Karta SIM do alarmu: jaka będzie odpowiednia i na co zwrócić uwagę?

Instalacja systemu alarmowego to doskonały sposób na zabezpieczenie dobytku. Aby móc otrzymać powiadomienia SMS o niepokojących zdarzeniach, musisz zakupić kartę SIM. W dzisiejszym wpisie opowiem Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze operatora i samej karty. Potrzebujesz niedrogiej oferty ze stabilnym zasięgiem, która będzie działa bez zakłóceń przez cały rok.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty SIM do alarmu? 6 podstawowych zasad

tania karta do alarmu

Zanim przejdziemy do analizy kart SIM poszczególnych operatorów, przedstawię Ci 6 uniwersalnych zasad, które uchronią Cię przed wyborem niewłaściwej oferty. Kierowanie się wyłącznie najniższą ceną prowadzi do złych decyzji.

Moje porady są następujące:

1. Wybierz operatora, który ma dobry zasięg.

Aby powiadomienia z systemu alarmowego przychodziły szybko, musisz zwrócić uwagę na zasięg w miejscu jego instalacji. Jedna czy dwie kreski zasięgu to zdecydowanie za mało. W przypadku wystąpienia gorszej pogody (śnieg, burza) komunikacja prawdopodobnie zostanie przerwana.

 Przy wyborze karty SIM do alarmu nie sugeruj się tylko mapami zasięgu z internetu.  Udaj się na miejsce instalacji z telefonem wyposażonym w kartę danego operatora. Sprawdź, czy urządzenie nie ma kłopotów z połączeniem z nadajnikiem. Połączenia głosowe i SMSy powinny być realizowane bez opóźnień. Jeśli Twoja centrala ma komunikować się za pośrednictwem internetu, to skontroluj jego prędkość.

2. Potrzebujesz oferty z długim terminem ważności.

Do alarmu możesz wybrać zarówno ofertę na abonament, jak i na kartę. Zachęcam Cię jednak do poszukania rozwiązania, które będzie dla Ciebie maksymalnie wygodne.  Jeśli zdarza Ci się zapominać o płatnościach, znajdź kartę, za którą możesz zapłacić z wyprzedzeniem.  W przypadku alarmu nie ma mowy o przerwach w połączeniu z siecią. Połączenia wychodzące muszą być realizowane 24 godziny na dobę.

Na rynku jest wiele ofert na kartę z rocznym terminem ważności konta. To zazwyczaj dobre rozwiązanie, które nie generuje zbyt wysokich kosztów a działa bez ingerencji właściciela przez wiele miesięcy. Wpłacasz niewielką kwotę i masz pewność, że połączenia będą wykonywane. Jeśli posiadasz niedrogą kartę na abonament, to też oczywiście możesz ją wykorzystać. Tak jak wspominałem, warunkiem jest pamiętanie o płatnościach.

3. Poszukaj oferty z darmowymi SMSami w pakiecie.

najtańsza karta do alarmuSystem alarmowy będzie zazwyczaj próbował się z Tobą skontaktować za pomocą wiadomości tekstowych. Czasami będą to też połączenia głosowe i internet. Jeśli alarm będzie uruchamiał się dość często, środki z Twojego konta mogą zniknąć dość szybko. Bez doładowania system stanie się bezużyteczny.

Jak rozwiązać ten problem? Kupno abonamentu na szczęście nie jest konieczne.  Należy rozglądnąć się za ofertą na kartę z darmowymi, najlepiej nielimitowanymi minutami i SMSami.  Taki bonus dotyczy zazwyczaj połączeń w ramach jednej sieci. Zatem jeśli na przykład Twój prywatny numer jest w Play, poszukiwania karty SIM do alarmu ogranicz właśnie do tej firmy.

4. Upewnij się, czy Twój alarm potrzebuje dostępu do internetu.

Wiele oferowanych obecnie systemów alarmowych ma w pakiecie aplikację mobilną. Aby alarm mógł Ci przesyłać do niej komunikaty, karta SIM musi mieć dostęp do internetu.  Pakiet danych nie musi być jednak zbyt duży. Informacje o stanie czujników są przesyłane w formie tekstowej, która zużywa niewiele transferu. 

Według specjalistów na miesiąc potrzebujesz od 100 MB do 1 GB. Wszystko zależy od systemu, ale rocznie nie będzie to więcej niż 2-12 GB. O ile nie prowadzisz monitoringu, szukanie oferty no limit mija się z celem.

5. Sprawdź, czy Twój operator zgadza się na wykorzystywanie kart w alarmach.

Większość dużych operatorów (Orange, Plus, T-Mobile) wyraźnie zaznacza w swoich regulaminach, że nie wyraża zgody na wykorzystywanie kart SIM w urządzeniach telemetrycznych, czyli takich, które przesyłają informacje o pomiarach.  Jeśli Twój alarm zacznie generować dużą ilość wiadomości, Twoje konto może zostać zablokowane.  Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko i wiele osób po prostu nie przejmuje się tym przepisem.

Osoby, które chcą mieć pewność, że ich karta nie zostanie zablokowana, powinny udać się do salonu operatora i zapytać o kartę telemetryczną M2M/IoT. Są to specjalne nośniki przeznaczone do używania we wszelkiego rodzaju alarmach i czujnikach. Oferta jest zazwyczaj skierowana do klientów biznesowych.

6. Porozmawiaj z przedstawicielem firmy, której zlecasz instalację alarmu.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz, jaką kartę SIM wybrać,  porozmawiaj z firmą montującą systemy alarmowe . Pracownicy wyjaśnią Ci wszelkie kwestie techniczne i prawdopodobnie zaoferują najlepsze rozwiązanie.

W niektórych systemach alarmowych można umieścić dwie karty SIM. Ze względów bezpieczeństwa powinny pochodzić od dwóch różnych operatorów. W ten sposób Twoja instalacja będzie odporna na awarie sieci.

Jaką kartę SIM wybrać w 2022 roku? Ciekawe rozwiązania

tania karta sim do alarmuW związku z tym, że operatorzy dość niechętnie dzielą się cenami kart telemetrycznych (wyjątek stanowi Orange), w moim porównaniu skupię się na ofercie dla klientów indywidualnych. Aby maksymalnie obniżyć wydatki, proponuję nabyć kartę prepaid. Przed zakupem koniecznie sprawdź zasięg, termin ważności i cennik.

Karta SIM w Orange

W Orange najtańszą kartę kupisz już za 5 zł.  Usługę Konto ważne rok uruchomisz za 6 zł, wysyłając SMSa o treści START na numer 8002.  W tej ofercie minuta rozmowy kosztuje 40 gr, SMS – 25 gr, a MMS – 40 gr. Za każde 100 kB danych jest pobierany 1 gr.

Jeśli możesz sobie pozwolić na nieco wyższe wydatki, kup kartę telemetryczną od Orange. Działa ona na zasadzie abonamentu. Najniższa stawka wynosi 10 zł. W tej cenie otrzymujesz pakiet danych 20 MB lub 133 SMSy. W najwyższym abonamencie za 25 zł znajduje się 50 MB lub 333 SMSy. Po przekroczeniu pakietu będą naliczane dodatkowe opłaty.

Karta SIM w Play

W Play nową kartę kupisz za 5 zł.  Aby środki nie miały terminu ważności, poszukaj startera dedykowanego taryfie odNOWA Połączenia i SMSy w obrębie sieci są darmowe. Za pozostałe połączenia jest pobierane 45 gr/min, a za SMSy – 29 gr. Każde rozpoczęte 500 kB kosztuje 1 gr. Jeżeli w danym cyklu rozliczeniowym nie zostanie podjęta żadna płatna aktywność, operator odejmie z Twojego konta 3 zł. Myślę, że łatwo oszacujesz, jak wysokie doładowanie jest potrzebne.

Play posiada bogatą ofertę dla urządzeń telemetrycznych. Niestety jest adresowana wyłącznie do firm.

Karta SIM w T-Mobile

Również w T-Mobile nową kartę kupisz za 5 zł.  Pamiętaj, że Rok ważności konta można włączyć tylko w taryfie Go! Po wprowadzeniu kodu *508*1# lub wysłaniu SMSa o treści AKTRWK na numer 8018 zostanie pobrana opłata w wysokości 20 zł.

Taryfa telemetryczna jest adresowana wyłącznie do przedsiębiorców. Wysokość abonamentu nie została upubliczniona.

Karta SIM w Plusie

 Od sierpnia 2021 roku w Plusie nie ma możliwości uruchomienia usługi Rok Ważności Konta To znacząco utrudnia znalezienie taniej karty w tej sieci. Po kupnie startera operator zachęca do aktywacji pakietu za minimum 20 zł miesięcznie.

Informacje na temat kart telemetrycznych w Plusie nie są dostępne na stronie internetowej. Klienci biznesowi są proszeni o osobisty kontakt z operatorem.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *