Jak wyczyścić głośnik w telefonie i poprawić jakość rozmów przez słuchawkę?

Jakość rozmów głosowych to jeden z ważniejszych czynników decydujących o użyteczności telefonu komórkowego. Co prawda dzisiejsze smartfony mają dużo szersze zastosowanie, niż tylko połączenia, jednak prawidłowe działanie rozmów jest nadal niezwykle istotne. Choć korzystamy z telefonów do przeglądania Internetu, usług bankowych czy mediów społecznościowych, to trudno wyobrazić sobie komfort, gdy mamy trzeszczący głośnik w telefonie. Jak wyczyścić głośnik w telefonie i poprawić jakość rozmów przez słuchawkę? Zapraszam do zapoznania się z najlepszymi sposobami.

Czyszczenie głośnika w telefonie – kiedy może być konieczne?

Używając telefonu podczas rozmów głosowych przykładamy słuchawkę do ucha. Chowamy ją także do kieszeni, torebki, plecaka czy innego miejsca. Kładziemy tam, gdzie smartfon może być narażony na zakurzenie, zachlapanie. Jest ciągle narażony na zabrudzenia. To wszystko sprawia, że osłona głośnika urządzenia może zostać przytkana. Brud czy płyn może także dostać się do środka obudowy, jeśli nasz telefon nie jest pyłoodporny lub wodoszczelny.

Każde takie działanie może sprawić, że będziemy zmuszeni wyczyścić głośnik w telefonie. Czy można poprawić jakość rozmów przez słuchawkę wykorzystując dostępne w domu artykuły? Zanieczyszczenie głośnika może sprawić, że słabiej będziemy słyszeć rozmówcę, a także w słuchawce usłyszymy trzaski czy zakłócenia.

Czym wyczyścić głośnik w telefonie?Czym wyczyscic glosnik w telefonie

Podstawowe czyszczenie głośnika możemy wykonać za pomocą narzędzi dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Przydadzą nam się:

  • pęseta
  • patyczki higieniczne
  • zbędna szczoteczka do zębów
  • spirytus lub alkohol izopropylowy
  • wykałaczka lub plastikowy patyczek
  • lupa lub inny przyrząd powiększający
Pod żadnym pozorem nie należy do czyszczenia używać wody. Może to uszkodzić nieodwracalnie telefon. Pamiętajmy, że spirytus i alkohol izopropylowy odparowują i nie uszkadzają telefonu. Są nawet używane w specjalistycznych serwisach.

Możliwe jest, że nie wszystkie wyżej wymienione przeze mnie przedmioty będą potrzebne, by wyczyścić sprzęt. Być może uda się to zrobić łatwiej, niż nam się wydaje.

Jak wyczyścić głośnik w telefonie?

Jak sprawdzic glosnik w telefonieZacznijmy od czyszczenia na sucho. Jak sprawdzić głośnik w telefonie? Przyjrzyjmy się z bliska czy widoczne są zabrudzenia. Jeśli mamy lupę – warto z niej skorzystać. Jeśli zlokalizowaliśmy brud, to za pomocą wykałaczki lub innego podobnego przedmiotu spróbujmy je usunąć. Ważne, by podczas tej czynności  nie naciskać za mocno na zewnętrzną obudowę głośnika , gdyż możemy ją uszkodzić lub wepchnąć zabrudzenia głębiej. Starajmy się po każdym ruszeniu brudu delikatnie wystukać go na zewnątrz lekko potrząsając smartfonem – upewnimy się w ten sposób, że nie dostanie się od do środka telefonu.

Czy sprawdzić głośnik w telefonie po czyszczeniu?

Jak najbardziej. Być może kolejne kroki nie będą już konieczne, dlatego po usunięciu widocznych z zewnątrz zabrudzeń warto przetestować urządzenie wykonując połączenie do kogoś lub korzystając z bezpłatnej poczty głosowej. Podróżując po menu tej usługi będziemy mogli sprawdzić, czy nastąpiła poprawa jakości dźwięku.

Wyłączenie telefonu przed czyszczeniem jest bardzo ważne, ponieważ nawet bez użycia płynu takiego, jak alkohol izopropylowy możemy podczas tej czynności doprowadzić do zwarcia i trwałego uszkodzenia smartfona.

Czyszczenie głośnika sprężonym powietrzem

Jeśli posiadamy puszkę sprężonego powietrza, to kierując dyszę na głośnik telefonu możemy wydmuchać z niego zabrudzenia. Pamiętajmy, żeby czynność tą wykonywać niezwykle ostrożnie, a dyszy nie kierować na wprost, tylko pod małym kątem. W ten sposób zapobiegniemy uszkodzeniu membrany głośnika, która wystawiona na wysokie ciśnienie może się odkształcić lub nawet przerwać.

Trzeszczący głośnik w telefonie i czyszczenie na mokro

Trzeszczacy glosnik w telefonie
Jeśli powyżej opisane przeze mnie czynności nie pomogły, to warto skorzystać z patyczków higienicznych. Delikatnie zwilżamy patyczek w alkoholu lub spirytusie i przecieramy głośnik naszego smartfona. Pamiętajmy, by płynu nie było za dużo – ponieważ może on kapnąć do środka obudowy. Choć generalnie jest obojętny dla urządzenia, to lepiej czynność tą wykonywać choćby trzymając telefon bokiem – upewnimy się wtedy, że nic nie dostanie się do środka.  Nie dociskajmy patyczka zbyt mocno, by zapobiec wyciskaniu płynu z waty oraz uszkodzeniu głośnika. 

Po wykonaniu tych czynności powinniśmy zauważyć poprawę. Z dużą doza prawdopodobieństwa uda nam się w ten sposób wyczyścić głośnik telefonu na tyle, że rozmowy głosowe będziemy prowadzić nie słysząc zakłóceń, tylko wystarczająco głośny i czysty głos rozmówcy. Co jednak w przypadku, gdy sprawdzimy głośnik w telefonie i efekt nadal nie będzie satysfakcjonujący?

Zalany głośnik w telefonie – czy naprawimy go sami?

Jeśli uszkodzenia są na tyle poważne – jak choćby zalanie – że konieczne będzie dostanie się do środka smartfona, to możemy wykonać tą czynność sami lub znaleźć odpowiedź na pytanie ile kosztuje naprawa głośnika w telefonie. W pierwszym wypadku w zależności od marki telefonu i sposobu złożenia modelu przydadzą nam się:

  • narzędzia plastikowe do otworzenia obudowy, wraz z przyssawką do ekranu
  • klej dedykowany do ponownego sklejenia obudowy i ekranu
  • specjalistyczne śrubokręty

Jak widać nie każdy  z nas ma takie przyrządy pod ręką. Sam proces rozłożenia, czyszczenia i ponownego złożenia może być także dość trudny i czasochłonny dla osoby bez doświadczenia.

Podejmijmy się samodzielnej naprawy tylko w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że uda nam się to bez uszkadzania urządzenia. Pamiętajmy też, że grozi to utratą gwarancji, jeśli nasz smartfon jest nią jeszcze objęty.

Naprawa w serwisieNaprawa w serwisie

Trzeszczący głośnik w telefonie najskuteczniej naprawimy w profesjonalnym serwisie. Wykwalifikowani specjaliści nie raz spotykają się z podobnymi problemami i dobrze wiedzą jak skutecznie i co ważne bezpiecznie wyczyścić głośnik w telefonie. Ile kosztuje naprawa głośnika w telefonie? Koszt tej usługi wynosi od 30 zł do około 200 zł, w zależności od modelu. Jedne telefony są łatwiejsze do rozmontowania i złożenia, inne trudniejsze. Pamiętajmy też, że korzystając z urządzenia z wyższej półki za części na ogół zapłacimy więcej.

Także wymiana głośnika podlega tym samym regułom.  Przy obecnych cenach części zamiennych czyszczenie głośnika w telefonie może być mniej opłacalne niż jego wymiana . Zapewni to także, że nasze urządzenie posłuży nam dłużej – pod warunkiem, że użyte w naprawie części będą wysokiej jakości. Zapytajmy w serwisie o to, co będzie dla nas korzystniejsze cenowo – jeśli czyszczenie głośnika w telefonie będzie wykonalne, to warto jednak zastanowić się nad zastąpieniem używanej części.

W zależności od warunków gwarancji uszkodzenia wynikające z zanieczyszczeń mogą nie być objęte bezpłatną naprawą. Spytajmy o to w autoryzowanym serwisie, by uniknąć przykrej niespodzianki.

Aplikacja do czyszczenia głośnika

Choć niektóre urządzenia takie, jak smartwatche marki Apple posiadają możliwość pozbywania się wody z obudowy za pomocą ultradźwięków, to należy jednak założyć, że czyszczenie głośnika w telefonie jest czynnością manualną, a nie elektroniczną funkcją. Speaker Cleaner to aplikacja, która za pomocą krótkich dźwięków o wysokiej częstotliwości wyprowadzanych poprzez głośnik ma za zadanie usunąć zabrudzenia. Choć jej działanie jest dość logiczne, to jednak nie można zakładać, że poradzi sobie z większością rodzajów zabrudzeń. Takie aplikacje warto traktować jako ciekawostkę do przetestowania, a nie rozwiązanie problemów z jakością rozmów przez słuchawkę.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *