Pilot w telefonie: jakie aplikacje umożliwiają sterowanie smartfonem i jak działa telefon jako pilot?

Jak często zdarza ci się gubić pilot do telewizora, czy zapodziać urządzenie do obsługi klimatyzacji? Przyznam szczerze, że przytrafiało mi się to systematycznie – do momentu, w którym zacząłem wykorzystywać funkcjonalność aplikacji mobilnej, będącej swoistym centrum obsługi sprzętów elektronicznych w mieszkaniu.

Mowa o inteligentnym pilocie, dzięki któremu korzystanie z wielu urządzeń stanie się bardziej intuicyjne. Wystarczy, że posiadamy smartfon, na którym zainstalujemy odpowiednią aplikację, z poziomu której będziemy mogli przełączać kanały czy sterować poszczególnymi funkcjami TV.

 Jeśli zatem mamy już dość zamieszania związanego z ciągłym gubieniem pilota – sprawdźmy aplikacje, które pozwolą sterować urządzeniem za pośrednictwem sprzętu mobilnego.  Poniżej przedstawiam zasady działania pilota do TV w telefonie i wskazuję, w jaki sposób odbywa się sterowanie TV z pomocą telefonu.

Jak działa smartfon jako pilot?

Pilot w telefonie może działać przy wykorzystaniu jednej z trzech technologii: Bluetooth, Wi-Fi lub IR (podczerwień). W zależności od typu smartfona będziemy mieli do dyspozycji zestaw różnych aplikacji, przeznaczonych do działania w konkretnym środowisku systemowym.

Aplikacja pilot do telewizora najczęściej będzie pozwalała także na obsługiwanie innych urządzeń. To istotne dla osób, które w swoim salonie potrafią mieć… kilkanaście pilotów, każdy do innych celów.
Unifikacja wielu różnych akcesoriów jest jak najbardziej możliwa – dzięki temu nasz telefon stanie się swoistym centrum dowodzenia nad obsługą wszelkich sprzętów elektronicznych, do sterowania których pilot jest niezbędny.

Telefon jako pilot może zatem służyć do:

  • obsługi telewizora,
  • sterowania dekoderem,
  • ustawiania klimatyzacji,
  • zmiany trybów działania wentylacji,
  • obsługi Smart boxa,
  • zarządzania sprzętami audio-video,
  • sterowania projektorem,
  • obsługi wielu innych urządzeń, w tym m.in. aparatów fotograficznych, lodówek i pralek.

pilot do obsługi telewizora

Wiele zależy oczywiście od rodzaju konkretnej aplikacji – te, w zależności od typu, mogą być mniej lub bardziej polecane przez użytkowników. Sprawdziłem dla Ciebie działanie poszczególnych apek. Oto, jakie wnioski płyną z moich spostrzeżeń.

Pilot do telewizora w telefonie – jak zacząć obsługiwać urządzenie?

Nie trzeba być zaawansowanym użytkownikiem sprzętów elektronicznych, aby skutecznie obsługiwać pilot na telefon. Instalowanie oprogramowania odbywa się zupełnie tak, jakbyśmy pobierali na urządzenie każdą inną aplikację mobilną.

W zależności od typu urządzenia miejscem, z którego skorzystamy będzie do Sklep Play (dla telefonów z systemem Android) lub AppStore (dla użytkowników iPhone’a). W przypadku korzystania z jeszcze innych systemów operacyjnych całe przedsięwzięcie będzie przebiegać podobnie.

Po wyszukaniu odpowiedniej aplikacji (moje propozycje przedstawię nieco niżej) wybieramy ikonkę programu i uruchamiamy go. Po zapoznaniu się z regulaminem oprogramowania należy zaakceptować wszystkie wymagane uprawnienia – m.in. zgodę na korzystanie aplikacji z technologii Bluetooth, jeśli dany program ją wykorzystuje, np. w kontekście aplikacji pilota do telewizora bez Wi-Fi.

Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, zostaniemy przekierowani do ekranu głównego aplikacji – tak dzieje się w znaczącej większości przypadków. Wówczas możemy dokonać konfiguracji sprzętu tak, aby sterowanie TV z telefonu było w pełni możliwe.

Konfiguracja odbywa się zazwyczaj w czterech krokach:

  1. Z poziomu menu aplikacji wybieramy opcję dotyczącą dodania nowego urządzenia do obsługi.
  2. Z rozwijanej listy wybieramy typ urządzenia, w zależności jaki sprzęt chcemy użytkować.
  3. Dokonujemy wyboru marki sprzętu i sprawdzamy, czy urządzenie jest włączone.
  4. Testujemy, czy np. głośność urządzenia wzrasta, gdy dotykamy odpowiedniego przycisku – jeśli tak, to urządzenie zostało skonfigurowane pomyślnie.

przycisk do włączania tv na pilocie

Jak włączyć albo wyłączyć telewizor za pośrednictwem aplikacji?

To bardzo proste. Twórcy aplikacji umieszczają zwykle w menu bardzo widoczny, czerwony przycisk, przypominający ten znajdujący się na tradycyjnym pilocie. Podobnie jak w przypadku zwykłego urządzenia, tak i w panelu aplikacji można włączyć telewizor lub dezaktywować jego działanie jednym kliknięciem.

Przegląd darmowych aplikacji-pilotów na telefon

Wybór oprogramowania jest niezwykle szeroki. Wśród najlepiej recenzowanych, uniwersalnych propozycji na urządzenia z systemem Android poleca się:

  • Yatse: Kodi Pilot. Pobrania: ponad 1 mln, ocena: 4.6/5.
  • NXT Remote Control. Pobrania: ponad 500 tys., ocena: 4,6/5.
  • Universal Remote For Onkyo. Pobrania: ponad 10 tys., ocena: 4.8/5.

Są to programy od zewnętrznych dostawców, dlatego kompatybilność z poszczególnymi modelami telewizorów i urządzeń elektrycznych może być różna. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skorzystać z programów certyfikowanych, udostępnionych bezpośrednio przez firmy zajmujące się produkcją urządzeń.

Przykładem takiej marki jest Samsung, posiadający nowoczesne oprogramowanie SmartThings, które umożliwia kontrolowanie kompatybilnych sprzętów AGD, w tym telewizorów z funkcją smart.

Użytkownicy urządzeń marki Philips mogą skorzystać z pilota w telefonie w formie aplikacji dostępnych zarówno w Sklepie Play, jak i AppStore:

  • Philips TV Remote,
  • Remote Control for Philips Smart TV,
  • Philips Remote Control,

telefon jako pilot do telewizora

Aplikacja-pilot w telefonie dla urządzeń marki Sony, Manta, Sharp czy LG to m.in.:

  1. Remote for Sony TV od AppAgency Labs,
  2. Smart TV Remote for Sony TV od Backslash,
  3. Pilot do telewizora LG od Universal Electric Appliances Remote Control,
  4. Remote for LG Smart TV od Kraftwerk 9 Inc.,
  5. Wielofunkcyjny pilot do telewizorów od WatchinTV,
  6. Pilot do TV od Vsray Technology.

Dlaczego pilot w telefonie nie działa? Najczęstsze przyczyny

Problem związany z niewłaściwym działaniem e-pilota może leżeć zarówno po stronie dostawcy aplikacji, jak i braku kompatybilności naszego urządzenia z pobranym programem.

Niestety, wiele aplikacji dostępnych na smartfony posiada ograniczoną możliwość działania – warto zatem korzystać jedynie z oprogramowania, które posiada znaczącą liczbę ocen, a samo funkcjonowanie apki zostało pozytywnie zrecenzowane przez użytkowników.

Innym problemem może być brak możliwości sterowania konkretnym modelem telewizora – co jest częstą sytuacją w kontekście urządzeń kilkunastoletnich. Pilot może nie działać poprawnie także w momencie nieprawidłowej konfiguracji dwóch urządzeń. Warto także wiedzieć, że pilot w telefonie iPhone nie zawsze będzie współgrać z telewizorami wyposażonymi w Android TV.

pilot w telefonie iPhone

 Jeszcze inną sytuacją jest wybór złej technologii przekazywania sygnału. Jeśli telefon nie posiada emitera podczerwieni, to ustawienie takiej funkcji w urządzeniu będzie bezcelowe. 

Może się również zdarzyć, że pilot będzie działał w okrojonym zakresie funkcjonalnym. Zmienimy, co prawda, poszczególne kanały i będziemy mogli regulować głośność, ale nie wejdziemy w ustawienia, czy też nie otworzymy menu. Wówczas warto przeprowadzić proces parowania raz jeszcze i sprawdzić, czy na poszczególnych etapach konfiguracji nie zawarto błędnych danych.

Dlaczego warto zamienić zwykły pilot na e-pilot?

To nie tylko kwestia zapodziewania się przedmiotów – w końcu zgubić możemy i smartfon.

  • Zaletą użytkową jest przede wszystkim możliwość niezwykle wygodnego operowania urządzeniem z poziomu naszego smartfona. Otrzymujemy szereg dodatkowych korzyści, związanych choćby z szybszym wpisywaniem poszczególnych fraz np. w aplikacji YouTube na telewizorze.
  •  Zyskujemy również możliwość obsługi kilku telewizorów na raz – to pomocne, jeśli posiadamy wiele urządzeń, umieszczonych w różnych pomieszczeniach. 
  • Jak wspomniałem wyżej, większość dobrych aplikacji-pilotów ułatwia także korzystanie z szeregu innych urządzeń, takich jak kina domowe, projektory, klimatyzatory, pralki czy wentylatory – o ile, rzecz jasna, poszczególne sprzęty mogą być obsługiwane w sposób zdalny.
  • Posiadanie pilota w smartfonie to krok w kierunku unowocześnienia naszej przestrzeni domowej. Nasze mieszkanie stanie się bardziej interaktywne i przyjazne technologicznie, co z pewnością ucieszy każdego domownika.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *