Jak zrobić bootowalny pendrive? Bootowanie pendrive bez tajemnic – sposoby

Bootowalny pendrive może nam uratować życie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Formatowanie dysku twardego, ponowna instalacja systemu czy aktualizacja systemu BIOS to tylko kilka z czynności, przy których bootowanie z pendrivemoże okazać się koniecznością. Jak stworzyć bootowalny pendrive i jakie zalety ma takie rozwiązanie w stosunku do korzystania z rozruchu systemu z użyciem nośników CD/DVD?

Na te i wiele innych pytań odpowie Wam niniejszy artykuł.

Bootowalny pendrive – dlaczego warto go mieć?

Najnowsze modele notebooków coraz rzadziej bywają wyposażane w stację dysków CD/DVD co bywa niemałą komplikację w wypadku zaistnienia nieprzewidzianej awarii, skutkującej koniecznością reinstalacji systemu. W takim wypadku jedyną nadzieją na przywrócenie naszemu komputerowi sprawności jest właśnie pendrive bootowalny.

W wielkim skrócie jest to dysk flash, zawierający pliki instalacyjne systemu operacyjnego, który możemy za jego pośrednictwem umieścić na dysku naszego komputera bez konieczności uruchamiania go w standardowy sposób. W niektórych przypadkach bootowalny pendrive posiada także opcję wirtualizacji systemu, umożliwiającą nam uruchomienie w pełni funkcjonalnego systemu operacyjnego bez konieczności instalowania go na dysku twardym (możliwość taką mamy choćby w przypadku Linuxa Ubuntu).
 Warto wyposażyć się w taki dysk startowy usb choćby z wymienionego już powodu – w sytuacji, w której nasz komputer z różnych przyczyn nagle odmówi posłuszeństwa, taki pendrive może być naszym jedynym ratunkiem. Siłą rzeczy utworzenie go, kiedy nasz komputer nie będzie w pełni sprawny będzie stanowiło znacznie większe wyzwanie niż w sytuacji, w której mamy swobodny dostęp do wszystkich jego funkcjonalności – warto zatem zabezpieczyć się zawczasu i stworzyć bootowalny pendrive który będzie nam służył za swoiste zabezpieczenie na wypadek awarii dysku twardego.
USB 3.0. Ponadto – system  USB 3.0 oferuje nam prędkość przesyłu danych nawet do 640 MB/s podczas gdy standardowe nośniki CD/DVD rzadko przekraczają prędkość 20MB/s . Warto zatem wyposażyć się w bootowalny pendrive nawet jeśli nasz komputer wyposażony jest w napęd optyczny – instalacja systemu za pomocą dysku flash może przebiegać kilkakrotnie szybciej niż w sytuacji, w której zdecydujemy się na skorzystanie z płyty.
  • Jak stworzyć bootowalny pendrive?
  • Jak sprawdzić czy pendrive jest bootowalny?
  • Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu tego typu dysku startowego?

Zajmijmy się teraz podstawowymi kwestiami technicznymi, dzięki którym utworzymy dysk startowy usb, na którym będziemy mogli polegać.

Instrukcja krok po kroku

Tworzenie pendrive’a bootowalnego wbrew pozorom jest bardzo prostym zadaniem – wystarczy jedynie przestrzegać dokładnie poniższej instrukcji, wykonując zaprezentowane w niej kroki, dzięki czemu konfiguracja naszego dysku startowego przebiegnie pomyślnie a my będziemy mieli pewność, że stworzyliśmy zapasową wersję plików instalacyjnych systemu, na której możemy w pełni polegać.
instrukcja bootowania Dysk startowy usb możemy stworzyć w kilku wariantach – począwszy od tradycyjnego, w którym na naszym dysku USB znajdziemy jeden system operacyjny aż po złożoną instalację, w trakcie której umieścimy na nim wiele wersji interesującego nas oprogramowania. Poniżej przedstawiam szczegółową procedurę dla każdego z rozwiązań.

Tworząc bootowalnego pendrive’a pamiętajmy, że zabieg ten wymaga wstępnego sformatowania naszego nośnika. W tym procesie wszystkie zapisane na nim dane zostaną usunięte, a ich miejsce zastąpią pliki instalacyjne naszego systemu. Przed przystąpieniem do operacji wykonajmy zatem kopię zapasową naszego nośnika.

Formatowanie pendrive z użyciem programu Diskpart

  1. Umieszczamy pendrive w gnieździe USB
  2. Wchodzimy w menu start i używamy aplikacji uruchom 
  3. W polu tekstowym aplikacji wpisujemy komendę cmd i klikamy OK 
  4. W kolejnym wyświetlonym oknie wpisujemy diskpart, zatwiedzając komendę klawiszem enter 
  5. Ujrzymy kolejne okno – tym razem programu diskpart. Wpisujemy komendę list disk – i wciskamy enter
  6. Program poinformuje nas o widocznych dla systemu nośnikach danych. Sprawdzamy, który z ukazanych dysków jest naszym pendrivem (będziemy mogli to stwierdzić, wnioskując po polu size, które powinno w przybliżeniu ukazywać pojemność naszego pendrive’a. Pamiętajmy jednak, że ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia bad sectorów pojemność faktyczna dysku może się różnić od tej, zadeklarowanej przez producenta.)
  7. Wpisujemy polecenie select disc x – w miejsce x wstawiamy numer dysku, który zidentyfikowaliśmy wcześniej jako nasz flash usb.
  8. Wpisujemy kolejno polecenia clean -> create partition primary -> active -> format fs=fat32 quick, oczywiście każde z nich zatwierdzając klawiszem enter. W ten sposób uruchomiliśmy proces formatowania naszego pendrive’a.
  9. Wpisujemy polecenie assign, dzięki któremu nasz dysk otrzyma symbol, pozwalający zidentyfikować dysk.
  10. Zamykamy konsolę – teraz, kiedy nasz dysk usb został sformatowany, możemy rozpocząć właściwe bootowanie pendrive
[/su_list]

Tworzenie bootowalnego pendrive z użyciem programu Rufus

Rufus jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia bootowalnego pendrive. Nic dziwnego – aplikacja jest prosta w obsłudze, bezpłatna i działa bez konieczności instalowania jej na dysku twardym. Jedyne co musimy zrobić, żeby stworzyć bootowalny pendrive przy jego użyciu to wskazać dysk USB, na którym chcemy umieścić pliki instalacyjne naszego systemu oraz lokalizację naszego dysku startowego w formacie ISO.

Przy instalacji warto jednak pamiętać o dwóch ważnych rzeczach:

  • Rufus będzie próbował określić układ naszej klawiatury, kierując się wersją językową aktualnie zainstalowanego systemu. Jeżeli zostaniemy zapytani o układ, który chcielibyśmy zainstalować, wybierzmy FreeDOS – obsługuje on więcej układów klawiatury niż alternatywny MS-DOS. 
  • Na stronie producenta, dostępnej pod tym linkiem znajdziemy szczegółową listę odnośników do plików instalacyjnych systemów w pełni kompatybilnych z programem Rufus.

Jeżeli chodzi o pozostałe źródła pozyskiwania plików instalacyjnych systemu, możemy znaleźć je choćby na oficjalnej stronie internetowej Microsoftu – dostępnej pod tym adresem.
Poszukując obrazów z systemem Linux, analogicznie powinniśmy udać się na oficjalną stronę internetową producenta systemu. W tym wypadku do wyboru mamy całą mnogość różnego rodzaju wersji systemu, których instalacja jednak będzie przebiegała za każdym razem w taki sam sposób. Pełną listę oraz odnośniki do poszczególnych instalatorów Linuxa znajdziemy pod tym linkiem.

Jak zrobić bootowalnego pendrive, na którym umieścimy kilka systemów?

Yumi jest narzędziem, które umożliwi nam przeprowadzenie takiego zabiegu. Program jest szczególnie przyjazny tym, którzy pragną stworzyć dysk startowy usb, funkcjonujący w środowisku Linux.

Jak zbootować pendrive, używając Yumi:

  1. Pobieramy YUMI 
  2. Uruchamiamy program i wybieramy z listy dysk, na którym chcemy zainstalować system
  3. Wybieramy z dysku twardego plik ISO z danymi instalacyjnymi – jeśli nasz plik się nie wyświetla, zaznaczamy pole show all ISOs!, dzięki czemu zobaczymy wszystkie obrazy płyt, dostępne w danej lokalizacji.
  4. Klikamy create i potwierdzamy instalację
  5. Po zakończeniu procesu możemy kliknąć przycisk next, dzięki któremu do istniejącego już na naszym dysku flash możemy doinstalować obrazy z plikami instalacyjnymi innych systemów, które chcielibyśmy na nim umieścić.

Taki sposób instalacji poskutkuje utworzeniem bootowalnego dysku usb, który w trakcie rozruchu systemu wyświetli okno dialogowe pozwalające nam wybrać interesującą nas wersję oprogramowania.

W ten oto sposób zakończyliśmy tworzenie bootowalnego pendrive. Kolejnym krokiem przy konfiguracji naszego dysku będzie zweryfikowanie, czy umieszczone na pendrivie pliki działają w sposób, umożliwiający nam modyfikację aktualnej wersji systemu oraz zainstalowanie oprogramowania przy użyciu utworzonego właśnie dysku flash.

Zatem – jeżeli udało nam się z powodzeniem przeprowadzić przedstawione we wcześniejszej części tekstu procedury, możemy przystąpić do weryfikacji naszego dysku oraz właściwego korzystania z rozruchowego pendrive’a.

Jak sprawdzić czy pendrive jest bootowalny?

czy pendrive jest bootowalny?Najprostszym sposobem na zweryfikowanie zapisanego nośnika jest próba uruchomienia systemu z jego poziomu. W taki sam sposób będziemy postępować, jeżeli będziemy chcieli przystąpić do instalacji systemu z użyciem bootowalnego dysku USB. W tym celu w trakcie rozruchu systemu wchodzimy w opcje systemu BIOS, przechodzimy do zakładki advanced BIOS Features, a następnie Hard Disk Boot Priority i w miejsce 1st Boot Device wybieramy nasz dysk USB.
Po przeprowadzeniu tej operacji i zatwierdzeniu nowych ustawień nasz komputer uruchomi się ponownie – tym razem ładując system w pierwszej kolejności z poziomu dysku USB. Jeśli nasze uprzednie działanie przebiegło pomyślnie, system uruchomi się w trybie instalatora. W tym miejscu możemy przeprowadzić bootwanie z pendrive, instalując system na nowo lub wyłączyć instalator, uruchamiając komputer z poziomu dysku twardego.

Pamiętajmy, żeby po przeprowadzonej próbie lub instalacji systemu z poziomu dysku USB przywrócić pierwotne ustawienia w systemie BIOS!

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swojego dysku

Tak oto ukończyliśmy tworzenie bootowalnego pendrive w wielu – dostosowanych do potrzeb różnych użytkowników komputerów PC – wariantach. Pamiętajmy, żeby dysk flash, na którym zainstalowaliśmy pliki rozruchowe naszego systemu przechowywać w miejscu, w którym nie zostanie on w żaden sposób uszkodzony – najlepiej, żeby nie było ono wystawione na działanie promieni słonecznych ani szczególnie wysokiej wilgoci.

Dodatkowo warto przynajmniej raz na pół roku weryfikować bootowalny USB sprawdzając, czy system wciąż działa jak należy oraz czy nośnik nie wymaga odnowienia instalacji. Dzięki temu będziemy mieli całkowitą pewność, że nasz dysk instalacyjny jest w pełni sprawny i pomoże nam w sytuacji, w której dysk twardy naszego komputera będzie przepełniony lub z innych powodów odmówi posłuszeństwa.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *