Akumulator jest sercem energetycznym naszego laptopa. Bez sprawnie działającej baterii, staje się on zaledwie mniej funkcjonalną wersją komputera stacjonarnego. Jak rozwiązywać najpopularniejsze problemy, związane z działaniem baterii w komputerze przenośnym? Jak reagować w momencie pojawienia się systemowego komunikatu: podłączony nie ładuje? W jaki sposób możemy zdiagnozować najczęstsze usterki akumulatora?
Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie w tym wpisie.
Laptop podłączony nie ładuje – sposoby na rozwiązanie problemu
Komunikat o niemożności przeprowadzenia przez nasz komputer ładowania baterii coraz częściej wyświetla się na ekranach naszych laptopów. Jego występowanie z reguły związane jest z aktualizacjami systemu Windows 10. Jeśli zatem ujrzymy go bez wyraźnego powodu, takiego jak wymiana akumulatora czy możliwość przegrzania się sprzętu, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że problem uda nam się łatwo rozwiązać.
Bez obaw – nie pozbywamy się sterowników na zawsze. System przy kolejnym uruchomieniu komputera automatycznie zainstaluje ich najnowszą wersję. Po odinstalowaniu sterownika odłączamy laptopa od zasilania, a następnie wyciągamy baterię i po 30 sekundach wkładamy ją z powrotem na miejsce. Nie zaszkodzi przy tym wyczyścić za pomocą delikatnego, suchego pędzelka styków łączących komputer z akumulatorem. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po ponownym uruchomieniu laptopa zabieg ten przywróci naszej baterii pełną sprawność. Jeśli powyższy sposób nie przyniesie skutku – sprawdźmy stan techniczny naszego akumulatora. Warto przy tym zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie naraziliśmy naszego komputera na ryzyko przegrzania się. Problem ten występuje szczególnie często w przypadku laptopów o zaawansowanych podzespołach – głównie mamy tutaj na myśli modele gamingowe i te, przeznaczone do bardziej wymagających zadań. Poważne uszkodzenie modułu zasilającego możemy jednak dość łatwo stwierdzić. W takiej sytuacji akumulator będzie niewykrywalny przez nasz komputer. Stosowny komunikat ujrzymy już w momencie uruchamiania urządzenia, w systemie BIOS. Laptop może nas poinformować o tym, że bateria w ogóle nie jest podłączona lub że został wykryty nieoryginalny komponent. W obu sytuacjach najprawdopodobniej jedynym wyjściem będzie wymiana akumulatora. Zdarzają się również sytuacje, w których bateria naszego komputera ładuje się tylko do pewnego stopnia. Wyjątkowo często spotykają się z nimi właściciele laptopów marki Lenovo. Wystąpienie tego typu zjawiska nie jest jednak żadnym błędem, a fabrycznie wbudowanym przez producenta mechanizmem zabezpieczającym akumulator przed nadmierną eksploatacją i wydłużającym jego żywotność.
Rozwiązanie problemu będzie wyglądało analogicznie w przypadku komputerów pozostałych producentów. Często zdarzającym się problemem dotyczącym zasilania laptopa bywa również nadgorliwość naszego czujnika baterii. W takiej sytuacji nasz laptop się nie ładuje, jednak zasobnik systemowy informuje nas, że bateria jest zapełniona dalece ponad swoją pojemność. Jak możemy to interpretować? Wszystko zależy od tego, jak objawia się nasz problem z baterią. Zazwyczaj przy otrzymaniu tego typu komunikatu laptop działa jedynie na zasilaniu sieciowym. Jeśli tak dzieje się również w naszym przypadku – istnieje spore prawdopodobieństwo, że akumulator uległ przegrzaniu lub uszkodzeniu. Warto jednak przed wymianą podzespołu dokonać reinstalacji jego sterowników i sprawdzić ustawienia baterii w systemie BIOS. Jeśli jest ona w nim widoczna – problem najprawdopodobniej dotyczy używanego przez nas oprogramowania. Każdorazowo przy wystąpieniu trudności technicznych z działaniem naszego akumulatora przed podjęciem decyzji o jego wymianie powinniśmy przetestować jego sposób działania w różnych warunkach. Jeśli brak ładowania w laptopie wystąpił w sposób nagły i nie towarzyszy mu żadne systemowe powiadomienie – istnieje prawdopodobieństwo, że wina leży po stronie kabla zasilającego. W ten sposób omówiliśmy wszystkie najczęściej występujące problemy z zasilaniem komputerów przenośnych. Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Ci podjąć najskuteczniejsze kroki na drodze do rozwiązania nieprzewidzianych usterek akumulatorów. Daj mi znać w komentarzu, czy udało Ci się rozwiązać problem 😉 Co robić, jeśli metoda nie zadziała?
Bateria w laptopie nie ładuje się w 100% – możliwe przyczyny
Brak ładowania w laptopie – bateria naładowana na 255%
Ładowarka podłączona ale nie ładuje – pozostałe rozwiązania problemu
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz