Jak wyłączyć napisy w telewizorze Samsung, Sony, LG, Panasonic lub innym? Podpowiedzi.

Napisy w telewizorze to przydatna funkcja, jednak czasem potrzebujemy je na chwilę wyłączyć. Próbujemy na szybko znaleźć właściwy guzik na pilocie, przeglądamy kolejne pozycje w menu. Niestety nasze starania nie przynoszą skutku. Napisy nie chcą zniknąć i w dalszym ciągu zasłaniają nam obraz.

Jeśli akurat szukasz odpowiedzi na pytanie, jak wyłączyć napisy w telewizorze, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. W dzisiejszym wpisie zamierzam skutecznie rozprawić się z tym problemem. Sposobów na usunięcie napisów jest tyle, ile modeli telewizorów i aplikacji streamingowych. Aby udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi, przeanalizuję menu najpopularniejszych marek: Samsunga, Sony, LG, Panasonic, Philips i TCL. Zaczynajmy.

Jak wyłączyć napisy w telewizorze Samsung?

napisy w TV SamsungOdpowiedzi na pytanie, jak wyłączyć napisy w telewizorze Samsung, próżno szukać w instrukcji obsługi. Producent skupia się wyłącznie na przedstawieniu ogólnych uwag dotyczących wstępnej konfiguracji odbiornika. Nieco więcej informacji można znaleźć na anglojęzycznej stronie internetowej Samsunga.

Większość telewizorów Samsunga działa w oparciu o system Tizen. Aby pozbyć się uciążliwych napisów z ekranu, należy wykonać następujące kroki:

 1. Z ekranu głównego przejdź do Ustawień.
 2. Z menu wybierz kategorię Ogólne, następnie przejdź do sekcji Ułatwienia dostępu.
 3. Teraz odszukaj pozycję Ustawienia napisów. Wyłącz napisy, odznaczając stosowne pole.

Powyższe kroki dotyczą napisów będących częścią programów telewizyjnych. Aplikacje streamingowe posiadają w tym zakresie własne ustawienia.

Pamiętaj, że napisy wcale nie muszą utrudniać Ci oglądania ulubionego serialu. W telewizorach Samsunga istnieje możliwość dostosowania ich wyglądu. Użytkownik może zmienić czcionkę, rozmiar, kolor tekstu i tła.

Jak wyłączyć napisy w telewizorze Sony?

Jeśli posiadasz telewizor Sony BRAVIA wyłączenie napisów dialogowych będzie banalnie proste. Wystarczy odnaleźć na pilocie przycisk Subtitle (CC). Niestety przycisk nie zadziała w aplikacji streamingowej (np. Netflix). W tym przypadku należy wejść do menu i ręcznie zmodyfikować ustawienia.

Aby trwale wyłączyć napisy wyświetlane do programów telewizyjnych, należy skorzystać z menu. Oto, co należy zrobić:

 1. Po wybraniu przycisku Home na pilocie, przejdź do Ustawień telewizora.
 2. Wybierz z listy kategorię Oglądanie telewizji, a następnie Preferencje (Kanały).
 3. Aby wyłączyć transkrypcję, przejdź do sekcji Ustawienie napisów i wybierz opcję Wył.

Nazwy poszczególnych pozycji w menu są uzależnione od zainstalowanej wersji oprogramowania. Powyższa instrukcja dotyczy systemu Android 9. Różnice mogą dotyczyć też budowy pilota. Zamiast przycisku Home możesz skorzystać z guzika Szybkie ustawienia.

Jak wyłączyć napisy w telewizorze LG?

jak wyłączyć napisy w tvNapisy to praktyczne rozwiązanie, które przydaje się wielu osobom, nie tylko niesłyszącym. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak po zakończeniu programu wyłączyć napisy w telewizorze LG, to mam dla Ciebie sporo podpowiedzi. Zacznijmy od tego, że na pilocie LG znajduje się przycisk Subtitle, który pomoże Ci usunąć transkrypcję z ekranu.

Drugim sposobem na wyłączenie napisów dialogowych jest przejście do menu i zmodyfikowanie ustawień. Oto sposób na wyłączenie napisów w systemie webOS od LG:

 1. Aby zmodyfikować ustawienia, wybierz przycisk Home na pilocie, a następnie zaznacz ikonę koła zębatego na górze ekranu.
 2. Pełne menu zobaczysz po wybraniu pozycji Wszystkie ustawienia.
 3. Wybierz z menu kategorię Dostępność i upewnij się, że napisy są poprawnie wyłączone.

Przycisk Subtitle nie zadziała w przypadku oglądania filmików z internetu. Aplikacje takie jak Youtube posiadają własne ustawienia związane z napisami.

Jak wyłączyć napisy w telewizorze Panasonic?

Napisy do programów telewizyjnych mogą zasłaniać sporą część obrazu. Jeśli w danym momencie nie są dla Ciebie niezbędne, to warto pomyśleć o ich wyłączeniu. Piloty do telewizorów Panasonic posiadają przycisku CC (ang. closed caption), który umożliwia wygodne zarządzanie nimi.

Po naciśnięciu guzika CC napisy powinny zniknąć. Jeśli tak się nie stało, wejdź do ustawień i sprawdź, czy wszystko jest w porządku:

 1. Naciśnij przycisk Menu na pilocie.
 2. Przejdź do kategorii Setup, a następnie wybierzesz sekcję System.
 3. Upewnij się, że pozycja Napisy jest wyłączona.
Na wielu forach internetowych można znaleźć posty o tym, że przycisk do napisów nie działa. Warto jeszcze raz przypomnieć, że transkrypcje zostaną Ci wyświetlone, o ile nadawca je przygotował. Brak napisów nie wynika więc z problemów z telewizorem.

Jak wyłączyć napisy w telewizorze Philips?

Oprócz telewizorów Samsunga i Sony sporą popularnością cieszą się w Polsce także odbiorniki Philipsa. Jeśli sam posiadasz taki telewizor i nie wiesz, jak wyłączyć napisy dla niesłyszących, to spieszę z wyjaśnieniem. Najprawdopodobniej na pilocie posiadasz przycisk CC, który umożliwia wyświetlanie transkrypcji. W tym przypadku, aby pozbyć się zbędnego tekstu, wystarczy wybrać pozycję CC OFF.

Napisy dialogowe można też wyłączyć z poziomu menu. Oto kroki, które należy podjąć:

 1. Aby dostać się do ustawień, przyciśnij Menu na pilocie.
 2. Przejdź do kategorii Funkcje i wybierz pozycję Napis.
 3. Zaznacz opcję Wyłącz, aby trwale usunąć napisy.

W przypadku telewizora Philips istnieje możliwość automatycznego włączania napisów po wyciszeniu dźwięku. Warto pamiętać o tej funkcji, by rano niepotrzebnie nie budzić domowników.

Jak wyłączyć napisy w telewizorze TCL?

jak usunać napisy dialogowe

Obecnie większość telewizorów TCL dostępnych w naszym kraju ma zainstalowany system Android TV. Jeśli nie widzisz na pilocie przycisku Subtitle lub CC, wejdź do ustawień systemowych i dokonaj stosownych zmian.

Wyłączenie napisów w systemie Android TV nie jest trudne:

 1. Naciśnij przycisk Home i przejdź do Ustawień (prawy górny róg ekranu).
 2. W menu odszukaj pozycję Preferencje, następnie wybierz Ułatwienia dostępu.
 3. Teraz możesz zrezygnować z wyświetlania napisów, wybierając opcję Wyłącz.

Mam nadzieję, że moje podpowiedzi pomogły Ci pozbyć się kłopotliwych napisów. Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie telewizorów, zapraszam do dyskusji 🙂

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Jeden komentarz

 1. Wiktor
  1 grudnia 2022
  Reply

  Dziękuję, pomogło Sony Bravia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *