Jaka antena satelitarna, a jaka do odbioru telewizji naziemnej cyfrowej? Jaką wybrać i na co zwracać uwagę, gdy chcesz kupić najlepszą antenę?

Do odbioru telewizji satelitarnej i telewizji naziemnej cyfrowej potrzebny jest odpowiedni sprzęt: tuner oraz antena. W niniejszym artykule podpowiadam, na co zwracać uwagę, gdy kupujemy antenę telewizyjną, jaka antena będzie najlepsza do odbioru satelitarnej, a jaka w przypadku telewizji cyfrowej. Zastanowimy się również, jaka będzie najlepsza antena do HD, poznamy opinie użytkowników oraz dowiemy się, na co zwrócić uwagę ustawiając antenę.

Jaka antena do odbioru telewizji naziemnej?

Podstawowym sprzętem warunkującym prawidłowy odbiór telewizji naziemnej jest antena DVB-T. Jeżeli posiadamy starą antenę stosowaną jeszcze przy telewizji analogowej, może okazać się, że nadal może być ona wykorzystywana do odbioru telewizji cyfrowej. Warto jednak zainwestować w nową antenę do odbioru telewizji satelitarnej, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się wysoką jakością sygnału. Nowoczesne odbiorniki telewizyjne stosujące technologię MPEG4 umożliwiają odbiór sygnału bez konieczności użycia dodatkowego tunera.

Rodzaje anten naziemnych

Wyróżniamy dwa rodzaje anten naziemnych:

  1. naziemne anteny pokojowe
  2. naziemne anteny zewnętrzne.

Antena zewnętrzna zapewnia bezpośredni, niezakłócony odbiór sygnału. W przypadku anteny pokojowej, sygnał zanim dotrze do naszego odbiornika musi najpierw przeniknąć przez ściany, co może powodować jego zniekształcenie. Najlepsza antena pokojowa do odbioru naziemnej anteny cyfrowej może również bardzo dobrze się sprawdzić, zwłaszcza w sytuacji, gdy mieszkamy w pobliżu nadajnika.

Zaleca się stosowanie anten pokojowych w sytuacji gdy odległość do nadajnika jest nie większa niż 10 km.

Zanim zdecydujemy się na zakup naziemnej anteny zewnętrznej, powinniśmy sprawdzić na stworzonych w tym celu stronach internetowych, w jakiej odległości od nadajnika mieszkamy.

Anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej możemy podzielić również pod względem konstrukcji. Pod tym względem wyróżniamy anteny kierunkowe oraz anteny siatkowe, nazywane również dookolnymi. Antena siatkowa zbiera sygnał, który rozproszony jest dookoła odbiornika. Inaczej działa antena kierunkowa, która jest ustawiona tak, by być precyzyjnie wycelowaną w jeden punkt, z którego nadawany jest sygnał. Z tego powodu antena kierunkowa uważana jest za bardziej efektywną.

Ustawienie anteny naziemnej

Ustawienie anteny naziemnej nie jest trudne, spokojnie możemy poradzić sobie z tym samemu, bez pomocy specjalisty. W przypadku anteny naziemnej zewnętrznej rozpoczynamy od zlokalizowania nadajnika. Następnie zgodnie z instrukcją na opakowaniu konkretnego modelu rozpoczynamy montaż anteny na ścianie lub maszcie. Po zamontowaniu anteny podłączamy do niej tuner lub kabel od telewizora. Podczas szukania sygnału musimy lekko poluzować śrubę głównej części i powoli przesuwamy antenę od lewej do prawej strony.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup anteny pokojowej, najlepiej będzie, jeśli ułożymy ją w pobliżu okna, z którego widać kierunek nadajnika.

Jaka antena satelitarna będzie najlepsza?

Wybór anteny satelitarnej nie jest prosty. Na pierwszy rzut oka wszystkie dostępne w sklepach modele wyglądają podobnie. Istotną częścią każdej anteny satelitarnej jest konwerter. Jego zadaniem jest zebranie wszystkich sygnałów, które docierają z satelity i przekazanie ich do odbiornika. Większość dostępnych na rynku anten satelitarnych to anteny offsetowe, w których konwerter znajduje się na dole czaszy.

Wielkość anteny satelitarnej a jakość obrazu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że wielkość anteny satelitarnej ma istotny wpływ na jakość obrazu. Wielkość anteny satelitarnej powinna być dostosowana do miejsca jej instalacji. Najlepszym miejscem do zainstalowania anteny satelitarnej jest zazwyczaj dach. Antena satelitarna powinna zostać zamontowana ten sposób, by skierowana w kierunku południowym w stronę nieba nie napotykała żadnych przeszkód.

Wybierając rozmiar anteny pamiętajmy o tym, że w trudniejszym terenie potrzebna będzie większa czasza. Małe czasze są idealne do montowania na dachach wieżowców, gdzie ze względu na działanie wiatru nie sprawdziłyby duże. Duże anteny satelitarne lepiej nadają się również do oglądania telewizji w jakości HD. Aby odbierać sygnał z najpopularniejszych satelit (takich jak Astra czy Hot Bird) spokojnie wystarczy antena o średnicy 85 cm.

Wiele osób zastanawia się, co będzie lepsze: antena satelitarna okrągła czy owalna? Tymczasem od kształtu anteny o wiele większe znaczenie ma jej konstrukcja. Powinna być ona mocna i solidna. Ponieważ anteny satelitarne montowane są na zewnątrz budynku, duże znaczenie ma ich odporność na działanie szkodliwych czynników. Ważne jest, aby antena satelitarna była dobrze chroniona przed korozją. Z tego powodu dobrym wyborem będzie antena z powłoką wykonaną z aluminium.

Ustawianie anteny satelitarnej

Ustawianie anteny satelitarnej jest nieco bardziej skomplikowane niż ma to miejsce w przypadku anteny naziemnej. Po umocowaniu anteny i podłączeniu okablowania od tunera należy poszukać sygnału. Zgodnie z załączoną do anteny tabelą ustawiamy kąt między konwerterem i elewacją. Do pomocy przy szukaniu sygnału warto wykorzystać urządzenie nazywane miernikiem sygnału antenowego. Samodzielne ustawianie anteny satelitarnej może nam przysporzyć trudność, dlatego też, jeżeli nigdy tego nie robiliśmy, warto powierzyć to zadanie specjaliście.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *