Jakie sieci blokują telefony i jak sprawdzić czy telefon od operatora jest na raty?

Mogłoby się wydawać, że zakup smartfona z drugiej ręki zawsze jest w stu procentach bezpieczny. Zdecydowana większość uważa, że wystarczy jedynie sprawdzić stan techniczny urządzenia. Oczywistym jest, że telefon musi był w pełni sprawny oraz nie nosić wyraźnych śladów użytkowania. To jednak nie wszystko! Bardzo ważne jest to, aby upewnić się, czy poprzedni właściciel uregulował wszystkie płatności.

Niespłacone raty za smartfona mogą doprowadzić do jego blokady przez operatora. Oznacza to, że telefon stanie się bezużyteczny. Niestety o takim zagrożeniu wiedzą tylko nieliczni. Przed zakupem należy zweryfikować, jak wygląda sytuacja w danej sieci. Tylko w ten sposób można uniknąć problemów.

Na uwagę zasługuje fakt, że niespłacone urządzenie telekomunikacyjne może nadal stanowić własność operatora. Nie ma więc znaczenia, czy jesteśmy jego pierwszym, czy kolejnym właścicielem. Jest to pułapka, na którą nabiera się wiele osób.

zakup używanego smartfona

Telefon zablokowany przez operatora nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Prawdą jest, że porozumienie się z nieuczciwym sprzedawcą jest praktycznie niemożliwe. Dochodzenie swoich praw to szereg formalności, które ciągną się przez długi czas. Kupno telefonu od osoby prywatnej nie może być zbyt pochopne.

Blokowanie telefonu przez operatora – jak to możliwe?

Z pewnością niejedna osoba nie ma pojęcia, jak przebiega blokowanie telefonu przez operatora. Niektórzy uważają, że możliwe jest jedynie zablokowanie numeru, jednak nie jest to prawdą. Urządzenie nie może być dalej wykorzystywane i nie ważne jest to, jaka karta SIM zostanie w nim umieszczona. Jej wymiana nie ma kompletnie żadnego sensu, gdyż w ten sposób problem nie zostanie rozwiązany.

 Istnieje możliwość zablokowania smartfona przez operatora poprzez numer IMEI. Proces ten odbywa się zdalnie. Ponadto użytkownik nie ma na niego żadnego wpływu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie sieci praktykują odbieranie uprawnień do użytkowania telefonu – bywa tak, że sprzęt działa normalnie nawet wtedy, gdy pierwotny właściciel nie wpłaci należności. 

jak to możliwe

Czy operator może zablokować telefon bez żadnych konsekwencji prawnych? Okazuje się, że tak, jednak wszystko zależy od zapisów zawartych w umowie. Pierwszym krokiem jest znalezienie sprawdzonych informacji dotyczących tego, jakie sieci blokują telefony. Na szczęście w dobie internetu nie jest to trudne.

Kiedy dochodzi do zablokowania smartfona?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy niespłacone urządzenie zostanie zablokowane przez operatora, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Może zdarzyć się tak, że smartfon będzie działał bez zarzutu kilka dni, a nawet miesięcy. Wszystko zależy od tego, kiedy dojdzie do przerwania spłaty przez pierwszego właściciela sprzętu.

Nieuczciwi sprzedawcy są zwykle sprytni. Rzadko zdarza się tak, że telefon zostaje zablokowany już po pierwszym uruchomieniu. Bardzo często dzieje się to dopiero po upływie sporej ilości czasu. Trzeba także mieć świadomość, że operator blokuje sprzęt w przypadku poważnego naruszenia warunków umowy. Właśnie dlatego cały proces przeciąga się, co działa na niekorzyść nieświadomego nabywcy.

blokowanie przez imei

Nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, aby zorientować się, że doszło do blokady urządzania. Niezależnie od sieci zwykle procedura  przebiega podobnie. Można wyróżnić następujące etapy:

  1. Smartfon może, ale nie musi zostać zablokowany od razu. Nigdy nie wiadomo, kiedy osoba, która zawarła umowę z operatorem przestanie spłacać raty. Ponadto zazwyczaj na spłatę zaległości udzielany jest konkretny czas, przez co wszystko może wydłużyć się o kilka miesięcy.
  2. Najczęściej do zablokowania dochodzi w momencie, gdy urządzenie łączy się internetem. Następuje pobranie oprogramowania, które blokuje podstawowe funkcje w telefonie. Użytkownik nie może ich odinstalować. W innym przypadku może dojść do blokady przez numer IMEI.
  3. Jedynym sposobem na przywrócenie telefonu do stanu użyteczności jest spłata zaległych rat. Oczywistym jest, że z punktu widzenia nowego właściciela jest to kompletnie nieopłacalne. Właśnie dlatego większość osób rezygnuje z dalszego korzystania sprzętu.
  4. W przypadku, gdy wskazana przez operatora kwota zostanie zapłacona, oprogramowanie blokujące urządzenie może zostać odinstalowane, a dalsze użytkowanie sprzętu będzie niezakłócone. Jeśli chodzi o blokadę IMEI, to zostanie ona zdjęta.

Jak dochodzić swoich praw?

Zablokowany telefon jest równoznaczny ze sporą stratą finansową. Właśnie dlatego wiele osób poszukuje sprawdzonego sposobu na to, aby operator odblokował smartfona. W sieci można znaleźć wiele podobnych historii dotyczących omawianego zjawiska – niestety operatorzy umywają ręce nawet po przedstawieniu szczegółów transakcji.

 Można spróbować dogadać się z pierwotnym właścicielem zadłużonego urządzenia. Należy jednak wziąć pod uwagę, że prawdopodobieństwo tego, że dobrowolnie spłaci on dług jest bardzo niewielkie. 

jak walczyć o swoje prawa

Niezwykle istotne jest to, aby posiadać dokument potwierdzający przeprowadzaną transakcję. Bez umowy kupna-sprzedaży dochodzenia swoich praw jest praktycznie niemożliwe. Ci, którzy pragną odzyskać gotówkę mogą wytoczyć sprawę na drogę sądową – roszczenia kierowane są do sprzedawcy sprzętu, a nie operatora.

Nie należy zapominać, że telefon z drugiej ręki można odkupić nie tylko od osoby prywatnej. Zdarzało się, że blokowane były urządzenia zakupione w komisie. W takiej sytuacji nie znamy właściciela smartfona, który posiada zadłużenia. Roszczenia kierujemy do firmy, która sprzedała model z wadami prawnymi.

Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty?

Przed zakupem urządzenia należy sprawdzić, czy właściciel kupił go na raty, a także uregulował wszystkie zobowiązania finansowe. Niezbędny jest do tego numer IMEI telefonu – bez niego nie można dokonać sprawdzenia statusu prawnego sprzętu. Wystarczy znaleźć odpowiednią zakładkę na oficjalnej stronie operatora.

status prawny telefonu

Wiadomym jest, że podczas zakupu telefonu przez internet, to sprzedawca musi podać nam wspomniany numer. Podstawową wadą jest fakt, że nie mamy pewności, czy jest on prawdziwy. Istnieje duża szansa, że trafimy na zawodowego oszusta, który doskonale wie, w jaki sposób manipulować kupującym oraz uśpić jego czujność.

Które sieci blokują telefony?

Jak już wspomniano, nie wszystkie sieci blokują telefony, które nie zostały spłacone w ramach umowy ratalnej. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że sytuacja może zmieniać się w czasie. Poniższe dane to zbiór informacji znalezionych na oficjalnych witrynach operatorów oraz forach internetowych.

  1. Czy Plus blokuje telefony? TAK

Na oficjalnej stronie operatora można znaleźć informację, że Plus blokuje telefony, które nie zostały spłacona przez poprzedniego właściciela. Urządzenie należy do operatora aż do momentu, gdy zobowiązanie finansowe zostanie spłacone. Po jakim czasie Plus blokuje telefony? Jest to kwestia bardzo indywidualna, a wszystko zależy od ram czasowych spłaty należności. Operator na swojej stronie udostępnia formularz, który pozwala sprawdzić po numerze IMEI, czy sprzęt jest wolny od obciążeń.

  1. Czy Play blokuje telefony? NIE

Play nie blokuje urządzeń ze względu na brak płatności. Temat był wielokrotnie poruszany na forach internetowych w 2019 oraz 2020 roku. Konsultanci omawianego operatora potwierdzają, że do blokady sprzętu nie dochodzi w sytuacji, gdy raty lub rachunki nie zostały zapłacone. Dług należy do osoby, która zawarła umowę z siecią. Nowy właściciel sprzętu może być w pełni spokojny.

  1. Czy Orange blokuje telefony? NIE

Orange to kolejny operator, który nie blokuje niespłaconych urządzeń. Jest to korzystne z punku widzenia osoby, która pragnie zakupić sprzęt z drugiej ręki. Nie trzeba obawiać się straty gotówki. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy smartfon został skradziony, a następnie sprzedany. W takim przypadku może dojść do jego blokady po numerze IMEI. Należy bezzwłocznie skontaktować się z obsługą sieci, która udzieli wskazówek dotyczących dalszego postępowania. Istotne jest to, aby posiadać umowę kupna-sprzedaży.

  1. Czy T-Mobile blokuje telefony? TAK

T-Mobile blokuje urządzanie, jeśli raty zostały nieuregulowane. Trzeba wspomnieć, że dotyczy to umów podpisanych po 28 kwietnia 2017 r. Z tego względu nie każdy sprzęt zostanie zablokowany po numerze IMEI. Wiadomym jest jednak to, że tylko nieliczni kupują używane smartfony, które są starsze niż trzy lata. Właśnie dlatego należy zachować należytą ostrożność, a przed zakupem skorzystać z oficjalnej strony sieci – znajduje się tutaj zakładka do sprawdzenia stanu prawnego telefonu.

Czy można samodzielnie odblokować numer IMEI?

Zablokowanego numeru IMEI nie można odblokować samodzielnie. Może zrobić to jedynie operator, jednak ważne jest to, aby status prawny został uregulowany. W praktyce oznacza to konieczność spłacenia zaległych rat. Aktualnie nie istnieje żaden sprawdzony i skuteczny sposób na odblokowanie sprzętu we własnym zakresie.

jak odblokować smartfon

Oczywiście wiele osób próbuje wprowadzić modyfikacje w oprogramowaniu, czy też numerze IMEI. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to nielegalne. Telefon niespłacony jest własnością operatora, a jego bezprawne odblokowanie może porównać do kradzieży. Nie warto więc omijać przepisów, gdyż w ten sposób można więcej stracić, niż zyskać.

Na uwagę zasługuje fakt, że możliwość blokady nie dotyczy wyłącznie smartfonów. Operator może zablokować także smartband, smartwatch, telewizor, tablet i wiele innych sprzętów. Zakupy od osób prywatnych wiążą się więc ze sporym ryzykiem, a liczba oszustów stale się zwiększa.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *