Laptop podłączony, ale nie ładuje: dlaczego bateria się nie ładuje i co robić?

Akumulator jest sercem energetycznym naszego laptopa. Bez sprawnie działającej baterii, staje się on zaledwie mniej funkcjonalną wersją komputera stacjonarnego. Jak rozwiązywać najpopularniejsze problemy, związane z działaniem baterii w komputerze przenośnym? Jak reagować w momencie pojawienia się systemowego komunikatu: podłączony nie ładuje? W jaki sposób możemy zdiagnozować najczęstsze usterki akumulatora?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie w tym wpisie.

sterowniki baterii

Laptop podłączony nie ładuje – sposoby na rozwiązanie problemu

Komunikat o niemożności przeprowadzenia przez nasz komputer ładowania baterii coraz częściej wyświetla się na ekranach naszych laptopów. Jego występowanie z reguły związane jest z aktualizacjami systemu Windows 10. Jeśli zatem ujrzymy go bez wyraźnego powodu, takiego jak wymiana akumulatora czy możliwość przegrzania się sprzętu, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że problem uda nam się łatwo rozwiązać.

Najprostszym sposobem radzenia sobie z błędem: bateria podłączona nie ładuje jest reinstalacja sterowników zasilania. Żeby ją przeprowadzić przechodzimy do menedżera urządzeń, wyszukujemy menu baterie i odszukujemy oprogramowanie naszego akumulatora. Zazwyczaj będzie się ono nazywało Bateria Microsoft o metodzie kontroli zgodnej z ACPI. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy w nazwę modułu i wybieramy opcję odinstaluj urządzenie.

Bez obaw – nie pozbywamy się sterowników na zawsze. System przy kolejnym uruchomieniu komputera automatycznie zainstaluje ich najnowszą wersję. Po odinstalowaniu sterownika odłączamy laptopa od zasilania, a następnie wyciągamy baterię i po 30 sekundach wkładamy ją z powrotem na miejsce. Nie zaszkodzi przy tym wyczyścić za pomocą delikatnego, suchego pędzelka styków łączących komputer z akumulatorem. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po ponownym uruchomieniu laptopa zabieg ten przywróci naszej baterii pełną sprawność.

Co robić, jeśli metoda nie zadziała?

Jeśli powyższy sposób nie przyniesie skutku – sprawdźmy stan techniczny naszego akumulatora. Warto przy tym zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie naraziliśmy naszego komputera na ryzyko przegrzania się. Problem ten występuje szczególnie często w przypadku laptopów o zaawansowanych podzespołach – głównie mamy tutaj na myśli modele gamingowe i te, przeznaczone do bardziej wymagających zadań.
problemy z akumulatorem

Pomimo bardzo dobrej specyfikacji technicznej zdarza się, że jego moduł zasilający nie jest w stanie sprostać wysokim temperaturom urządzenia. W takiej sytuacji laptop zazwyczaj wysyła nam znaki ostrzegawcze w postaci nagłego wyłączania się wymagających aplikacji, takich jak zaawansowane graficznie gry komputerowe. Jeśli zauważyliśmy takie zjawisko w przypadku naszego komputera – istnieje spora szansa, że akumulator uległ uszkodzeniu. Sytuacja taka może mieć miejsce nawet w przypadku nowych komputerów – wiek laptopa nie jest decydującym wyznacznikiem ryzyka przepalenia baterii.

Poważne uszkodzenie modułu zasilającego możemy jednak dość łatwo stwierdzić. W takiej sytuacji akumulator będzie niewykrywalny przez nasz komputer. Stosowny komunikat ujrzymy już w momencie uruchamiania urządzenia, w systemie BIOS. Laptop może nas poinformować o tym, że bateria w ogóle nie jest podłączona lub że został wykryty nieoryginalny komponent. W obu sytuacjach najprawdopodobniej jedynym wyjściem będzie wymiana akumulatora.

Bateria w laptopie nie ładuje się w 100% – możliwe przyczyny

Zdarzają się również sytuacje, w których bateria naszego komputera ładuje się tylko do pewnego stopnia.

Wyjątkowo często spotykają się z nimi właściciele laptopów marki Lenovo.  Wystąpienie tego typu zjawiska nie jest jednak żadnym błędem, a fabrycznie wbudowanym przez producenta mechanizmem zabezpieczającym akumulator przed nadmierną eksploatacją i wydłużającym jego żywotność. 

Jeśli jednak uznamy, że na własną odpowiedzialność chcemy przywrócić naszej baterii możliwość pełnego naładowania – wystarczy że z poziomu ustawień komputera wyłączymy ograniczający moduł. Instrukcja modyfikacji systemu będzie wyglądała inaczej dla każdego modelu laptopa, jednak zawsze sprowadza się ona do uruchomienia opcji zasilania Lenovo i zmiany trybu optimized battery health na maximum battery life.

Rozwiązanie problemu będzie wyglądało analogicznie w przypadku komputerów pozostałych producentów.
bateria w laptopie nie działa

Brak ładowania w laptopie – bateria naładowana na 255%

Często zdarzającym się problemem dotyczącym zasilania laptopa bywa również nadgorliwość naszego czujnika baterii. W takiej sytuacji nasz laptop się nie ładuje, jednak zasobnik systemowy informuje nas, że bateria jest zapełniona dalece ponad swoją pojemność. Jak możemy to interpretować?

Wszystko zależy od tego, jak objawia się nasz problem z baterią. Zazwyczaj przy otrzymaniu tego typu komunikatu laptop działa jedynie na zasilaniu sieciowym. Jeśli tak dzieje się również w naszym przypadku – istnieje spore prawdopodobieństwo, że akumulator uległ przegrzaniu lub uszkodzeniu. Warto jednak przed wymianą podzespołu dokonać reinstalacji jego sterowników i sprawdzić ustawienia baterii w systemie BIOS. Jeśli jest ona w nim widoczna – problem najprawdopodobniej dotyczy używanego przez nas oprogramowania.

Ładowarka podłączona ale nie ładuje – pozostałe rozwiązania problemu

Każdorazowo przy wystąpieniu trudności technicznych z działaniem naszego akumulatora przed podjęciem decyzji o jego wymianie powinniśmy przetestować jego sposób działania w różnych warunkach. Jeśli brak ładowania w laptopie wystąpił w sposób nagły i nie towarzyszy mu żadne systemowe powiadomienie – istnieje prawdopodobieństwo, że wina leży po stronie kabla zasilającego.

Upewnijmy się, że styk pomiędzy samym przewodem a zasilaczem nie uległ poluzowaniu (często zdarza się to nawet przy codziennym korzystaniu z laptopa), a jeśli nie stwierdzimy żadnych nieprawidłowości – postarajmy się o możliwość podłączenia do komputera innego zasilacza. W ten sposób będziemy mogli z całą pewnością stwierdzić, czy usterka spowodowana jest wadliwym działaniem akumulatora czy też wysłużonego przewodu zasilającego.

W ten sposób omówiliśmy wszystkie najczęściej występujące problemy z zasilaniem komputerów przenośnych.

Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Ci podjąć najskuteczniejsze kroki na drodze do rozwiązania nieprzewidzianych usterek akumulatorów. Daj mi znać w komentarzu, czy udało Ci się rozwiązać problem 😉

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Porady technologiczne
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *