Multiroom: co to jest, jak działa, jak podłączyć i gdzie kupić?

Multiroom to system, dzięki któremu możemy oglądać telewizję w kilku pomieszczeniach w domu. Nie będziemy potrzebować do tego dodatkowych anten telewizyjnych lub satelitarnych. Takie rozwiązanie sprawia, że będziemy mogli korzystać z kilku odbiorników, które będą zlokalizowane w wybranych przez nas miejscach. Multiroom pozwala podłączyć dowolną ilość telewizorów, co zwiększa swobodę eksploatacji.

Czym jest multiroom?

Multiroom to nic innego, jak sieć punktów dostępu do telewizji cyfrowej lub satelitarnej. Do jednej anteny możemy przyłączyć kilka odbiorników. Wpływa to oczywiście na niższy koszt stworzenia domowego systemu telewizyjnego. Oprócz tego unikniemy sytuacji, gdzie dach naszego domu zostanie pokryty kilkoma szpecącymi antenami. Taki widok był często spotykany w czasach, gdy technologia multiroom nie była jeszcze tak powszechna.

Dodatkowo jest to po prostu oszczędność miejsca, nawet jeśli antena nie jest umieszczona na dachu, tylko przykładowo na balkonie czy innym miejscu.

Wiele osób ma błędne zdanie na temat systemów multiroom. Nie trzeba obawiać się, że wymuszają one oglądanie tego samego kanału na wszystkich podłączonych odbiornikach. Każdy telewizor funkcjonuje niezależnie, tak więc możemy oglądać zupełnie coś innego, niż pozostali domownicy. Wyżej wspomnianym punktem dostępu jest gniazdko antenowe.  Wystarczy jedynie podpiąć do niego odbiornik,  który ma znaleźć się w sieci multiroom.

Plusem opisywanego rozwiązania jest to, że największy koszt ponosimy w momencie zakupu urządzenia.

Jego użytkowanie to koszt około dziesięciu złotych miesięcznie za każdy dodatkowy dekoder. Systemy multiroom nie generują więc wysokich kosztów, tak jak uważa wiele osób. W czasach, gdy posiadamy w mieszkaniach więcej niż jeden odbiornik telewizyjny, takie rozwiązanie wydaje się być najkorzystniejsze.

Jak działa system multiroom?

Podczas oglądania telewizji sygnał dostarczany jest jednocześnie z anteny satelitarnej, jak i naziemnej. Trafia on do centralnego punktu instalacji antenowej. Nosi on nazwę multiswitch. Jest to pewnego rodzaju odtwarzacz, z którym możemy połączyć nie tylko anteny telewizyjne.  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć do multiroomu np. odtwarzacze audio, czy też DVD.  Dzięki temu niezależnie od tego, gdzie znajdują się urządzenia, będziemy mogli z nich korzystać w całym domu.

Do gniazdek antenowych podłącza się zwykle odbiornik telewizyjny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpiąć do nich bezpośrednio dekoder telewizji cyfrowej. Warto wiedzieć, że zakup dekodera telewizji cyfrowej nie jest równoznaczny z podpisaniem umowy abonamentowej np. telewizji kablowej. Oznacza to, że nie poniesiemy z tego tytułu nadprogramowych kosztów.

W przypadku bezpłatnych kanałów telewizji cyfrowej lub naziemnej nie musimy ponosić dodatkowych kosztów związanych z oglądaniem telewizji w systemie multiroom. Jeśli jednak zależy nam na większej ilości programów, to musimy podpisać umowę z wybranym operatorem (przydatny przy decyzji może okazać się mój ranking, gdzie zestawiona jest telewizja satelitarna i cyfrowa).  Comiesięczna opłata nie jest wysoka,  jednak wszystko zależy od indywidualnych warunków umowy. Interesującym jest, że wielu operatorów proponuje nam ciekawe promocje. Dzięki nim przez długi czas mamy całkowicie bezpłatny dostęp do wybranych pakietów telewizyjnych na wszystkich odbiornikach znajdujących się w systemie multiroom.

Gdzie kupić multiroom?

Multiroom najprościej zakupić u operatora telewizyjnego, z którego usług jesteśmy zadowoleni. Dzięki temu nie będziemy musieli podpisywać nowej umowy. Tak, jak wyżej wspomniano system multiroom opiera się wyłącznie na jednej umowie telewizyjnej, co obniża koszty do minimum. Na każdym odbiorniku będziemy mogli oglądać wszystkie programy telewizyjne, które udostępniane są nam w ramach umowy. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o kanałach podstawowych, ale również pakietach dodatkowych. Na każdym telewizorze możemy oglądać zupełnie coś innego, gdyż działają one niezależnie od siebie.

Multiroom mają w swojej ofercie niemal wszyscy najpopularniejsi operatorzy m.in.:

  • Platforma Canal+,
  • Polsat Box,
  • Vectra,
  • Orange i inni.

Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych wymagań.  Ważne jest, aby znaleźć operatora, który zapewni nam najkorzystniejsze warunki współpracy.  Należy zwrócić uwagę na m.in. koszt aktywacji systemu multiroom, czy też wysokość comiesięcznej opłaty. Pamiętajmy, że nadal głównym kosztem pozostaje pakiet telewizyjny. Trzeba również sprawdzić, ile telewizorów może zostać podłączona do systemu multiroom danego operatora. Często jest to ilość z góry narzucona, co jest problemem, gdy planujemy podłączyć więcej niż dwa odbiorniki.

Polsat Box

Można mieć do 4 telewizorów, czyli jeden dekoder główny i 3 dodatkowe. Plus konieczne jest podłączenie ich do wspólnej sieci WiFi. Każdy dekoder dodatkowy wymaga indywidualnej aktywacji.  Miesięczna opłata to 5-10 złotych zależnie od pakietu.  Natomiast oplata aktywacyjna od dekodera (model MINI HD 2000 lub HD 3000) to 29 złotych.

Platforma Canal + (wcześniej nc+)

Istnieją w tym przypadku dwa pakiety multiroom, które pozwalają na od 1 do 5 dodatkowych dekoderów (w sumie 6 telewizorów razem z głównym). Opłata od dekodera to 10 złotych, a aktywacja kosztuje 49 złotych od urządzenia. Jedna z nich „Multiroom BOX+” pozwala na korzystanie z tego samego pakietu programów na każdym z telewizorów. Natomiast drugi, czyli „Multiroom WIFIBOX+” umożliwia korzystanie z oferty wypożyczalni cyfrowej VOD, a także nagrywania programów. Co ciekawe, jeśli zatrzyma się program na jednym telewizorze, to można go wznowić od tego momentu na innym.

Vectra

Możesz mieć tu do 2 telewizorów, a więc po prostu jeszcze jeden podłączony do dekodera. Opłata aktywacyjna wynosi 69,99 zł, a  opłata miesięczna (umowa na 2 lata) to 15 złotych  w ramach Multiroom HD lub 25 złotych w wersji z nagrywarką programów.

Netia

Co ciekawe, maksymalna liczba dodatkowych odbiorników jest w tym przypadku zależna od stosowanego konwertera:

  • TWIN – 1 dodatkowy dekoder
  • QUAD – 2-3 dodatkowe dekodery
  • OCTO – 4-5 dodatkowych dekoderów
Każdy dodatkowy dekoder to na ten moment 10 złotych miesięcznej opłaty, a aktywacja to tylko złotówka.

Orange

Zdołasz podłączyć jeszcze jeden telewizor po wykupieniu telewizji IPTV z Multiroom, a opłata aktywacyjna wynosi 10 złotych, natomiast miesięczna również 10 złotych.

Telewizory do dekoderów podłącza się przewodem Ethernet lub bezprzewodowo z pomocą domowego WiFi.

UPC

W tym przypadku możesz mieć do 3 telewizorów w ramach multiroom. Do każdego z nich potzebny jest osobny dekoder, a  za każdy taki sprzęt należy zapłacić 14,99 zł miesięcznie.  Z kolei w ramach opłaty aktywacyjnej trzeba zapłacić 29,98 zł lub jeśli zamówisz technika to 49,90 zł.

Multimedia Polska

Zdołasz podłączyć jeszcze jeden telewizor po wykupieniu tej usługi. Oczywiście potrzebny jest tu dodatkowy dekoder. Jeśli chodzi o opłaty, to aktywacja kosztuje 69,99 złotych, a  miesięczny koszt 15 złotych. 

Jak podłączyć system?

jak podłączyć multiroom?

Przed rozpoczęciem użytkowania systemu multiroom musimy dokonać konfiguracji wszystkich dekoderów. Każdy z nich musi być podłączony do sygnału antenowego. Ważne jest również to, aby każdy dekoder znajdował się w jednej sieci LAN. Tradycyjne połączenie wykonuje się za pomocą kabli. W przypadku urządzeń wyposażonych w moduł łączności bezprzewodowej połączenie można stworzyć za pomocą Bluetooth.

Szczegóły dotyczące konfiguracji zależą w dużej mierze od wybranego operatora. Każdy system multiroom nieco się od siebie różni. Każdy dekoder posiada kartę dostępową. W przypadku Platformy Canal+, czy też Polsat Box należy podłączyć dekoder do anteny satelitarnej. Dzięki temu uzyskamy niezależnie działający system.

Przed wyborem konkretnego operatora należy sprawdzić, kiedy podłączenie systemu multiroom jest możliwe. Czasami nie jest on dostępny w ramach pakietów podstawowych tzw. rodzinnych. Są one z reguły najtańsze, a operatorzy próbują wymusić na klientach wybór droższych pakietów.  Przed podpisaniem umowy powinniśmy również dowiedzieć się, jak jest z wszelkimi usługami dodatkowymi,  takimi jak np. video na życzenie. Kluczowe jest to, czy są one dostępne tylko na dekoderze głównym, czy również na dekoderach dodatkowych. Każdy operator proponuje inne warunki współpracy, tak więc należy dokładnie się z nimi zapoznać i przeanalizować.

Najczęściej zadawane pytania o Multiroom

Czy system multiroom wymaga specjalnej konfiguracji sieci?

Zazwyczaj nie potrzeba szczególnej konfiguracji, jednak jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Zasięg WiFi routera – należy mieć pewność, że siła sygnału jest na tyle duża, że dekoder jest w stanie go dobrze odebrać. Jeśli połączenie się często zrywa, to warto zastanowić się nad  przełożeniem routera w inne miejsce  (należy pamiętać, że ściany oraz sufit ekranują sygnał) lub postarać się o inny router, który zostanie podłączony do routera głównego jako punkt dostępowy. Czyli takie urządzenie wzmocniłoby sygnał w całym domu i tak naprawdę wystarczyłby tu sprzęt nawet starszego typu.
  • Obecna wersja systemu w routerze – niektóre dekodery wymagają określonych ustawień w urządzeniu, które nie są widoczne jeśli wersja systemu jest zbyt stara. Należy wtedy wejść w ustawienia administratora (najczęściej należy wpisać do pola adresu w przeglądarce internetowej: 192.168.1.1 lub inny, który znajdziesz opisany na urządzeniu fizycznym), wtedy trzeba zalogować się do konta (jeśli hasło i login nie były zmieniane, to znajdziesz je opisane na routerze), a tam można uruchomić aktualizację do najnowszej wersji systemu.
  • Adresy IP – jeśli potrzebne jest podanie adresu IP, to należy wejść do panelu administracyjnego na routerze, tak jak podano to w poprzednim podpunkcie. Tam znajdziesz obecny status sieci, gdzie opisane są adresy IP wszystkich podłączonych urządzeń.

Czy każdy odbiornik telewizyjny może być używany w systemie multiroom?

Obecnie praktycznie każdy telewizor jest w stanie używać systemu multiroom. Tak naprawdę wystarczy, żeby urządzenie posiadało wejście HDMI lub moduł WiFi, za pomocą którego połączy się z dekoderem, który z kolei łączy się z anteną.

Czy system multiroom oferuje integrację z usługami strumieniowania wideo?

Tak naprawdę w przypadku multiroom nie potrzeba usług strumieniowania wideo, bo są one zazwyczaj wbudowane w telewizor jako aplikacje. To właśnie z ich pomocą (o ile telewizor jest połączony z siecią WiFi) można korzystać ze streamingów.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *