Jak znaleźć kod telewizora? Samsung, Philips, LG, Sony i inne – sposoby

Każdy telewizor ma przypisany fabryczny, własny kod producencki. Jest on istotny z różnych względów, np. gdy chcemy znaleźć w sklepie urządzenie, które wcześniej wypatrzyliśmy w sieci.

Kod telewizora przydaje się także w kontekście poszukiwania części zamiennych lub w momencie wystawiania urządzenia na serwis aukcyjny.

Pod pojęciem kodu telewizora można rozumieć także hasło PIN, które służy do uzyskiwania dostępu do poszczególnych funkcji TV.

W jaki sposób znaleźć kod telewizora należący do urządzeń wielu marek, np. Samung, Philips, LG, Sony i innych? W niniejszym artykule wyjaśniam, jak się do tego zabrać.

Czym jest kod telewizora? Trzy oddzielne pojęcia

Pojęcie dotyczące kodu telewizora ma dość szerokie znaczenie.

Może bowiem oznaczać kod seryjny umiejscowiony na obudowie urządzenia, bądź też dotyczyć hasła blokady, ustawianej najczęściej podczas pierwszej konfiguracji TV.

Są to dwa zupełnie odmienne od siebie pojęcia, które dotyczą innych sfer. Nie należy ich ze sobą mylić, mimo, że oba są określane jako kod telewizora. Dodatkowo można mówić także o innych typach kodów, np. dotyczących nazwy urządzenia w trybie udostępniania ekranu.

Uporządkowałem te pojęcia poniżej:

 • Kod telewizora to numer seryjny, który jest naniesiony np. formie naklejki na tylną obudowę urządzenia. Zwykle przybiera format zawierający w sobie litery oraz cyfry, np. ZXY1023415699. Można go znaleźć także w innych miejscach, np. w instrukcji czy interfejsie ustawień danego modelu TV.
 • Kod dostępu do telewizora to 4-cyfrowe hasło, które wpisuje się w przypadku pojawienia się monitu na wyświetlaczu. Urządzenie może prosić o kod dostępu w przypadku zmiany ustawień, czy próby dostępu do programów opatrzonych kontrolą rodzicielską.
 • Nazwa telewizora to numer kontrolny podczas włączenia opcji udostępniania ekranu w smartfonie (lub innym urządzeniu mobilnym), który może się różnić od tego umiejscowionego na obudowie. W przypadku chęci skorzystania z funkcji screen mirroring, należy przestawić telewizor w tryb dzielenia ekranu, a następnie wyszukać w smartfonie na liście dostępnych urządzeń kod telewizora, wyświetlony na TV.

kod telewizora

Jak znaleźć kod telewizora Philips?

Kod telewizora od producenta Philips nadrukowany jest na tyle obudowy, w lewej części naklejki.

 Jest on skryty przy rubryce MODEL, tuż nad pierwszym kodem kreskowym. 

W przypadku niektórych modeli telewizorów Philips może on również znajdować się na samej górze białej naklejki, po prawej stronie logotypu marki. Częstym problemem, na który zwraca uwagę sam producent w swoim poradniku, jest sytuacja w której użytkownik traci kod dostępu do niektórych funkcji telewizora, np. tych powiązanych z funkcją blokady rodzicielskiej.

Aby odzyskać dostęp do poszczególnych opcji, tj. zresetować kod dostępu do telewizora marki Philips, należy wejść do menu głównego, a następnie:

 • zejść w opcjach niżej, aż do momentu ustawienia pilota w pozycji FUNKCJE;
 • ponownie skorzystać ze strzałki kierunkowej w dół, by dotrzeć do opcji ZABEZPIECZENIA RODZICIELSKIE;
 • po wejściu w tę opcję należy wpisać uniwersalny kod Philips, tj. 0711;
 • na ekranie wyświetli się komunikat o błędnym kodzie – należy go zignorować i ponownie wpisać kod;
 • w następnej próbie należy ustanowić nowy, własny kod dostępu i potwierdzić wybór klikając opcję zatwierdź.

Jak znaleźć kod telewizora Samsung?

W telewizorach marki Samsung kod TV umiejscowiony jest w na tylnej części obudowy, na nadrukowanej naklejce najczęściej w białym lub srebrnym formacie.

Ciąg cyfr oraz liter znajduje się nieco nad kodem kreskowym, pod pozostałymi informacjami dotyczącymi specyfikacji konkretnego urządzenia.

Kod telewizora Samsung można odczytać również korzystając z ustawień, do których dostęp zyskuje się otwierając menu:

 1. po włączeniu urządzenia należy nacisnąć na pilocie przycisk MENU;
 2. korzystając z przesuwnej listy należy odnaleźć pozycję WSPARCIE;
 3. następnie trzeba wybrać opcję INFORMACJE O SPRZĘCIE (lub o telewizorze) i przejść dalej;
 4. powinna wyświetlić się zbiorcza informacja, a jedną z zaprezentowanych pozycji będzie rubryka z kodem telewizora.

Jak znaleźć kod telewizora LG?

Kod seryjny telewizora marki LG, podobnie jak w przypadku sprzętów pochodzących od innych producentów, znajduje się na tylnej części obudowy.

 W niektórych przypadkach jest on wyróżniony poprzez naniesienie liczb i liter na odmienny kolor tła w odniesieniu do pełnego odcienia naklejki. 

Oznacza to, że jeśli naklejka informacyjna ma barwę czarną, to kod telewizora będzie umiejscowiony w białym kwadracie, tuż obok charakterystycznego logo marki.

Użytkownicy chcący zresetować kod PIN, zastanawiają się często w jaki sposób zdjąć kod blokady telewizora LG. Aby to zrobić, należy wpisać uniwersalny kod LG, tj. 0313, w menu ustawień, po wejściu do opcji BEZPIECZEŃSTWO i ZRESETUJ KOD PIN.

Jak znaleźć kod telewizora Sony?

identyfikacja kodu SonyFabryczny kod telewizora marki Sony umiejscowiony jest: na obudowie, w instrukcji obsługi i w opcjach menu po wejściu w funkcję dot. informacji o urządzeniu.

Producent może dodawać do swoich urządzeń także nalepkę w formie kodu QR, dzięki czemu można go zeskanować za pomocą smartfona i przejść do specyfikacji technicznej TV wyświetlanej na urządzeniu mobilnym.

Jeśli użytkownik chce znaleźć kod konfiguracji telewizora Sony, musi skorzystać z opcji HOME dostępnej na pilocie. Następnie, po wejściu w ustawienia, należy przejść do funkcji SIEĆ, a później do ODŚWIEŻ ZAWARTOŚĆ INTERNETOWĄ (dotyczy urządzeń wyprodukowanych po 2012 roku). Na ekranie powinien wyświetlić się kod aktywacyjny do TV.

Czym jest kod telewizora w UPC?

Kod UPC do telewizora przydaje się w przypadku chęci sparowania pilota dekodera od Horizon z urządzeniem TV.

Jeśli konfigurowane urządzenie nie wyświetla dostępnej marki telewizora w menu wyszukiwarki kodów, wówczas należy użyć uniwersalnego hasła: 9999.

W innym przypadku należy wybrać nazwę urządzenia z wyświetlonej listy dostępnych telewizorów.

Jak wyszukać kody do telewizora Thomson?

W przypadku urządzeń pochodzących od producenta Thompson nie ma zdziwienia – kod urządzenia znajduje się również na obudowie, zazwyczaj tuż obok luki na złącza.

 Jeśli obudowa telewizora ma kolor czarny, to z dużą dozą pewności naklejka została zastosowana w kolorystyce jasnej. 

Na nalepce (może, ale nie musi) znajduje się kod kreskowy lub kod QR.

Thompson to marka, która produkuje także uniwersalne piloty do wielu urządzeń, przy czym większość z nich wymaga wcześniejszej konfiguracji za pomocą uniwersalnych kodów aktywacyjnych. Wśród przykładowych kodów można wyróżnić:

 • dla 3-cyfrowych kodów PIN: 010, 136, 225, 049, 055;
 • dla 4-cyfrowych kodów PIN: 0211, 0314, 0287, 1588, 2881;
 • dla 5-cyfrowych kodów PIN:L 14466, 10210, 18114, 11365, 10625.

kod-zabezpieczenia

Krótkie podsumowanie

Większość TV trafiających na rynek europejski posiada znormalizowany format informacyjny, nanoszony w postaci naklejki na tylną obudowę sprzętu.

Tam, wnikliwy użytkownik, będzie w stanie odnaleźć kod telewizora przypisany do konkretnego urządzenia.

W przypadku poszukiwania kodów konfiguracyjnych, warto zasięgnąć do instrukcji urządzenia. Niekiedy kody takie jak: 0000, 1234, 1111 – będą uniwersalnym sposobem na uzyskanie dostępu.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *