Multiroom: co to jest, jak działa, jak podłączyć i gdzie kupić?

Multiroom to system, dzięki któremu możemy oglądać telewizję w kilku pomieszczeniach w domu. Nie będziemy potrzebować do tego dodatkowych anten telewizyjnych lub satelitarnych. Takie rozwiązanie sprawia, że będziemy mogli korzystać z kilku odbiorników, które będą zlokalizowane w wybranych przez nas miejscach. Multiroom pozwala podłączyć dowolną ilość telewizorów, co zwiększa swobodę eksploatacji.

Czym jest multiroom?

Multiroom to nic innego, jak sieć punktów dostępu do telewizji cyfrowej lub satelitarnej. Do jednej anteny możemy przyłączyć kilka odbiorników. Wpływa to oczywiście na niższy koszt stworzenia domowego systemu telewizyjnego. Oprócz tego unikniemy sytuacji, gdzie dach naszego domu zostanie pokryty kilkoma szpecącymi antenami. Taki widok był często spotykany w czasach, gdy technologia multiroom nie była jeszcze tak powszechna.

Wiele osób ma błędne zdanie na temat systemów multiroom. Nie trzeba obawiać się, że wymuszają one oglądanie tego samego kanału na wszystkich podłączonych odbiornikach. Każdy telewizor funkcjonuje niezależnie, tak więc możemy oglądać zupełnie coś innego, niż pozostali domownicy. Wyżej wspomnianym punktem dostępu jest gniazdko antenowe. Wystarczy jedynie podpiąć do niego odbiornik, który ma znaleźć się w sieci multiroom.

Plusem opisywanego rozwiązania jest to, że największy koszt ponosimy w momencie zakupu urządzenia.

Jego użytkowanie to koszt kilkunastu złotych miesięcznie. Nie potrzebujemy także dodatkowych pakietów telewizyjnych. Systemy multiroom nie generują więc wysokich kosztów, tak jak uważa wiele osób. W czasach, gdy posiadamy w mieszkaniach więcej niż jeden odbiornik telewizyjny, takie rozwiązanie wydaje się być najkorzystniejsze.

Jak działa system multiroom?

Podczas oglądania telewizji sygnał dostarczany jest jednocześnie z anteny satelitarnej, jak i naziemnej. Trafia on do centralnego punktu instalacji antenowej. Nosi on nazwę multiswitch. Jest to pewnego rodzaju odtwarzacz, z którym możemy połączyć nie tylko anteny telewizyjne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć do multiroomu np. odtwarzacze audio, czy też DVD. Dzięki temu niezależnie od tego, gdzie znajdują się urządzenia, będziemy mogli z nich korzystać w całym domu.

Do gniazdek antenowych podłącza się zwykle odbiornik telewizyjny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpiąć do nich bezpośrednio dekoder telewizji cyfrowej. Warto wiedzieć, że zakup dekodera telewizji cyfrowej nie jest równoznaczny z podpisaniem umowy abonamentowej np. telewizji kablowej. Oznacza to, że nie poniesiemy z tego tytułu nadprogramowych kosztów.

W przypadku bezpłatnych kanałów telewizji cyfrowej lub naziemnej nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z oglądaniem telewizji w systemie multiroom. Jeśli jednak zależy nam na większej ilości programów, to musimy podpisać umowę z wybranym operatorem (przydatny przy decyzji może okazać się mój ranking, gdzie zestawiona jest telewizja satelitarna i cyfrowa). Comiesięczna opłata nie jest wysoka, jednak wszystko zależy od indywidualnych warunków umowy. Interesującym jest, że wielu operatorów proponuje nam ciekawe promocje. Dzięki nim przez długi czas mamy całkowicie bezpłatny dostęp do wybranych pakietów telewizyjnych na wszystkich odbiornikach znajdujących się w systemie multiroom.

Gdzie kupić multiroom?

Multiroom najprościej zakupić u operatora telewizyjnego, z którego usług jesteśmy zadowoleni. Dzięki temu nie będziemy musieli podpisywać nowej umowy. Tak, jak wyżej wspomniano system multiroom opiera się wyłącznie na jednej umowie telewizyjnej, co obniża koszty do minimum. Na każdym odbiorniku będziemy mogli oglądać wszystkie programy telewizyjne, które udostępniane są nam w ramach umowy. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o kanałach podstawowych, ale również pakietach dodatkowych. Na każdym telewizorze możemy oglądać zupełnie coś innego, gdyż działają one niezależnie od siebie.

Multiroom mają w swojej ofercie niemal wszyscy najpopularniejsi operatorzy m.in.:

  • nc+,
  • Cyfrowy Polsat,
  • Vectra,
  • Orange i inni.

Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych wymagań. Ważne jest, aby znaleźć operatora, który zapewni nam najkorzystniejsze warunki współpracy. Należy zwrócić uwagę na m.in. koszt aktywacji systemu multiroom, czy też wysokość comiesięcznej opłaty. Pamiętajmy, że nadal głównym kosztem pozostaje pakiet telewizyjny. Trzeba również sprawdzić, ile telewizorów może zostać podłączona do systemu multiroom danego operatora. Często jest to ilość z góry narzucona, co jest problemem, gdy planujemy podłączyć więcej niż dwa odbiorniki.

Jak podłączyć system?

jak podłączyć multiroom?

Przed rozpoczęciem użytkowania systemu multiroom musimy dokonać konfiguracji wszystkich dekoderów. Każdy z nich musi być podłączony do sygnału antenowego. Ważne jest również to, aby każdy dekoder znajdował się w jednej sieci LAN. Tradycyjne połączenie wykonuje się za pomocą kabli. W przypadku urządzeń wyposażonych w moduł łączności bezprzewodowej połączenie można stworzyć za pomocą Bluetooth.

Szczegóły dotyczące konfiguracji zależą w dużej mierze od wybranego operatora. Każdy system multiroom nieco się od siebie różni. Każdy dekoder posiada kartę dostępową. W przypadku nc+, czy też Cyfrowego Polsatu należy podłączyć dekoder do anteny satelitarnej. Dzięki temu uzyskamy niezależnie działający system.

Przed wyborem konkretnego operatora należy sprawdzić, kiedy podłączenie systemu multiroom jest możliwe. Czasami nie jest on dostępny w ramach pakietów podstawowych tzw. rodzinnych. Są one z reguły najtańsze, a operatorzy próbują wymusić na klientach wybór droższych pakietów. Przed podpisaniem umowy powinniśmy również dowiedzieć się, jak jest z wszelkimi usługami dodatkowymi, takimi jak np. video na życzenie. Kluczowe jest to, czy są one dostępne tylko na dekoderze głównym, czy również na dekoderach dodatkowych. Każdy operator proponuje inne warunki współpracy, tak więc należy dokładnie się z nimi zapoznać i przeanalizować.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja

Ostatnie wpisy

Paweł z Satelitarne Cyfrowe Opublikowane przez:

Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, a jednocześnie wielki fan nowych technologii i poszukiwacz dobrych ofert. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *