Jesteś w trakcie wyboru nowego telewizora? Pamiętaj, że jakość sprzętu bezpośrednio wpływa na komfort oraz swobodę użytkowania. W dzisiejszych czasach nowoczesne technologie nie są zarezerwowane wyłącznie dla wybranych. Osoby, które posiadają ograniczony budżet również mogą pozwolić sobie na zakup funkcjonalnego odbiornika. Pierwszym krokiem jest jednak odpowiedzenie sobie na pytanie – OLED czy QLED?
Wiadomym jest, że nie każdy posiada wiedzę techniczną. Właśnie dlatego warto jest zapoznać się z poniższymi poradami, które zostały napisane prostym i zrozumiałym językiem. Wszystko po to, aby nikt nie miał problemu z przyswojeniem informacji.Czym jest technologia OLED?
OLED, czyli Organic Light Emitting Diode to technologia bazująca na diodzie elektroluminescencyjnej, która produkowana jest ze związków organicznych. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania żadnego dodatkowego światła – pomimo tego obraz wyróżnia się nasyconymi, a zarazem żywymi kolorami. Każdy piksel składa się z mikropikseli, które emitują kolory RGB. Dodatkowo są one źródłem światła.
Nie każdy wie, że ekrany OLED występują w różnych wariantach. Przeciętny użytkownik nie zagłębia się jednak w temacie podczas podejmowania decyzji o zakupie. Warto jednak wiedzieć, czym jest AMOLED i White OLED.
- AMOLED – czyli Active-matrix OLED, to matryce, które posiadają elektrody pokryte dodatkową warstwą tranzystorów TFT. Jest to rozwiązanie znane z ekranów LCD. Dzięki niemu możliwe jest sterowanie każdym pikselem osobno. Jednocześnie możliwe jest zminimalizowanie zużycia energii. Omawiane matryce znacząco przewyższają wersję pasywne , ponieważ zapewniają wysoki kontrast. Obecnie wszystkie matryce OLED są jednocześnie aktywne.
- White OLED – to matryce, które występują również pod nazwą OLED WRGB. Posiadają one dodatkowy subpiksel odpowiadający za emisję światła białego. Niektórzy uważają, że taka technologia pozwala uzyskać jeszcze lepsze kolory, które jednocześnie są wiernie odwzorowane.
Zalety i wady telewizorów OLED
Zdecydowana większość osób celuje w TV OLED – ciężko się temu dziwić, gdyż opisywana technologia posiada wiele zalet. Nie oznacza to jednak tego, że nie ma ona wad. Poniżej umieściłem, krótkie porównanie, które dla wielu osób może okazać się pomocne.
Zalety:
- Precyzyjne odwzorowanie barw – w przypadku ekranów OLED kolory są wyraziste i realistyczne. Omawiana technologia zapewnia kontrast rzędu 1000000:1. W przypadku czerni dioda przestaje świecić – zupełnie inaczej jest w przypadku ekranów LCD, gdzie stosowane są filtry, które zawsze przepuszczają odrobinę światła. Wszystko to przekłada się na komfort oglądania telewizji. Użytkownik może dostrzec nawet najmniejsze detale, ponieważ obraz jest pozbawiony niedoskonałości.
- Szeroki kąt widzenia – za jakość obrazu emitowanego w TV odpowiada również kąt widzenia – im większa jego wartość, tym lepiej. W matrycach OLED nie wykorzystuje się polaryzatorów, co niesie za sobą spore korzyści.
- Krótki czas reakcji matrycy – wynosi on miej niż 0,001 sek. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie smug oraz rozmycia. Jest to szczególnie odczuwalne podczas wyświetlania dynamicznie zmieniających się obrazów.
- Niskie zużycie energii – diody stosowane do produkcji omawianej matrycy gwarantują energooszczędną pracę. Niższe zużycie prądu wpływa na koszty eksploatacyjne odbiornika telewizyjnego.
Wady:
- Średnia żywotność – początkowo żywotność diod OLED znajdowała się na bardzo niskim poziomie (około 500 godzin). Aktualnie jest to kilkaset tysięcy godzin, jednak nadal nie można powiedzieć, że trwałość opisywanych elementów jest ponadprzeciętnie wysoka. Z drugiej strony tylko nieliczni posiadają telewizor przez kilkadziesiąt lat, a więc nie jest to znacząca wada.
- Wysoka wrażliwość na wilgoć – wystarczy odrobina wilgoci, aby uszkodzić diodę. Właśnie dlatego telewizor musi być eksploatowany w bezpiecznych warunkach. Należy również zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia ekranu.
- Możliwość wypalenia matrycy – trzeba wiedzieć, że matryce OLED mogą się wypalić po pewnym czasie. W przypadku długotrwałego wyświetlania obrazu na elementach statycznych pojawiają się charakterystyczne cienie.
Czym jest technologia QLED?
Warto wiedzieć, że telewizory QLED znajdują są obecne na rynku już od wielu lat. Pomimo tego nie każdy wie, w jaki sposób one funkcjonują. Omawiane matryce wykorzystują technologię kropek kwantowych.
Zasada działania nie jest skomplikowana – im większa kropka kwantowa, tym większa długość fali. W telewizorach wykorzystuje się kombinację kropek zielonych oraz czerwonych. Są one umieszczone w specjalistycznej folii, która jest ważną częścią ekranu. QDEF, gdyż taką nazwę nosi wspomniana folia umieszczana jest przed prowadnicą światła. Sprawia to, że światło pochodzące z niebieskich diod LED jest równomiernie rozprowadzane.
Pierwsze telewizory QLED zawierały w sobie kadm, czyli substancję toksyczną dla zdrowia oraz otoczenia. Z tego powodu niektórzy uważają, że omawiana technologia nie jest bezpieczna. Oczywiście nie jest to prawdą! Współczesne ekrany QLED spełniają szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Nie posiadają żadnych niepożądanych związków.
Zalety i wady telewizorów QLED
TV QLED przewyższa standardowe ekrany LCD, jednak są to rozwiązania zbliżone do siebie. Lepsze odwzorowanie kolorów pozytywnie wpływa na odczucia podczas oglądania telewizji. W porównaniu do odbiorników LCD barwy są o wiele mocniejsze, a jednocześnie równomierne. Usatysfakcjonuje to przede wszystkim tych, którzy chcą uniknąć wszelkich niedoskonałości. Jakość obrazu znajduje się na wysokim poziomie, jednak nie uzyskamy takiego efektu, jak w przypadku matrycy OLED.
Zalety:
- Wyższa jasność obrazu – jest to odczuwalne przede wszystkim, gdy oglądamy TV w dzień oraz w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. Prawdą jest, że pod tym względem technologia QLED wydaje się być doskonała, a więc dla wielu osób jest to czynnik determinujący do podjęcia ostatecznej decyzji. Matryca lepiej poradzi sobie także z materiałami HDR.
- Wysoka żywotność diod – matryca QLED cechuje się nieprzeciętną żywotnością. Ryzyko przedwczesnego uszkodzenia diod znajduje się na bardzo niskim poziomie, a więc można uniknąć kłopotliwych usterek oraz awarii. Zadowoli to tych, którzy chcą zakupić telewizor, który posłuży przez lata.
- Brak efektu wypalania – istnieje możliwość długotrwałego wyświetlania obrazu bez ryzyka powstania cieni wokół statycznych elementów.
- Szeroki wybór przekątnych- w sprzedaży znajduje się wiele telewizorów z ekranem QLED, dzięki czemu wybór odpowiedniego modelu nie powinien stanowić problemu. Plusem są również uczciwe ceny.
Wady:
- Ograniczona paleta barw – uzyskamy tutaj lepsze kolory, niż w przypadku ekranów LCD, jednak technologia OLED zapewnia o wiele szerszą paletę barw.
- Średni kontrast – w opisywanych telewizorach nie osiągniemy maksymalnego kontrastu. Czerń jest efektem nakładania filtrów, co wiąże się z przepuszczeniem niewielkiej ilości światła. Kolor jest wyraźnie „poszarzały”, jednak dla większości użytkowników, którzy posiadają standardowe potrzeby nie ma to znaczenia.
QLED VS OLED – jaki telewizor wybrać?
Nie masz pojęcia, czy wybrać telewizor OLED, czy QLED? Niejedna osoba ma podobny problem. Wybór zależy w dużej mierze od tego, jaki budżet posiadamy. Telewizory OLED są droższe, niż QLED. Za TV w tym samym rozmiarze nierzadko musimy zapłacić kilka tysięcy złotych więcej. Różnica w cenie jest znacząca – wiadomym jest, że nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.
Poniższe porównania OLED VS QLED będzie stanowić wsparcie podczas podejmowania decyzji. Wiadomym jest, że każdy użytkownik ma inne oczekiwania oraz możliwości finansowe. Właśnie dlatego nie można wskazać lepszego rozwiązania. [table id=16 /]Wiadomym jest, że prawdziwi kinomani będą bardziej zadowoleni z technologii OLED, ponieważ zapewnia ona wyższą jakość kolorów. Nasycony oraz wyrazisty obraz sprawi, że seans filmowy będzie czystą przyjemnością. Warto jednak wziąć pod uwagę umiarkowaną jasność matrycy. Kiedy może być to przeszkodą? Przede wszystkim podczas oglądania TV w mocno oświetlonych wnętrzach – wiadomym jest, że im jaśniejszy ekran, tym lepsza widoczność.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz