Platformy streamingowe w Polsce: które są najpopularniejsze i największe? Ranking

Platformy streamingowe w Polsce to źródło fantastycznej rozrywki cyfrowej. Dostarczają najlepszej jakości filmy, seriale, a także programy dokumentalne. Możesz z nich korzystać na telewizorze ze Smart TV, tablecie, smartfonie czy komputerze. Serwisy streamingowe przejęły część rynku telewizyjnego, dla wielu z nas zastępując nadawców TV w codziennym użytkowaniu. Które platformy są najpopularniejsze i największe? Zapraszam Cię do poznania mojego nowego rankingu.

Skupiłem się w nim na informacjach o tym, ilu użytkowników mają platformy streamingowe, a także jak duża jest ich oferta multimedialna. To liczby, które potrafią dostarczyć miarodajnych danych porównawczych. Jeśli stoisz przez wyborem platformy streamingowej w Polsce, może to być dla Ciebie wskazówka. Jednak zawsze, przez ostateczną decyzją, warto przyjrzeć się ofercie filmowej, której zawartość każdy powinien ocenić według swoich subiektywnych i indywidualnych potrzeb.

co to jest platforma streamingowa

Co to jest platforma streamingowa?

Na czym polega streaming w Internecie? Czy to popularna technologia? Zacznijmy od tego jak działa streamingowanie. Oto szczegóły:

  • Serwis, który oferuje streaming, posiada filmy i seriale w formie cyfrowej, zapisane na swoich serwerach
  • Licencja posiadana na daną produkcję pozwala serwisowi na udostępnianie w Internecie produkcji dla swoich klientów
  • Produkcje oryginalne, czyli stworzone przez daną platformę, należą do niej i firma ma prawo je udostępniać bez dodatkowych kosztów
  • Za pośrednictwem sieci internetowej zawartość serwisu oferowana jest dla zarejestrowanych użytkowników
  • Po Twojej stronie istnieje interfejs. Może to być: aplikacja na smartfon czy tablet, aplikacja na Smart TV, przeglądarka internetowa w komputerze. Dzięki temu interfejsowi możesz oglądać filmy w dowolnym momencie, kiedy tylko sobie tego życzysz
By móc oferować filmy w ramach platformy streamingowej, należy wykupić odpowiednią licencję. Na ogół nie obowiązuje ona na stałe, a na określony czas. Wyjątkiem są oczywiście produkcje oryginalne, które platforma ma na własność oraz może odsprzedawać innym serwisom i telewizjom.

Alternatywnym rozwiązaniem jest streaming na żywo. O co w tych chodzi? W ten sposób streamingowane są na platformach audycje, które są tworzone w tej chwili. Może to dotyczyć transmisji z imprezy sportowej, programu z wiadomościami czy nawet tej samej treści, która nadawana jest w telewizji. W takim wypadku mamy jednak do czynienia z opóźnieniem przynajmniej kilku sekund w stosunku do telewizji naziemnej. Wynika to z faktu konieczności buforowania danych, które są potem udostępniane w Internecie dla użytkowników.

Czy do oglądania filmów z serwisu streamingowego potrzeba pobrać cały film?

Nie jest to konieczne. Na dziś są dwie opcje:

  • Oglądanie przy pomocy buforowania. W ten sposób pobierana jest część filmu i umieszczona w tak zwanym buforze, czyli rodzaju pamięci tymczasowej. W ten sposób nie obciążasz swojego łącza internetowego pobieraniem całego pliku z filmem, gdy na przykład chcesz obejrzeć tylko jego część
  • Oglądanie pobranego w całości filmu. Część serwisów pozwala na pobranie serialu czy produkcji filmowej i oglądanie w aplikacji, która działa off-line, czyli nie jest podłączona do Internetu. W ten sposób możesz korzystać z serwisu, za który płacisz nawet, gdy jesteś poza zasięgiem sieci
Pobieranie danych z Internetu jest na tyle szybkie, że nie jest konieczne buforowanie całego filmu, by móc go przewijać lub przeskakiwać do dowolnego momentu. Będąc na przykład w 10 minucie dowolnej produkcji, możesz w najwyżej kilka sekund włączyć odtwarzanie od drugiej godziny – nie będzie istotnych opóźnień.

Nowe platformy streamingowe – co kiedyś przyciągało, dziś czasami zniechęca

W związku z popularnością technologii streamingu, na rynku powstało już dużo tego typu serwisów oraz wciąż powstają nowe. Z jednej strony to bardzo dobrze: zwiększa się konkurencja i oferta programowa. Z drugiej nie najlepiej. Rozdrobnienie rynku i udział produkcji oryginalnych wśród nowych filmów powoduje, że chcąc być na bieżąco z nowymi serialami i filmami, trzeba by subskrybować wiele platform jednocześnie. I za każdą z osobna płacić.

Dlatego też wiele osób wyczekuje pojawienia się platformy agregującej streamingi. Zanim to jednak nastąpi, można skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Co możesz zrobić? Warto zainteresować się ofertą jednej z platform cyfrowych:

  • Telewizji kablowej
  • Telewizji satelitarnej
  • IPTV, czyli telewizji internetowej

Posiadają one często platformy streamingowe w niższej cenie, niż można kupić dostęp bezpośrednio. Wynika to z promocji, a także korzystnego łączenia usług. Dlatego też włączenie platformy streamingowej jako dodatkowej usługi do kablówki czy TV satelitarnej może czasami pozwolić na uzyskanie dwóch w cenie jednej. Szczególnie sprawdzi się to, jeśli dostaniesz Netflix czy HBO Max za darmo na kilka miesięcy.

platforma streamingowa

Ilu użytkowników mają platformy streamingowe?

Przyjrzyjmy się teraz temu, ilu rodaków ogląda platformy streamingowe w Polsce.

platformy streamingowe liczba1

Jak widać, najwięcej użytkowników ma Netflix – około 2,5 razy więcej, niż kolejny na liście konkurent, HBO Max. Tuż za nimi w popularności ustawia się Disney+. Pozostałe platformy, choć liczbę ich aktywnych użytkowników można nadal liczyć w milionach, zdecydowanie im ustępują. A jak wygląda kwestia udziału w rynku? Oto szczegóły.

platformy streamingowe udzial

Zwróć proszę uwagę, że wartości procentowe sumują się do liczby ponad 100. Dlaczego? Wynika to z faktu, że część użytkowników korzysta z więcej, niż jednego serwisu. Dlatego też statystyka ta wskazuje, jaki procent z aktywnych użytkowników streamingu ma konto na danej platformie.

Platformy streamingowe w Polsce – krótka charakterystyka

Przyjrzyjmy się teraz temu, co oferują nam największe platformy streamingowe. Jestem przekonany, że pomoże Ci to w wyborze też najlepszej dla Ciebie.

serwisy streamingowe

Netflix

Najpopularniejsza (w Polsce i na świecie) platforma streamingowa oferuje za 43 zł miesięcznie (plan Standard) lub 60 zł miesięcznie (plan Premium) dostęp do tysięcy seriali i filmów. Wiele lat temu Netflix skupiał się na oferowaniu biblioteki zakupionej z zewnętrznych źródeł. Dziś produkuje setki seriali i filmów, na całym świecie. Ciekawy model biznesowy pozwala na zapraszanie do współpracy studiów z całego świata, w tym i Polski. Dlatego tez na ekranie możesz obejrzeć pasjonujące produkcje także z naszego kraju.

W Polsce dostępnych jest około 3,5 tys. filmów i seriali (tych drugich jest już ponad tysiąc). Ostatnio jednak platforma zelektryzowała swoich użytkowników wieściami o ograniczeniu możliwości współdzielenia kont. Nadal jednak można korzystać z tej opcji, jednak za niewielką, dodatkową opłatą.

HBO Max

HBO Max stara się dorównać Netflixowi. Oferuje dziś około 180 seriali i prawie 700 filmów. Dostęp do bogatej biblioteki kosztuje około 30 zł w subskrypcji miesięcznej, a trochę ponad 230 zł w rocznej. Tak, jak Netflix, HBO kładzie nacisk na świetne produkcje oryginalne, które szybko staja się bardzo popularne na całym świecie. Jednak nie zabraknie tu także seriali i filmów, które zdobyły rzeszę fanów na całym świecie przez ostatnie dekady.

Uwagę zwraca jakość aplikacji, dostępnych na telefon czy Smart TV. Są one uważane za najszybciej i najbardziej płynnie działające rozwiązania na rynku.

Disney+

Platforma oferuje dziś około 800 filmów i ponad 1000 seriali. W związku z ogromnymi tradycjami wytwórni, platforma skupia się na produkcjach oryginalnych, w tym klasycznych (lata ’50 i ’60). Jednak nie brakuje tu nowości, gdyż Disney mocno inwestuje w bieżącą ofertę. Nie zabraknie tu także filmów z innych wytwórni, z którymi Disney podpisał umowę na cyfrową dystrybucję.

Platforma streamingowa Disney+ kosztuje niecałe 30 zł za miesiąc użytkowania. Istnieje także opcja subskrypcji rocznej, która jest korzystniejsza cenowo. Nawet mając na uwadze, że streaming ten nie ma opcji telewizji na żywo, jest to ciekawa oferta cenowa.

Player

Oferta dostępna jest w wielu opcjach cenowych: 8, 15, 18 oraz 30 zł miesięcznie. Różnią się one obecnością reklam (występują w najtańszej opcji) oraz dostępnością TV na żywo i dodatkowymi kanałami. W podstawowej wersji Player działa jak VOD, gdzie możesz obejrzeć dowolny film, serial czy inną audycję w każdym momencie, na jednym z posiadanych przez Ciebie urządzeń.

Player oferuje mnóstwo produkcji oryginalnych, z naciskiem na seriale. Znajdziesz tu wiele ekranizacji popularnych autorów książek, a także seriale obyczajowe i sensacyjne. W większości przypadków masz szansę na emisję przedpremierową, czyli zanim jeszcze produkcja pojawi się na antenie telewizyjnej.

TVP

TVP ma bogata ofertę, zarówno w bezpłatnej wersji (z reklamami), jak i płatnej. W tej drugiej (pakiet miesięczny to 9,99 zł, a roczny to tylko 44,99 zł, dostępne są także pośrednie) możesz oglądać wszystko bez reklam. Dostajesz także dostęp do przedpremierowych emisji odcinków najpopularniejszych seriali produkcji oryginalnej. Otrzymasz również dostęp do bogatej biblioteki filmów, które są doskonałą konkurencją dla najpopularniejszych produkcji z głównego nurtu kinematografii.

portale streamingowe

Canal+

Oferta streamingowa od Canal+ to połączenie programów telewizyjnych i opcji VOD. Możesz korzystać z oglądania obecnie emitowanych filmów i seriali (jak w ramówce telewizyjnej), a także odtwarzać większość filmów na żądanie w dowolnym momencie. Dodatkowa atrakcją jest bogata oferta sportowa, obejmująca między innymi transmisje z piłkarskiej ekstraklasy, rozgrywek koszykarskich NBA czy turniejów golfowych.

Canal+ Online otrzymujesz w prezencie, gdy korzystasz z oferty satelitarnej platformy lub wykupisz pakiet w telewizji kablowej.

Prime Video

Serwis, który kosztuje trochę poniżej 30 zł, oferuje setki seriali i filmów z zewnętrznych studiów filmowych. Jest ich sporo ponad 1000. Przyciąga jednak wieloma produkcjami oryginalnymi, a cały czas tworzone są nowe. Dotyczy to między innymi ekranizacji bestsellerów książkowych, zarówno w formie pojedynczej produkcji, jak i seriali trwających kilka sezonów.

CDA.PL

Serwis, który oferuje użytkownikom możliwość umieszczania filmów na swoim serwerze (tak, jak Youtube), oferuje także opcję płatną. Dostaniesz w niej dostęp do bogatej biblioteki największych hitów, a także produkcji bardziej niszowych, które nie są dostępne w innych serwisach.

Polsat BOX GO

Streaming ten zawiera w sobie transmisje z ponad 120 kanałów telewizyjnych. Daje też dostęp do bogatej biblioteki VOD, przez co zapewnia rozrywkę dla całej rodziny. Aplikacja Polsat BOX GO dostępna jest dla praktycznie wszystkich platform, w tym Androida i iOS, oraz Smart TV w autorskim wykonaniu producentów.

Viaplay

Viaplay znane jest przede wszystkim z szerokiej oferty sportowej, ukierunkowanej głównie na piłkę nożną i rozgrywki w najlepszym wydaniu: ligi niemieckiej, angielskiej, a także europejskich pucharów. Oprócz tego oferuje Formułę 1, golf, czy sporty popularne za oceanem. Od niedawna jednak Viaplay zaczęło zwiększać swoją ofertę o produkcje filmowe i seriale, znane z innych platform, a także od niezwiązanych ze streamingiem studiów filmowych.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Rankingi
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *