NFC: co to jest i jak włączyć w telefonie moduł? Płatności i komunikacja na nowym poziomie!

Moduł NFC cieszy się ogromną popularnością, a zainteresowanie prezentowaną technologią stale rośnie. To sprawdzony sposób na to, aby poprawić komfort codziennego życia. Wiele wskazuje na to, że funkcja NFC niedługo stanie się standardem, który będzie występował w każdym nowoczesnym urządzeniu. Aktualnie nie wszystkie smartfony, czy też gadżety elektroniczne zapewniają do niej dostęp.

Mogłoby się wydawać, że do bezprzewodowej wymiany plików wykorzystywany jest wyłącznie moduł Bluetooth, który znany jest już od wielu lat. Nic bardziej mylnego! Pamiętajmy, że nowoczesne technologie stale się rozwijają, a więc warto jest być na bieżąco. Zastanawiasz się, co to jest NFC? Sprawdź przygotowany przeze mnie wpis, który z pewnością sporo Ci rozjaśni.

Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje. Trzeba również wspomnieć, że prezentowana funkcja znajduje zastosowanie w codziennym życiu – właśnie dlatego warto jest nieco rozszerzyć posiadaną wiedzę.

Co to jest NFC?

co to jest NFCNa samym początku należy odpowiedzieć na pytanie, co oznacza NFC (Near Field Communication). To nic innego, jak technologia komunikacyjna, która działa bezdotykowo, a jednocześnie bezprzewodowo. Bazuje ona na falach radiowych, dzięki którym można uzyskać dostęp do informacji w formie cyfrowej. Należy również wspomnieć o możliwości wymiany danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Warto jednak mieć świadomość, że system działa wyłącznie na niewielką odległość (najczęściej kilka centymetrów).

 Omawiany moduł jest zwykle spotykany w nowoczesnych smartfonach, ale nie tylko. NFC coraz częściej spotkamy np. w smartwatchach (nawet tych tanich)

Mechanizm bardzo często jest porównywany do technologii Bluetooth, jednak są to dwie różne technologie. Należy wiedzieć, że jest on o wiele bardziej wydajny, niż rozwiązania, które znamy od lat.
Do najważniejszych różnic można zaliczyć m.in.:

 • Szybkość działania – moduł NFC jest o wiele szybszy, niż Bluetooth. Wymiana danych następuje często w ułamku sekundy.
 • Zasięg – w tym przypadku wymagane jest bezpośrednie zbliżenie nadajnika do odbiornika (podobnie, jak w przypadku technologii podczerwieni). Jeśli odległość między urządzeniami będzie zbyt duża, to nie dojdzie do wymiany danych.
 • Szerszy zakres zastosowań – za pomocą modułu Bluetooth możemy wymieniać informacje wyłącznie pomiędzy dwoma urządzeniami. Nieco inaczej jest w przypadku, gdy smartfon (lub inny sprzęt) wyposażony jest w funkcję NFC, która wykazuje zdolność do nawiązania łączności z np. kartami zbliżeniowymi.

Jak to działa?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Wiadomym jest, że jest to technologia dość zaawansowana, jednak warto jest poznać kilka ogólnych zasad. Nie ma większego znaczenia, czy mamy do czynienia z systemem NFC w smartfonie Samsung, Huawei, czy też iPhone. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że moduł łączy funkcję kluczy oraz czytników. To właśnie dzięki niemu zyskujemy dostęp do wielu przydatnych usług, które mogą nam ułatwić codzienne życie.jak działa?

Czujnik NFC posiada wbudowaną antenę, która podczas działania znajduje się w zasięgu pola magnetycznego. To właśnie wtedy możliwe jest wygenerowanie energii elektrycznej – jest ona niezbędna do tego, aby nastąpiła wymiana danych pomiędzy wybranymi urządzeniami. Łączność odbywa się więc w oparciu o fale radiowe krótkiego zasięgu.

Usługa NFC w telefonie jest obecnie powszechnie wykorzystywana podczas płatności zbliżeniowych. Coraz mniej osób decyduje się na płacenie w sposób tradycyjny. Ciężko się temu dziwić – nie jest to zbyt wygodna forma. Stosowanie smartfona, smartwatcha lub innego gadżetu jest o wiele bardziej komfortowe. Nie musimy zabierać ze sobą portfela, a nawet karty bankowej. Ponadto w jednym miejscu gromadzimy m.in. rachunki lub bilety.

Osoby bardziej zaawansowane z pewnością są zainteresowane specyfikacją techniczną NFC, która prezentuje się następująco:

 • częstotliwość: 13,56 MHz;
 • pasmo: 2 GHz;
 • zasięg: 20 cm;
 • przepustowość: 106, 212, 424 lub 848 kbit/s.

Oprócz tego warto jest wiedzieć, że mamy do czynienia z dwoma trybami działania, czyli:

 • Aktywnym – w tym przypadku oba urządzenia (inicjujące oraz docelowe) nawiązują łączność poprzez generowanie sygnału. To właśnie wtedy możliwa jest sprawna komunikacja między nimi. W momencie, gdy jedno z urządzeń oczekuje na przesył danych następuje wyłączenie jego pola elektromagnetycznego.
 • Pasywnym – wyłącznie urządzenie inicjujące generuje pole elektromagnetyczne, z którego korzysta także urządzenie docelowe pozbawione innego źródła zasilania.

Chipy zapewniające komunikację to tzw. tagi NFC. Ciekawym jest, że mogą one zostać umieszczone praktycznie wszędzie – na plakatach, odzieży, rozmaitych produktach. Wystarczy jedynie aktywowanie modułu oraz zbliżenie urządzenia inicjującego.

Do czego służy NFC?

Wiesz już, co to jest NFC w smartfonach, a więc pewnie jesteś ciekawy, gdzie znajduje zastosowanie omawiana technologia. Zdecydowana większość osób wykorzystuje ją podczas płatności zbliżeniowych, które są obecnie powszechnie akceptowane. W momencie zapłaty za zakupy wystarczy jedynie użyć telefonu lub innego gadżetu wyposażonego w NFC. Jest to bardzo proste, a jednocześnie szybkie. Plusem jest również wyższy poziom bezpieczeństwa.do czego służy

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak będzie kształtować się technologia NFC w przyszłości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ona wykorzystywana w wielu obszarach życia. W dzisiejszych czasach w smartfonie możemy przechowywać nawet elektroniczne wersje dokumentów, takich jak np. dowód osobisty, czy też prawo jazdy. Znaczenie bezprzewodowej komunikacji rośnie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Jak już wspomniano, chipy mogą zostać umieszczone w niemal dowolnym miejscu, co znacząco zwiększa zakres możliwości. Być może w przyszłości technologia NFC umożliwi:

 • całkowite wyeliminowanie biletów papierowych w komunikacji publicznej,
 • szybkie korzystanie z kart lojalnościowych oraz rabatowych (w wersji elektronicznej),
 • pobieranie informacji z oznaczonych miejsc np. bilbordów i plakatów,
 • otworzenie lub uruchomienie pojazdu,
 • uzyskanie dostępu do budynku/pomieszczenia.
Nie bez powodu moduł NFC uznawany jest za technologię przyszłości. Z pewnością będzie on stale się rozwijał, a tym samym zakres jego zastosowań będzie się rozszerzał. Obecnie dla wielu osób jest to nowość, jednak w niedługim czasie omawiana forma łączności bezprzewodowej stanie się standardem.

NFC w telefonie: zalety i wady płatności zbliżeniowych

Prawdą jest, że obecnie zdecydowana większość osób korzystających z technologii NFC dokonuje płatności zbliżeniowych. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy cenią sobie wygodę oraz oszczędność czasu. Warto również wziąć pod uwagę, że w obecnych czasach rekomendowane są płatności bezdotykowe, które umożliwiają zachowanie wysokiego poziomu higieny. Ci, którzy nigdy wcześniej nie mieli z nimi do czynienia powinni zainteresować się tematem.zalety i wady płatności zbliżeniowych

Zalety płatności zbliżeniowych NFC:

 • Nieprzeciętny komfort – zapłata gotówką bywa problematyczna. Nierzadko okazuje się, że kasjer nie może wydać nam reszty lub otrzymujemy pokaźna garść monet. Alternatywą są karty bankowe, jednak zachodzi tutaj zwykle konieczność wprowadzenia PINu. W przypadku, gdy posiadamy smartfon (lub inne urządzenie) z NFC możemy uniknąć wszelkich nieprawidłowości. Wystarczy jedynie zbliżyć go na odległość kilku centymetrów do terminala, aby dokonać zapłaty.
 • Możliwość zapłaty w dowolnym momencie – wiele osób wychodząc z domu pobiegać, pospacerować, czy też pobawić się z dziećmi na placu zabaw nie zabiera ze sobą portfela. Zwykle jednak telefon lub smartwatch towarzyszy nam non stop. W sytuacji, gdy musimy pilnie wstąpić do sklepu, nie musimy zastanawiać się, czym zapłacimy.
 • Powszechność – aktualnie płatność zbliżeniowa stała się uniwersalną formą zapłaty. Dzięki technologii NFC zapłacimy nie tylko w sklepie, ale również restauracji, kinie, czy też klubie fitness. Coraz częściej przedstawiana technologia dostępna jest na dworcach kolejowych lub autobusowych. Trzeba wziąć pod uwagę, że wraz z upływem lat moduł NFC zyska na wszechstronności.
 • Dodatkowe funkcje – zapewniają je aplikacje, które wykorzystujemy do płatności zbliżeniowych. Mogą one ułatwiać nam kontrolę nad wydatkami. Ponadto umożliwiają one gromadzenie punktów, które w przyszłości można wymienić na różnorodne nagrody, czy też bonusy.
 • Bezpieczeństwo danych osobowych – warto wiedzieć, że zabezpieczenia płatności NFC uchodzą za o wiele bardziej niezawodne, niż paski magnetyczne w kartach kredytowych. To właśnie dzięki temu ryzyko przejęcia prywatnych danych osobowych znajduje się na bardzo niskim poziomie. Ma to znaczenie dla osób, które z różnych powodów obawiają się płatności przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.
 • Korzyści dla firm – przedsiębiorstwa, które dedykują swoją ofertę grupie konsumentów w młodszym wieku powinny wdrożyć system NFC, aby spełnić oczekiwania współczesnych klientów.

Wady płatności zbliżeniowych NFC:

 • Konieczność posiadania nowoczesnego urządzenia – nie każdy posiada smartfona, czy też inne urządzenie, które obsługuje płatności zbliżeniowe NFC. To spore utrudnienie dla tych, którzy nie chcą wymieniać sprzętu na nowszy model lub nie potrafią obsługiwać zaawansowanych telefonów. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, ale nie tylko.
 • Rozwój cyberprzestępsczości – pomimo tego, że płatność zbliżeniowa NFC uchodzi za wyjątkowo bezpieczną, to warto wziąć pod uwagę, jak dynamicznie rozwija się cyberprzestępczość. Hakerzy polują na nasze dane osobowe po to, aby uzyskać dostęp do konta. Wystarczy jednak zachować należytą ostrożność, aby się przed tym uchronić. Nie należy instalować aplikacji z nieznanych źródeł, czy też klikać w podejrzane linki, które mogą nam zostać przysłane SMS-em lub mailowo.

Jak dodać NFC do telefonu Android lub Apple?jak dodać NFC do telefonu

Nie jest to skomplikowane zadanie – wystarczy, że będziesz stosować się do poniższych wskazówek. Oczywiście pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy nasz smartfon w ogóle obsługuje omawiany moduł. Nie jest to oczywiste nawet wtedy, gdy posiadamy nowoczesny model.

 Aktywowanie modułu NFC w urządzeniu Android przebiega następująco: 

 1. Rozwijamy górny pasek, a następnie przeglądamy dostępne funkcje. W wielu przypadkach znajdziemy tutaj ikonkę symbolizującą technologię NFC.
 2. Jeśli nie znaleźliśmy poszukiwanej funkcji w górnym pasku, to powinniśmy wejść w Ustawienia telefonu. Następne wchodzimy w Łączność – Połączenia – Udostępnianie i poszukujemy opcji powiązanej z NFC.
 3. Jeśli nie udało nam się znaleźć opisywanego modułu w ustawieniach smartfona, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie obsługuje on opisywanej technologii.
 4. Nie zapominajmy, że posiadanie urządzenia obsługującego NFC to nie wszystko. Jeśli chcemy dokonywać płatności zbliżeniowych, to musimy sprawdzić, czy nasz bank na to zezwala.
 5. Dokonanie płatności wymaga również dostępu do aplikacji – najlepiej sprawdza się tutaj Google Pay.

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy posiadamy iPhone’a. Warto wiedzieć, że zdecydowana większość modeli dostępnych na rynku obsługuje NFC. Oczywiście zdarzają się wyjątki od reguły, więc wiele zależy od tego, z którego roku telefon posiadamy.

 Jeśli posiadasz urządzenie marki Apple, to sprawdź niżej opisany tok postępowania: 

 1. Dodanie NFC do iPhone’a wygląda podobnie, jak w poprzednim przypadku. Konieczne jest jednak stosowanie dedykowanej aplikacji, czyli Apple Pay (alternatywne nazewnictwo w telefonie: „Wallet”).
 2. Niezbędne jest dodanie karty bankowej i pomyślne ukończenie etapów weryfikacji. Wystarczy jedynie krok po kroku postępować zgodnie z wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
 3. W najnowszych modelach można korzystać z Apple Pay nawet przy zgaszonym wyświetlaczu.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *