Ładowanie indukcyjne: jak działa i jakie telefony można podpiąć pod ładowarkę bezprzewodową?

Bezprzewodowa ładowarka to atrakcyjne urządzenie, które uwalnia nasz telefon od kabli. Aby doładować ogniwo, wystarczy odłożyć telefon na podstawkę, lub stojak. Jeśli zastanawiasz się, jak rozpocząć swoją przygodę z technologią Qi, to zapraszam do artykułu. Wyjaśniam w nim między innymi jak korzystać z tej funkcji na starych telefonach niewyposażonych w cewkę i co zrobić, jeśli ładowarka przestaje wydajnie pracować.

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Aby zrozumieć działanie ładowarki bezprzewodowej, należy przypomnieć sobie  zjawisko indukcji elektromagnetycznej . Wokół cewki, przez którą płynie prąd przemienny, tworzy się pole elektromagnetyczne. Jeśli w zasięgu pola znajduje się druga cewka, wyindukuje się w niej prąd. W przypadku smartfona, bądź innego urządzenia mobilnego, przeniesiona energia zasili baterię.

Zarówno w telefonie, jak i ładowarce musi znaleźć się cewka, czyli spiralnie zwinięty przewód. Od ilości zwojów będzie zależeć siła pola elektromagnetycznego, a więc także szybkość ładowania. Gdy smartfon znajdzie się w zasięgu cewki nadawczej, automatycznie nawiązuje się połączenie. W cewce odbiorczej zamontowanej w tylnej części urządzenia wytwarza się prąd.

Ładowanie indukcyjne – trochę historii

ładowanie indukcyjne telefonu

 Ładowanie bezprzewodowe staje się coraz bardziej popularne, a cewki odbiorcze trafiają do coraz większej liczby urządzeń. Wiodącym standardem pozostaje w tej kwestii Qi.  Rozwiązanie zostało zaproponowane w 2009 roku przez Wireless Power Consortium. Pierwszymi urządzeniami, które je zaadpotowały, były Nokia Lumia 920 i Samsung Galaxy S3 z 2012 roku. Od 2017 moduły zgodne z Qi są instalowane we wszystkich nowych modelach Iphone’ów. A co z innymi producentami? Wiadomo, że do 2020 standard Qi zastosowano w ponad 200 urządzeniach, w tym w smartfonach i tabletach.

Standardem interesują się także producenci samochodów i mebli. W Toyotach Avalon ładowarki indukcyjne pojawiły się już w 2013 roku. Z kolei od 2015 roku w sieci sklepów IKEA można kupić lampy i stoliki z wbudowanymi stacjami. Oczekuje się, że w przyszłości tego rodzaju udogodnienia (tak zwane Qi hotspots) znajdą się także w restauracjach, czy na lotniskach.

Jak już zostało wspomniane Qi nie jest jedynym standardem bezprzewodowego ładowania. Spośród konkurencyjnych rozwiązań należy wymienić: Open Dots i AirFuel Alliance (połączenie standardów PMA i Rezence).

Jakie telefony można ładować indukcyjnie?

jak działa ładowanie indukcyjne?

 Aby było możliwe ładowanie bezprzewodowe, Twój telefon musi być wyposażony w cewkę odbiorczą, w której będzie indukował się prąd. W tym momencie tylko część telefonów posiada taki podzespół. Reszta, o ile nie dokupisz adaptera, jest nadal skazana na kabel. 

Ładowanie indukcyjne to w dużej mierze domena urządzeń z wyższej półki. Kupując tańszy smartfon, w dalszym ciągu musisz liczyć się z tym, że baterię naładujesz tylko przez USB. Warto jednak śledzić oferty marketów z elektroniką. Obecnie jednym z najtańszych telefonów, który naładujesz przez stację dokującą, jest wodoodporny DOOGEE S60 Lite za niecałe 800 zł.

Jeśli zależy Ci na sprawdzonej marce, musisz liczyć się ze sporymi kosztami, albo iść na kompromis. Stosunkowo tanim smartfonem z bezprzewodowym ładowaniem pozostaje Apple Iphone SE 2020 (cena na czas publikacji artykułu to około 2 000 zł) i Samsung Galaxy S20 FE (obecnie około 2 300 zł). Najtańszy smartfon Xiaomi wyposażony w cewkę odbiorczą kosztuje nieco ponad 2 600 zł (Xiaomi Mi 11i). Dobrych smartfonów za mniej niż 3 000 zł naprawdę nie ma zbyt wiele (przynajmniej na razie).

Każdy telefon można naładować bezprzewodowo

Wbrew pozorom to nie kłamstwo. Nawet jeśli Twój telefon nie posiada wbudowanego modułu Qi, możesz cieszyć się z bezprzewodowego ładowania. Jak to możliwe?  Wystarczy dokupić niedrogi adapter indukcyjny i przykleić go do tyłu smartfona. To proste urządzenie, które łączy się przez USB. Jest na tyle cienkie, że zmieści się pod etui. 

Najtańszy zestaw ładowarka indukcyjna + adapter skompletujesz za mniej niż 50 zł. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na moc urządzenia. Jeśli zależy Ci na szybkim ładowaniu, możesz się zawieść. Urządzenia o większej mocy (30 W) generują ciepło, które będzie niebezpieczne dla telefonu.

Jaką ładowarkę indukcyjną wybrać?

jak właczyć ładowanie indukcyjne?

Ładowarki indukcyjne stanowią bardzo estetyczną formę uzupełnienia baterii. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim wyższa moc nie zawsze będzie zaletą, gdyż będzie prowadzić do przegrzania telefonu. Zamiast ładowarki 30 W, lepiej kupić standardową 10 W. Akumulatory źle znoszą wysoką temperaturę.

 Jeśli decydujesz się na podstawkę z szybkim ładowaniem, sprawdź, czy posiada wentylator chłodzący. Przydatne będą też magnesy zwiększające przyczepność i czujniki informujące o stanie ogniwa.  Pamiętaj, że niektóre ładowarki są kompatybilne tylko z jednym typem urządzeń. Poszukaj uniwersalnego rozwiązania, które będzie zarówno niezawodne, jak i wygodne w użytkowaniu.

Wygląd ładowarki oczywiście ma znaczenie, ale warto też zwrócić uwagę na jej ergonomię. Jeśli lubisz oglądać filmy podczas uzupełniania baterii, zamiast popularnej podstawki wybierz stojak z regulowanym kątem nachylenia. Dopiero po przeanalizowaniu swoich nawyków zrozumiesz, czego potrzebujesz. Małe ładowarki wykonane ze śliskiego materiału mogą nie spełnić Twoich oczekiwań. Telefon będzie się z nich zsuwał, albo spadał. Kluczowy w tym przypadku będzie też rozmiar powierzchni aktywnej. Cewki ładujące muszą znaleźć się maksymalnie blisko siebie.

Co zrobić, jeśli ładowarka indukcyjna nie ładuje?

ładowanie indukcyjne

Bezprzewodowe ładowanie rozpoczyna się zaraz po umieszczeniu urządzenia z modułem Qi na stacji dokującej. Cały proces powinien przebiec automatycznie. Co jednak zrobić, jeśli telefon nie wykrywa ładowarki? Powodów może być kilka, niektóre są bardzo prozaiczne.

  • Po pierwsze,  sprawdź, czy ładowarka została poprawnie podłączona do zasilania.  Wysunięta wtyczka, albo popsute gniazdo potrafią czasem uprzykrzyć dzień.
  • Po drugie,  zawsze odkładaj telefon na środek ładowarki.  Urządzenie nie może zsuwać się ze stacji. Cewka odbiorcza ma tylko kilka centymetrów.
  • Po trzecie,  zwróć uwagę na etui smartfona.  Teoretycznie nie powinno być przeszkodą w naładowaniu telefonu, ale czasem może je spowalniać, albo zakłócać.

Minimalistyczny design w połączeniu z brakiem kontrolek może wprawiać nas w zakłopotanie. Zastanawiamy się, jak włączyć ładowanie indukcyjne, podczas gdy wystarczy po prostu położyć telefon w stacji.

Czy ładowarka indukcyjna działa przez etui?

ładowanie bezprzewodowe

Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, jednak nie daj się zwieść.  Etui zwiększa dystans miedzy ładowarką, więc proces napełniania baterii może trwać dłużej.  Straty energii będą większe i trudno będzie osiągnąć standardową sprawność na poziomie 60 czy 85%.

 Odległość między telefonem a ładowarką nie powinna przekraczać 4 cm, jednak w praktyce może liczyć się każdy milimetr.  Jeśli zależy Ci na jak najszybszym uzupełnieniu baterii, usuń wszelkie przeszkody mogące wprowadzać zakłócenia. Pochopna rezygnacja z ochronnego pokrowca może być na dłuższą metę ryzykowna. Zamontowane w ładowarce magnesy z reguły sprawiają, że przywiera ona idealnie nawet do smartfona w etui.
Pamiętaj, że metal powstrzymuje pole elektromagnetyczne. Właśnie z tego powodu producenci smartfonów zgodnych ze standardem Qi decydują się na mniej eleganckie, plastikowe obudowy. Aby ładowanie przebiegało bez zakłóceń, pozbądź się etui z metalowymi elementami.

Na czym polega ładowanie telefonu telefonem?

Ładowanie telefonu telefonem brzmi jak totalna abstrakcja, jednak jest jak najbardziej możliwe. W dzisiejszych czasach aby uzupełnić baterię w kryzysowej sytuacji, wystarczy poprosić znajomego o chwilowe udostępnienie smartfona. Po zbliżeniu do siebie obu urządzeń automatycznie rozpocznie się ładowanie. Jedynym warunkiem jest oczywiście posiadanie smartfonów obsługujących technologię Qi.

Opcję takiego ładowania oferują na przykład najnowsze smartfony Samsunga. Aby przesyłanie energii się rozpoczęło, należy w okienku powiadomień włączyć funkcję Wireless PowerShare. W związku z tym, że cewki ładujące są umieszczone na pleckach telefonów, urządzenia powinny stykać się tyłem. Zgodnie z zapewnieniami Samsunga smartfonem uzupełnisz też akumulatory zegarków i słuchawek tego producenta.

Czy warto kupić bezprzewodową ładowarkę? Zalety i wady

smartfon z ładowaniem indukcyjnym Zjawisko indukcji elektromagnetycznej zostało odkryte przez Michaela Faradaya w 1831 roku i w ostatnim czasie zyskało nowe zastosowanie. Bezprzewodowe ładowarki kuszą swoim wyglądem, ale czy rzeczywiście warto je mieć w domu? Co przemawia za tym rozwiązaniem?

  •  Prostota i wygoda  – Aby kontynuować ładowanie, po prostu odkładasz telefon na płytkę, albo stojak. Uzupełnianie baterii rozpoczyna się automatycznie. Nie musisz podłączać kabla, który do tej pory gdzieś Ci ginął.
  •  Powszechność  – Ładowarki indukcyjne spotkasz w coraz większej ilości miejsc. To standard, który nie zniknie szybko z rynku. Znajdziesz go w najnowszych samochodach, a nawet meblach. Bez problemu dokupisz adapter do starszego smartfona, który nie ma wbudowanego modułu Qi.
  •  Estetyka  – Minimalistyczny wygląd stacji przyciąga wzrok. Jeśli Twój dom ma być nowoczesny, nie może w nim zabraknąć designerskiej ładowarki indukcyjnej.

Choć bezprzewodowe ładowarki są testowane od przeszło dziesięciu lat, ciągle mają kilka wad. Porozmawiajmy teraz o nich.

  •  Wolne ładowanie  – Ładowarki przewodowe są z reguły wydajniejsze i pozwalają szybciej napełnić baterię. Jeśli zależy Ci na czasie, 10-watowa podstawka może okazać się niewystarczająca.
  •  Przegrzewanie  – Szybkie ładowanie wiąże się z wytworzeniem sporej ilości ciepła. Stałe przegrzewanie akumulatora pogorszy jego wydajność i sprawi, że będziemy częściej umieszczać telefon na podkładce.
  •  Cena  – Choć samą ładowarkę kupisz za kilkadziesiąt złotych, to nowy smartfon z modułem Qi oznacza wydatek minimum 2-3 tysięcy. Wygląda na to, że na budżetowe modele musimy jeszcze chwilę poczekać.

Rozwiązanie, które dzisiaj opisuję, da Ci niewątpliwie komfort. Rezygnacja z kabla będzie odczuwalna zwłaszcza w samochodzie. Po dokupieniu uchwytu z ładowarką uzupełnianie baterii będzie się odbywać przy okazji. Przestaniesz myśleć o tym, że po wyjściu z auta zobaczysz czarny ekran.

Podsumowanie

Ładowarki indukcyjne wraz ze wzrostem popularności przybierają coraz nowe kształty. Każdy model jest dopasowany do nieco innych potrzeb. Decydując się na płaską podstawkę, będzie Ci trudniej zerkać na ekran. Za każdym razem gdy zechcesz coś sprawdzić, będziesz brać telefon do ręki. Jeśli zależy Ci na ładowaniu bez przerw, być może warto rozważyć zakup stojaka z regulowanym nachyleniem.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *