Kod MMI: co to jest, jak go sprawdzić i co jeżeli jest błędny?

Kody MMI i kody USSD, które są ich szczególną podgrupą, pozwalają na szybką zmianę zarówno ustawień telefonu, jak i taryfy komórkowej. Z artykułu dowiesz się jak sprawdzić kody MMI i rozwiązać najczęstsze problemy z nimi. Komunikaty o błędnym kodzie są zmorą wielu użytkowników.

Mam nadzieję, że znając tych kilka prostych sposobów, oszczędzisz sobie nerwów 😉

Co to jest kod MMI? Dlaczego warto znać szybkie kody?

Kody MMI (ang. Man Machine Interface) to specjalne kody, za pomocą których możesz komunikować się z telefonem, kartą SIM i operatorem komórkowym. Wpisując odpowiedni ciąg znaków, w szybki sposób zmienisz ustawienia telefonu, lub karty SIM. To spore usprawnienie zwłaszcza, że ilość opcji w ustawieniach systemu Android jest bardzo duża i czasem trudno cokolwiek znaleźć.

Czym więc są kody MMI i jak je rozpoznać? Najprościej mówiąc są to wszystkie kody zawierające gwiazdkę (*), lub kratkę (#). Mogą one pełnić wiele funkcji. Niektóre są uruchamiane lokalnie, inne jak kody USSD trafiają do operatora. Korzystanie z nich jest bardzo wygodne, nie bez powodu użytkownicy nazywają je szybkimi, bądź ekspresowymi. Jeśli posiadasz telefon na kartę, pewnie nie raz zdarzyło Ci się sprawdzić stan konta za pomocą takiego rozwiązania.

Zanim przejdziemy do opisu typowych problemów z kodami MMI, zastanówmy się jeszcze przez moment jak one działają. Po wprowadzeniu ciągu liczb i symboli, czytnik MMI przetwarza dane i podejmuje próbę realizacji. Jeśli kod MMI jest mu nieznany, przesyła go do operatora komórkowego. To w tym momencie możemy zobaczyć na ekranie niechciany komunikat o problemie z połączeniem, lub innym błędzie.

Musisz pamiętać, że każda sieć ma własną listę kodów MMI/USSD. Przykładowo kod MMI z Orange prawdopodobnie nie zadziała w T-mobile i odwrotnie. Co ciekawe różnice pomiędzy kodami mogą występować nawet w ramach jednej marki. Część kodów MMI z T-mobile nie zadziała w Heyah.

Zapoznaj się z kodami MMI swojego operatora

Jak sprawdzić kod MMI?

Kody MMI mogą nam się przydać w wielu okolicznościach, dlatego warto się z nimi wcześniej zapoznać. Większość z nich różni się w zależności od producenta telefonu, czy operatora komórkowego. Inne, jak kod *#06# do sprawdzania numeru IMEI, zadziałają na każdym urządzeniu.

Nie musisz uczyć się ich na pamięć. W internecie znajdziesz listy tych kodów. W większości są krótkie i wymagają wpisania tylko kilku znaków. Niektórzy producenci telefonów, aby ułatwić użytkownikom korzystanie, zamiast cyfr używają liter. Na przykład, aby rozpocząć diagnostykę na smartfonach Xiaomi, należy wpisać kod *#*#MIUI#*#*. To z pewnością nieco prostsze niż zapamiętanie ciągu *#*#6484#*#*.

4 sposoby na komunikat o błędnym kodzie MMI

Podanie błędnego kodu skutkuje pojawieniem się na telefonie komunikatu o treści: Problem z połączeniem lub nieprawidłowy kod MMI. W takiej sytuacji przede wszystkim upewnij się, że wprowadzony ciąg cyfr i symboli jest aktualnie obsługiwany przez Twojego operatora.

Jeśli dotychczas kod działał poprawnie, to należy zastanowić się nad możliwymi przyczynami takiej sytuacji. Problem może leżeć zarówno po stronie operatora, jak i po stronie urządzenia, czy karty SIM. Zanim skontaktujesz się z operatorem, zachęcam Cię do wykonania kilku prostych czynności.

Spróbuj ponownie wprowadzić kod

Po pierwsze możesz odczekać kilka minut i spróbować uruchomić kod ponownie. Być może to tylko chwilowe problemy z siecią. Niektórzy specjaliści zalecają dodanie na końcu kodu znak przecinka (,), lub znak plusa (+) po każdej gwiazdce.

Zresetuj smartfon, albo włącz tryb awaryjny

Kod MMI i problem z połączeniem

Jeśli podejrzewasz, że problemy z siecią nie są przyczyną błędu, możesz zresetować urządzenie. Kłopoty z wykonywaniem połączeń mogą wynikać z uruchomionych aplikacji. Zamiast odinstalowywać wszystkie programy, czy przywracać ustawienia fabryczne, włącz smartfon w trybie awaryjnym.

Sprawdź ustawienia sieci

Komunikat o błędnym kodzie MMI może wynikać z niedawnej zmiany ustawień sieciowych na urządzeniu. Jeśli proste sposoby zawiodły, wejdź do ustawień systemu. Spróbuj ręcznie wybrać Twojego dostawcę sieci.

Upewnij się, że nie ma problemów z kartą SIM

Problemy z siecią mogą wynikać z niepoprawnie włożonej karty SIM. Warto ją przeczyścić i włożyć ponownie. Do testów możesz wykorzystać też drugi telefon. Jeśli na innym urządzeniu kody MMI są wykonywane, problem leży po stronie sprzętu, bądź oprogramowania. W przeciwnym razie mamy do czynienia z awarią karty, lub infrastruktury operatora komórkowego.

Podsumowanie

Pomimo upływu lat krótkie kody cieszą się sporą popularnością. Niewątpliwie ułatwiają zarządzanie kontem w ofertach na kartę.

  • Obecnie u większości operatorów za ich pomocą zmienisz taryfę i aktywujesz dodatkowe usługi.
  • Na przykład w Plusie kody MMI pozwolą na zakup pakietu internetu i włączenie roku ważności konta.
  • W Play natomiast kod MMI umożliwi Ci wysłanie prośby do znajomego o doładowanie.

Niestety jak wszędzie zdarzają się awarie. Zamiast oczekiwanej informacji zwrotnej, otrzymujesz komunikat o błędzie. W takiej sytuacji warto wiedzieć, co on oznacza i jak można się z nim uporać. Mam nadzieję, że moje porady okazały się pomocne.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *