Numer karty SIM: jak sprawdzić, gdzie jest numer seryjny i czym różni się od numeru telefonu?

Konieczność podania numeru karty SIM wywołuje w nas niepokój. Czy to po prostu inne określenie na numer telefonu, czy chodzi o zupełnie inny identyfikator? Co powinniśmy wpisać w polu formularza opisanym skrótem ICCID lub SSN? Jeśli zadajesz sobie powyższe pytania, to zapraszam Cię do przeczytania dzisiejszego wpisu. Wyjaśniam w nim, czym jest numer seryjny karty SIM i gdzie go szukać. Wkrótce wszystko będzie jasne 🙂

Co to jest numer karty SIM?

karta SIMKarta SIM to unikalny moduł do identyfikacji abonenta wyposażony w dwa numery: IMSI (ang. International Mobile Subscriber Identity) i SSN (ang. SIM Serial Number). Pierwszy z nich składa się z maksymalnie 15 cyfr i jak wskazuje nazwa umożliwia ustalenie tożsamości osób korzystających z usług telekomunikacyjnych. Tematem dzisiejszego wpisu będzie jednak drugi z identyfikatorów – zazwyczaj 19-cyfrowy numer karty SIM, który można spotkać również pod skrótem ICCID (ang. Integrated Circuit Card Identifier).

 Numer karty SIM (skrót SSN lub ICCID) składa się zazwyczaj z 19 cyfr, które jednoznacznie identyfikują dany chip. W niektórych przypadkach może być nieco dłuższy i wtedy tworzy go 20 lub 22 znaki.  Oprócz indywidualnego identyfikatora konta zawiera on informację o dostawcy usług telekomunikacyjnych i sumę kontrolną.
Obecnie numer SSN wykorzystuje się do identyfikacji zarówno fizycznych, jak i elektronicznych kart SIM. Gdzie zatem go szukać? W przypadku plastikowych nośników sprawa jest zazwyczaj prosta, gdyż jest on drukowany bezpośrednio na nich. Jeśli z różnych względów ciąg cyfr stał się nieczytelny, nie musisz się martwić. Nie jest to jednak jedyny sposób na poznanie identyfikatora karty.

Gdzie znaleźć numer seryjny karty SIM?

gdzie jest numer karty simTak więc numer SIM to zupełnie coś innego niż numer telefonu, który wykorzystujemy do wykonywania połączeń głosowych. Jest on zdecydowanie dłuższy i mniej znany. Przydaje się np. podczas rejestracji telefonu przez bankowość internetową i składania reklamacji w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.

Gdzie zatem szukać numeru seryjnego SIM? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, na szybkie znalezienie tego identyfikatora:

  •  odczytanie numeru z obudowy karty SIM  – cyfry numeru seryjnego są bardzo często wygrawerowane na plastikowej obudowie karty. Pełny identyfikator powinien mieć minimum 19 znaków. Warto na to zwrócić uwagę, jeśli karta była przycinana, lub jest mocno zniszczona.
  •  odszukanie numeru ICCID w ustawieniach telefonu  – wiele identyfikatorów jest przechowywanych w pamięci nośnika. Wystarczy umieścić kartę SIM w telefonie i przeszukać ustawienia. Jeśli pole z numerem ICCID jest puste, można zainstalować dodatkową aplikację do odczytywania danych.
  •  kontakt z konsultantem w salonie lub poprzez infolinię  – informacje o numerach seryjnych kart SIM są przechowywane przez operatorów. Jeśli Twój numer telefonu pozostaje aktywny, warto skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta.
  •  sprawdzenie numeru karty SIM za pomocą krótkiego kodu  – ta metoda zadziała tylko u niektórych operatorów. Przykładowo jeśli jesteś klientem Play, wystarczy wpisać kod *127#.

Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić numer nieaktywnej karty SIM. W tym przypadku nie posiadamy dostępu do sieci, więc wpisywanie krótkiego kodu nic nie da. Można natomiast sprawdzić nadruki na obudowie i przejrzeć informacje o niej w telefonie. Jeśli te sposoby zawiodą, warto rozważyć wizytę w salonie.

Obecnie wiele zmian związanych z numerem telefonu wykonamy bez podawania identyfikatora seryjnego SIM. Przykładowo przy wymianie karty SIM na nową zostaniesz poproszony tylko o dowód osobisty. Wszystkie pozostałe informacje są w systemie i nie musisz ich wyszukiwać samodzielnie.

Jak sprawdzić numer seryjny karty SIM u operatora?

numer seryjny simW związku z ustawą antyterrorystyczną z 2016 roku i koniecznością rejestracji prepaidów większość operatorów wprowadziła ułatwienia związane ze sprawdzaniem numeru karty SIM. Informacje o ID są podawane przez konsultantów telefonicznych. Niektóre firmy udostępniły też szybkie kody.

Jak sprawdzić numer karty SIM w Play?

W Play najmniej problemów ze sprawdzeniem numeru karty SIM będą mieli klienci oferty na kartę. W ich przypadku wystarczy wprowadzić na telefonie krótki kod *127#. Jeśli korzystasz z abonamentu, musisz zadzwonić do obsługi klienta, wybierając *500 lub 790 500 500.

Jak sprawdzić numer karty SIM w T-Mobile?

W T-Mobile do sprawdzenia numeru karty SIM służy kod *100#. Jeśli uzyskane informacje nie są dla Ciebie wystarczające, skontaktuj się z konsultantem. Klienci indywidualni korzystający z oferty prepaid są proszeni o wybranie  *9602 lub 602 960 200. Dla abonentów zostały przygotowane numery: 602 900 000 i 22 413 69 96.

Jak sprawdzić numer karty SIM w Orange?

Numery seryjne są w Orange umieszczane bezpośrednio na karcie. Jeśli masz problem z odczytaniem cyfr, zadzwoń do Biura Obsługi Klienta za pomocą *100 lub 510 100 100. Tak jak u innych operatorów za każdą minutę połączenia jest pobierana opłata.

Jak sprawdzić numer karty SIM w Plusie?

Plus umieszcza numery seryjne na kartach SIM, lub starterach, warto więc dokładnie przyjrzeć się posiadanym nośnikom. Długi ciąg cyfr, który prawdopodobnie widzisz, to właśnie poszukiwany przez Ciebie identyfikator ICCID. Jeśli nie jesteś w stanie ustalić tego numeru samodzielnie, skorzystaj z telefonicznej obsługi dostępnej pod 2601 i 601 102 601.

Gdzie znaleźć numer seryjny karty SIM w telefonie?

numer SIM w telefonieNumer karty SIM można znaleźć w telefonie pod różnymi nazwami. Z reguły twórcy systemów operacyjnych posługują się skrótami SSN i ICCID. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz do czynienia z właściwym numerem, policz jego znaki. Pełny identyfikator ma od 19 do 22 cyfr i nie zawiera liter i znaków specjalnych.

Jak sprawdzić numer karty SIM na Androidzie?

W znalezieniu numeru karty SIM mogą nam pomóc ustawienia systemowe. Po wejściu do aplikacji Ustawienia możesz skorzystać z wyszukiwarki, wpisując skrót ICCID. W ten sposób przeniesiesz się bezpośrednio do interesującej Cię kategorii w menu.

Jeśli niestraszne Ci zawiłości systemu Android i nie chcesz korzystać z wyszukiwarki, wybierz w Ustawieniach kategorię O telefonie. Następnie przejdź do pozycji Informacje o telefonie. Numer seryjny powinien znajdować się w sekcji Stan karty SIM.

Jak sprawdzić numer karty SIM w Iphone’ie?

Numer seryjny SIM można znaleźć w Ustawieniach każdego Iphone’a. Po otwarciu aplikacji należy wybrać kategorię Ogólne, a następnie kliknąć w pozycję To urządzenie. Na liście, która Ci się wyświetli znajdziesz zarówno numer ICCID, jak i IMEI/MEID.

W Google Play i App Store można znaleźć dodatkowe aplikacje do odczytywania danych z karty SIM. Przy instalacji tego rodzaju oprogramowania należy zachowywać szczególną ostrożność. Numery seryjne to poufne informacje, które nie powinny być znane zewnętrznym podmiotom.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *