Jaki kabel do anteny satelitarnej wybrać, jak podłączyć i ile kosztuje?

Przewód, którym podłączamy antenę satelitarną, dekoder czy innego rodzaju antenę do telewizora jest bardzo istotnym elementem zestawu multimedialnego. Od jego jakości może zależeć prawidłowe działanie całości. Choć jest to element często traktowany po macoszemu, to decyzja jaki kabel do anteny satelitarnej wybrać, może być decydująca o tym, czy wszystko będzie działać prawidłowo. O tym, jaką podjąć decyzję, dowiesz się za chwilę. Przyjrzymy się też temu jak podłączyć przewód oraz ile to kosztuje.

Sam nie raz przekonałem się, że słabej jakości kabel powodował zakłócenia, a czasem nawet brak możliwości odbioru sygnału. Końcówki potrafiły się obluzować lub uszkodzić i nawet odpaść. Wymagane wtedy były działania serwisowe, które bywają kłopotliwe, szczególnie, gdy chcesz obejrzeć cos ciekawego. Wybierzmy zatem taki kabel, który Cię nigdy nie zawiedzie. Co ważne – to wcale nie musi kosztować zbyt dużo 😊

kabel do anteny satelitarnej zewnętrzny

Jaki kabel do anteny satelitarnej?

Co charakteryzuje przewód, który podłączysz do swojej anteny satelitarnej? Czym różni się on od tych, które stosujesz w innych rozwiązaniach? Będzie on podłączony na zewnątrz, a więc będzie narażony na:

 • Zmiany temperatur (dobowe i roczne)
 • Zmiany warunków nasłonecznienia
 • Dużą wilgotność oraz deszcz
 • Uszkodzenia mechaniczne w przypadku na przykład dużego wiatru

Choć część tego przewodu będzie schowana w mieszkaniu lub domu, to zewnętrzny kabel do anteny satelitarnej musi być wyższej wytrzymałości, niż ten, który zastosujesz wewnątrz. Dotyczy to zatem przede wszystkim obudowy przewodu (zewnętrznej warstwy), rdzenia przesyłającego sygnał, materiału, w którym jest zatopiony, jak i warstwy ekranującej. Także końcówki muszą być tak wykonane i założone, by były jak najbardziej wytrzymałe.

Przewód antenowy – satelitarny. Gotowy, czy własnej roboty?

Wykonanie podłączenia końcówek do przewodu satelitarnego może być kuszące. W takim wypadku możesz dowolnie wybrać jego długość, dostosować go do swoich potrzeb. Jednak to budzi pewne wątpliwości. Dlaczego? W gotowym kablu do anteny satelitarnej końcówki będą zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Zostaną założone na stałe, trwale związane z przewodem, będą szczelne. Samodzielnie bardzo trudno jest wykonać tego typu zakończenia. Można to zrobić dobrze i solidnie, jednak będzie duże prawdopodobieństwo, że przez nieszczelności, do środka przewodu dostanie się woda.

Kabel do anteny satelitarnej – zewnętrzny, ale z dobrym ekranowaniem

Czym jest ekranowanie przewodu? Jest to zastosowanie siatki metalowej wokół rdzenia kabla. Dzięki temu rdzeń, czyli miedź w samym środku, jest chroniona przed zakłóceniami z zewnątrz. O jakie zakłócenia chodzi? Są to przede wszystkim:

 • Zakłócenia z innych przewodów używanych w systemach RTV
 • Zakłócenia z przewodów zasilających – te potrafią naprawdę skutecznie pogorszyć sygnał
 • Zakłócenia falami radiowymi – tu najistotniejsze są dość bliskie źródła fal, dalekie nadajniki nie będą nam przeszkadzać
 • Zakłócenia z urządzeń domowych typu router WiFi czy połączenia Bluetooth
Siatkę metalową w kablach wykonuje się z użyciem odpowiednio splecionych drucików metalowych, najczęściej z miedzi. Gdy przetniesz przewód, to zobaczysz ją jako druga warstwę, tuż pod zewnętrzną.

Ekranowanie w pomieszczeniu przydaje się ze względu na bliskość innych urządzeń i przewodów. Czy na zewnątrz jest ono równie istotne? Wbrew pozorom – tak. Dlaczego? Otóż antena satelitarna potrafi, w trakcie zbierania fal satelitarnych, jednocześnie intensywnie je odbijać. Nieprzetworzone w konwerterze, mogą interferować z tymi, które przesyłane są kablem. Przy odpowiednim odbiciu może to doprowadzić nawet do braku sygnału w TV czy dekoderze.

jak podłączyć kabel do anteny satelitarnej

Jak podłączyć kabel do anteny satelitarnej?

Podłączenie kabla to tak naprawdę dwie czynności:

 • Odpowiednie podłączenie końcówek do anteny (konwertera) oraz dekodera lub TV z dekoderem
 • Właściwe poprowadzenie przewodu na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia

Wbrew pozorom obie te czynności są równie ważne. Zacznijmy od końcówek.

Kabel do anteny i rodzaje końcówek

Wyróżniamy dwa rodzaje końcówek:

 • Wciskane, nie posiadające gwintu
 • Wkręcane, gwintowane

Pierwszy rodzaj posiada dwa zakończenia – męskie lub żeńskie. Pierwsze posiadają w środku bolec lity, drugie – otwarty, z przestrzenią w środku. Jeśli Twój konwerter i TV mają wciskane wejścia, to sprawdź ich rodzaje. Na ogół konwerter będzie miał jeden rodzaj, a TV lub dekoder – drugi. Przewody z końcówkami męską i żeńską po dwóch stronach występują najczęściej.

Gwintowane końcówki są takie same dla obu stron przewodu. W tym przypadku nie musisz się przejmować odpowiednim doborem. Może jednak wystąpić sytuacja, w której konwerter ma końcówkę wkręcaną, a TV – wciskaną. Nie wykluczone też, że będzie odwrotnie. Czy taki kabel można kupić? Jak najbardziej. Dostępne są praktycznie wszystkie kombinacje.

Zatem przed wybraniem się do sklepu sprawdź rodzaje końcówek, które są Ci potrzebne. Na antenie po prostu przyjrzyj się wyjściu, w telewizorze lub dekoderze poszukaj wejścia z opisem SAT lub Satellite.

Prowadzenie kabla do anteny satelitarnej

Ta czynność, choć wydaje się prosta, jest niezwykle ważna. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o:

 • Wyposażeniu się w przewód nieco dłuższy (około pół metra) od tego, co zmierzysz. Dzięki temu zostawisz sobie rezerwę na obracanie odbiornika czy nieoczekiwaną konieczność przesunięcia przewodu
 • Unikaniu zginania kabla – każde zagięcie może go uszkodzić i sprawić, że nie będzie nadawał się do użytku
 • Unikaniu prowadzenia przewodu wzdłuż innych, w szczególności zasilających, jeśli to tylko możliwe
 • Unikaniu naciągania kabla
 • Zwinięciu nadmiaru w okręgi
 • Zabezpieczeniu przewodu tak, by nie został wyrwany z gniazda (wejścia) w antenie lub telewizorze/dekoderze
Ekranowanie dobrego kabla satelitarnego powinno poradzić sobie z „towarzystwem” innych przewodów. Jednak lepiej unikać zbliżania różnych kabli do siebie.

kabel do anteny satelitarnej

Kabel do anteny satelitarnej – ile wynosi cena za metr?

Przyjrzyjmy się teraz kosztowi dobrych przewodów do anteny. Choć nie jest to bardzo drogie urządzenie, to porządny kabel może trochę kosztować. Najczęściej:

 • Kable o najniższej jakości kosztują od 1,5 zł do 3 zł za metr
 • Przewody ze średniej półki kosztują 5-10 zł z metra
 • Najlepsze kable to wydatek 12-20 zł za metr
Cena za metr przewodu zależy od jego sumarycznej długości. Mniej za metr kosztuje kabel 10-metrowy, więcej krótki, na przykład 1,5-metrowy.

Z czystym sumieniem mogę zapewnić Cię, że przewód, który kosztuje około 10 zł za metr, gotowy, z końcówkami, będzie bardzo dobrym i wystarczającym wyborem. Dla większości z nas wystarczy nawet tańszy, na przykład taki, który kosztuje około 5 zł, jednak jego jakości nie jestem w stanie obiecać.

Ważne, by pamiętać, że dobrym wyborem będzie przewód markowy, jeśli zdecydujesz się na taki, który ma założone końcówki. Wśród polecanych producentów wymienić mogę między innymi Hama, Xenic, TechniSat.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *