Która sieć komórkowa ma największy zasięg w 2019/2020 i jak to sprawdzić?

Przed wyborem operatora należy sprawdzić, która sieć komórkowa ma największy zasięg. Z pewnością nie należy podejmować decyzji w ciemno, gdyż zerwanie umowy może być problematyczne oraz kosztowne. Zwykle generuje to sporą ilość formalności oraz nadprogramowe wydatki. Nie będziemy zadowoleni z oferty w przypadku, gdy swobodne korzystanie z telefonu będzie niemożliwe.

Zasięg sieci komórkowej jest uzależniony od wielu różnych czynników. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć, która sieć jest najlepsza. Jest to kwestia bardzo indywidualna, a więc każdy powinien samodzielnie dokonać porównania.

Zanikający zasięg to zjawisko bardzo uciążliwe. Sporadyczna utrata łączności nie jest niczym zaskakującym, a więc nie ma powodów do niepokoju. Prawdziwym kłopotem jest notoryczny brak sygnału.

Od czego zależy zasięg sieci komórkowej?

Nawet najlepszy zasięg nie uchroni nas przed krótkimi przerwami w łączności np. na skutek uszkodzenia nadajnika sygnału. Nie oznacza to jednak tego, że powinniśmy wybrać operatora bez zweryfikowania stabilności sieci. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy sporą ilość możliwości.

Zasięg sieci komórkowej jest wypadkową różnych czynników. Uważajmy na zapewnienia marketingowe popularnych operatorów, gdyż często okazuje się, że nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością.

Zasięg sieci komórkowej jest uzależniony od m.in.:

  • Miejsca zamieszkania – z pewnością wielu z nas zauważyło, że zasięg często „gubi się” w lesie, czy też innych obszarach zlokalizowanych daleko od miasta. Właśnie dlatego osoby zamieszkujące niewielkie miejscowości oraz wioski muszą szczególnie ostrożnie podejść do tematu wyboru operatora. Nierzadko bywa tak, że w miejscowościach położonych w nizinie zasięg jest o wiele słabszy, niż kilka kilometrów obok. Sieć odbiera sygnał z nadajników. Jeśli swobodna łączność jest niemożliwa, to zasięg ulega pogorszeniu, a nawet całkowicie zanika.
  • Przeszkód w łączności – nie tylko miejsce zamieszkania może być przeszkodą w połączeniu z nadajnikiem. Okazuje się, że na zasięg mogą negatywnie wpłynąć niektóre materiały. Z tego względu łączność możemy utracić w windzie, parkingu podziemnym, galeriach handlowych, piwnicach, pociągu, a także wielu innych miejscach.
  • przyczyny słabego zasięgu

  • Warunków atmosferycznych – mowa tutaj nie tylko o sytuacji, gdy nadajnik zostanie uszkodzony na skutek nawałnicy. Zasięg może zostać zakłócony przez intensywne opady deszczu lub śniegu, czy też porywisty wiatr. Czynniki pogodowa mogą skutecznie blokować przesył fal radiowych.
  • Przeciążenia sieci – jest to zjawisko, które można zauważyć w miejscach użyteczności publicznej. Zbyt duża liczba osób próbująca połączyć się ze stacją bazową może osłabić łączność.
  • Anteny w telefonie – to właśnie ona odpowiada za odbiór sygnału. Osoby, które posiadają smartfona nie powinni mieć problemów z tym elementem (wyjątek stanowi sytuacja, gdy został on uszkodzony). Nieco inaczej jest w przypadku, gdy posiadamy kilkunastoletni telefon, który nie jest przystosowany do współczesnych standardów. Takie urządzenia dość często posiadają seniorzy.
  • Warunków korzystania z sieci – podczas szybkiego przemieszczania się (np. samochodem) zasięg może utracić swoją stabilność. Właśnie dlatego korzystanie ze smartfona podczas podróży bywa kłopotliwe.

Standard sieci – co oznaczają symbole?

Z pewnością każdy z nas zwrócił uwagę na symbol, który wyświetla się obok wskaźnika poziomu sygnału. Nie wszyscy jednak mają świadomość, co on oznacza.  Standard sieci również ma duży wpływ na łączność. 

  • 2G – jest to najstarsza sieć GSM, która nie daje zbyt wielu możliwości. Dzięki niej możemy wykonać połączenie, czy też wysłać wiadomość głosową, jednak ciężko wyobrazić sobie korzystanie z internetu, czy też aplikacji wymagających łączności z siecią.
  • 3G – znajduje się klasę wyżej od sieci 2G. Pozwala na swobodne korzystanie z smartfona, jednak prędkość transferu nie znajduje się tutaj na najwyższym poziomie.
  • 4G – jest to sieć, która dla wielu jest standardem. Transfer danych jest tutaj błyskawiczny. Usługi realizowane są w technologii LTE.

od czego zależy zasięg sieci

Operatorzy zapewniają, że liczba nadajników odpowiadających za łączność z siecią cały czas rośnie. Wszystko po to, aby każdy mógł uzyskać dostęp do sieci 4G LTE. Obecnie jest to jednak niemożliwe – w niektórych miejscach możemy liczyć wyłącznie na sieć o niższym standardzie.

Która sieć ma największy zasięg (2019)?

Zastanawiasz się, jaka sieć ma największy zasięg? Musisz sprawdzić to samodzielnie za pomocą mapy zasięgu danej sieci. Tutaj kluczowe znaczenie ma miejsce naszego zamieszkania. Osoby z dużych miast zwykle nie mają trudności w wyborze operatora.

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach nie występują już tzw. „białe plamy”. To miejsca, gdzie nie możemy połączyć się z żadną siecią. Nic bardziej mylnego – wciąż istnieją obszary, gdzie ludzie nie mogą bez przeszkód korzystać z smartfona. Na szczęście jest ich niewiele.

czym są mapy zasięgu

Porównanie zasięgu sieci komórkowych w Polsce jest możliwe bez wychodzenia z domu. Nie musimy składać wizyty w salonie danego operatora – jeszcze kilka lat temu było to konieczne. Poniżej umieszczono przydatne strony.

  • Zasięg Plus – mapa zasięgu pozwala nam sprawdzić dostępność dwóch telefonii komórkowych, czyli UMTS oraz GMS. Ponadto możemy zweryfikować, czy w danym miejscu będziemy mogli korzystać z sieci LTE (LTE PLUS Advanced, zasięg LTE na zewnątrz, zasięg LTE wewnątrz budynków, internet domowy LTE).
  • Zasięg Orange – mapa zasięgu jest systematycznie aktualizowana, dzięki czemu mamy pewność, że udostępnione dane są aktualne. W tym przypadku również możemy sprawdzić, jaka telefonia komórkowa (4G/ 3G/ 2G) dostępna jest w konkretnym miejscu. Warto również zapoznać się z zasięgiem światłowodów Orange, czy też internetu domowego.
  • Zasięg Play – operator podkreśla, że mapa zasięgu ma charakter informacyjny. Pamiętajmy, że jest tak w każdym przypadku. Tego rodzaju strony mogą stanowić dla nas wsparcie, jednak nie powinny być podstawą do zawarcia umowy. W przypadku wątpliwości należy zgłosić się do salonu, gdzie z pewnością otrzymamy dokładniejsze dane. Na stronie Play sprawdzimy zarówno zasięg ofert głosowych, jak i interesowych.
  • Zasięg T-mobile – mapa zasięgu pozwala nam wprowadzić dokładny adres zamieszkania. Możemy sprawdzić zasięg 2G, 3G oraz 4G. Z pewnością po sprawdzeniu wszystkich powyższych stron łatwiej będzie nam określić, jaka sieć ma najlepszy zasięg.
Mapa zasięgu nigdy nie powinna być czynnikiem determinującym do podpisania umowy. Warto wiedzieć, że często standard łączności zależy od wysokości, na której się znajdujemy. Osoby mieszkające na parterze mogą mieć o wiele gorszy zasięg niż sąsiedzi, którzy mieszkają kilka pięter wyżej.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *