Jak zwolnić, zwiększyć pamięć w telefonie? Sposoby czyszczenia

Smartfony zapewniają możliwość przechowywania naszych danych. Wśród nich są zdjęcia, filmy, dokumenty czy osobiste zapiski. Wszystkie zajmują przestrzeń – pamięć wewnętrzną telefonu, ewentualnie zapełniają kartę SD. Jeśli używamy smartfona regularnie, w szczególności zapisujemy na nim dużo zdjęć i filmów, to w końcu staniemy przed pytaniem: jak zwolnić, zwiększyć pamięć w telefonie?

Istnieją wygodne sposoby czyszczenia smartfona. Możemy to wykonać ręcznie lub automatycznie. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Gdy pamięci w telefonie brakuje, w wielu przypadkach możemy ja rozszerzyć przy pomocy stosunkowo tanich kart SD. Zapraszam do zapoznania się z przedstawionymi przeze mnie sposobami na zwolnienie miejsca w telefonie.

Co powoduje, że potrzebne jest zwiększenie pamięci w telefonie?

potrzebne jest zwiekszenie pamieci w telefonieWśród danych, które powodują brak pamięci w telefonie wyróżniamy:

 • zdjęcia
 • filmy
 • aplikacje
 • pamięć aplikacji
 • pamięć tymczasową
 • dokumenty
Które z tych danych zajmują najwięcej miejsca? Które najbardziej obciążają pamięć wbudowaną w telefonie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i brzmi: to zależy. Otóż jeśli korzystamy z  dużej liczby różnych aplikacji, na przykład: bankowości elektronicznej, gier, programów multimedialnych czy aplikacji agregujących dane, to będą one zajmowały w naszym telefonie najwięcej miejsca. 

Jeśli zaś na każdym wyjeździe wykonujemy setki zdjęć, to one będą dominowały i sprawiały, że mało będzie pamięci w naszym telefonie. Autorzy treści, którzy nagrywają filmy swoim smartfonem szybko przekonają się o konieczności zwolnienia pamięci w telefonie.

Rzadziej spotykaną przyczyną jest zapełnienie pamięci smartfona dokumentami. Dlaczego? Dzieje się tak ponieważ pliki PDF czy arkusze kalkulacyjne oraz dokumenty tekstowe zajmują stosunkowo mało przestrzeni. Dlatego nawet mając tysiące dokumentów na telefonie możemy nie spotkać się z brakiem pamięci na kolejne. Oczywiście – do czasu.

Jak wyczyścić pamięć wewnętrzną telefonu?

wyczyscic pamiec wewnetrzna telefonuBy to zrobić możemy wykonać jedną z opisanych przeze mnie poniżej czynności. Zwróćmy uwagę na efekty każdej z nich, by niepotrzebnie nie usuwać zbyt dużej ilości danych. Już wykonanie jednej z nich może zwolnić wystarczająco dużo pamięci w telefonie.

Odinstalowanie niepotrzebnych aplikacji

Jakie aplikacje zajmują najwięcej miejsca? Przede wszystkim gry i programy do multimediów. Zawierają one dużo danych, które następnie podczas ich używania wyświetlane są na ekranie czy wykorzystywane do wewnętrznych obliczeń. Jednak także teoretycznie mniej zasobożerne aplikacje mogą powodować brak pamięci w telefonie. Co zrobić by to zmienić? Jeśli używamy telefonu z Androidem:

 • wchodzimy w  Ustawienia 
 • znajdujemy i uruchamiamy odnośnik  Aplikacje  (może on tez nazywać się np. Zarzadzanie aplikacjami)
 • sortujemy wyświetloną listę po wielkości (zwanej też Zajęciem pamięci czy Używaną przestrzenią)

Możemy teraz zdecydować, czy aplikacje, które najbardziej wykorzystują pamięć naszego telefonu są nam potrzebne. Jeśli nie – wybieramy taką aplikację, a następnie opcję Usuń. Już po chwili zwolni się trochę przestrzeni w telefonie.

Nie usuniemy aplikacji wbudowanych na stałe w smartfon takich, jak Youtube. Możemy jednak ograniczyć zużywanie przez nie pamięci w danej chwili, co opisuję poniżej.

Wykonując czyszczenie w ten sposób zwróćmy uwagę, czy nie odinstalowujemy jakiejś istotnej dla nas aplikacji – na przykład tej, dzięki której dokonujemy płatności BLIK czy znajdujemy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Mogą się nam one jeszcze przydać! Każda odinstalowana apka może zostać ponownie wgrana na telefon ze sklepu Google Play. Może być jednak wymagane ponowne wpisanie danych, których akurat przy sobie nie mamy lub ich nie pamiętamy – np. numeru karty płatniczej.

Czyszczenie pamięci aplikacji i tymczasowej

Jeśli nie chcemy odinstalowywać wybranej aplikacji, lecz ograniczyć zużyte przez nią dane, to posługując się powyższym schematem, a następnie klikając  Wyczyść dane  mamy do wyboru:

 • wyczyszczenie wszystkich danych
 • wyczyszczenie pamięci podręcznej

Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, to pozbawimy aplikacje wszystkich danych prócz tych potrzebnych do jej uruchomienia. Drugi wybór to pozbycie się niepotrzebnej pamięci podręcznej, która nie została usunięta od ostatniego użycia aplikacji. Wybranie czyszczenia pamięci podręcznej w żaden negatywny sposób nie wpłynie na działanie aplikacji przy jej ponownym uruchomieniu – może ją nawet przyspieszyć!

Spójrzmy przede wszystkim na aplikacje, z których często korzystamy. To one mogą najbardziej przysłużyć się zwolnieniu pamięci w telefonie. Jeśli dużo komunikujemy się poprzez komunikatory – wyczyśćmy pamięć podręczną Whatsappa lub Messengera.

Przenoszenie danych na komputer

Przenoszenie danych na komputerJest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli posiadamy dużą przestrzeń na dysku. Zwolnienie pamięci w telefonie może odbyć się poprzez podłączenie go do komputera kablem USB, ustawienie na smartfonie opcji transmisji danych i ręczne przejrzenie udostępnionych w eksploratorze komputera plików.

Eksplorator plików Windows będzie działał wolniej, jeśli zdecydujemy się na wyświetlanie miniatur zdjęć czy filmów. Foldery na telefonie zawierające dużą ilość danych wgrywać się będą stosunkowo długo.

Jeśli jesteśmy w stanie wygodnie wyjąć kartę pamięci z telefonu i za pomocą czytnika lub adaptera odczytać ją w komputerze – to w ten sposób też przeniesiemy dane. Co zrobić, by w ten sposób zwolnić pamięć telefonu?

 • korzystając z telefonu z włożoną kartą SD przenosimy dane z wbudowanej pamięci na kartę
 • wyjmujemy pamięć SD z telefonu i używając adaptera lub czytnika – odczytujemy w komputerze
 • przenosimy dane na dysk w laptopie czy PC
 • kartę SD umieszczamy ponownie w telefonie

Możemy także skorzystać z jednego z dostępnych w Internecie programów do przenoszenia danych automatycznie. Wśród nich jednymi z lepszych są Titanium Backup czy Helium.

Usuwanie filmów i zdjęć jako remedium na brak pamięci w telefonie

W większości przypadków to zdjęcia i filmy zajmują najwięcej pamięci w smartfonie. Zajrzenie do Galerii może nam pomóc. Jak dużo zrobiliśmy  podobnych zdjęć tego samego obiektu ? Czy potrzebujemy przechowywać te wszystkie długie filmy, by mieć do nich dostęp w każdej chwili?

Warto poświęcić trochę czasu i usunąć zbędne zdjęcia i filmy. Już kilkadziesiąt zdjęć może zajmować nawet 1 GB pamięci. W czasach matryc aparatów smartfonów o wielkości około 100 Mpix jeden kilkuminutowy film zajmuje bardzo dużo zasobów.

Ciekawym rozwiązaniem może być przenoszenie zdjęć do chmury. Możemy skorzystać z darmowej aplikacji Google Zdjęcia. Zostaną one co prawda skompresowane w formacie JPEG, jednak ich jakość nie ulegnie znacznemu pogorszeniu. Możemy je wtedy bezpiecznie usunąć, by zwolnić pamięć w telefonie. Cały czas jednak będą dla nas dostępne z poziomu aplikacji Google’a.

Automatyczne sprzątacze i wbudowane aplikacje

Popularne i sprawdzone marki jak Huawei czy Samsung oferują aplikacje, które pomogą nam dbać o zasoby telefonu.  Sprzątacz czy Zarządzanie pamięcią  wskaże nam co najbardziej obciąża smartfon. Zwróci także uwagę na duplikaty zdjęć czy najrzadziej używane aplikacje. Dzięki podpowiedziom łatwiej będzie nam wskazać czego się pozbyć, by zwolnić pamięć w telefonie.

Aplikacje te mają także funkcjonalność wyświetlania powiadomień o wyczerpującej się pamięci. Informują nas wtedy o tym, co należy zrobić, by móc nadal korzystać ze wszystkich funkcji telefonu. Możemy oczywiście ustawić wyłączenie tych powiadomień – radzę jednak tego nie robić, gdyż ci automatyczni asystenci bywają niezwykle czujni i pomocni!

Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną telefonu kartą SD?jak zwiekszyc pamiec wewnetrzna telefonu

Wyposażenie smartfona w dodatkowe miejsce na pliki, w tym zdjęcia i filmy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. By zwiększyć pamięć telefonu Xiaomi czy Samsung wystarczy zakupić kartę SD o wybranej pojemności i umieścić ją w telefonie. Smartfon sam rozpozna kartę i przystosuje ją do wykorzystania w celu zapisywania danych.

Jeśli sami chcemy wybrać które dane mają być zapisywane w pamięci wbudowanej, a które w rozszerzonej kartą pamięci, to:

 • wchodzimy w Ustawienia
 • wybieramy Pamięć
 • znajdujemy Ustawienia nośnika danych

Możemy już wybrać po kategoriach takich, jak zdjęcia, pobrane pliki: zdecydujemy gdzie będą one zapisywane. Warto ustawić miejsce zapisu zdjęć i filmów na karcie SD, gdyż to one potrzebują najwięcej miejsca. Oszczędzi to wewnętrzną pamięć współdzieloną telefonu – czyli przestrzeń, którą w smartfonie dzieli system oraz nasze dane.

Karta SD jest wolniejsza od pamięci wewnętrznej, a jej używanie pobiera nieco więcej energii, niż ograniczenie się do wbudowanych w smartfon zasobów. Jednak różnice w praktyce nie są odczuwalne dla większości użytkowników, a korzyści duże: więcej pamięci w telefonie.

Jak sprawdzić pamięć telefonu?

W każdej chwili możemy zobaczyć ile zostało nam wolnej pamięci – zarówno wbudowanej, jak i na karcie SD. Wejdźmy w  Ustawienia , a następnie  Pamięć . Zobaczymy podsumowanie oraz wskazówki dotyczące tego jakie treści zajmują najwięcej przestrzeni.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *