Klasa energetyczna telewizora: jakie są klasy, różnice i oszczędności w praktyce?

Klasa energetyczna telewizora jest parametrem, na który niezbyt zwracamy uwagę. Podejmując decyzję o zakupie kierujemy się wielkością i jakością ekranu, nagłośnieniem czy parametrami Smart TV. Jest to poniekąd słuszne podejście. To nie klasa energetyczna, czyli czynnik decydujący u zużyciu energii, będzie najważniejsza, jeśli chodzi o komfort używania TV. Jednak może mieć wpływ na Twój portfel. Dlatego też warto sprawdzić, w jakiej klasie jest odbiornik, który chcesz kupić. Oszczędności wynikające z wybrania mniej zachłannego na prąd urządzenia mogą być naprawdę spore. Dowiedzmy się zatem jakie są klasy, różnice między nimi i oszczędności w praktyce.

Dużo zależeć będzie od intensywności używania TV oraz ustawień obrazu, których najczęściej używasz. Ten drugi czynnik może nawet dwukrotnie zwiększać pobór prądu w danej jednostce czasu. Więcej zapłacisz za prąd, gdy telewizor włączony będzie wiele godzin, zamiast na przykład jednej godziny wieczorem.

klasa energetyczna telewizora e

Co to jest klasa energetyczna telewizora?

Klasa energetyczna, w odniesieniu do wszystkich produktów wykorzystujących energię elektryczną, w znanym nam układzie obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Co ona pokazuje? Oto szczegóły:

 • Klasa energetyczna określa efektywność energetyczną urządzenia
 • Określa się ją w porównaniu do rynkowych standardów
 • Porównanie wykonywane jest dla produktów w danej kategorii, na przykład telewizorów
Klasy energetyczne są osobno oceniane dla różnych kategorii produktów. Nie sposób bowiem tą samą skalą mierzyć wydajność telewizora, pralki czy mikrofalówki.

Dzięki wprowadzeniu klas energetycznych nastąpiła standaryzacja w zakresie porównywania produktów z tej samej kategorii, ale różnych producentów. Osoba zainteresowana telewizorem nie musi przyrównywać do siebie danych liczbowych i innych skomplikowanych parametrów. Wystarczy, że sprawdzi literowe oznaczenie, które jest proste w odbiorze. Dodatkową wskazówką jest połączenie litery i koloru na etykiecie.

Nowa klasa energetyczna telewizora – co się zmieniło w ostatnich latach?

Urządzenia z roku na rok staja się coraz bardziej oszczędne. Wcześniej istniały klasy: A, B, C, D. A to najbardziej oszczędna, D najmniej. Przez to, że po wielu latach obowiązywania klas produktów, niektóre z nich zapewniały lepsze parametry, niż przewidziane pierwotnie, to powstały:

 • A+
 • A++
 • A+++

Klasa A+++ była najbardziej korzystna pod względem poboru prądu. To jednak stawało się coraz mniej przejrzyste. Niektóre sklepy reklamując produkt, podawały wartości liczbowe, na przykład „klasa energetyczna A 3+”. To mogło wprowadzać niejasności.

Dlatego też 1 marca 2021 roku, zgodnie z prawem UE, zostały wprowadzone nowe klasy energetyczne. Mają one oznaczenia takie same, to jest od A do G (zostały dodane E, F oraz G). Jednak przesunięte zostały wartości, dlatego też dzisiejsza klasa C jest odpowiednikiem niegdysiejszej A+++. W ten sposób zostało zrobione miejsce na jeszcze efektywniejsze wykorzystywanie prądu przez produkty, które pojawią się w przyszłości.

Czy plusy w klasach energetycznych występują? Dziś nie, ale wcale nie możemy tego wykluczyć na przyszłość. Jeśli TV będzie miał wdrożoną nową technologię podświetlenia matrycy, która zużywa bardzo mało prądu, a procesor będzie energooszczędny bez porównania bardziej, niż dzisiejsze, to bardzo możliwe. Mogą też po raz kolejny zostać zmodyfikowane klasy energetyczne telewizorów w analogiczny, jak w 2021 roku, sposób.

jakie są klasy energetyczne

Jakie są klasy energetyczne telewizorów? Co zawiera etykieta energetyczna?

Etykieta energetyczna, czyli graficzno-tekstowe oznaczenie na telewizorze, zawiera cenne informacje. Dotyczą one zużycia prądu przez urządzenie. Pozwala na porównanie modelu z innymi w tej samej klasie. Co znajdziesz na takiej etykiecie? Oto szczegóły:

 • Oznaczenie Unii Europejskiej, etykiety oraz kod QR do informacji o produkcie
 • Zestawienie klas energetycznych w oznaczeniach od A do G
 • Strzałkę wskazującą, w której klasie energetycznej jest wybrany przez Ciebie TV, wraz z literowym potwierdzeniem
 • Ile średnio zużywa telewizor prądu w ciągu 1000 godzin używania w kWh, czyli kilowatogodzinach
 • Zużycie energii w kWh w przypadku używania technologii HDR, która znacząco podnosi pobór energii
 • Wymiary TV w centymetrach oraz calach (przekątna matrycy) oraz rozdzielczości – pozioma i pionową
Średnie zużycie prądu na rok obliczane jest według standardu. Przewiduje on używanie telewizora przez 1000 godzin. Daje to około 3 godziny dziennie przez rok.

W przypadku modelu bez HDR, dana ta nie będzie podana. Może natomiast być wskazany chwilowy pobór prądu w W, czyli Watach.

Czy klasa energetyczna D jest dobra? Co daje mi poznanie klasy energetycznej TV?

Gdy wiesz, że Twój nowy telewizor ma klasę energetyczną o konkretnej wartości, a także rocznie zużywa określona liczbę kilowatogodzin, to możesz to wprost przełożyć na koszty jego użytkowania. Jak to zrobić? To bardzo proste:

 • Sprawdź na ostatniej fakturze od swojego dostawcy prądu, ile płacisz za 1 kilowatogodzinę (kWh) energii
 • Jeśli nie masz pod ręką faktury, to możesz to sprawdzić przez Internet, na swoim koncie klienta
 • Przemnóż stawkę przez liczbę kWh, które rocznie zużywa TV według etykiety energetycznej. Otrzymasz wynik będący kwotą do zapłaty za pobór energii
 • Jeśli używasz TV mniej lub więcej, niż 3 godziny dziennie, to zmodyfikuj obliczenia. Dla 6 godzin przyjmij dwukrotność wyniku, dla 1,5 godziny połowę wyniku

Wiesz już ile zapłacisz za oglądanie TV, a dokładniej za prąd, który Twój TV zużywa. To bardzo ważna informacja. Możesz też w ten sposób porównać różne produkty w zakresie kosztów oglądania telewizji.

telewizor klasa energetyczna

Jakie telewizory zużywają mniej energii? Lista klas energetycznych

Poznajmy teraz zestawienie klas energetycznych dla telewizorów. Porównamy je do używanych jeszcze do niedawna:

 • Klasa A – nowa klasa, dziś jeszcze niedostępna technologicznie
 • Klasa B – tak, jak A, nadal nieużywana
 • Klasa C – odpowiednik A+++. Telewizory w tej klasie dziś dopiero zaczynają być zapowiadane
 • Klasa D – to odpowiednik klasy A++. Dziś dostępne są tylko pojedyncze modele TV o tym oznaczeniu. Zużywają one około 85 kWh na 1000h działania dla matrycy 75 cali
 • Klasa E – odpowiednik klasy A+. TV o rozmiarze 55 cali zużywa około 64 kWh na 1000h
 • Klasa F – w tej klasie są TV, które do 2021 roku były w klasie A lub B. TV z ekranem 65 cali zużyje około 95 kWh na 1000h emisji
 • Klasa G – wcześniej oznaczone TV znajdowały się w klasie A lub B. TV z matrycą 55 cali zużywa około 84 kWh na 1000h oglądania

Zwróć proszę uwagę, że opisując przykłady telewizorów w wybranych klasach, posłużyłem się przykładami o różnej wielkości matrycy. Dlatego też wartości bezwzględne kWh mogą być w niższych klasach niższe, a przecież intuicyjnie wydaje się, że mają być wyższe. Wynika to z faktu, że ocena efektywności energetycznej bierze też pod uwagę wielkość ekranu. Im większy, tym na większy pobór prądu się pozwala, by urządzenie pozostało w określonej kategorii.

Jakie są oszczędności w praktyce? Wykorzystajmy do tego telewizor w popularnym rozmiarze 55 cali. Ten, który mieści się w najniższej kategorii, czyli G, zużyje prądu za około 100 zł w ciągu roku. Przy takim samym użytkowaniu, TV w klasie E kosztować będzie około 65 zł. Daje to więc 35 zł oszczędności na rok. Więcej oszczędzisz, gdy będziesz porównywać TV z matrycą 65 czy 75 cali, a mniej, gdy porównasz niewielki odbiornik, na przykład 32 cale.

jakie są klasy energetyczne telewizorów

Klasa energetyczna w telewizorach – jak to jest mierzone?

Jeśli Twój TV, według Twoich własnych pomiarów zużyje więcej prądu, niż zadeklarował producent, to wcale nie musi być to wystarczającą do reklamacji okolicznością. Dlaczego? Oto powody:

 • Testy producenckie wykonywane są w optymalnych warunkach laboratoryjnych. Panuje tam niska wilgotność oraz optymalna temperatura. TV w normalnym użytkowaniu nie pracuje w takich warunkach prawie nigdy
 • Zużycie prądu zależy od wielu czynników, na które masz wpływ. Jest to między innymi jasność ekranu, poziom dźwięku czy technologia odbierania sygnału
 • Na zużycie prądu wpływają także: korzystanie ze Smart TV, czyli obciążenie procesora, nagrywanie na USB czy oglądanie scen i całych filmów w technologii HDR

Warto o tym pamiętać. W jakim ustawieniu Twój TV będzie najtańszy w eksploatacji? Poszukaj predefiniowanych ustawień obrazu. Znajdziesz tam między innymi: Standardowy, Żywy, Filmowy czy Energooszczędny. To ostatnie ustawienie daje obraz najciemniejszy, często bez wygładzania ruchu i z bledszymi kolorami. Zapewni jednak najtańszą eksploatację telewizora.

Telewizor i klasa energetyczna F lub G

Jak już wiesz, TV w klasie energetycznej F lub G, jest najmniej oszczędny. Czy należy go zatem uważać za mało wydajny pod tym względem? Zdecydowanie nie. Dlaczego? Oto powody:

 • Zdecydowana większość modeli Tv występuje dziś w klasach E, F oraz G
 • Najniższa z nich, G, to odpowiednich dotychczasowych A lub B, a więc dość wysokich
 • Telewizory w klasie D, czyli lepszej od E, to na razie rzadkość – występują pojedyncze, wyjątkowe i innowacyjne modele

Weź także pod uwagę, że TV z większym ekranem będzie bardziej wydajny energetycznie – tj. łatwiej mu trafić do wyższej kategorii. Dlaczego? Działa tu efekt skali, znany z wielu dziedzin, w tym ekonomii:

 • Jeden telewizor wykorzystuje do pracy procesor i inne podzespoły, niezależnie od wielkości matrycy
 • Znaczenie może mieć rozdzielczość matrycy – jednak dla takich samych w małym i dużym TV obciążenie procesora i pamięci jest takie samo
 • Smart TV także wykonuje taką samą pracę. Dotyczy to także innym modułów, w tym sieci bezprzewodowych czy czujników zewnętrznych
Zasada ta jest pewną niedoskonałością metody wyznaczania klasy energetycznej telewizora. Warto sobie z niej zdawać sprawę, lecz jednocześnie nie faworyzować większych telewizorów kosztem mniejszych, szczególnie, gdy nie masz miejsca na zbyt duży.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *