Smartfony zapewniają możliwość przechowywania naszych danych. Wśród nich są zdjęcia, filmy, dokumenty czy osobiste zapiski. Wszystkie zajmują przestrzeń – pamięć wewnętrzną telefonu, ewentualnie zapełniają kartę SD. Jeśli używamy smartfona regularnie, w szczególności zapisujemy na nim dużo zdjęć i filmów, to w końcu staniemy przed pytaniem: jak zwolnić, zwiększyć pamięć w telefonie?
Istnieją wygodne sposoby czyszczenia smartfona. Możemy to wykonać ręcznie lub automatycznie. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Gdy pamięci w telefonie brakuje, w wielu przypadkach możemy ja rozszerzyć przy pomocy stosunkowo tanich kart SD. Zapraszam do zapoznania się z przedstawionymi przeze mnie sposobami na zwolnienie miejsca w telefonie.
Co powoduje, że potrzebne jest zwiększenie pamięci w telefonie?
Wśród danych, które powodują brak pamięci w telefonie wyróżniamy:
- zdjęcia
- filmy
- aplikacje
- pamięć aplikacji
- pamięć tymczasową
- dokumenty
Jeśli zaś na każdym wyjeździe wykonujemy setki zdjęć, to one będą dominowały i sprawiały, że mało będzie pamięci w naszym telefonie. Autorzy treści, którzy nagrywają filmy swoim smartfonem szybko przekonają się o konieczności zwolnienia pamięci w telefonie.
Rzadziej spotykaną przyczyną jest zapełnienie pamięci smartfona dokumentami. Dlaczego? Dzieje się tak ponieważ pliki PDF czy arkusze kalkulacyjne oraz dokumenty tekstowe zajmują stosunkowo mało przestrzeni. Dlatego nawet mając tysiące dokumentów na telefonie możemy nie spotkać się z brakiem pamięci na kolejne. Oczywiście – do czasu.
Jak wyczyścić pamięć wewnętrzną telefonu?
By to zrobić możemy wykonać jedną z opisanych przeze mnie poniżej czynności. Zwróćmy uwagę na efekty każdej z nich, by niepotrzebnie nie usuwać zbyt dużej ilości danych. Już wykonanie jednej z nich może zwolnić wystarczająco dużo pamięci w telefonie.
Odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji
Jakie aplikacje zajmują najwięcej miejsca? Przede wszystkim gry i programy do multimediów. Zawierają one dużo danych, które następnie podczas ich używania wyświetlane są na ekranie czy wykorzystywane do wewnętrznych obliczeń. Jednak także teoretycznie mniej zasobożerne aplikacje mogą powodować brak pamięci w telefonie. Co zrobić by to zmienić? Jeśli używamy telefonu z Androidem:
- wchodzimy w Ustawienia
- znajdujemy i uruchamiamy odnośnik Aplikacje (może on tez nazywać się np. Zarzadzanie aplikacjami)
- sortujemy wyświetloną listę po wielkości (zwanej też Zajęciem pamięci czy Używaną przestrzenią)
Możemy teraz zdecydować, czy aplikacje, które najbardziej wykorzystują pamięć naszego telefonu są nam potrzebne. Jeśli nie – wybieramy taką aplikację, a następnie opcję Usuń. Już po chwili zwolni się trochę przestrzeni w telefonie.
Wykonując czyszczenie w ten sposób zwróćmy uwagę, czy nie odinstalowujemy jakiejś istotnej dla nas aplikacji – na przykład tej, dzięki której dokonujemy płatności BLIK czy znajdujemy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Mogą się nam one jeszcze przydać! Każda odinstalowana apka może zostać ponownie wgrana na telefon ze sklepu Google Play. Może być jednak wymagane ponowne wpisanie danych, których akurat przy sobie nie mamy lub ich nie pamiętamy – np. numeru karty płatniczej.
Czyszczenie pamięci aplikacji i tymczasowej
Jeśli nie chcemy odinstalowywać wybranej aplikacji, lecz ograniczyć zużyte przez nią dane, to posługując się powyższym schematem, a następnie klikając Wyczyść dane mamy do wyboru:
- wyczyszczenie wszystkich danych
- wyczyszczenie pamięci podręcznej
Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, to pozbawimy aplikacje wszystkich danych prócz tych potrzebnych do jej uruchomienia. Drugi wybór to pozbycie się niepotrzebnej pamięci podręcznej, która nie została usunięta od ostatniego użycia aplikacji. Wybranie czyszczenia pamięci podręcznej w żaden negatywny sposób nie wpłynie na działanie aplikacji przy jej ponownym uruchomieniu – może ją nawet przyspieszyć!
Przenoszenie danych na komputer
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli posiadamy dużą przestrzeń na dysku. Zwolnienie pamięci w telefonie może odbyć się poprzez podłączenie go do komputera kablem USB, ustawienie na smartfonie opcji transmisji danych i ręczne przejrzenie udostępnionych w eksploratorze komputera plików.
Jeśli jesteśmy w stanie wygodnie wyjąć kartę pamięci z telefonu i za pomocą czytnika lub adaptera odczytać ją w komputerze – to w ten sposób też przeniesiemy dane. Co zrobić, by w ten sposób zwolnić pamięć telefonu?
- korzystając z telefonu z włożoną kartą SD przenosimy dane z wbudowanej pamięci na kartę
- wyjmujemy pamięć SD z telefonu i używając adaptera lub czytnika – odczytujemy w komputerze
- przenosimy dane na dysk w laptopie czy PC
- kartę SD umieszczamy ponownie w telefonie
Możemy także skorzystać z jednego z dostępnych w Internecie programów do przenoszenia danych automatycznie. Wśród nich jednymi z lepszych są Titanium Backup czy Helium.
Usuwanie filmów i zdjęć jako remedium na brak pamięci w telefonie
W większości przypadków to zdjęcia i filmy zajmują najwięcej pamięci w smartfonie. Zajrzenie do Galerii może nam pomóc. Jak dużo zrobiliśmy podobnych zdjęć tego samego obiektu ? Czy potrzebujemy przechowywać te wszystkie długie filmy, by mieć do nich dostęp w każdej chwili?
Warto poświęcić trochę czasu i usunąć zbędne zdjęcia i filmy. Już kilkadziesiąt zdjęć może zajmować nawet 1 GB pamięci. W czasach matryc aparatów smartfonów o wielkości około 100 Mpix jeden kilkuminutowy film zajmuje bardzo dużo zasobów.
Automatyczne sprzątacze i wbudowane aplikacje
Popularne i sprawdzone marki jak Huawei czy Samsung oferują aplikacje, które pomogą nam dbać o zasoby telefonu. Sprzątacz czy Zarządzanie pamięcią wskaże nam co najbardziej obciąża smartfon. Zwróci także uwagę na duplikaty zdjęć czy najrzadziej używane aplikacje. Dzięki podpowiedziom łatwiej będzie nam wskazać czego się pozbyć, by zwolnić pamięć w telefonie.
Aplikacje te mają także funkcjonalność wyświetlania powiadomień o wyczerpującej się pamięci. Informują nas wtedy o tym, co należy zrobić, by móc nadal korzystać ze wszystkich funkcji telefonu. Możemy oczywiście ustawić wyłączenie tych powiadomień – radzę jednak tego nie robić, gdyż ci automatyczni asystenci bywają niezwykle czujni i pomocni!
Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu kartą SD?
Wyposażenie smartfona w dodatkowe miejsce na pliki, w tym zdjęcia i filmy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. By zwiększyć pamięć telefonu Xiaomi czy Samsung wystarczy zakupić kartę SD o wybranej pojemności i umieścić ją w telefonie. Smartfon sam rozpozna kartę i przystosuje ją do wykorzystania w celu zapisywania danych.
Jeśli sami chcemy wybrać które dane mają być zapisywane w pamięci wbudowanej, a które w rozszerzonej kartą pamięci, to:
- wchodzimy w Ustawienia
- wybieramy Pamięć
- znajdujemy Ustawienia nośnika danych
Możemy już wybrać po kategoriach takich, jak zdjęcia, pobrane pliki: zdecydujemy gdzie będą one zapisywane. Warto ustawić miejsce zapisu zdjęć i filmów na karcie SD, gdyż to one potrzebują najwięcej miejsca. Oszczędzi to wewnętrzną pamięć współdzieloną telefonu – czyli przestrzeń, którą w smartfonie dzieli system oraz nasze dane.
Jak sprawdzić pamięć telefonu?
W każdej chwili możemy zobaczyć ile zostało nam wolnej pamięci – zarówno wbudowanej, jak i na karcie SD. Wejdźmy w Ustawienia , a następnie Pamięć . Zobaczymy podsumowanie oraz wskazówki dotyczące tego jakie treści zajmują najwięcej przestrzeni.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz