Jak zablokować numer telefonu i co słyszy dzwoniący? Android, iPhone i blokowanie połączeń bez tajemnic

Nasz numer telefonu już dawno przestał być w jakikolwiek sposób poufną informacją. Niezliczone serwisy internetowe wymagają od nas podania go w ramach rejestracji, czemu niejednokrotnie towarzyszą formularze marketingowe, upoważniające do rozpowszechniania naszych danych.

Warto zatem znać sposoby uwolnienia się od natarczywych telefonów i SMSów, a także wiedzieć, co możemy zrobić, żeby ograniczyć udostępnianie naszych danych kontaktowych w sieci. Metody zadziałają także na natarczywych znajomych 🙂

Podstawowe sposoby eliminowania niechcianych połączeń

sposoby blokowania numerówWbudowana w podstawowy interfejs telefonu możliwość blokowania konkretnych numerów telefonu pojawiła się na długo przed powstaniem pierwszych smartfonów. Posiadają ją zarówno starsze modele Nokii, jak i niektóre cyfrowe telefony stacjonarne, takie jak choćby Siemens Gigaset S820.

Usługa przydaje się w wielu kłopotliwych sytuacjach, w których nie jesteśmy w stanie przekonać naszego dzwoniącego do zaprzestania swoich działań.

Metody blokowania numeru w systemie Android

W przypadku większości smartfonów działających w oparciu o system operacyjny Android sprawa prezentuje się dość prosto. Operację przeprowadzimy z poziomu menu telefonu – bez potrzeby instalacji dodatkowego oprogramowania.

Żeby założyć taką podstawową blokadę, wystarczy że znajdziemy nasz niepożądany numer w spisie ostatnich połączeń, wyświetlimy szczegółowe informacje na temat dzwoniącego i dalej wybierzemy opcję blokuj.

Co ciekawe, Samsung Galaxy, a więc jeden z popularniejszych modeli z Androidem umożliwia przeprowadzenie tej operacji bezpośrednio z okna rozmowy telefonicznej – bez potrzeby wracania do spisu połączeń. Wystarczy, że po zakończeniu rozmowy wybierzemy opcję blokuj z dostępnego na ekranie menu i możemy być pewni, że w przyszłości dana osoba nie wykona do nas żadnego połączenia.
W celu odblokowania numeru przechodzimy do aplikacji telefon, dalej wybieramy więcej -> ustawienia -> zablokowane numery. Po odszukaniu numeru, który chcemy odblokować, klikamy widniejący obok niego krzyżyk.

Jak zablokować niechciany numer przy użyciu aplikacji ze sklepu Play?

Powyższy sposób – choć w większości przypadków skuteczny – ma również swoje wady. Jedną z nich jest fakt, że blokowanie połączeń w opisany sposób nie sprawi, że będziemy od nich całkowicie wolni. System Android wciąż będzie nas powiadamiał o wszystkich automatycznie odrzuconych połączeniach oraz SMS-ach, które trafią do naszej skrzynki odbiorczej w kategorii ignorowane.

Dla wielu użytkowników taki system jest niewystarczający – szczególnie, że aplikacja nie daje nam żadnej możliwości wyłączenia ciągłych powiadomień o nadchodzących połączeniach. Co prawda nie otrzymujemy niechcianych telefonów – jednak dla osiągnięcia całkowitego spokoju przydałoby się coś więcej.

Ponadto nie każda wersja Androida będzie zawierała wbudowany moduł. Zdarzają się odsłony systemu, w których  blokowanie numeru będzie od nas wymagało instalacji zewnętrznego oprogramowania. Nie powinniśmy być jednak tym faktem szczególnie zawiedzeni – prawda jest taka, że nawet posiadacze Androida z wbudowaną blokadą połączeń przychodzących mogą wiele skorzystać, instalując dodatkowo odpowiednie aplikacje.

Do najbardziej skutecznych zewnętrznych programów blokujących połączenia możemy zaliczyć:

1. Odebrać telefon? – najskuteczniejsza blokada numeru

Najbardziej rozbudowany z przedstawianych programów, współtworzony przez wszystkich jego użytkowników. Umożliwia nam nie tylko całkowitą blokadę wybranych numerów, ale również skorzystanie z ogólnoświatowej bazy nękających dzwoniących.

rejestr niechcianych numerów

Dzięki temu możemy uruchomić możliwość automatycznego odrzucania połączeń pochodzących z identyfikatorów o niskiej reputacji i oznaczonych przez innych użytkowników jako spam. Naturalnie sami również uzyskujemy możliwość wzbogacenia bazy danych o dodatkowe wpisy, bazujące na naszych doświadczeniach.

Co najciekawsze – aplikacja jest wolna od reklam i działa również bez dostępu do internetu. Aktualna baza numerów o niskiej reputacji jest automatycznie pobierana na dysk naszego smartfona, dzięki czemu możemy z niej skorzystać także w trybie offline. Program znajdziemy pod tym linkiem.

2. Truecaller – blokowanie niechcianych połączeń nie tylko telefonicznych

Cechą odróżniającą Truecaller od poprzedniej aplikacji jest fakt, że oprócz funkcji blokowania połączeń i identyfikacji dzwoniącego, możemy dzięki niej zweryfikować również tożsamość osób, z którymi mamy do czynienia w najpopularniejszych komunikatorach.

Program pomoże nam zidentyfikować naszego rozmówcę w takich aplikacjach jak WhatsApp, Viber czy Telegram. Może się on zatem okazać bardzo przydatny dla osób, borykających się ze swoimi wyjątkowo zagorzałymi wielbicielami, korzystającymi z bardziej współczesnych metod komunikacji niż połączenia telefoniczne.

Sprawdzone sposoby na blokowanie numeru w iPhone

Konfiguracja blokady niechcianych połączeń w iPhonie będzie przebiegała w sposób bardzo zbliżony do tej, którą omówiliśmy sobie w przypadku Androida. Wystarczy, że znajdziemy naszego rozmówcę w spisie ostatnich połączeń, stukniemy ikonkę wyświetlającą szczegółowe informacje na temat dzwoniącego i wybierzemy opcję blokuj tę osobę. Po przeprowadzeniu tej procedury nie otrzymamy więcej połączeń ani wiadomości SMS.

Jak odblokować zablokowany numer w iPhone?

Jeżeli będziemy chcieli nasz zabieg odwrócić, wystarczy, że przejdziemy do ustawień telefonu i wybierzemy opcję zablokowane kontakty. Dzięki temu zobaczymy listę zablokowanych wcześniej połączeń, z której możemy usunąć dowolny wpis, wybierając go, a następnie potwierdzając opcją odblokuj.

Możemy też odblokować numer odnajdując go w ostatnich połączeniach – wtedy postępujemy analogicznie jak w sytuacji jego blokowania, wciskając w ostatnim oknie przycisk nie blokuj tej osoby.

Dodatkowe aplikacje na iOS – rozpoznawanie potencjalnych natrętów

Jeżeli chodzi o narzędzia uzupełniające systemowy moduł blokowania połączeń w iOS, możemy skorzystać z opisanego wcześniej Truecaller w wersji na iPhone. Aplikacja działa w sposób bardzo zbliżony do swojego Androidowego odpowiednika i z pewnością będzie dobrym sposobem rozbudowania fabrycznej blokady.

Co słyszy dzwoniący, którego numer telefonu jest zablokowany? Rozwiązanie zagwozdki

To pytanie, które często sobie zadajemy, blokując natarczywe połączenia. W szczególności, kiedy ich wykonawcami są nadmiernie zatroskani o nasz los członkowie naszej rodziny lub inne osoby, którym nie chcielibyśmy komunikować wprost, że dzwonią zbyt często. Albo i chcielibyśmy, a może nawet to zrobiliśmy – jednak z niezbyt zadowalającym skutkiem.

Nie musimy się jednak obawiać o to, że zranimy uczucia naszego dzwoniącego. Blokada numeru przychodzącego działa na zasadzie automatycznego odrzucania połączenia, zanim zostanie ono jeszcze nawiązane. W efekcie nasz dzwoniący może odnieść wrażenie, że mamy w tym momencie wyłączony telefon lub prowadzimy inną rozmowę.

Jeżeli jednak wyjątkowo zależy nam na dyskrecji – warto, żebyśmy pozostali przy aplikacji blokującej wbudowanej w naszego smartfona. Używanie narzędzi zewnętrznych może przynieść w tej kwestii nieprzewidziany skutek – łącznie z obniżeniem reputacji numeru naszego dzwoniącego, co mogłoby być w przyszłości zauważone przez innych użytkowników aplikacji takich jak choćby wspomniana „Odebrać telefon?”
telemarketing jak zablokować

Blokowanie niechcianych połączeń u operatora – jak wygląda w przypadku poszczególnych sieci?

Oprócz wspomnianych metod mamy również możliwość zgłoszenia konkretnego numeru przychodzącego bezpośrednio u operatora. Sposób ten okaże się szczególnie przydatny dla urządzeń niewyposażonych w możliwość blokowania z poziomu menu telefonu oraz w przypadkach, w których wymienione wcześniej metody z jakichś przyczyn nie odnoszą pożądanego skutku.

Jak zablokować niechciany numer w Plusie?

Tutaj mamy trzy możliwości:

  1. Możemy przeprowadzić całą procedurę za pośrednictwem Plus Online. W tym celu po zalogowaniu do serwisu przechodzimy do zakładki usługi -> pozycja -> blokowanie połączeń i podajemy dane dzwoniącego, z którym chcielibyśmy się pożegnać.
  2. Drugą opcją jest kontakt z Biurem Obsługi Klienta – po połączeniu z konsultantem i przedstawieniu swojego problemu szybko i bez większego trudu zablokujemy niechciany numer.
  3. Ostatnią możliwością jaką mamy do dyspozycji jest osobista wizyta w salonie sprzedaży naszego operatora. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z wcześniejszych możliwości, zawsze mamy również taką alternatywę.

Jak zablokować numer w Play, Orange i T-Mobile?

W przypadku wymienionych sieci jedyną możliwością, jaka pozostaje nam do dyspozycji oprócz metod wymienionych we wcześniejszej części wpisu jest kontakt z biurem obsługi klienta i dokładne nakreślenie zaistniałej sytuacji.

Warto również wspomnieć o możliwości blokowania połączeń z numerów zastrzeżonych – w wielu przypadkach uruchomiona funkcja pozwoli nam uniknąć znacznej części niechcianych telefonów. Żeby ją uruchomić w usłudze Play wystarczy, że skorzystamy z kodu USSD *111*114*1#.

Jak uniknąć podawania numeru w internecie? Sprawdzone sposoby na zachowanie bezpieczeństwa

W dobie atakujących nas ze wszystkich stron algorytmów, których celem jest zdobycie jak największej ilości informacji kontaktowych, dobrze jest znać sposoby, dzięki którym możemy udzielać potwierdzenia naszej tożsamości bez podawania prawdziwego numeru telefonu.

Służą do tego takie portale jak choćby SMS-Online.pl, dzięki któremu będziemy mogli odebrać każdą przychodzącą na określone bramki wiadomość SMS w celu podania kodów weryfikacyjnych. Obsługa podanej strony jest bardzo prosta – wybieramy jeden z dostępnych w bramce numerów telefonu, a po kliknięciu w niego widzimy wszystkie przychodzące na jego skrzynkę odbiorczą wiadomości SMS. Do każdej z nich mamy dostęp przez 10 minut.

Rejestrując się na stronie, proszącej o weryfikację SMS podajemy numer wybranej bramki, a po chwili odbieramy naszą wiadomość za pośrednictwem przeglądarki internetowej i przepisujemy otrzymany kod. Dzięki temu możemy korzystać z pełnej funkcjonalności serwisu bez podawania swojego prawdziwego numeru telefonu.

Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu zabieg pozbawia nas kontroli nad tym, kto będzie odbiorcą przysyłanej wiadomości – może ją zobaczyć każda osoba, która sprawdzi skrzynkę odbiorczą wybieranej przez nas bramki. Korzystajmy więc z tego narzędzia z rozwagą i nie wykorzystujmy go do takich aplikacji jak płatności internetowe czy obsługa naszego wiodącego konta e-mail.

jak dodać wirtualne numery telefonu

Aplikacja 2NR – zachowaj swój prawdziwy numer telefonu na wyjątkowe okazje

Świetną alternatywą dla opisanego wyżej rozwiązania jest dostępna zarówno na iOS jak i na urządzenia z Androidem aplikacja 2NR. Umożliwia nam ona losowe wygenerowanie do trzech alternatywnych numerów telefonu, które będą działały równolegle z naszą kartą SIM. Nasz nowy namiar będzie zachowywał się zupełnie tak, jak karta SIM działająca na terenie Polski.

Oznacza to, że nasz dzwoniący pomimo faktu, że będzie telefonował na wirtualną kartę, zapłaci stawkę połączenia przewidzianą przez jego operatora jako lokalną – jeżeli zaś posiada pakiet darmowych rozmów i SMSów, nasz drugi numer również umożliwi mu skorzystanie z jego zasobu. Aplikacja działa jako numer internetowy – żeby odbierać przekierowane na aplikacje połączenia będziemy potrzebowali połączenia WiFi lub aktywnej transmisji danych.

Ograniczenia alternatywnego numeru telefonu

Dużym minusem aplikacji przeznaczonej na iOS jest fakt, że program działa jedynie kiedy uruchomimy okno z aplikacją. Nie mamy możliwości korzystania z usługi w tle. Mimo to rozwiązanie w wielu sytuacjach – takich jak potwierdzenie rejestracji w serwisie internetowym kodem SMS – może okazać się bardzo pomocne.

Jeżeli chodzi o wersję na Androida, tutaj mamy możliwość korzystania z 2NR w tle, co pozwala nam na pełniejsze wykorzystanie. Jedynym ograniczeniem, wprowadzonym w obu omawianych wersjach aplikacji jest fakt, że generowany numer jest ważny tylko przez tydzień od momentu jego utworzenia.

Możemy jednak bez większego problemu przedłużać jego datę ważności, pamiętając o tym, żeby przynajmniej raz w ciągu 7 dni wysłać na nasz alternatywny numer telefonu SMSa lub wykonać na niego połączenie. W ten sposób możemy sobie zapewnić długotrwały namiar, który bez obaw będziemy mogli podawać we wszelkiego rodzaju formularzach rejestracyjnych, na portalach ogłoszeniowych czy też w social mediach.

Jak skonfigurować aplikację?

Korzystanie z 2NR jest intuicyjnie proste. Po ściągnięciu programu na dysk swojego telefonu zakładamy konto w serwisie, po czym losujemy nasz nowy numer telefonu. Aplikacja umożliwia nam wybranie takiego identyfikatora, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Po podjęciu decyzji podpisujemy numer w dowolny sposób, po czym mamy możliwość skonfigurowania szczegółów jego działania, takich jak określenie konkretnych dni i ram czasowych, w których ma on pozostać aktywny.

Blokowanie niechcianych połączeń nie ma już przed Tobą żadnych tajemnic!

Mam nadzieję, że z pomocą mojego wpisu uda Ci się znacząco poprawić komfort Twojego telekomunikacyjnego życia i z powodzeniem decydować o tym, komu uda się połączyć z Twoim numerem telefonu.

Na każdy problem z niechcianymi rozmówcami istnieje skuteczne rozwiązanie, ale pamiętaj, że nie ma lepszego sposobu zachowania kontroli nad połączeniami niż rozważne dzielenie się swoimi danymi kontaktowymi.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *