Ładowanie laptopa przez USB, lub powerbankiem: jak naładować komputer bez ładowarki?

Nie da się ukryć, że stały dostęp do komputera stał się z biegiem czasu obowiązkowym czynnikiem naszego życia. Coraz częściej nie tylko spotykamy się ze znajomymi i spędzamy czas wolny, ale też zarabiamy i uczymy się w sieci.

  • Co możemy zrobić, żeby umożliwić sobie korzystanie z laptopa w każdych okolicznościach?
  • Czy ładowanie komputera powerbankiem jest możliwe?
  • I jakie kroki możemy podjąć, kiedy nasze główne gniazdo zasilające ulegnie awarii?

Na te i inne pytania odpowiemy sobie w tym wpisie.

Ładowanie laptopa przez USB-C – co warto wiedzieć?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że ładowanie laptopa przez USB możliwe będzie tylko w przypadku przystosowanych do tego komputerów. Standardowe złącze, tj. USB-A nie dysponuje odpowiednią mocą, żeby umożliwić nam odpowiednie zasilenie sprzętu. Jeśli jednak widzimy w naszym urządzeniu charakterystyczny, owalny wtyk – istnieje spora szansa, że będziemy mogli ładować go nie tylko za pośrednictwem fabrycznie dołączonego zasilacza, ale także kabla USB.

Niezbędny port:
port USB-C w laptopie

Sprawa nie jest jednak tak prosta jak mogłoby się na pozór wydawać. Urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną – dlatego też ładowanie ich za pośrednictwem portu USB jest tak proste. W przypadku laptopów mówimy o znacznie wyższym napięciu i ilości energii potrzebnych do przeprowadzenia tego procesu.

Niezbędne akcesoria do ładowania laptopa przez USB-C

Nawet jeśli nasz laptop jest wyposażony w złącze USB-C z funkcją ładowania, korzystając z ładowarki dołączonej np. do smartfona niewiele zdziałamy. Żeby uzyskać przesył energetyczny o odpowiednim natężeniu, będziemy musieli wyposażyć się w kostkę obsługującą wysokie napięcia.

ładowarka usb-c

Zważywszy na fakt, że w najbliższym czasie technologia typu C najpewniej zawita do znacznej większości naszych urządzeń, rozsądnym posunięciem byłoby wyposażenie się w ładowarkę USB-C o mocy 60W, obsługującą technologię power delivery. Za jej pomocą będziemy mogli ładować wszystkie nasze urządzenia elektroniczne, wyposażone w ten port – od smartfonów przez tablety aż po laptopy o wysokim zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Taki adapter będzie dla nas wydatkiem nieznacznie przekraczającym 100 zł – co przy ilości jego możliwych zastosowań stanowi dość atrakcyjną inwestycję.

Czy ładowanie komputera przez powerbank jest możliwe?

Jak naładować laptopa bez ładowarki i stałego dostępu do prądu? Możemy użyć powerbanka! Dokładnie tak – producenci akcesoriów zasilających stworzyli wiele udogodnień dla użytkowników komputerów przenośnych, będących często w trasie. Dedykowany dla naszego modelu laptopa powerbank pozwoli nam uniknąć wielu stresów, związanych z doborem odpowiedniego pod względem technicznym banku energii.

powerbank do laptopa

W celu jego zakupu możemy zaczerpnąć informacji ze strony internetowej producenta naszego laptopa lub przeszukać dostępne na portalach aukcyjnych zewnętrzne akumulatory z wymiennymi wtykami. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze dobierać tylko powerbanki dedykowane konkretnie dla naszego urządzenia. W razie wątpliwości, zwróćmy się bezpośrednio do jego sprzedawcy z odpowiednim pytaniem.

Jak naładować laptopa „w terenie”, korzystając z portu USB-C?

Nie zawsze znalezienie odpowiedniego powerbanka będzie tak proste, jak opisano powyżej. Mnogość modeli komputerów przenośnych sprawia, że często odpowiedź na pytanie pt. „czy pasuje do mojego laptopa?” będzie niejasna. Nie wszystko jednak stracone!

Ładowanie baterii bez tradycyjnej ładowarki będzie w tym wypadku możliwe tylko przy zastosowaniu powerbanka o odpowiedniej pojemności – absolutne minimum w tym wypadku to 20 000 mAH. Mniej pojemne akumulatory mogą sprawdzać się bardzo dobrze w przypadku smartfonów czy tabletów – jednak ładowanie laptopa w warunkach polowych wymaga podjęcia szczególnych środków.

Drugą istotną kwestią jest natężenie prądu, wychodzącego z naszego przenośnego gniazdka. Powerbanki, przeznaczone dla większości urządzeń mobilnych oferują w tej kwestii 1A – taka specyfikacja nie pozwoli nam na naładowanie komputera. Do naszego zadania będziemy potrzebowali natężenia na poziomie conajmniej 2A.

Jeżeli znajdziemy odpowiedni akumulator – możemy rozpocząć testy praktyczne. Warto pamiętać, że taki sposób zasilania komputera należy wciąż do działań raczej eksperymentalnych, dlatego też kupujmy powerbank jedynie w sklepie, który umożliwi nam odstąpienie od umowy w sytuacji, w której urządzenie nie spełniłoby naszych oczekiwań. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego ryzyka i będziemy mogli sprawdzić, czy ładowanie laptopa przez USB sprawdzi się w przypadku naszej maszyny.
USB 4-0

Przyszłość portów USB

Gniazdo USB-C ma w sobie ogrom wciąż nieodkrytego potencjału. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie zacznie ono sukcesywnie wypierać swojego prostokątnego przodka, wyposażając tym samym użytkowników wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych w nowe możliwości. Zapowiedzią tego procesu jest standard USB 4.0, który lada moment będzie instalowany w najnowszych laptopach, telefonach oraz tabletach. Ma on funkcjonować w oparciu o port USB-C w wersji nieco udoskonalonej pod kątem szybszego przesyłu danych oraz impulsów elektrycznych.

Prędkość przesyłu danych do 40GB/s oraz możliwość ładowania przez port nawet najbardziej wymagających energetycznie urządzeń czyni z niego godnego następcę leciwego portu USB-A.

USB 4.0, czyli nowy standard technologiczny

W związku z powyższym możemy się spodziewać, że w ciągu najbliższych lat pytanie czy można ładować laptopa przez USB? przejdzie do historii. A to dlatego, że producenci urządzeń elektronicznych, korzystając z najnowszej dostępnej technologii już w tym momencie dążą do całkowitej unifikacji urządzeń ładujących zarówno mniejsze urządzenia mobilne, jak i laptopy.

Najpewniej do komputerów, wyprodukowanych w roku 2021 zamiast standardowego zasilacza będziemy otrzymywać ładowarkę USB-C o odpowiednio wysokim dla potrzeb urządzenia natężeniu. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie znacząco ułatwi nam życie jeżeli chodzi o uzupełnianie akumulatora wszystkich naszych urządzeń – niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o ładowaniu go w trasie czy też mamy na myśli korzystanie z nich w wersji stacjonarnej.

Ładowanie laptopa przez USB

Ładowanie baterii bez ładowarki? Jak najbardziej!

Teraz już wiesz, jak poradzić sobie w sytuacji, w której potrzebujesz dostępu do komputera w niestandardowych warunkach. Obecne możliwości technologiczne są w tej kwestii bardzo mocno ograniczone i powyższe rozwiązania można traktować raczej jako formę eksperymentu niż w pełni funkcjonalny sposób ładowania laptopa.

Wszystko jednak wskazuje na to, że w najbliższym czasie sytuacja ta ulegnie diametralnej zmianie i port USB-C stanie się standardowym gniazdem zasilania dla każdego produkowanego komputera przenośnego. Możemy się również spodziewać radykalnej wymiany popularnie używanych gniazd na ich nowe odpowiedniki – jednak nie powinno to stanowić dla nas większego problemu, jeżeli chodzi o kompatybilność standardu ze starszymi urządzeniami. USB 4.0 zgodnie z zapowiedziami konstruktorów systemu będzie się charakteryzował całkowitą kompatybilnością względem poprzednich wersji portu. W praktyce oznacza to, że bez problemu podepniesz do niego sprzęty, z których korzystasz obecnie.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak tylko czekać na nowe możliwości, które odda do naszej dyspozycji podrasowana wersja wtyku USB, a w międzyczasie – próbować 😉

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *