Jak zablokować SMS od konkretnego numeru? Praktyczne podpowiedzi

Z niechcianymi wiadomościami spotkał się niemal każdy użytkownik smartfona. Blokowanie połączeń jest o wiele łatwiejsze niż SMS-ów. Problemem może okazać się również spam, czyli najczęściej wiadomości bez numeru. Zastanawiasz się, jak skutecznie sobie z tym poradzić? Poniżej przedstawiam zbiór praktycznych wskazówek. Należy uwzględnić, że każdy smartfon jest inny, jednak wymaga podobnego toku postępowania. Już na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie jest to skomplikowane zadanie, więc każdy sobie z nim poradzi! Zbędne jest tutaj doświadczenie lub specjalistyczna wiedza.

 Męczą Cię dziwne SMSy z nieznanego numeru? W dzisiejszych czasach ich zablokowanie jest banalnie proste! Ogromna część takich wiadomości to reklamy. Zwykle jest tak, że im dłużej posiadamy numer telefonu, tym na większy spam jesteśmy narażeni. Właśnie dlatego należy uważać, gdzie podajemy dane kontaktowe. Istnieje szansa, że zostaną one odkupione od telemarketerów, pomimo tego, że nie jest to zgodne z prawem. 

Nie masz pojęcia, jak zablokować SMSy? Czasami wystarczy jedynie dodać numer/nadawcę do odpowiedniej listy – alternatywą jest zainstalowanie aplikacji zewnętrznej, która zapewnia omawianą funkcję. Wybór darmowych narzędzi jest całkiem spory, a system operacyjny nie ma większego znaczenia.

Dlaczego niechciane wiadomości są przesyłane?

co powoduje spam

Z pewnością nie każdy użytkownik smartfona wie, jak zablokować niechciane SMSy. Na początku dobrze jest zastanowić się, dlaczego są one nam przesyłane. Niektóre osoby otrzymują wiadomość reklamową raz na kilka tygodni, a część osób odbiera nawet kilkanaście SMS-ów dziennie! W zdecydowanej większości przypadków jest to konsekwencją podawania danych kontaktowych na rozmaitych stronach internetowych (np. do pobierania plików, oglądania filmów, streamingu muzyki).

Spam w skrzynce odbiorczej telefonu może być wynikiem:

 • Wyrażenia zgody na odbiór treści reklamowych – bardzo często jest to nieświadome działanie, ponieważ wielu użytkowników omija teksty napisane drobnym druczkiem. To ogromny błąd! Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować regulamin, szczególnie jeśli wprowadzamy dane kontaktowe. Może okazać się, że oprócz uciążliwych wiadomości naraziliśmy się na nadprogramowe opłaty, które zwykle nie należą do niskich.
 • Przejęcia danych przez firmy reklamowe – w przeszłości handel wrażliwymi danymi był na porządku dziennym. Obecnie ich przekazywanie nieupoważnionym podmiotom wiąże się z wieloma poważnymi konsekwencjami, jednak nie oznacza to, że takie zjawisko nie ma miejsca. Raz odsprzedane informacje mogą krążyć pomiędzy różnymi przedsiębiorstwami.
 • Działania spamerów – trzeba wiedzieć, że w wiadomościach SMS mogą znajdować się linki, które wyłudzają dostęp do konta bankowego! Oznacza to ryzyko utraty kontroli nad rachunkiem – w ciągu kilku sekund można stracić wszystkie zgromadzone na nim pieniądze. Spamerzy często odkupują bazy kontaktów lub przesyłają wiadomości pod losowe numery. Właśnie dlatego każdy użytkownik smartfona może stać się ofiarą oszustwa – należy zachować ostrożność!
 • Sytuacji losowych – spam często pojawia się na skutek pomyłek popełnionych przez osoby publikujące ogłoszenia sprzedaży. Może również zdarzyć się, że ktoś przypadkowo wpisał nasz numer telefonu np. na portalu randkowym. Na tego typu zjawiska nie mamy żadnego wpływu. Zwykle jednak problem jest najbardziej nasilony przez kilka dni, po czym możemy zapomnieć o sprawie. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy spam pochodzi od osoby nam znajomej np. byłego partnera. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zablokować niechciane SMSy w telefonie
Blokowanie SMS w telefonie Samsung lub innym nie jest trudne, jednak bywa tak, że w ten sposób nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że telemarketerzy korzystają zwykle z wielu numerów. Rozsądniej jest dowiedzieć się, kto jest posiadaczem naszych danych, a następnie zażądać ich usunięcia. Nie zapominajmy, że za pewien czas mogą one zostać odsprzedane kolejnym podmiotom.

Jak pozbyć się spamu w telefonie?

Dobrze jest wiedzieć, jak zablokować niechciane SMSy od kogoś, jednak warto podjąć również inne kroki. Spam bardzo często nie jest przesyłany z konkretnego numeru, co utrudnia sprawę. Poniżej przedstawiono kilka skutecznych sposobów na to, aby ograniczyć bezwartościowe wiadomości, które jedynie wzbudzają negatywne emocje.

jak pozbyć się spamu

 • Usunięcie numeru z bazy – jest to zgodne z polityką RODO. W tym celu należy zgłosić się do konkretnego podmiotu, który przetwarza dane.
 • Wbudowana funkcja blokowania spamu – posiadają ją zarówno urządzenia z systemem operacyjnym iOS, jak i Android, czy też Windows Phone. Trzeba jednak uwzględnić, że filtracja wiadomości nie jest niezawodna. Może więc okazać się, że treści reklamowe i tak wylądują w naszej skrzynce odbiorczej.
 • Aplikacje antyspamowe – są one dostępne za darmo – wystarczy jedynie skorzystać z oficjalnego sklepu Google Play lub Apple Store. Przed instalacją nie zaszkodzi zapoznać się z opiniami wystawionymi przez użytkowników.
 • Zakup usługi od operatora – jest to rozwiązanie dla tych, którzy mogą pozwolić sobie na dodatkowe koszty. Niektóre płatne aplikacje zapewniają wysoką skuteczność oraz nieprzeciętną dokładność filtracji spamu.
 Czasami w niechcianych wiadomościach znajduje się link umożliwiający np. zrezygnowanie z subskrypcji. Należy wiedzieć, że może okazać się on fałszywy! Ważne jest, aby upewnić się, że SMS pochodzi ze sprawdzono źródła. Jeśli nie mamy takiej pewności, to lepiej zrezygnować z klikania w odnośnik. 

Jak zablokować niechciane SMSy w Androidzie?

Poszukujesz sposobu na to, jak zablokować niechciane SMSy? Jeśli posiadasz urządzenie z systemem operacyjnym Android, to postępuj według poniższej instrukcji.

 1. Przechodzimy do folderu wiadomości, a następnie naciskamy ikonkę z trzema kropkami. Przechodzimy kolejno w „Ustawienia”, „Blokuj numery i wiadomości”, „Blokuj numery”.
 2. W odpowiednie pole wprowadzamy numer telefonu, który chcemy zablokować. Możemy również wybrać rozmowę do zablokowania.
 3. Dotykamy symbolu plusa, aby dodać numer/rozmowę do listy blokowanych. Oczywiście w dowolnym momencie możemy cofnąć opisywaną operację.

jak zablokować smsy w androidzie

Jak zablokować niechciane SMSy w iPhone?

Posiadacze smartfonów z iOS również mogą zablokować uciążliwe wiadomości. Proces ten przebiega podobnie, jak w poprzednim przypadku. Warto jednak wiedzieć, że iPhone pozwala również odfiltrować nieznane treści do osobnego folderu.

 1. Otwieramy folder wiadomości, a następnie przechodzimy do konkretnego SMS-a. Stukamy w numer telefonu lub ikonkę znajdującą się w górnej części ekranu.
 2. Przechodzimy w „Informacje”, a następnie klikamy w „Blokuj tę osobę”. W menu podręcznym należy wybrać „Blokuj kontakt”.
 3. Nieznane treści mogą zostać odfiltrowane do osobnego folderu. W tym celu należy wybrać „Ustawienia”, „Wiadomości”, „Filtruj nieznanych nadawców”. Omawianą funkcję aktywujemy poprzez przesunięcie suwaka w prawo.

Jak zablokować SMSy reklamowe oraz prenumeraty?

Wiadomości SMS bez numeru to zazwyczaj treści marketingowe oraz różnego typu prenumeraty i subskrypcje. Oczywiście możliwe jest zainstalowanie aplikacji filtrującej treści, jednak warto dokonać blokady spamu także u operatora. Chcesz dowiedzieć się, jak zablokować niechciane SMSy w T-mobile, Orange, Plus, czy też Play? To bardzo proste! Szczegółowych informacji należy szukać na oficjalnych stronach operatorów – mogą się one systematycznie zmieniać.

blokowanie wiadomości reklamowych

 • Play – należy wysłać wiadomość pod wskazany numer. Nie ma konieczności kontaktowania się z biurem klienta.
 • T-mobile – w tym przypadku należy skontaktować się z biurem obsługi klienta. Blokadę można nałożyć także samodzielnie w panelu zarządzania kontem.
 • Orange – wystarczy wypełnić krótki formularz, który znajduje się oficjalnej stronie internetowej operatora. Trzeba wiedzieć, że z poziomu zarządzania kontem można również aktywować blokadę wysyłania SMS-ów premium.
 • Plus – najlepiej skontaktować się z biurem obsługi klienta. Wiadomości marketingowe wysyłane przez operatora można zablokować poprzez wysłanie wiadomości.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *