Połączenie konferencyjne: jak zrobić telekonferencję przez telefon i rozmawiać z wieloma osobami jednocześnie?

W ostatnim czasie połączenia telefoniczne stały się dla wielu z nas wiodącym sposobem komunikacji ze światem. Rosnącą popularność zyskują również rozmowy konferencyjne, pozwalające nam na jednoczesną konwersację z kilkoma rozmówcami.

  • Jak możemy nawiązać takie połączenie?
  • Co będzie nam potrzebne?
  • Czy istnieją narzędzia, dzięki którym będziemy mogli usprawnić jakość naszych rozmów konferencyjnych?

Przekonajmy się.

Połączenia konferencyjne jako wbudowana funkcja sieci

konferencjaIstnieje spore prawdopodobieństwo, że do wykonywania prostych połączeń konferencyjnych z uczestnictwem kilku osób nie będziesz potrzebować dodatkowego oprogramowania. W przypadku większości funkcjonujących na rynku telefonów wystarczy w tym celu skorzystać z odpowiedniej usługi naszego operatora. Koniecznie przed wykonaniem połączenia konferencyjnego sprawdź najbardziej aktualną wersję cennika Twoich usług telekomunikacyjnych. Tego typu połączenia często wiążą się z dodatkową opłatą.

Jak zrobić telekonferencję w Plus i T-Mobile?

Schemat połączenia konferencyjnego będzie się różnił w zależności od naszego operatora.

W przypadku sieci Plus oraz T-Mobile prezentuje się on następująco:
  1. Zadzwoń do pierwszego uczestnika Twojej konferencji
  2. Zawieś nawiązane połączenie, wpisując na ekranie telefonu cyfrę 2 i klikając zieloną słuchawkę
  3. Zadzwoń do kolejnego rozmówcy, a po uzyskaniu połączenia wybierz cyfrę 3 i potwierdź zieloną słuchawką. Zostanie nawiązane połączenie konferencyjne.
  4. Konferencję możesz zakończyć zupełnie tak, jak zwykłą rozmowę – wciskając czerwoną słuchawkę.

Rozmowa konferencyjna w Play i Orange

W przypadku tych dwóch sieci będziemy musieli skorzystać z jednego z zaprojektowanych przez operatora pokojów konferencyjnych. Procedura w tej sytuacji dla wielu użytkowników telefonów może okazać się nieco prostsza:

Konferencja w Play:

  1. Wysyłamy SMS o treści TK na numer 790 700 900
  2. W wiadomości zwrotnej otrzymujemy kod dostępu do pokoju konferencyjnego. Przekażmy pozostałym uczestnikom konferencji i uzgodnijmy z nimi czas rozpoczęcia rozmowy
  3. O ustalonej godzinie wszyscy uczestnicy konferencji dzwonią pod numer 790 700 900, podając wcześniej otrzymany PIN.

Konferencja w Orange:

  1. Dzwonimy na numer +48 500 990 990
  2. Wciskamy na klawiaturze telefonu 3 – w ten sposób utworzymy pokój konferencyjny
  3. Pozostali rozmówcy, dzwoniąc pod powyższy numer, mogą dołączyć do naszego pokoju, wciskając cyfrę 2, a następnie podając utworzony przez nas wcześniej PIN.

Powyższe sposoby pozwolą nam na utworzenie konferencji z udziałem nawet 20 osób. Mogą to być użytkownicy różnych operatorów – nie ma żadnego znaczenia, do jakiej sieci należą poszczególni członkowie konferencji.

Jak zrobić telekonferencję, korzystając z funkcji wbudowanej w system Android?

telekonferencja w AndroidJeśli posiadamy smartfona z systemem operacyjnym Android w jednej z nowszych wersji, utworzenie rozmowy konferencyjnej będzie jeszcze prostsze. Wystarczy, że po połączeniu się z jednym z naszych rozmówców wciśniemy przycisk dodaj połączenie z widocznego na ekranie smartfona panelu, po czym wybierzemy numer, który chcielibyśmy zaprosić do rozmowy.

Po wciśnięciu przycisku scal, widocznego w górnej części ekranu, rozpoczynamy rozmowę konferencyjną. W ten sposób możemy utworzyć grupę do pięciu rozmówców jednocześnie.  Pamiętajmy jednak, że podczas tworzenia konferencji w ten sposób również może nas obowiązywać cennik operatora, przewidziany dla tego typu połączeń. 

Połączenie z kilkoma osobami w iOS

połączenie konferencyjne w iPhoneProcedura bardzo podobnie prezentuje się w przypadku iPhone’a. Po połączeniu z pierwszym z rozmówców klikamy na widoczny u dołu ekranu plus, a następnie wybieramy kolejną osobę do naszej konferencji i wciskamy złącz połączenia. Od tego momentu członkowie konferencji mogą ze sobą rozmawiać.

Połączenia konferencyjne realizowane przy pomocy programów zewnętrznych

Mimo iż bez większych przeszkód możemy utworzyć konferencję z bazowym oprogramowaniem naszego smartfona (lub nawet korzystając z telefonu komórkowego starszego typu), aplikacje zewnętrzne cieszą się w tym względzie sporą popularnością. Jest tak choćby z tego względu, że nie musimy w ich przypadku obawiać się otrzymania wyższego niż zazwyczaj rachunku, a ich funkcjonalność często przewyższa fabryczne możliwości smartfona.

Jakie są najbardziej cenione aplikacje do prowadzenia rozmów konferencyjnych?

1. Google Hangouts

To popularne narzędzie, które pozwoli Ci na bezpłatne utworzenie prostej konferencji. Docelowo zostało zaprojektowane dla rozmów audio – jeśli jednak chcesz wykonać połączenie video z wieloma użytkownikami jednocześnie, każdy z nich powinien posiadać konto Gmail. Program pobierzesz tutaj.

2. Skype

To z całą pewnością najpopularniejszy program do wykonywania rozmów wideo, jaki kiedykolwiek istniał. Jego wersja mobilna pozwala nam na stworzenie konferencji, w której weźmie udział do 25 uczestników. Każdy z nich powinien mieć zainstalowaną aplikację.

3. Free Conference Calling

Bez wątpienia najbardziej zaawansowane darmowe narzędzie do wykonywania połączeń konferencyjnych. Przy jego pomocy połączysz się nawet z tysiącem osób równocześnie. Bardzo pozytywne recenzje użytkowników połączone z szeroką funkcjonalnością aplikacji czynią z niej numer jeden – zwłaszcza w przypadku zastosowań, wymagających bardziej zaawansowanych narzędzi. Program można pobrać, korzystając z tego linku.

Jak najlepiej przygotować się do konferencji przez telefon?

rozmowa konferencyjna AndroidNawiązując połączenie konferencyjne z większą ilością rozmówców, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu technicznym. Przede wszystkim – jako jego organizator zapewnij sobie dostęp do sieci WiFi o odpowiedniej przepustowości. Dopilnuj, żeby przez czas całej konferencji znajdować się w pobliżu routera tak, żeby sygnał internetowy pozostał przez cały czas na odpowiednio wysokim poziomie. Niezależnie od aplikacji, którą wybierzesz – to od Twojego łącza będzie zależała jakość połączenia całej konferencji.

Jeśli jesteś w stanie zapewnić sobie takie warunki – możesz bez większych obaw administrować obszerniejsze spotkania konferencyjne. W przeciwnym wypadku lub w razie wystąpienia problemów technicznych – bądź gotów na sprawne przełączenie rozmowy na telekonferencję Twojego operatora sieci komórkowej według wspomnianych wcześniej metod.

W ten sposób zagwarantujesz sobie pełną kontrolę nad przebiegiem Twojej wieloosobowej rozmowy. Powodzenia na spotkaniu!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *