Pendrive to małe urządzenie, które łatwo może ulec awarii. Być może konieczny będzie wtedy odpowiedni program. Co może być przyczyną uszkodzenia?
Są to między innymi:
- Uszkodzenia fizyczne
- Zużycie pendrive z uwagi na liczbę zapisów
- Uszkodzenie przez wadliwe dane
Naprawa pendrive może być konieczna także ze względu na uszkodzenia systemu plików czy nieprawidłowe odłączenie od komputera. Zalecane jest odłączanie od komputera pamięci przenośnej w sposób bezpieczny. Na czym ono polega?
- Znajdź na pasku zadań, po jego prawej stronie ikonę opisaną po najechaniu na nią jako Bezpieczne usuwanie sprzętu i wysuwanie nośników
- Kliknij na niej dowolnym przyciskiem myszy
- Odnajdź na liście polecenie wysuń dla Twojego dysku przenośnego
- Kliknij je
Ten sposób odłączania pendrive’a pomoże w poprawnym przechowywaniu danych. Co jednak zrobić, jeśli mimo ostrożności potrzebna jest naprawa dysku USB? Czy skorzystasz z darmowego oprogramowania? Jaki będzie najlepszy program do skanowania pendrive?
Formatowanie uszkodzonego pendrive’a
Jeśli dane na przenośnej pamięci nie mają dla Ciebie znaczenia lub jest on pusty, to najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będzie formatowanie pendrive. Jak to zrobić pod systemem Windows?
Oto kilka prostych kroków:
- Podłącz pendrive do portu USB
- Otwórz Ten komputer dwukrotnie klikając w ikonę na pulpicie
- Odnajdź ikonę oznaczającą Twój pendrive i klikając na niej prawym przyciskiem wybierz Formatuj
- Możesz teraz wybrać pojemność, system plików, rozmiar jednostki alokacji oraz etykietę woluminu. Jeśli nie masz pewności co ustawić, to pozostaw wszystko nietknięte. Jeśli coś zmienisz, to sugeruję powrócić do wartości domyślnych – zrobisz to wyróżnionym przyciskiem. Etykietę możesz ustawić dowolnie
- Odznacz Szybkie formatowanie. Wyłączenie tej funkcji znacznie wydłuży proces, jednak formatowanie będzie pełne i powinno naprawić wszelkie błędy
- Kliknij Rozpocznij. Możesz kontynuować swoją pracę w Windows, formatowanie wykona się w tle
W sytuacji, gdy podczas formatowania zostaną wykryte błędne, uszkodzone części pamięci przenośnej, to zostaną one odpowiednio oznaczone. Nie będzie na nich prowadzony zapis Twoich danych w przyszłości.
Czy programy do formatowania pendrive są darmowe?
Powyżej opisane przeze mnie rozwiązanie jest całkowicie darmowe. Stanowi jedną z podstawowych funkcjonalności systemu komputera. Czym właściwie jest formatowanie? Jest to przygotowanie nośnika danych do używania w określonych systemach. Trudno zatem wyobrazić sobie, by usługa ta była płatna. Dlatego do jej wykorzystania zdecydowanie polecam narzędzie wbudowane w system. Nie trzeba go w żaden sposób instalować.
Skanowanie i naprawa pendrive przez Windows
System Twojego komputera jest wyczulony na uszkodzenia plików oraz ich systemu. W przypadku, gdy podłączysz do komputera pendrive, na którym Windows wykryje uszkodzenia – od razu zaproponuje Ci skanowanie i naprawę błędów. Jeśli nie zdecydujesz się na to rozwiązanie – nic straconego, przy ponownym podłączeniu zostanie ono znów zaproponowane.
Jeśli natomiast zgodzisz się na skanowanie, to zostanie ono wykonane w całości automatycznie i możliwe do usunięcia błędy zostaną poprawione. Czy należy się obawiać utraty danych? Nie. Skanowanie i naprawa przez Windows dotyczy bowiem tylko podstawowych błędów systemu plików oraz tablicy alokacji plików.
Po zakończeniu działania otrzymasz komunikat o usunięciu błędów. Jeśli coś nie było w zasięgu skanera i sobie z tym nie poradził – informacja również będzie to zawierała.
Języki programów do naprawy pendrive’a
Przeglądając możliwe do zarekomendowania Tobie możliwości skupiłem się na tym, by program zapewniał wsparcie po polsku. Dzięki temu moje propozycje będą działały przejrzyście i wszystko będzie jasne. Ważne, żeby rozumieć swoje postępowanie i jego skutki w przypadku tak delikatnych czynności, jak dbanie o odzyskanie uszkodzonych danych. Wielu z nas przechowuje na pamięci przenośnej naprawdę istotne pliki czy choćby pamiątkowe zdjęcia. Warto zatem wybrać najlepsze programy do ich odzyskania w przypadku konieczności naprawy pendrive.
Nie we wszystkich przypadkach było jednak możliwe pozostanie przy całkowicie polskojęzycznych rozwiązaniach. Dla Twojej wygody postarałem się zatem, żeby przedstawić krok po kroku jak przejść przez skanowanie pendrive i jego naprawę.
Najlepsze programy do naprawy pendrive – moje typy
Poniżej przedstawiam zestawienie najlepszych według mnie rozwiązań, w dodatku dostępnych całkowicie za darmo. Przedstawię ich krótkie opisy z naciskiem na funkcje, które pozwolą naprawić uszkodzony dysk USB.
Program do naprawy pendrive | Cena | Szczegóły |
---|---|---|
USB Disk Storage Format Tool | Darmowy | ZOBACZ |
CHKDSK – narzędzie dyskowe Windows | Darmowy | ZOBACZ |
USB Toolkit | Darmowy | ZOBACZ |
USB Disk Storage Format Tool
Jakie są podstawowe funkcje tego darmowego narzędzia? Oto one:
- Szybkie formatowanie oraz bezpieczne formatowanie
- Wymazywanie danych ze wszystkich sektorów pamięci
- Usuwanie wszystkich możliwych części szkodliwego oprogramowania
- Naprawa błędów partycji
- Skanowanie w poszukiwaniu błędów w danych
Nas najbardziej interesują funkcje dotyczące skanowania i naprawy błędów. Co zatem zrobić, by je wykonać? Zrobisz to w zaledwie kilku prostych krokach:
- Uruchom USB Disk Storage Format Tool
- Podłącz pendrive do wejścia USB
- W polu Device wybierz swoje urządzenie
- Zaznacz pole Correct errors oraz Scan drive
- Wybierz przycisk Check Disk
W okienku poniżej pojawią się informacje o skanowaniu i znalezionych błędach oraz ich usunięciu. Jeśli podczas instalacji narzędzia wybierzesz język polski – wtedy oczywiście będą wyświetlone po polsku.

CHKDSK – narzędzie dyskowe Windows/DOS
Narzędzie to jest częścią systemu Windows – tak, jak funkcja formatowania. Towarzyszy ono programom Microsoft już od czasu systemu DOS. Nie jest jednak tak łatwo dostępne i przejrzyste, jak formatowanie, dlatego umieszczam je w przeglądzie osobnych programów, a nie wśród podstawowych funkcji Windows.
Jak z niego skorzystać?:
- Włóż uszkodzony pendrive do portu USB w twoim komputerze
- Naciśnij Start i wpisz na klawiaturze CMD
- Wybierz opcję Uruchom jako administrator. Włączysz w ten sposób wiersz polecenia
- Wpisz w okienku, które się pojawiło chkdsk d: /f /r /x (litera d oznacza literę przypisaną dyskowi USB; sprawdź klikając w Ten komputer jaka jest własciwa)
- Naciśnij Enter
Co oznaczają pozostałe litery po poleceniu uruchomienia narzędzia CHKDSK? F podejmie próbę usunięcia wszystkich błędów na dysku przenośnym/pendrive. X zapewni, że urządzenie podczas skanowania nie będzie dostępne dla innych programów. R natomiast zainicjuje sprawdzanie całego dysku włącznie z jego uszkodzonymi sektorami. Spróbuje je dla Ciebie odzyskać. Parametr ten znacznie wydłuży działanie CHKDSK i możesz go pominąć, jednak polecam użycie R. Masz szanse odzyskać w ten sposób dużo cennych danych, jeśli zostały uszkodzone.
Po skanowaniu i wykonanej naprawie otrzymasz szczegółowe informacje w oknie wiersza poleceń. Możesz je już zamknąć i sprawdzić, czy dysk USB został naprawiony. Może wszystkie zagubione pliki są już do Twojej dyspozycji?
USB Toolkit
Choć nie aktualizowane już od około 4 lat – narzędzie to wciąż spełnia swoja rolę i jest przejrzyste i wygodne w obsłudze. Przede wszystkim nie wymaga instalacji na komputerze. Wystarczy uruchomić plik programu oraz:
- Włożyć pendrive do złącza USB
- Po lewej stronie okna programu określić napęd do skanowania. Pamietaj, jego literę znajdziesz klikając Ten komputer
- Wybrać jedną z opcji: USB Disk Check lub USB Scan
- Nacisnąć SCAN
Czym różnią się opcje Disk Check i Scan? Pierwsza zajmuje się podstawowymi parametrami takimi, jak system plików. Druga skanuje w poszukiwaniu konkretnych sektorów, w których mogą występować uszkodzenia. Scan działa dużo dłużej, jednak zapewnia, że pendrive zostanie sprawdzony w pełni i odzyskasz potencjalnie stracone dane. Jeśli natomiast chcesz tylko wykonać sprawdzenie podstawowe – wybierz opcję Disk Check.
Funkcja Scan zapewnia dodatkowo poszukiwanie na pendrive plików zainfekowanych. Mogą one stanowić zagrożenie dla pamięci wewnętrznej komputera – w tym nawet najważniejszych danych. Mogę polecić Ci wykonywanie takiego skanowania od czasu do czasu, jeśli często przenosisz dane na pendrive.
Skanowanie i naprawa pendrive nie muszą być trudne
Jak opisałem w tym wpisie – skanowanie i naprawę dysku USB wykonać można za pomocą podstawowych narzędzi Windows lub programów z innych źródeł. W przypadku braku obaw o dane – najłatwiejsze będzie formatowanie. Jeśli jednak przechowujesz na pamięci USB jakieś cenne dane, to nadal doskonale możesz sobie poradzić. Najpierw Windows sam zaproponuje ich naprawę, a potem możesz wykonać szereg samodzielnych czynności, które pozwolą na uratowanie plików.
Wybór dobrych i darmowych programów do skanowania pamięci USB nie jest za duży, jednak opisane przeze mnie w zupełności wystarczą do wyeliminowania efektów najczęstszych awarii pamięci przenośnej. Skanowanie i naprawa pendrive są bardzo proste, jeśli wykona się je krok po kroku. Pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z komunikatami, które wyświetlą się podczas skanowania. Dowiesz się z nich czy jakieś dane zostały trwale uszkodzone oraz jakie części pendrive zostały odzyskane.
Jeśli Twój pendrive często powoduje problemy z przechowywaniem plików, to sugeruję wykonanie ich kopii na komputerze i formatowanie. Jeśli sytuacja się powtórzy – warto rozważyć zakup nowej pamięci przenośnej.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz