Netflix i nowe zasady współdzielenia: jak oglądać na 2, 3, 4, lub 5 osób w 2023?

Netflix jako najpopularniejsza platforma streamingowa na świecie, jest także bardzo lubiany w naszym kraju. Bogata oferta filmowa, wysoka jakość i rozsądna cena wraz z wygodą oglądania na dowolnym urządzeniu, zaskarbiła Netflixowi mnóstwo sympatyków. Przyciągała nas do niego także możliwość dzielenia konta na wielu użytkowników, mieszkających w różnych miejscach. Choć nie było to oficjalną funkcjonalnością, to Netflix niezbyt intensywnie walczył z taką praktyką. Dzięki temu każdy miał możliwość podzielenia się kontem z przyjaciółmi i płacenia co miesiąc naprawdę niewielkiej kwoty. Jednak to się w ostatnim czasie zmieniło. Jak wyglądają teraz Netflix i nowe zasady współdzielenia? Tego dowiesz się z mojego nowego wpisu.

Sprawdzimy razem jak oglądać Netflix na 2, 3, 4 lub 5 osób w 2023. Dowiemy się jak dziś wyglądają regulacje w tym zakresie ze strony platformy i ile to będzie kosztować. Dzięki temu zyskasz dokładną wiedzę o tym, ile kosztować Cię będzie dodatkowe konto, poza jednym gospodarstwem domowym.

netflix zmiany od 2023

Netflix na 2 telewizory – skąd wiedzą, że ogląda ktoś inny?

Jak działa sprawdzenie przez Netflixa, kto ogląda filmy na konkretnym abonamencie? Skąd platforma wie, że serial cieszy widza spoza gospodarstwa domowego, które płaci za usługę? Wykorzystywany jest tu adres IP. To po nim operator sprawdza, czy do Twojego konta nie loguje się ktoś z innego miejsca.

Adres IP to wartość liczbowa, która przypisana jest do konkretnego i każdego użytkownika sieci. Osobny adres posiada na przykład Twój router WiFi w domu czy Twój telefon komórkowy, gdy korzystasz z niego w dowolnym miejscu na świecie.

Są tu oczywiście możliwe liczne sytuacje wyjątkowe. Na przykład: możesz przecież oglądać film na telewizorze podłączonym do routera, a potem dokończyć go na komórce, będąc poza domem. Korzystasz wtedy z różnych adresów IP. Jednak operator analizuje takie informacje, a gdy nie budzą wątpliwości, to uznaje, że wszystko jest zgodne z regulaminem. Może to być także zaliczone do oglądania na dwóch różnych urządzeniach przez jedną osobę – są takie opcje w pakietach Netflix.

Netflix – zmiany od 2023 – jak było do tej pory?

W związku z bardzo liberalną polityką Netflixa wobec współdzielących konto, do tej pory panowała względna dowolność w zakresie podziału jednego konta. Wiele razy stosowane przez nas, czyli użytkowników Netflixa, było rozwiązanie polegające na:

 • Zakupie przez jedną osobę abonamentu na platformie
 • Podaniu hasła do niej innym

Pozostałe osoby, na ogół od jednej do nawet kilku:

 • Zakładały własne profile (jest to standardowa funkcjonalność dla różnych użytkowników w jednym gospodarstwie domowym, np. osobny profil dla dzieci)
 • Oglądały filmy, seriale czy dokumenty u siebie, na swoich urządzeniach
 • Płaciły swoją część abonamentu bezpośrednio osobie, która zakupiła oficjalnie pakiet od Netflixa

Nie da się ukryć, że to rozwiązanie przysporzyło platformie naprawdę wielu użytkowników, którzy za ułamek ceny mogli cieszyć się całą bazą filmów. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy taka możliwość powodowała, że Netflix miał większe przychody. Mogło tak być: w końcu takie, w praktyce  współdzielone, konta mogłyby w ogóle nie powstać, gdyby płaciła za nie i używała ich tylko jedna osoba. Z drugiej strony należy zauważyć, że być może wręcz większość pojedynczych użytkowników Netflixa używała go na zasadzie takiego nieoficjalnego współdzielenia.

netflix nowe zasady 2023

Zapobiec takiej praktyce mogłoby umożliwienie oglądania Netflixa wyłącznie na jednym urządzeniu na raz. Jednak byłoby to bardzo niewygodne nawet dla jednego użytkownika, który musiałby się zawsze wylogować, np. z telewizora, by móc coś obejrzeć na komórce. Ewentualnie za każdym razem trzeba by było pamiętać o wyłączeniu odtwarzania, by móc je wznowić na innym systemie.

Netflix i nowe zasady w 2023 – na czym polegają?

Przyjrzyjmy się temu, co platforma Netflix proponuje nam w ramach obecnie obowiązującego regulaminu. Czy są to zasady przejrzyste i korzystne dla nas? Czy Netflix na 3 osoby będzie się opłacał?

Żeby pozwolić innemu użytkownikowi na korzystanie z naszego konta, należy dodać do niego nowego użytkownika. Jest to dostępne:

 • W planie Standard
 • W planie Premium

W planie Podstawowym usługa nie jest dostępna.

Jak przebiega proces dodania użytkownika w celu współdzielenia Netflix? Oto szczegóły:

 • Właściciel konta wykupuje miejsce dla dodatkowego użytkownika
 • Następnie można zaprosić wybraną osobę do skorzystania z tego miejsca
 • Dodatkowy użytkownik musi być z tego samego kraju, dlatego współdzielenie możesz zaoferować wyłącznie osobie mieszkającej w Polsce
Ograniczenie do tego samego kraju wynika między innymi z różnych cen Netflix na świecie. Zależą one od kursów walut oraz sił nabywczych osób w różnych częściach świata.

Ważne, że dodatkowych użytkowników nie można dodać do abonamentu Netflix, jeśli posiadasz go w ramach jakiegoś pakietu, na przykład z telewizji kablowej. Plany z reklamami także nie pozwalają na to działanie (to informacja dla wybranych krajów). Co ciekawe, przy tworzeniu nowego użytkownika można przenieść na niego profil, który był używany wcześniej, w tym ulubione, historię oglądania czy rekomendacje, a także ustawienia.

Netflix i dzielenie konta w 2023 – ile to kosztuje i ilu użytkowników można dodać?

Przyjrzyjmy się teraz stawkom. Jak już wcześniej wspomniałem, usługa współdzielenia dostępna jest dla dwóch pakietów, zatem teraz sprawdzimy je osobno.

Plan Standard Netflix i współdzielenie

W tym planie abonament wynosi 43 zł na miesiąc. Otrzymujesz w nim między innymi:

 • Możliwość oglądania i pobierania na 2 urządzeniach jednocześnie
 • Jakość Full HD

W tym planie masz możliwość dodania jednego dodatkowego użytkownika. Ile to będzie kosztować? Abonament wynosi 9,99 miesięcznie. Zatem suma, jaką zapłacisz za konto dla dwóch osób z różnych gospodarstw domowych to 52,99 za miesiąc.

netflix na 2 telewizorach

Plan Premium Netflix i dzielenie konta

W tej opcji abonament kosztuje 60 zł miesięcznie. Otrzymujesz za to:

 • Oglądanie na 4 urządzeniach jednocześnie, pobieranie na 6
 • Jakość Ultra HD
 • Dźwięk 3D

Ten plan pozwala na dodanie dwóch dodatkowych użytkowników. Opłata za każdego to 9,99 zł za miesiąc. Zatem Netflix na 3 telewizory w 3 różnych miejscach kosztuje 79,98 zł. Netflix na 2 telewizory w osobnych gospodarstwach domowych, w planie Premium, to wydatek miesięczny 69,99 zł.

Netflix na 5 telewizorów – czy to możliwe?

Pomimo tego, że w najwyższym pakiecie można dodać tylko dwóch dodatkowych użytkowników, a w Standardzie tylko jednego, to:

 • Otrzymują oni takie same prawa, jak użytkownik podstawowy, który opłaca konto
 • Mają swój profil i osobne hasło
 • Korzystają z całej biblioteki i zasad obowiązujących w pakiecie

Jednak dodatkowy użytkownik może oglądać na maksymalnie jednym urządzeniu. Co z tego wynika? Przykładowo w pakiecie Standard:

 • Możesz oglądać na dwóch urządzeniach jednocześnie
 • Dodatkowy użytkownik otrzymuje prawo do jednego urządzenia

Możecie więc oglądać Netflix aż na 3 telewizorach na raz.

W planie Premium, w którym możesz oglądać na 4 urządzeniach w jednym czasie, dodanie dwóch użytkowników zwiększa tę sumę aż do 6 urządzeń! Oczywiście pod warunkiem, że będą się znajdować w trzech osobnych gospodarstwach domowych.

Co zrobić, gdy otrzymasz wiadomość od platformy o nowych zasadach?

Użytkownicy, którzy do tej pory cieszyli się współdzieleniem konta dzięki pobłażliwości Netflixa, otrzymują od operatora streamingu wiadomości email. W wiadomości tej Netflix nie pisze bezpośrednio do swoich klientów, że wykrył niepożądane działania (logowanie innych osób spoza gospodarstwa domowego), ale sugeruje sprawdzenie. Możesz więc zalogować się na konto przez przeglądarkę, sprawdzić kto korzysta z niego oraz wylogować „niepożądane” urządzenia zdalnie. Otrzymujesz też dwie opcje do wyboru:

 • Przeniesienie profili innych osób na osobne konta, które te osoby będą opłacać we własnym zakresie
 • Udostępnienie konta dodatkowym osobom poprzez opisane przeze mnie już wyżej dodanie użytkownika. Za każdego będziesz płacić Ty – po 9,99 zł miesięcznie

netflix dla 5 osób

Netflix na 2, 3 lub 4 osoby w planie Podstawowym – czy jest to dostępne?

Na dzień dzisiejszy platforma nie udostępnia możliwości dodania użytkownika w najtańszym planie. Jest to na pewno opcja, która mogłaby zainteresować wiele osób – nawet w przypadku dodania jednego oglądającego można by zejść do 20 złotych za miesiąc – stawka byłaby kusząca. Netflix stawia jednak na razie na tą, dość ciekawą, ofertę w wyższych planach. Nie mogę jednak wykluczyć, że w przypadku niskiej popularności, rozszerzy ją na plan Podstawowy. Nic nie wiadomo także o możliwości oglądania przez dodatkowego użytkownika na więcej, niż jednym urządzeniu w jednym czasie.

Jak włączyć współdzielenie Netflix?

Jeśli korzystasz z przeglądarki, to wystarczy, że wejdziesz pod ten adres. To najwygodniejsza i najszybsza metoda wprowadzania zmian. Jeśli natomiast chcesz to zrobić na telewizorze, to wybierz komunikat informujący o możliwości dodania dodatkowego użytkownika.

Zaproszona przez Ciebie osoba otrzyma wiadomość e-mail z linkiem, który poprowadzi ją krok po kroku, w celu konfiguracji swojego profilu w Twoim koncie.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Streaming
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *