MicroLED: co to jest, jaka jest cena i czy warto kupić TV, lub monitor w tej technologii?

W niedalekiej przyszłości ekrany microLED mają szansę zastąpić niezbyt trwałe wyświetlacze OLED. Zastanawiasz się w czym nowa technologia jest lepsza od dotychczasowych rozwiązań? We wpisie opisuję zalety diod mikrometrowych i ich wpływ na jakość obrazu.

Co to jest technologia microLED?

micro led czy oled

microLED (inne nazwy to mLED, µLED) to nowa technologia, która według przewidywań ma wyprzeć wyświetlacze OLED. Ekrany z diodami micro LED oprócz nieskończonego kontrastu, cechuje wysoka żywotność. Są energooszczędne i jak pokazują prototypy sprawdzą się świetnie w smartfonach, smartwatchach i headsetach AR i VR. Według ekspertów to kolejna szansa (po OLEDach) na elastyczne i przezroczyste wyświetlacze.

Choć technologia mikrometrowych diod LED została opracowana już w 2000 roku, to masowa produkcja monitorów z jej wykorzystaniem jeszcze się nie rozpoczęła. 55-calowy telewizor Sony, który zaprezentowano w 2012 roku, był niebotycznie drogi. Prace nad micro LEDami nie zostały jednak nigdy porzucone i w ostatnich latach możemy oglądać kolejne próby ich komercjalizacji.

Wiadomo, że nad rozwojem wyświetlaczy microLED pracują inżynierowie Samsunga, Sony, LG i Apple. Do najciekawszych zaprezentowanych rozwiązań zaliczają się oczywiście wielkowymiarowe ekrany Samsunga i Sony. Warto jednak wspomnieć o inteligentnych okularach amerykańskiej firmy Vuzix (we współpracy z Jade Bird Display), które zostały zaprezentowane podczas tegorocznych targów CES. W oprawkach umieszczono mikrometrowe projektory wielkości gumki do mazania.

Budowa ekranów microLED – jak to działa?

Zacznijmy od tego, że ekrany microLED nie bazują na panelu LCD, który wymagałby podświetlenia. Zamiast niego producenci stosują samo emisyjne diody nieorganiczne o wydłużonym czasie pracy.

Jak sama nazwa wskazuje diody micro LED są mikroskopijnie małe. Niewielki rozmiar umożliwia montaż trzech takich komponentów na piksel. W związku z tym, że każdym pikselem można oddzielnie sterować, ekrany mikroledowe charakteryzują się doskonałą czernią i wysokim kontrastem. Pod tym względem mikrodiody są podobne do swych organicznych konkurentek.

Firma IHS Markit już w 2019 roku prognozowała, że w 2026 roku na świecie będzie się sprzedawać 15,5 miliona wyświetlaczy micro LED. Zanim to nastąpi technologia musi ulec znacznemu udoskonaleniu. Obecnie sporym problemem jest produkcja mniejszych ekranów. Ceny zaprezentowanych telewizorów też raczej przekraczają możliwości konsumentów.

microLED vs OLED – dlaczego ekrany z mikrodiod mają szansę zawładnąć rynkiem?

microled czy oled

microLED jest przedstawiany jako następca technologii OLED. Skąd taka opinia? Mikrometrowe diody posiadają wszystkie zalety swoich organicznych rywalek, a jednocześnie są pozbawione ich wad. Są  wykonane z materiałów nieorganicznych, które mają zdecydowanie dłuższy cykl życia . Według Samsunga mogą pracować bezawaryjnie przez 100 000 godzin, czyli przeszło dekadę. Ekran jest odporny na wypalenia i nie tworzą się na nim powidoki.

 Możliwość włączania i wyłączania każdego piksela  to mechanizm znany już z ekranów OLED. Wyświetlacze bazujące na diodach mikrometrowych oprócz pełnej kontroli nad kolorem i kontrastem mogą się dodatkowo poszczycić  niespotykaną jasnością . Według Samsunga telewizory tego typu będą docelowo oferować jasność na poziomie 4 000, a nawet 10 000 nitów. Dla porównania dla technologii OLED graniczną wartością jest 1000 nitów.

Zarówno diody OLED jak i micro LED uchodzą za  niezwykle energooszczędne . W związku z tym, że przed nimi nie umieszczono filtra kolorów, nie muszą świecić tak jasno jak diody w telewizorach LCD. Z dotychczas przeprowadzonych testów wynika, że materiały nieorganiczne są nieco bardziej efektywne niż polimery stosowane w OLEDach. Obie technologie podlegają jednak ciągłemu rozwojowi i trudno ocenić, która ostatecznie okaże się bardziej przyjazna dla środowiska.

Czy Micro LED TV to odbiornik pozbawiony wad? Niestety nie. Produkcja paneli mikroledowych wcale nie jest łatwa. W związku z tym, że na każdy piksel przypadają 3 diody, telewizor 4K wymaga zainstalowania 25 milionów tych komponentów. Dopóki proces wytwarzania tych urządzeń nie zostanie zmodernizowany, raczej nie można oczekiwać spadku cen.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na ekrany Samsung MicroLED?

telewizor samsung microled

Pierwszym ekranem microLED zaprezentowanym przez koreańskiego giganta był The Wall z 2018 roku. Modułowy wyświetlacz miał 146″ i był zwiastunem przełomu w branży TV. Co zmieniło się od tamtego czasu? Przede wszystkim w grudniu 2020 wprowadzono do sprzedaży 110-calowy Samsung MicroLED TV, a w lipcu 2021 – 1000-calowy Samsung The Wall IWA.

 Samsung The Wall IWA  jest reklamowany jako wszechstronny i wyznaczający standardy. Czym, poza niewyobrażalnie dużym ekranem, wyróżnia się ten model? Sprawdźmy.
  • Do analizy każdej klatki jest wykorzystywanych 16 modeli sieci neuronowych. Za obliczenia odpowiada procesor micro AI.
  • Diody LED zostały pomniejszone o 40%. Monitor jest pozbawiony ramek.
  • Obraz jest odświeżany z częstotliwością 120 Hz.
  • Ściana LED jest niezwykle jasna (nawet 1600 nitów).
  • Technologia skalowania pozwala uzyskać obraz 8K.
  • Istnieje możliwość podziału ekranu na cztery części i odtwarzania na nich z niezależnych źródeł.
  • Instalacja ekranu jest prostsza niż wcześniej. Przygotowano bezprzewodowe złącze dokujące.
  • Modułowy charakter ekranu umożliwia różnorodny montaż. Wyświetlacz może być wklęsły, wypukły, podwieszony, nachylony i w kształcie litery L.
  • Konfiguracja pozioma pozwala uzyskać rozdzielczość do 16K (15 360 x 2 160).
 Samsung MicroLED o przekątnej 110″  to rozwiązanie skierowane do użytkowników domowych, którzy chcą przekształcić salon w kino. Co więcej możemy o nim powiedzieć?
  • Ekran ma rozdzielczość 4K i składa się z 8 milionów pikseli.
  • Optymalizacja każdej sceny przez procesor micro AI.
  • Bezramkowy design, ponad 99% powierzchni z przodu to ekran.
  • Zastosowane diody wyświetlają 100% gamy barw DCI i Adobe RGB.
  • Funkcja Multi View pozwala oglądać treści z 4 źródeł jednocześnie.
  • Za niesamowite wrażenia audio odpowiada technologia Majestic Sound System i Object Tracking Sound Pro.

Ceny telewizorów Micro LED są niebotyczne, a w wielu przypadkach również niejawne. Aby poznać wartość The Wall IWA, należy skontaktować się z producentem. Wiadomo natomiast, że wprowadzony w zeszłym roku 110-calowy Samsung Micro LED kosztuje około $156 000.

Czy warto kupić ekran Sony Crystal LED?

monitor sony crystal led

Na początku tego roku Sony zaprezentowało  monitory Crystal LED (CLED) z serii B i C . Wyświetlacze są budowane z modułów, które można łączyć w dowolny sposób. Producent zapewnia, że żadne nieciągłości nie będą zauważalne. Co więcej wiemy o produkcie Sony?

  • Mikrometrowy ekran jest wyposażony w wydajny procesor X1™ for Crystal LED.
  • Wyświetlacze microLED Sony spełniają zróżnicowane wymagania. Dostępne są wersje z rozstawem pikseli P1,26 mm i P1,58 mm.
  • Ze względu na wysoką jasność (do 1800 nitów) seria B jest adresowana do silnie oświetlonych pomieszczeń.
  • Seria C to wyświetlacze o wysokim kontraście, które sprawdzą się w holach i wejściach do budynków.
  • Panele są lekkie, smukłe i pozbawione ramki. Instalacja jest szybka.

Ceny modułów Crystal LED nie zostały jeszcze upublicznione. W razie jakichkolwiek pytań klienci są proszeni o bezpośredni kontakt z producentem.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *