Jak usunąć rysy z telefonu dotykowego, wyświetlacza, lub obudowy? Domowe sposoby

Duży ekran smartfona jest łatwy do uszkodzenia. Choć zapewnia wyraźny obraz, możliwość przeczytania nawet niewielkiej czcionki, czy wygodne obejrzenie filmu, to jednocześnie jest delikatny. Możesz go porysować w kieszeni: kluczami lub innymi, twardymi przedmiotami, a także odkładając ekranem do dołu na twardą powierzchnię. Wszystko to powoduje, że ekran się rysuje i wygląda nieestetycznie. Wyświetlane treści nie będą już tak dobrze widoczne, a gdy zechcesz sprzedać smartfona, to będzie miał on niższą wartość. Jak usunąć rysy z telefonu dotykowego? Jak pozbyć się mikroskopijnych uszkodzeń z wyświetlacza, lub obudowy? Poznaj domowe sposoby!

Choć trudno zastąpić profesjonalną usługę, na przykład polerowania powierzchni, używając domowych rozwiązań, to często potrafią one zaskoczyć swoją skutecznością. Przyjrzymy się kilku wybranym metodom usuwania rys z telefonu, które zostały sprawdzone przez wielu użytkowników. Zwrócę także uwagę na to, by wskazane przeze mnie rozwiązania były bezpieczne i nie powodowały powiększenia problemu, jeśli nie poradzą sobie z jego usunięciem. Do dzieła ?

jak usunąć rysy z wyświetlacza telefonu

Usuwanie rys z wyświetlacza telefonu – na czym to polega?

Rysy na ekranie to niewielkie rowki, które powstały poprzez potarcie twardym materiałem. Mogły to być klucze, piasek, czy cokolwiek innego, co ma większą twardość, niż powierzchnia smartfona. Czy są one duże? Na ogół nie, ale nawet niewielkie uszkodzenia na gładkiej powierzchni są dobrze widoczne. W ten sposób nawet jednokrotne zetknięcie Twojego telefonu z kluczami w kieszeni, może zepsuć jego wygląd, a także negatywnie wpłynąć na codzienne użytkowanie.

Na czym polegają najpopularniejsze, domowe metody na usunięcie rys z ekranu telefonu? Działają na zasadzie polerowania z jednoczesnym ścieraniem. Działa to w ten sposób, że:

  • Za pomocą narzędzia w postaci szmatki lub wacika pociera się ekran
  • Na narzędziu znajduje się substancja, która w składzie ma mikroskopijne drobinki
  • Drobinki te pocierają polerowaną powierzchnię, tworząc na niej rysy – bardzo gęstą ich sieć
  • Rysy są na tyle niewielkie, że są niewidoczne gołym okiem, a więc wyglądają, jak płaska, gładka powierzchnia
  • Jednocześnie niwelowane jest większe zarysowanie, które chcesz usunąć – staje się niewidoczne i znika

Warto pamiętać, że ścieranie pozbawia polerowaną powierzchnię części materiału. Dlatego też nie można polerować tego samego ekranu niezliczoną liczbę razy – w końcu by się wytarł i trwale uszkodził. Metody domowe nie będą tez tak dokładne i skuteczne, jak te, które mają do dyspozycji specjaliści. Wynika to z dostępności materiałów i wykorzystywanych substancji. Możemy jednak naprawdę nieźle sobie poradzić we własnym zakresie.

Jak usunąć rysy z ekranu telefonu dotykowego? Pasta do zębów – czy każda się nadaje?

Popularną metodą, stosowana przez bardzo wielu użytkowników smartfonów, jest usuwanie rys z telefonu pastą do zębów. Wystarczy, że:

  • Nałożysz niewielką ilość pasty na koniec patyczka higienicznego, na wacik lub szmatkę
  • Przetrzesz zarysowany obszar okrężnymi ruchami
  • Usuniesz pozostałości pasty mokrą szmatką

Niewielkie zarysowania powinny zostać przynajmniej nieco wygładzone. Pamiętaj, by nie trzeć zbyt mocno, ponieważ niektóre rodzaje pasty do zębów potrafią naprawdę skutecznie ścierać nawet twarde materiały. Czy każda pasta będzie dobra? Należy uważać na te, które mają dodatek węgla. Przeważnie mają one kolor czarny. Są to produkty o zwiększonym działaniu ścierającym. W takim przypadku warto delikatnie przecierać, nawet kilka razy, ale krótko i po każdorazowym wyczyszczeniu pasty sprawdzać jakie są efekty.

Jak usunąć rysy z telefonu domowym sposobem, za pomocą sody oczyszczonej?

Jeśli posiadasz sodę oczyszczoną w kuchni, to:

  • Zmieszaj ją z wodą
  • Mieszaj aż do uzyskania konsystencji podobnej do tej, jaką ma pasta do zębów
  • Następnie wykonaj przetarcie zarysowanej części ekranu, nakładając niewielką ilość sody na wacik lub patyczek, po czym wyczyść ekran
Pamiętaj, że soda oczyszczona ma podobne, podwyższone właściwości ścierające, jak pasta z dodatkiem węgla, przez co może działać bardzo mocno.

Jak usunąć rysy z telefonu proszkiem do pieczenia?

Używając tego, dostępnego prawie w każdym domu produktu, poradzisz sobie podobnie, jak wtedy, gdy skorzystasz z sody oczyszczonej. Różnicą jest to, że po zmieszaniu i uzyskaniu dość gęstej pasty do polerowania, warto odczekać kilka do kilkunastu minut. Substancja będzie się w tym czasie lekko krystalizować, co zwiększy jest właściwości ścierające.

Nie czekaj, aż pasta całkowicie stężeje, czyli wyschnie. Będzie wtedy zarówno niewygodna w użyciu, jak też może nawet jeszcze bardziej porysować ekran.

jak usunąć rysy z telefonu pastą do zębów

Puder dla dzieci i usuwanie rys z ekranu

Czy pudru można użyć podobnie? Tak, jak najbardziej. Jednak według opinii, które znalazłem, jest on dużo delikatniejszy od wcześniej wspomnianych substancji, a przez to mniej skuteczny. Można się było tego spodziewać – taki puder ma być przede wszystkim delikatny dla skóry najmłodszych. Inne jego zastosowania nie były przewidziane ?

Jak usunąć rysy z tylnej klapki telefonu?

Jeśli chcesz usunąć rysy z białej obudowy telefonu, na której widać je doskonale, lub po prostu chcesz doprowadzić materiał jakiejkolwiek obudowy smartfona do lepszego stanu, to też sobie poradzimy. Mamy do wyboru:

  • Skorzystanie z jednej z metod, które opisałem powyżej dla ekranu
  • Wykorzystanie pasty polerskiej

Pamiętaj, że pasta polerska, którą należy użyć, powinna być przeznaczona do ekranów i innych, delikatnych powierzchni. Nie należy stosować pasty polerskiej pasującej na przykład do karoserii samochodu. Jest ona zbyt mocna i tylko uszkodzi Twój telefon.

Dlaczego nie poleciłem zamówienia i użycia takiej pasty na ekranie? Zrobiłem tak dlatego, że pasty specjalistyczne, mają różne, często trudne do kontrolowania w warunkach domowych, właściwości ścieralne. Dlatego też zastosowanie niewłaściwej szmatki może w łatwy sposób spowodować trwałe uszkodzenie ekranu, jego nieczytelność w polerowanym miejscu. Produkty te powinny być stosowane wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów, lub doświadczonych amatorów.

Pasty polerskie do ekranów smartfonów używane są na ogół do polerowania mechanicznego, przy użyciu mikrosilników. Przeważnie konieczne jest także zastosowanie kilku różnych past (o różnym stopniu ścierania), we właściwej kolejności, nakładanych na różne końcówki polerujące. Jeśli zostanie to wykonane nieprawidłowo, to tylko pogorszy kwestię rys na ekranie.

Jak usunąć rysy z szyby telefonu – nie używaj wody z kranu!

To bardzo ważne. Jeśli skorzystasz z którejś z metod, które opisałem powyżej, to zawsze skorzystaj, do przygotowania preparatu ścierającego (nie licząc pasty do zębów), z następującego źródła wody:

  • Z wody mineralnej butelkowanej, o niskiej zawartości minerałów
  • Z wody filtrowanej w filtrze do użytku domowego – spożywczego
  • Z wody demineralizowanej, którą możesz kupić w sklepie

Staraj się nigdy nie używać wody z kranu. Dlaczego? Choć nadaje się ona do spożycia, to może zawierać wiele mikroelementów, które spowodują powiększenie problemu. Mogą one naprawdę mocno porysować ekran czy obudowę telefonu.

jak usunąć rysy z telefonu dotykowego

Jak dobrze usunąć rysy z telefonu? Najlepiej nie dopuścić do ich powstania

Wszystkim, którzy używają smartfona, polecam skorzystanie z zabezpieczeń, dzięki którym telefon, nawet po wielu latach intensywnej pracy, będzie wyglądał jak nowy. Skorzystać warto z osłon w postaci:

  • Ochrony ekranu smartfona
  • Ochrony obudowy, w tym pleców urządzenia i jego boków oraz narożników

Jeśli chodzi o ochronę wyświetlacza, to w grę wchodzi kilka rozwiązań:

  • Folia ochronna
  • Szkło ochronne, w tym rozwiązania w formie szkła hartowanego
  • Obudowa z wystającymi w stronę użytkownika krawędziami
Folia ochronna jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli Twój smartfon ma zakrzywiony po bokach ekran. W takim wypadku będzie ona pokrywała także te zakrzywione części, a więc chronić będzie cały ekran, a nie tylko jego płaską część.

Wybór rodzaju ochrony wyświetlacza zależy od preferencji użytkownika. Szkło jest wybierane najczęściej, jako najbardziej przypominające w dotyku oryginalny ekran. Nie będzie jednak idealnie pokrywać powierzchni zakrzywionej. Łatwiej tez pęka, w porównaniu do folii, która może nie być tak gładka, ale zakryje nawet zakrzywioną powierzchnię, jest też na ogół tańsza. Ciekawym rozwiązaniem jest rezygnacja z pokrywania wyświetlacza, a korzystanie z obudowy z mocno zaakcentowanymi brzegami. Jest to skuteczne, gdy zarysowania wynikają głównie z odkładania smartfona ekranem do dołu.

Ochrona boków, narożników i pleców smartfona może być uzyskana poprzez etui:

  • Silikonowe, często przeźroczyste, przez co nadal możesz cieszyć oko wyglądem smartfona
  • Plastikowe, bardziej sztywne i zabezpieczające urządzenie także przez naprężeniami
  • Etui z klapką, zamykane, co daje ochronę zarówno całej obudowy, jak i ekranu, przy przenoszeniu telefonu

Niezależnie od tego, który rodzaj zabezpieczenia wybierzesz, będzie ono miało pozytywny wpływ na brak konieczności usuwania rys z telefonu dotykowego.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *