłopoty mogą mieć użytkownicy Opery, w której proces usuwania konta może być utrudniony przez niepełną kompatybilność ze specjalnymi stronami IG. Trochę mniej wygodne może być wpisywanie adresu strony, na której trwale usuniemy IG. Ale to tylko chwila i jeżeli jesteśmy zdeterminowani, a mamy pod ręką wyłącznie telefon – na pewno znajdziemy na nią czas.

Czy da się zlikwidować Instagram bez hasła?Jak usunac konto na IG w 2022 roku bez hasla

Jeśli nie możemy zalogować się do serwisu, ponieważ nasze konto zostało zhakowane, ewentualnie zwyczajnie zapomnieliśmy hasła – to nie usuniemy konta. Nie pomoże pisanie do pomocy technicznej IG – nic nie wskóramy. Co wtedy zrobić? Jak usunąć konto na IG w 2022 roku bez hasła?

Musimy przystąpić do odzyskiwania hasła. Wejdźmy na stronę Instagrama i poniżej okienka logowania wybierzmy opcję "Nie pamiętam hasła". Następnie będziemy mogli wpisać swój adres email (koniecznie ten użyty do założenia konta), nazwę użytkownika lub numer telefonu. Na nasz adres e-mail zostanie wysłana  wiadomość służąca do zmiany hasła na nowe . Tym razem go nie zapomnijmy, może być bardzo przydatne – nie tylko do usuwania konta IG.

Jeśli Twoje konto zostało zhakowane i nie masz dostępu do ustawionego na IG e-maila do odzyskiwania hasła (haker mógł zmienić adres) – wpisz swoją nazwę użytkownika. Następnie wybierz opcję Potrzebuję dodatkowej pomocy. Takie kroki pozwolą na skontaktowanie się z Instagramem. Zostaniemy poproszeni o dodatkowe informacje, np. poprzednio używane hasła czy wcześniej ustawiony adres e-mail. Jeśli dostarczone przez nas dane będą prawidłowe, to jest duża szansa, że otrzymamy wiadomość e-mail pozwalającą na zmianę hasła i zalogowanie do IG.

Usuwanie konta na Insta i przechowywanie danych

usuwanie konta na InstaTwoje dane, nawet po skutecznym i całkowitym usunięciu konta będą przechowywane przez serwis do 90 dni. Po tym czasie zostaną całkowicie usunięte. Jednak zapis w regulaminie usługi mówi, że dane dotyczące bezpieczeństwa mogą być przechowywane dłużej. Brak jednak doprecyzowania jakie to są dane i jak długo mogą pozostać do dyspozycji administratorów serwisu.

Nieusunięte dane będą bezpieczne szczególnie, że nie są już dostępne z zewnątrz. Administracja tak dużych serwisów dba o bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *