Jak wyświetlić obraz z uszkodzonego telefonu na komputerze, odzyskać i zgrać dane? USB i inne sposoby

Na urządzeniach mobilnych gromadzimy wiele rodzajów danych. Wiadomości o znaczeniu sentymentalnym, zdjęcia, filmy czy nagrania, dokumentujące ważne momenty w naszym życiu – to nie tylko zwykłe pliki, ale przede wszystkim sposób na powracanie raz po raz do ważnych chwil z przeszłości. Co jednak możemy zrobić w sytuacji, w której nośnik naszych danych ulega uszkodzeniu? Czy jest dla nas wtedy jakaś nadzieja? Jak zgrać dane z telefonu z uszkodzonym wyświetlaczem? I co możemy zrobić, żeby zawczasu zabezpieczyć swoje dane?

W tym wpisie udzielimy sobie odpowiedzi na te wszystkie pytania.

 wyświetl-mój-ekran-android

Jak wyświetlić obraz z uszkodzonego telefonu na komputerze? Poradnik

Niedawna aktualizacja systemu Windows 10 wyposażyła użytkowników Androida w dynamicznie działający interfejs, umożliwiający bezpośrednie transportowanie danych ze smartfona na komputer. Aplikacja nazywa się po prostu Twój Telefon. Poniżej załączam krótką instrukcję  jej użytkowania:

  1. Uruchamiamy sklep Microsoft Store i wyszukujemy wyżej wymienioną aplikację. Analogicznie instalujemy ją również z poziomu sklepu Play w naszym smartfonie.
  2. Po jej zainstalowaniu, wykonujemy krótką konfigurację, polegającą na przejściu do wszystkich obecnych w niej zakładek i kliknięciu odpowiednich opcji synchronizacji. Każdorazowo na ekranie podłączonego do aplikacji smartfona udzielamy zgody na otrzymanie przez nią stosownych uprawnień.
  3. Cieszymy się pełnym, bezprzewodowym dostępem do naszego smartfona z poziomu komputera
Po prawidłowym skonfigurowaniu aplikacji możemy mieć dostęp nie tylko do plików, znajdujących się na naszym urządzeniu przenośnym, ale także do wszystkich jego funkcji, takich jak zarządzanie aplikacjami, pisanie wiadomości SMS, synchronizacja powiadomień, a nawet wykonywanie połączeń.

Możemy także wyświetlić ekran telefonu na komputerze i sterować w ten sposób urządzeniem tak samo jak robilibyśmy to korzystając z niego bezpośrednio. W tym celu po przejściu w komputerze do menu Aplikacje wybieramy opcję Otwórz ekran telefonu.

Przechwytywanie obrazu z telefonu na komputer przez USB

Alternatywnym ratunkiem w sytuacji, w której ekran naszego smartfona uległ uszkodzeniu, jest skorzystanie z odpowiednich aplikacji, które umożliwią nam wyświetlenie jego zawartości na komputerze przy połączeniu urządzeń kablem USB. Należy jednak na wstępie zaznaczyć, że rozwiązanie to wymaga włączenia trybu debugowania w naszym smartfonie. Musimy zrobić to jeszcze zanim ulegnie on uszkodzeniu.

Sterowanie telefonem z komputera po awarii jest możliwe tylko w sytuacji, kiedy jedyną zaistniałą usterką jest zepsuty dotyk. Dopóki sam ekran będzie prawidłowo wyświetlany – mamy możliwość modyfikacji ustawień smartfona. Wystarczy tylko użyć kabla OTG – przejściówki, umożliwiającej nam podłączenie do urządzeń mobilnych komputerowej myszki za pomocą portu USB.

Sposób działania urządzenia jest bardzo prosty – po wpięciu kontrolera do portu USB zobaczymy na ekranie smartfona strzałkę – bardzo podobną do tej, którą znamy z komputerowej wersji systemów operacyjnych. Z jej pomocą możemy korzystać z telefonu zupełnie tak, jak robilibyśmy to przy użyciu panelu dotykowego.

sterowanie telefonem z komputera zepsuty dotyk

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu – włączamy tryb debugowania USB

Żeby włączyć tryb debugowania USB postępujemy zgodnie z poniższą instrukcją:

  • Wchodzimy w ustawienia naszego urządzenia
  • Klikamy w zakładkę informacje o telefonie
  • Siedmiokrotnie przyciskamy pole numer kompilacji. W tym momencie powinniśmy dostać informację o włączeniu trybu programisty.
  • Wracamy do sekcji ustawienia
  • Przechodzimy do opcji programistycznych
  • Włączamy tryb debugowania USB.
Dzięki tej operacji nasz smartfon będzie mógł bezproblemowo porozumieć się z komputerem. Jak już wspominałem – warto wykonać ją zawczasu, i pozwolić urządzeniom sparować się, kiedy jeszcze nasz telefon jest w pełni sprawny. W sytuacji, w której ekran ulegnie uszkodzeniu, może być to nieco bardziej utrudnione. A bez włączonego trybu debugowania nie będziemy mogli przejść do kolejnego kroku naszej instrukcji.

Co dalej?

Ekran telefonu na komputerze przez USB – jak używać programu Scrcpy?

Scrcpy to oprogramowanie typu open-source, dzięki któremu w prosty sposób możemy uzyskać dostęp do pulpitu telefonu na komputerze. Można je pobrać za darmo z internetu.

Ewentualną alternatywą może być rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome o nazwie Vysor – działa ono dokładnie na tej samej zasadzie co Scrcpy. Niezależnie od tego, którą aplikację wybierzesz, jej działanie będzie takie samo – ma ona za zadanie wyświetlić ekran Twojego telefonu z Androidem na monitorze komputera.

Żaden z przytoczonych programów nie wymaga szczególnej konfiguracji. Po zainstalowaniu oprogramowania podłączamy zdebugowany smartfon do komputera za pośrednictwem kabla USB. Dzięki takiemu połączeniu możemy zobaczyć ekran telefonu na PC i przenieść interesujące nas pliki na Dysk Google, przesłać je mailem lub przetransportować z uszkodzonego urządzenia w dowolnie wybrany sposób.

Sterowanie telefonem z komputera, w zależności od zastosowanego oprogramowania możemy przeprowadzić również za pośrednictwem łączności Wi-Fi. Ze względu na większe ryzyko niekompatybilności urządzeń, zalecam jednak standardowe podłączenie smartfona do komputera z użyciem kabla USB.

ekran z telefonu na pc

Tworzenie kopii zapasowej, czyli najlepszy sposób na zachowanie ważnych danych

Kiedy już odratujesz swoje dane, warto, aby pomyśleć o stosownym zabezpieczeniu swojego urządzenia przed podobnymi sytuacjami w przyszłości. Odpowiednie narzędzia są najprawdopodobniej już wbudowane do Twojego smartfona – mówimy tutaj między innymi o usłudze Google One.

Już w trakcie pierwszego uruchomienia smartfona najprawdopodobniej otrzymaliśmy informację o zalecanym rozpoczęciu synchronizacji danych. Proces ten jest bardzo prosty do przeprowadzenia z pozycji użytkownika – często wystarczy po prostu wyrażenie stosownej zgody. Profity, które możemy dzięki niemu odnieść są zaś znaczące.

Dzięki automatycznej synchronizacji danych możemy zawsze być spokojni o zawartość naszego telefonu. Niezależnie od tego, na jak niebezpieczne warunki wystawiamy nasze urządzenie, nasze zdjęcia, filmy i pliki dźwiękowe zawsze przebywają bezpiecznie w chmurze, do której mamy dostęp z poziomu dowolnego urządzenia. Dane synchronizowane są bez naszej ingerencji automatycznie co kilka godzin, bezpośrednio do przestrzeni naszego dysku Google.

Warto jednak pamiętać również o wykonywaniu jej manualnie – szczególnie w sytuacjach, w których udajemy się w podróż lub w miejsce, w którym może zaistnieć choćby najmniejsze ryzyko uszkodzenia naszego smartfona. Możemy to zrobić, przechodząc do menu ustawienia -> Google -> kopia zapasowa na Dysku Google i klikając przycisk utwórz kopię zapasową teraz.

Bądźmy mądrzy przed szkodą!

Jak widzimy – jedynym sposobem na odzyskanie danych z uszkodzonego smartfona jest zadbanie o stosowne zabezpieczenie urządzenia jeszcze zanim ulegnie ono uszkodzeniu. Przeprowadzenie konfiguracji któregokolwiek z wymienionych we wpisie programów nie będzie możliwe przy użyciu telefonu z niedziałającym wyświetlaczem.  Jeśli nie zadbamy o to przed wypadkiem – jedynym rozwiązaniem pozostanie powierzenie smartfona opiece wykwalifikowanego serwisu. A i ten sposób nigdy nie gwarantuje nam całkowitej skuteczności.

Pamiętajmy zatem nie tylko o regularnym tworzeniu kopii zapasowych, ale także korzystajmy z funkcjonalności takich programów jak Twój Telefon. Aplikacja może znacząco ułatwić nam życie – właściwie eliminując konieczność sięgania po telefon kiedy korzystamy z komputera – a także pozwoli nam skutecznie zabezpieczyć wszystkie nasze dane.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *