Karta medyczna w telefonie to zbiór informacji o zdrowiu użytkownika konkretnego urządzenia. Dzięki niej można uzyskać szybki dostęp do najważniejszych parametrów związanych z organizmem właściciela smartfona, także nie znając hasła do telefonu. Może to przydać się na przykład w nagłych zdarzeniach związanych ze zdrowiem i oszczędzić osobom udzielającym pomocy wiele czasu. Co daje to rozwiązanie, jak włączyć kartę medyczną w Android i iPhone i jak ją skonfigurować? Zapraszam Cię do zapoznania się z moim przewodnikiem.
Choć najlepiej unikać sytuacji, w których skorzystanie z karty medycznej może być konieczne, to dodatkowe, bezpłatne ubezpieczenie w postaci jej stworzenia, jest naprawdę dobrym wyborem. Dlaczego zatem z tego nie skorzystać? Konfiguracja jest naprawdę prosta i nic nie kosztuje.
Karta medyczna w telefonie – kiedy może się przydać?
Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie sytuacje, w których skorzystanie z karty medycznej jest przydatne? Jak najbardziej. Można wśród nich wymienić:
- Wypadki komunikacyjne, w których udzielana jest pomoc osobom rannym
- Zasłabnięcia i inne sytuacje, gdy właściciel telefonu traci przytomność lub nie jest możliwe porozumienie się z nim (na przykład w skutek udaru)
- Sytuacje, w których osoba poszkodowana, pomimo przytomności, nie jest w stanie dostarczyć ratownikom niezbędnych informacji, na przykład w skutek wysokiego poziomu stresu lub gdy jest to osoba nieletnia i/lub niedsamodzielna
W każdym z tych wypadków:
- Ratownik medyczny, strażak, policjant lub inna osoba udzielająca pomocy może uzyskać podstawowe informacje o Twoim organizmie, używając Twojego smartfona – nawet, gdy jest zablokowany
- Jedna z wymienionych osób może, po zabezpieczeniu osoby poszkodowanej i miejsca zdarzenia, skontaktować się z kimś, kto jest wskazany jako kontakt w sytuacjach awaryjnych
Medyczna karta informacyjna – to naprawdę ważne, by wypełnić ją sumiennie
W karcie medycznej zapisać można dane o grupie krwi, alergiach czy przyjmowanych lekach. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, wiedza ta może być decydująca. Czasem liczą się nie tylko minuty, ale wręcz sekundy. Dlatego też bardzo ważne jest, by w stosownym miejscu w smartfonie zapisać:
- Wszystkie istotne dla Twojego zdrowia informacje
- Wyłącznie te wiadomości odnośnie Twojego organizmu, co do których masz pewność, że są prawdziwe
Wyjaśnię tę kwestię na przykładzie. Wyobraź sobie, że od jakiegoś czasu musisz bardziej dbać o poziom cukru we krwi. Nie leczysz się jednak w kierunku cukrzycy, gdyż nie została ona stwierdzona, a tylko prowadzisz dietę według wskazań lekarza i wszystko jest pod kontrolą. Jeśli w takim wypadku wpiszesz w karcie medycznej, że jesteś diabetykiem, to ratownicy, w przypadku utraty przytomności, mogą po zapoznaniu się z wpisem stracić czas na zbędne w takim wypadku sprawdzanie poziomu cukru we krwi. W ten sposób kolejne ich działania mogą zostać opóźnione.
Karta medyczna – co zawiera?
Sprawdziłem, jak wygląda karta medyczna w różnych telefonach, zarówno tych z Androidem, jak i iOS. Jest to dość zunifikowane narzędzie, które co prawda różni się wyglądem w poszczególnych przypadkach (producentów, modeli), jednak przeważnie zawierać może:
- Imię i nazwisko właściciela smartfona
- Informację o grupie krwi
- Dane odnośnie wzrostu, wagi i inne podstawowe informacje
- Informacje o stwierdzonych alergiach, w tym alergiach na składniki leków
- Spis przyjmowanych regularnie leków, od których zależy zdrowie lub życie
- Dane adresowe
- Dodatkowe informacje medyczne takie, jak choroby przewlekłe czy odbywane terapie
- Informacje o zgodzie na pobranie narządów w przypadku zgonu
Większość danych można wpisać ręcznie, tj. nie jest wymuszone wybieranie informacji z gotowej listy. W związku ze zróżnicowaniem potencjalnych chorób przewlekłych czy przyjmowanych leków, jest to bardzo wygodne. Zgodnie z własną wiedzą możesz wpisać takie informacje, które są potrzebne, szczególnie w przypadku, gdy będzie zagrożone Twoje zdrowie.
Przykładowo, jeśli przyjmujesz regularnie jakiś lek i znajdziesz się w sytuacji kryzysowej, to ratownicy po odczytaniu informacji będą mogli zadbać o jego dostarczenie, by został podany na czas. W ten sposób zostanie zapewniona dalsza terapia i uniknie się sytuacji zbędnego pogorszenia stanu zdrowia ponad skutki tego, co się stało.
Jak włączyć kartę medyczną w Androidzie?
To bardzo proste. Oto instrukcja krok po kroku, którą dla Ciebie przygotowałem:
- Wejdź w Ustawienia telefonu
- Odnajdź opcję Bezpieczeństwo i tryb alarmowy
Masz teraz dostęp do dwóch istotnych opcji:
- Informacje medyczne
- Kontakty alarmowe
Zajmiemy się najpierw Informacjami medycznymi. Wejdź w to ustawienie, następnie możesz wpisać:
- Swoje imię i nazwisko
- Grupę krwi
- Informację o alergiach, przyjmowanych lekach czy leczeniu schorzenia przewlekłego
Jeśli przewiniesz do dołu, to znajdziesz ustawienie, w którym zezwolisz na dostęp do tych informacji na zablokowanym telefonie. Ratownicy nie znają Twojego hasła, a dzięki wprowadzeniu tej opcji będą mogli odczytać wskazane przez Ciebie w karcie medycznej wpisy. Wybierz zatem Zezwalaj na dostęp do informacji alarmowych.
W opcji Kontakty alarmowe możesz z książki telefonicznej wybrać te osoby, do którym można będzie zadzwonić z Twojego telefonu bez jego odblokowywania. Dzięki temu można powiadomić bliskich osoby poszkodowanej o jej kłopotach.
Jak włączyć kartę medyczną w iPhone?
Na iPhone skonfigurujesz kartę medyczną w następujący sposób:
- Otwórz aplikację Zdrowie
- Wybierz Podsumowanie
- Wybierz swoje zdjęcie profilowe lub uniwersalny awatar
- Wybierz Karta medyczna
- Stuknij opcję Edycja
- Możesz teraz zdecydować, zaznaczając odpowiednie pole, czy dane z karty będą dostępne bez hasła do iPhone
- Wpiszesz dalej: informacje o chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach, grupie krwi, a także wzroście czy wadze
- Możesz też wskazać kontakty alarmowe, czyli połączenia możliwe do wykonania bez odblokowania telefonu
- Wybierz Gotowe
I już! Niezbędne dane są teraz dostępne dla potencjalnych ratowników.
Jak dostać się do informacji alarmowych?
Choć nie jest to żadną zagadką dla ratowników z kwalifikacjami, to na pewno może nie być oczywiste dla przeciętnego użytkownika smartfona. Oto jak odnaleźć w zablokowanym smartfonie informacje, którymi właściciel urządzenia chce się podzielić:
- Włącz ekran smartfona przyciskiem. Być może zadziała tez samo podniesienie urządzenia lub dotknięcie ekranu
- Jeśli nie znajdujesz na wyświetlaczu żadnego napisu, to wykonaj gest odblokowania, przesuwając palcem do góry
- Wybierz opcję Alarmowe
- Na górze ekranu zobaczysz imię i nazwisko właściciela, możesz teraz nacisnąć Zobacz informacje alarmowe
- Na nowym ekranie pojawią się informacje medyczne, które zostały wpisane, a także lista kontaktów, do których można zadzwonić, nie znając hasła smartfona
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz