Jak zmienić hasło do wifi (w routerze) szybko i bez wiedzy informatycznej?

Mogłoby się wydawać, że zmiana hasła do Wi-Fi jest kompletnie zbędna. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób możemy poprawić bezpieczeństwo użytkowania routera. Zmniejszymy prawdopodobieństwo tego, że ktoś bez naszej wiedzy będzie korzystał z urządzenia. Ponadto możemy ustawić hasło, które będziemy pamiętać.

Standardowe hasło do routera jest skomplikowane i ciężkie w zapamiętaniu. Z pewnością jest to sporym utrudnieniem w przypadku, gdy korzystamy z nowego urządzenia. Podobnie jest w przypadku, gdy udostępniamy sieć przebywającym w naszym mieszkaniu osobom. Być może najprostszą opcją jest zmiana hasła na nowe.

Oczywiście nie zapominajmy o tym, że hasło powinno być skuteczne. To właśnie ono chroni nasz router. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w bloku. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zasięg naszego urządzenia obejmuje również sąsiednie mieszkania. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo tego, że ktoś będzie próbował korzystać z sieci bez naszej zgody.

Zmiana hasła do Wi-Fi może być niezbędna w wielu różnych przypadkach. Nie każdy wie, że istnieje taka opcja. Osoby, które robią to pierwszy raz mogą mieć problemy, jednak poniższe informacje z pewnością okażą się przydatne.

Hasło do routera możemy zmienić szybko i bezproblemowo. Wbrew pozorom nie potrzebujemy do tego specjalnych umiejętności informatycznych. Nie musimy więc obawiać się, że to zadanie nas przerośnie.

O czym pamiętać?

Nie każdy wie, jak zmienić hasło do wifi. Po pierwsze należy zaopatrzyć się w kabel, który służy do podpięcia urządzeń. Dzięki niemu proces modyfikacji hasła do internetu będzie całkowicie bezproblemowy. Połączenie kablowe z siecią umożliwia swobodną zmianę ustawień.

Oczywiście podczas zmiany hasła duże znaczenie ma model routera. Warto więc sprawdzić dokładną jego nazwę, gdyż przyspieszy to realizację zadania.

Warto również mieć świadomość, że po zmianie hasła na nowo musimy wprowadzić je do urządzeń, które łączą się z siecią. W innym przypadku dostęp do internetu będzie niemożliwy.

konfiguracja routera

Na stronę konfiguracyjną routera możemy przejść poprzez połączenie kablem z dowolnym urządzeniem. Najlepiej wykorzystać do tego komputer stacjonarny lub laptopa, ponieważ w tym przypadku obsługa jest najwygodniejsza.

Konfiguracja może odbywać się za pośrednictwem dowolnej przeglądarki stron. Nie musimy wprowadzać adresu ręcznie, co stanowi spore udogodnienie. Zwykle podpowiada go operator naszego internetu.

Jeśli nie znamy adresu konfiguracyjnego, wystarczy odwiedzić stronę naszego operatora. Z pewnością znajdziemy tam zakładkę, gdzie znajdują się najważniejsze dane związane z konfiguracją hasła do Wi-Fi.

Zmiana hasła w routerze

Jak ustawić hasło do wifi? Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Czynności, jakie musimy zrealizować mogą nieco się różnić, a wszystko zależy od tego, jaki model posiadamy. Należy jednak zaznaczyć, że w niemal każdym przypadku proces modyfikacji hasła jest podobny, co stanowi sporą zaletę.

 Pierwszym krokiem jest podłączenie routera do komputera za pomocą kabla. Jest to najprostsza opcja, jeśli chcemy dokonać modyfikacji bez wiedzy informatycznej. Za pomocą przeglądarki wchodzimy na stronę konfiguracyjną. 

Warto wiedzieć, że wielu operatorów udostępnia adres w postaci liczb – nie musimy mieć w tym przypadku żadnych obaw, czy też wątpliwości. Przejście na taką stronę jest całkowicie bezpieczne. Wystarczy skopiować adres i wkleić go w przeglądarkę.

Strona, która pozwoli nam zmienić hasło do internetu wymaga zalogowania. Musimy więc znać zarówno login, jak i hasło. Na tym etapie wiele osób rezygnuje z modyfikacji hasła. Niezbędne dane możemy często znaleźć na naklejce, która znajduje się na modemie.

Wiele urządzeń posiada naklejkę z loginem i hasłem, która znajduje się na spodzie routera. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze tak jest. W niektórych przypadkach należy w obu polach wpisać słowo „admin”. Czasami należy zostawić je puste i przejść dalej. Wszystko zależy od specyfikacji danego modelu.

Po zalogowaniu musimy znaleźć odpowiednią zakładkę, dzięki której zmienimy hasło do routera. Może ona znajdować się pod wieloma różnymi nazwami.

Przykładowe nazwy to:

  • wireless,
  • Wi-Fi,
  • skonfiguruj sieć bezprzewodową,
  • zmień ustawienia sieci Wi-Fi,
  • setup.

Z pewnością szybko uda nam się odnaleźć poszukiwaną zakładkę. Kolejnym krokiem jest odnalezienie zabezpieczeń sieci Wi-Fi. To właśnie tutaj najczęściej można zmienić hasło do routera. Proces ten przebiega zwykle następująco: musimy wprowadzić nowe hasło oraz jego potwierdzenie. Zwykle zmiana akceptowana jest poprzez wpisanie poprzedniego hasła. Zmniejsza to ryzyko przypadkowej modyfikacji.

kabel do routera

Oczywiście musimy pamiętać o tym, aby nowe hasło nie było zbyt słabe. Powinno mieć ono odpowiednią liczbę znaków (zwykle 8-10). Dodatkowo ważne jest to, aby występowały w nim małe i duże litery, a także cyfry. Zaleca się również stosowanie znaków specjalnych, jednak nie zawsze ich wprowadzenie jest możliwe.

Każdy powinien wiedzieć, że hasło do internetu stanowi barierę nie tylko przed innymi użytkownikami sieci, ale również atakami hakerskimi. Z pewnością powinniśmy zrezygnować z haseł typu „12345”, gdyż jest to ryzykowne.

Wielu specjalistów zaleca zmianę hasła do routera co kilka miesięcy. W ten sposób zwiększamy poziom naszego bezpieczeństwa. Poprzez sieć Wi-Fi można np. włamać się na konto bankowe.

Hasło do wifi nie działa

Może zdarzyć się tak, że już podczas próby logowania będziemy mieć problemy. Zwykle korzystamy z danych znajdujących się na naklejce routera. Nie zawsze jednak umieszczony tam informacje są właściwie. Jeśli login lub hasło są odrzucane, to warto przywrócić ustawienia fabryczne routera.

Przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia sprawi, że będziemy mogli korzystać z danych umieszczonych na naklejce. Rozwiąże się więc problem z logowaniem na stronę konfiguracyjną. Proces ten nikomu nie powinien sprawić problemu.

Zazwyczaj router posiada niewielki przycisk, dzięki któremu można przywrócić ustawienia fabryczne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on ukryty, a więc musimy dokładnie obejrzeć urządzenie. Przycisk w formie niewielkiej dziurki wystarczy włożenia igły, czy też szpilki.

sieć gościnna wifi

Przywracanie ustawień fabrycznych w routerze odbywa się podobnie, jak w przypadku smartfonów. Do telefonów często dołączane są specjalne szpikulce, które ułatwiają reset. Być może posiadamy takie narzędzie w domu.

 Najczęściej przycisk przywracania ustawień fabrycznych musi zostać przytrzymany kilkanaście sekund. Warto o tym pamiętać, jeśli nie możemy znaleźć instrukcji obsługi routera. 

Opisana wyżej czynność pozwoli nam korzystać z danych logowania znajdujących się na urządzeniu. Jest to doskonała opcja w przypadku, gdy zapomnimy hasła ustawionego samodzielnie. Może się to zdarzyć w przypadku, gdy rzadko je wpisujemy.

Wi-Fi dla gości

W dzisiejszych czasach niemal każda odwiedzająca nas osoba prosi o hasło do Wi-Fi. Jest to zupełnie normalne, jednak nie zawsze mamy ochotę dzielić się nim z innymi. Warto wiedzieć, że poprzez router możemy uzyskać np. wgląd do stron odwiedzanych na innym urządzeniu. Kwestie prywatności możemy dopasować do własnych potrzeb, jednak nie każdy posiada wystarczające zdolności.

W przypadku, gdy często odwiedzają nas znajomi warto poznać bliżej zasadę działania sieci gościnnej. Dzięki niej nasza prywatność nie będzie zagrożona, a jednocześnie nie będziemy musieli odmawiać dostępu do sieci.

Należy mieć świadomość, że szkodliwe oprogramowanie może sprawić, że osoby łącząca się z routerem zyskają dostęp do naszych intymnych danych i materiałów. Nie warto więc ryzykować. Konfiguracja sieci gościnnej jest bardzo prosta.

Nasi znajomi nie będą łączyć się z „siecią domową”, a „siecią gościnną”. Znajdziemy ją w konfiguracji urządzenia. Musimy utworzyć nową sieć gościnną, a następnie nadać jej nazwę i przypisać hasło. Dobrze , jeśli hasło jest inne niż te, które służy do logowania się do sieci domowej.

 Uwaga: w najtańszych lub przestarzałych routerach sieć gościnna może nie istnieć. W takim przypadku rozwiązaniem jest jedynie zmiana urządzenia na nowe. Pamiętajmy, że jakość routera bezpośrednio wpływa na standard korzystania z sieci. Stare modele mogą zakłócać swobodny przesył danych – nie są przystosowane do takich prędkości. 

Ważne jest to, aby podczas konfiguracji znaleźć pole „Zezwól gościom na dostęp do zasobów sieciowych”. Oczywiście musimy ją odznaczyć. Tylko wtedy odwiedzające nas osoby nie będą mieć dostępu do naszych prywatnych materiałów.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *