Jak zdjąć szkło hartowane z telefonu i nie uszkodzić ekranu? Krok po kroku

Szkło hartowane to skuteczne zabezpieczenie ekranu, które może uchronić wyświetlacz przed rozbiciem w momencie upadku na twardą powierzchnię. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego codziennego użytkowania urządzenia. Wiadomym jest, że w dzisiejszych czasach telefon towarzyszy nam niemal non stop, a więc bardzo łatwo o jego uszkodzenie. Na szczęście mamy do dyspozycji różnorodne akcesoria, które nie kosztują majątku, a wyróżniają się wysoką skutecznością.

Niejedna osoba zastanawia się, jak odkleić szkło hartowane samodzielnie. Czy konieczna jest wizyta w punkcie, gdzie takie zabezpieczenie jest zakładane? Oczywiście, że nie! Możemy zrobić to w domowym zaciszu, a tym samym zaoszczędzić gotówkę. Ważne jest jednak to, aby postępować ostrożnie i delikatnie.

Nie każdy wie, jak ściągnąć szkło hartowane i nie uszkodzić ekranu. Pewne jest to, że nie możemy wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Poniżej umieszczam instrukcje krok po kroku, które z pewnością będą stanowić dla Ciebie spore wsparcie 😉

Czy smartfon wymaga przygotowania?

przygotowanie ekranu
Teoretycznie nie musimy przygotowywać telefonu, jednak nie zaszkodzi nagrzać nieco wyświetlacz przy zastosowaniu suszarki do włosów. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie robić tego zbyt długo! Ciepły nadmuch należy kierować na ekran przez około 15 sekund. Ważne jest, by zachować należytą odległość. Należy zadbać o równomierne rozprowadzenie gorącego strumienia powietrza, gdyż może ułatwić to zrealizowanie późniejszych czynności.

 To, jak zdejmiemy szkło hartowane z telefonu zależy w dużej mierze od posiadanych umiejętności. Faktem jest, że do dyspozycji mamy więcej, niż jedną metodę, a więc każdy wybierze wariant odpowiedni dla siebie. Warto zaznaczyć, że marka, czy też model urządzenia nie mają większego znaczenia. 

Jak odkleić szkło hartowane z telefonu przy użyciu karty?

Niezależnie, czy chcesz zdjąć szkło hartowane z iPhone’a, czy Samsunga możesz do tego wykorzystać sztywną kartę np. do bankomatu. Zdecydowana większość osób posiada ją w swoim portfelu – oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać alternatywy. Priorytetem jest to, aby karta nie uginała się pod wpływem dość twardego szkła zabezpieczającego ekran. W przypadku opisywanej metody nie potrzebujemy żadnych dodatkowych akcesoriów.

zastosowanie karty

  1. Pierwszym krokiem jest podważenie szkła hartowanego na rogu. Musimy sprawdzić, z której strony można zrobić to najłatwiej. Osoby z długimi i mocnymi paznokciami nie będą mieć większych trudności. Panie, które nie chcą zepsuć sobie idealnego manicure muszą zachować ostrożność.
  2. Po złapaniu szkła za wybrany róg należy spokojnie, a zarazem zdecydowanie odklejać go z ekranu. Pomocna będzie nam wspomniana karta, którą należy podkładać pod odrywane zabezpieczenie wyświetlacza. Dzięki niej popękane szkło odkleimy w całości. Osoby, które z niej zrezygnowały nierzadko miały problem z częściowym odklejeniem się szkła. Znacznie prościej jest oderwać je w całości, niż w kilku lub kilkunastu częściach.
  3. Ważne jest, aby odkleić szybkę za pierwszym razem. Nie należy przerywać rozpoczętego procesu, gdyż w ten sposób również możemy doprowadzić do rozdrobnienia szkła hartowanego. Wielkim błędem jest „przyspieszanie” pod koniec. Nawet, jeśli jesteśmy już na finiszu to utrzymajmy wolne tempo.
Chcesz dowiedzieć się, jak usunąć szkło hartowane z telefonu, a jednocześnie nie uszkodzić kruchych paznokci? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do oderwania rogu szkiełka wykorzystać wykałaczkę. Musimy jednać uważać, aby nie zarysować ekranu.

Jak ściągnąć szkło hartowane z telefonu za pomocą taśmy naprawczej?

Pęknięte szkło hartowane można także ściągnąć za pomocą profesjonalnej taśmy naprawczej. Nie jest ona droga w zakupie, a więc warto zaopatrzyć się w nią „na przyszłość”. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, czy opisywana metoda w każdym przypadku zagwarantuje oczekiwaną skuteczność. Zdania użytkowników są podzielone, a wiele zależy od tego, jakie akcesorium zakupiliśmy.

To, czy taśma naprawcza okaże się pomocna zależy w dużej mierze od tego, jaki klej ona posiada. Może okazać się, że siła wiązania jest zbyt niska, przez co szkiełko ochronne nawet nie drgnie. Właśnie dlatego rozsądniej jest zainwestować w niego droższy produkt, który posiada pozytywne opinie.

wykorzystanie taśmy naprawczejCzy szkło hartowane można zdjąć przy użyciu zwykłej taśmy klejącej? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – jeśli sięgniemy po taśmę „do papieru” to najprawdopodobniej się to nie uda. Niektórzy jednak sięgają po np. taśmę budowlaną, która posiada wyjątkowo mocną warstwę klejącą. Pamiętajmy jednak, że takie eksperymenty wiążą się z ryzykiem uszkodzenia wyświetlacza. Czasami lepiej więc nie kombinować.

  1. Podobnie, jak w poprzednim przypadku przygotowujemy ekran do odklejania szkiełka. Wystarczy ciepły nadmuch suszarki, aby stało się ono o wiele bardziej plastyczne. Po kilkunastu sekundach przystępujemy do kolejnego kroku.
  2. Odcinamy kawałek taśmy, a następnie przyklejamy ją do szkła hartowanego (zaczynamy od góry). Jeśli taśma naprawcza posiada wystarczająco mocny klej, to szkiełko powinno idealnie do niej przylegać. Oczywiście pamiętajmy o zostawieniu „zapasu”, za który będziemy ciągnąć.
  3. Podejmujemy próbę odklejenia taśmy naprawczej razem ze szkłem hartowanym. W przypadku, gdy wszystko poszło zgodnie z planem możemy oderwać szkiełko w całości. Nie należy jednak robić tego zbyt gwałtowanie. Powoli, a jednocześnie ostrożnie odklejamy szkło i obserwujemy, czy żadna jego część nie pozostała na ekranie.

usunięcie kleju

Wiesz już, jak zdjąć szybę z telefonu, tak aby nie doprowadzić do usterki ekranu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że na wyświetlaczu mogą pozostać ślady kleju, które należ usunąć. W tym celu możemy wykorzystać specjalistyczny preparat przeznaczony do urządzeń. Jeśli go nie posiadamy, to wystarczy standardowy płyn do mycia szyb. Nie można jednak przesadzać z jego ilością.

Jak sprawdzić, czy pękło szkło hartowane, czy ekran?

Powyższe pytanie z pewnością nurtuje wiele osób. Szkło hartowane nie jest zabezpieczeniem o stuprocentowej skuteczności. Może okazać się, że uderzenie było na tyle dotkliwe, że doszło do pęknięcia wyświetlacza. Dopóki nie ściągniemy warstwy ochronnej możemy jedynie się domyślać.

 Uszkodzony ekran zazwyczaj nie reaguje na dotyk lub działa on inaczej, niż wcześniej. Ponadto może dość do „rozlania kolorów”, czy też zmian w obrębie pikseli. Czasami jednak nie jesteśmy w stanie trafnie określić, czy pękło jedynie szkiełko, czy wyświetlacz. Jedynym szybkim i skutecznym rozwiązaniem jest w tym przypadku ostrożne usunięcie szybki według przedstawionych instrukcji. 

Powodzenia! 🙂

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *