Na jakiej wysokości powiesić telewizor na ścianie dla optymalnego komfortu oglądania? Przewodnik

Sposób oraz wysokość, na jakiej zdecydujemy się podwiesić telewizor na ścianie ma kolosalne znaczenie dla naszego komfortu. To od nich zależy, czy będziemy mogli cieszyć się rozrywką nie nadwyrężając swojego ciała. Często nawet niewielka rozbieżność pomiędzy optymalną wysokością umieszczenia odbiornika a naszą fizjonomią może doprowadzić do bolesnych dolegliwości ze strony szyi, barków czy kręgosłupa. Dodatkowo ekran telewizora ustawiony pod nieodpowiednim kątem w wielu przypadkach może spowodować, że odbierany przez nas obraz będzie zniekształcony.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor dla najlepszych wrażeń wizualnych i komfortu oglądania i na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie uchwytu do podwieszania odbiornika?

Sprawdźmy to!

komfortowe oglądanie TV

Przy doborze odpowiedniej wysokości dla podwieszenia telewizora powinniśmy kierować się przede wszystkim fizjonomią osób, które najczęściej będą z niego korzystać. Precyzyjne wyznaczenie odpowiedniej wysokości jest szczególnie istotny w przypadku odbiorników o przekątnej do 29 cali. Taki telewizor będzie znajdował się znacznie bliżej oglądającego, przez co jego pole widzenia nie będzie tak szerokie jak w przypadku urządzenia o większych gabarytach.

Dobór wysokości pod kątem pomieszczenia

Telewizor na ścianie salonu powinien wisieć na wysokości od  100 do 110 cm Sprawdza się to w znacznej większości przypadków – jednak dla określenia najbardziej optymalnego punktu osadzenia warto sprawdzić, ile centymetrów od podłogi znajduje się linia oczu osób, które najczęściej będą korzystać z telewizora. Uśredniony wynik da nam najbardziej optymalną miarę, na jakiej powinna znajdować się centralna część odbiornika.

Wysokość podwieszenia telewizora w sypialni będzie się z kolei znacząco różniła od tej, którą zastosowaliśmy w salonie. Podstawowa różnica tkwi w pozycji, w której będziemy najczęściej z niego korzystać. Żeby komfortowo oglądać filmy i programy, leżąc w łóżku, powinniśmy postarać się o podwieszenie odbiornika na odpowiedniej wysokości. Zasada pomiaru w tym przypadku jednak prezentuje się nieco inaczej – leżąc na łóżku sprawdzamy, gdzie przebiega linia naszego wzroku i punkt o 30 cm wyższy od określonego punktu obieramy jako docelowy środek naszego telewizora.

W tym wypadku nie obejdzie się także bez odpowiedniej regulacji kąta nachylenia odbiornika. Przy jego doborze musimy kierować się przede wszystkim swoim poczuciem komfortu. Prawidłowo zamontowany telewizor będziesz mógł oglądać z w pełni zrelaksowanej pozycji leżącej – bez potrzeby dodatkowego podpierania się, czy jakichkolwiek innych modyfikacji położenia ciała.

Na jakiej wysokości montować telewizory o przekątnej 55, 60, 65 cali?

Odbiorniki o większej przekątnej montujemy na nieco większej wysokości od tych, mierzących około 30 cali. Spowodowane jest to głównie zwiększeniem odległości, która będzie nas dzielić od ekranu. Dzięki takiemu rozwiązaniu telewizor będzie widoczny z każdego miejsca pomieszczenia.

Pamiętajmy jednak, żeby na urządzenia o wyjątkowo okazałym ekranie decydować się tylko w przypadku odpowiedniej wielkości pomieszczeń. Umieszczenie odbiornika o bardzo dużej przekątnej w niewielkim salonie sprawi, że korzystanie z niego będzie nie tylko mało komfortowe, ale też niszczące dla naszych oczu.

Optymalna odległość również ma znaczenie

Odległość, z jakiej będziemy oglądać telewizję najlepiej określić w oparciu o przekątną urządzenia. Telewizory, mierzące do 30 cali najlepiej umieścić nie dalej jak 3 metry od widza. Jeżeli chcemy uzyskać doskonałą miarę, najlepszym sposobem jest pomnożenie jego przekątnej razy 10.

W ten sposób uzyskamy wynik, sugerujący w jakiej odległości (liczonej w centymetrach) powinniśmy ustawić telewizor od kanapy. Przykładowo dla telewizora o przekątnej 42 cale otrzymamy 420 cm, natomiast dla odbiornika 60 calowego będzie to 600 cm. Obliczenia możemy przeprowadzić analogicznie do dowolnej przekątnej ekranu.

na jakiej wysokości telewizor 55 calowy

Dlaczego warto zamontować telewizor na ścianie?

Skoro wiesz już na jakiej zasadzie oszacować wysokość i odległość, odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego warto zdecydować się na zamontowanie telewizora na ścianie zamiast korzystać ze standardowego stojaka.

Powodów jest wiele, a oto kilka z nich:

  • Telewizor, zamontowany na ścianie wygląda bardziej nowocześnie i stanowi piękną, funkcjonalną ozdobę naszego salonu.
  • Pozwala nam to zaoszczędzić sporo miejsca na meblach, które możemy zagospodarować zgodnie z naszymi upodobaniami.
  • Podwieszenie telewizora na ścianie jest rozwiązaniem bardzo praktycznym – szczególnie w przypadku odbiorników charakteryzujących się wysoką przekątną ekranu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli pewność, że nasz ekran zawsze znajduje się w stabilnej pozycji i znacznie ograniczymy ryzyko jego uszkodzenia.
  • Dzięki ogromnemu wyborowi funkcjonalnych uchwytów, podwieszony telewizor będziemy mogli każdorazowo dopasować dokładnie do naszych potrzeb, modyfikując wysokość, na której jest zainstalowany oraz kąt jego nachylenia za pomocą ruchomych mechanizmów uchwytu.

Kwestie techniczne

Pamiętaj, że nie wszystkie dostępne na rynku modele telewizorów przeznaczone są do podwieszania na ścianie. Przed zakupem warto sprawdzić, czy interesujący nas model posiada odpowiednie mocowania oraz dokładnie zweryfikować wszystkie jego parametry. Będzie to bardzo istotne przy wyborze odpowiedniego uchwytu dla naszego odbiornika. Są one konstruowane w oparciu nie tylko o określoną przekątną ekranu, ale także wagę urządzenia, które zamierzamy do niego umocować.

Przy doborze odpowiedniego uchwytu koniecznie zwróćmy uwagę na standard VESA, podany w instrukcji naszego telewizora. Oznaczany jest on liczbowo jako określony wymiar, na przykład: 300×300, 200×200, 600×400. Liczby informują nas, w jakiego rodzaju uchwyt powinniśmy się wyposażyć. W przypadku, kiedy producent naszego urządzenia nie podał konkretnego standardu VESA – nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wyposażyć się w model uniwersalny o wymiarach, dopasowanych do przekątnej naszego ekranu.

Kupując uchwyt do mocowania telewizora na ścianie zawsze stawiajmy na produkty, wyposażone w ruchomy mechanizm, pozwalający na szybkie dostosowanie odległości i kąta nachylenia odbiornika w dowolnej chwili. Dzięki temu każdorazowo będziemy mogli nieznacznie skorygować wysokość i dopasować ją do potrzeb danego widza.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor

Przystępujemy do dzieła!

Po wyznaczeniu odpowiedniej dla danego zastosowania odległości, zaznacz ją ołówkiem na ścianie i sprawdź, czy na pewno znajduje się dokładnie na linii Twojego wzroku. Następnie połącz ze sobą poszczególne części uchwytu na telewizor, sprawdź, gdzie przypadają jego punkty mocowania do ściany i również zaznacz odpowiednie punkty na ścianie. Po zamocowaniu, sprawdź za pomocą poziomicy, czy znajduje się on w idealnie prostej pozycji.

Przed rozpoczęciem wiercenia i planowania wysokości podwieszania telewizora warto sprawdzić za pomocą wykrywacza kabli, czy wyznaczone przez Ciebie punkty nie przypadają na miejsca, w których przebiega okablowanie sieci elektrycznej domu. Dzięki temu będziesz mógł nie tylko oszczędzić sobie sporo zachodu, związanego z powtarzaniem mierzenia i wywiercania dziur, ale także zadbasz o swoje bezpieczeństwo.

Najbardziej optymalnym podłożem dla uchwytu będzie solidna, lita ściana z cegły lub betonu. Pozwoli ona nie tylko z łatwością wykonać odpowiedniej wielkości otwory, ale także zamocować telewizor bez ryzyka jej uszkodzenia.  Zdecydowanie nie polecam montowania odbiornika na cienkich ściankach kartonowo gipsowych – ryzykujemy w ten sposób nie tylko uszkodzeniem podłoża, ale także samego telewizora, który przeważając niestabilny materiał mógłby upaść na podłogę.

Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania telewizora na ścianie – znakomitym wyjściem będzie skorzystanie z uchwytu sufitowego. Działa on analogicznie do tych, montowanych na ścianie z tą jednak różnicą, że – jak sama nazwa mówi – przyjdzie nam go przytwierdzić do górnych ścian, które z reguły wykonane są z materiałów wystarczająco solidnych, żeby utrzymać ciężar odbiornika.

Rodzaje uchwytów

Decydując się na zakup odpowiedniego uchwytu dla naszego telewizora, możemy wybierać spośród wielu funkcjonalnych modeli.

Na szczególną uwagę zasługują takie funkcje jak:

  • Regulacja wysokości – umożliwiająca nam jej zmianę nawet po zamontowaniu. Funkcja wyjątkowo przydatna w przypadku, kiedy z odbiornika korzystają osoby o wyjątkowo rozbieżnym wzroście, dla których punkt środkowy linii oczu różni się na tyle, że niemożliwe jest uśrednienie docelowej wysokości montażu telewizora, które byłoby wygodne dla każdego z domowników.
  • Sterowanie zdalne – zaawansowane modele uchwytów do telewizorów umożliwiają użytkownikowi sterowanie wysokością zamontowania odbiornika i kątem jego nachylenia za pomocą pilota, bez konieczności wstawania z kanapy!
  • Uchwyty z wbudowaną poziomicą – znacznie ułatwiają montaż dzięki eliminacji konieczności korzystania z poziomicy zewnętrznej (co przy jednoczesnym trzymaniu uchwytu może się okazać nie lada zadaniem, jeśli mamy zamiar je wykonywać w pojedynkę).

Odległość od ściany

To kolejny z parametrów uchwytu, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu. Jest on szczególnie istotny przy montażu telewizora w niewielkich pomieszczeniach. Ramię uchwytu może oddalić nasz odbiornik nawet o 50 cm od ściany, do której będziemy go mocować. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku produktów, pozwalających na bardzo swobodne manewrowanie w zakresie kąta nachylenia i doboru odległości telewizora od widza.

Przed wyposażeniem się w uchwyt warto dopasować jego parametry techniczne nie tylko do odbiornika, który mamy zamiar na nim zainstalować, ale także do pomieszczenia, w którym go umieścimy. Będziemy mogli dzięki temu uniknąć problemów logistycznych, związanych z odpowiednim ulokowaniem.

odległość od ściany

Estetyczne wykończenie

Planując podwieszenie telewizora zawsze należy zawczasu pomyśleć o jak najbardziej dyskretnym sposobie na ukrycie kabli, za pomocą których będziemy podłączać go do prądu i urządzeń zewnętrznych. Najwygodniejszym i niewymagającym dodatkowego remontu i kucia ścian rozwiązaniem jest zastosowanie listwy maskującej.

Możesz ją bardzo prosto zamontować nawet przy pomocy dwustronnej taśmy klejącej. Doskonale by było, gdybyś przed rozpoczęciem maskowania znał dokładny odcień farby, która została użyta do pokrycia ściany, na której będzie montowany odbiornik – dzięki temu będziesz mógł sprawić, że zainstalowana listwa nie będzie zanadto rzucała się w oczy.

Jeżeli aranżujemy miejsce dla telewizora w remontowanym pomieszczeniu, najlepszym pomysłem będzie zrobienie niewielkiej ścianki z płyty kartonowo gipsowej, za którą bez żadnych przeszkód dyskretnie ukryjemy przewody.

Komfortowego odbioru!

Wiemy już zatem wszystko, czego potrzebujemy, żeby zainstalować nasz telewizor w sposób najbardziej optymalny dla naszych potrzeb i maksymalnej wygody jego użytkowania. Nie bagatelizujmy też decyzji zakupowej, jaką jest wyposażenie się w wysokiej jakości uchwyt do telewizora – dobre ramię pozwoli nam na komfortowe i bezpieczne używanie odbiornika przez długie lata oraz odda do naszej dyspozycji dodatkowe funkcjonalności, umożliwiające dostosowanie położenia telewizora do każdej sytuacji.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *