Program do przenoszenia danych z telefonu na telefon – przegląd aplikacji do klonowania

Migracja danych z jednego urządzenia do drugiego przydaje się w wielu sytuacjach. Wymiana smarfona na kolejny egzemplarz sprawia, że nowe urządzenie będziemy musieli konfigurować ponownie.

Niekiedy stajemy przed koniecznością całościowej wymiany plików między urządzeniami.

Korzystając z programów do przenoszenia danych, możemy znacząco ten proces skrócić, eliminując tym samym ryzyko pominięcia treści dla nas istotnych. Poniżej tłumaczę, jak przenieść dane z telefonu na telefon w sposób skuteczny i możliwie szybki. Wskazuję, jaka aplikacja do przenoszenia danych pozwoli przejść przez ten proces bezproblemowo.przenoszenie-danych-pomiedzy-smartfonami

Jak przenieść zdjęcia z telefonu na telefon?

Programy służące do klonowania zawartości telefonów służą nie tylko do masowego przenoszenia danych. Wykorzystując specjalistyczne aplikacje użytkowe jesteśmy w stanie przenieść także niektóre pliki, bez importowania wszystkich informacji.

Warto jednak pamiętać, że istnieją sposoby zdecydowanie prostsze i efektywniejsze, jeśli mamy na celu przeniesienie np. dwóch albo trzech zdjęć.

Całościowe przenoszenie danych z telefonu na telefon za pomocą dedykowanych programów poleca się w przypadku chęci sklonowania telefonu.

Jak szybko przesłać zdjęcia z telefonu na telefon? Jeśli chcemy przenieść niewielką zawartość plików na inne urządzenie, to możemy skorzystać z:

 • wysyłania plików za pośrednictwem technologii Bluetooth,
 • wysyłania zdjęć za pomocą popularnych komunikatorów;
 • połączenia kablowego, np. w przypadku przenoszenia danych na komputer;
 • wysłania zdjęć w formacie MMS;
 • wysyłania zdjęć za pomocą technologii zbliżeniowej NFC;
 • chmury plików, dostępnej po wcześniejszym połączeniu się z siecią internetową.

Łatwe klonowanie telefonu

Często jednak jesteśmy zobligowani do przeniesienia większej ilości danych, niż tylko kilku stworzonych fotografii czy plików wideo.

 Wówczas skorzystanie z renomowanych programów do migracji plików jest jak najbardziej zasadne – pozwala wygodnie i całościowo sklonować zawartość telefonu, przenosząc dane na kolejne urządzenie. 

Poniżej wyróżniłem kilka najpopularniejszych programów stworzonych do tego celu. Dodatkowo wskazuję, jak przenieść dane z telefonu do chmury, aby tam informacje mogły poczekać do momentu, gdy np. zakupimy nowy smartfon.

Programy do przenoszenia danych – moje rekomendacje:

aplikacje do przenoszenia danych

Program do przenoszenia danychSzczegóły
1. Smart Switch Samsung ZOBACZ
2. Phone Clone Huawei ZOBACZ
3. CloneIt ZOBACZ
4. X Transfer ZOBACZ
5. Chmura Google ZOBACZ
6. Share It ZOBACZ

1. Aplikacja Smart Switch Samsung

Smart Switch to wygodna aplikacja mobilna, która umożliwia użytkownikowi pełną migrację danych do urządzenia Samsung, bez konieczności używania programów komputerowych.

Twórcy aplikacji przygotowali również wersję aplikacji dla osób, które chciałyby przenieść określone dane na swój komputer.

Smart Swich pozwala na przenoszenie praktycznie wszystkich ważnych informacji, zapisanych wcześniej na smartfonie. Co ważne, migracja może odbyć się z urządzenia innej firmy. Jeśli więc szukamy sposobu na to, np. jak przenieść dane z Huawei na Samsung, to aplikacja mobilna Smart Switch będzie znakomitym wyborem.

Aby zainstalować i skonfigurować oprogramowanie należy:

 1. korzystać z urządzenia marki Samsung Galaxy;
 2. uruchomić aplikację i połączyć jedno urządzenie z drugim (bezprzewodowo lub przewodowo);
 3. zaznaczyć tylko te informacje, które mają zostać przetransferowane;
 4. zaakceptować transfer i poczekać, aż aplikacja zakończy swoją pracę.

Smart Switch umożliwia pełną migrację danych z urządzeń Apple, w tym również wykorzystując możliwości chmury iCloud. Dzięki oprogramowaniu użytkownik może przenieść swoje ulubione aplikacje, czaty i wiadomości, np. z WhatsApp.jak-przeniesc-aplikacje-na-drugi-telefon

2. Phone Clone Huawei – jak sklonować telefon od chińskiego producenta?

Phone Clone to funkcjonalność w formie zewnętrznej aplikacji do pobrania z Google Play lub Apple Store, która służy do przenoszenia danych pomiędzy telefonami Huawei a innymi.

Jest to w pełni bezpłatny program, który do działania nie wymaga stałego połączenia internetowego.

Migracja plików odbywa się po połączeniu obu telefonów za pomocą funkcji dostępnych w interfejsie aplikacji. Konfiguracja programu wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku oprogramowania wydanego przez firmę Samsung. Użytkownik, który chce połączyć oba telefony, musi wcześniej zdecydować, który telefon jest urządzeniem bazowym, a który sprzęt będzie odbierać migrację.

 Cały proces odbywa się intuicyjnie i szybko – łączenie telefonów ułatwia kod QR, który pozwala na szybkie sprzężenie urządzeń.  Jeśli Phone Clone pokazuje tylko stary telefon, to znak, że trzeba cały proces konfiguracji powtórzyć raz jeszcze.

W podobny sposób przebiega transfer danych w urządzeniach innego chińskiego producenta. Przenoszenie danych na nowy telefon Xiaomi może się odbywać za pomocą dedykowanej aplikacji Mi Mover (phone clone Xiaomi).

3. CloneIt, czyli intuicyjne kopiowanie danych z telefonu na telefon

Clone It to jedna z najczęściej wykorzystywanych aplikacji, która umożliwia migrację danych pomiędzy urządzeniami.

Oprogramowanie pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przesyłanie dwunastu typów danych w pełni bezprzewodowo.

Clone It pozwala przenosić nie tylko pliki multimedialne i konfiguracyjne, ale także szereg innych danych. Wśród funkcji aplikacji znajdują się:

 • kopia SMS na inny telefon;
 • przenoszenie aplikacji;
 • import zakładek, ustawień przeglądarki, notatek;
 • transfer historii połączeń i danych technicznych aplikacji.

CloneIt obsługuje ponad 40 języków, w tym język polski. 

Jak przenieść aplikacje na nowy telefon? Przenoszenie danych jest proste i intuicyjne – wystarczy zainstalować aplikację na obu urządzeniach, które będą uczestniczyć w procesie klonowania. Po uruchomieniu programu użytkownik określa, który telefon jest „stary”, a który „nowy”. Przez dalszy proces kopiowania przeprowadza samouczek.

4. X Transfer – jak przenieść wszystko z telefonu na telefon?

X-Transfer to aplikacja dedykowana dla różnorodnych urządzeń mobilnych.

 Program działa zarówno na telefonach z systemem Android, jak i tych obsługujących iOS. 

Twórcy aplikacji wyróżniają kilka najistotniejszych cech oprogramowania. X-Transfer potrafi:

 1. obsługiwać międzyplatformowy transfer danych;
 2. przenosić różne rodzaje danych (SMSy, kontakty, rejestry, pliki multimedialne);
 3. wykorzystywać połączenie Wi-Fi w celu uzyskania szybszego transferu;
 4. kontynuować transfer, nawet jeśli zostanie on w pewnym momencie zastopowany;
 5. tworzyć kopię zapasową na wypadek chęci przywrócenia poprzedniego stanu danych.

klonowanie-bezprzewodowe-danych-smartfona

5. Rozwiązanie od Google – jak przenieść dane z telefonu do chmury?

Google udostępnia usługę migracji danych z telefonu na telefon za pośrednictwem chmury danych.

To jeden ze sposobów na to, jak przenieść SMS z telefonu na telefon, nawet jeśli w pewnym momencie utracimy możliwość dostępu do starego urządzenia.

Aby dokonać klonowania sprzętów, musimy posiadać konto w Google. Istotne jest także stworzenie kopii zapasowych danych oraz upewnienie się, że mamy stabilne połączenie internetowe z siecią Wi-Fi. Jeśli chcemy uzyskać dostęp na nowym telefonie do starych danych, zapisanych w chmurze, podczas pierwszej konfiguracji urządzenia musimy wybrać opcję Kopiowanie aplikacji i danych ze starego telefonu.

 Jak przenieść aplikacje z Androida na iPhone? Niekiedy nie będzie to możliwe, choćby ze względu na specyfikację technologiczną obu systemów.  Aplikacje, przeznaczone na Android, nie muszą być kompatybilne z innymi systemami – i odwrotnie.

6. Aplikacja do migrowania danych Share It

Share It to kolejna uniwersalna aplikacja do przesyłania danych i zarządzania plikami na urządzeniach mobilnych.

Program pozwala na przenoszenie nie tylko dokumentów i multimediów, ale również i całych aplikacji.

Jeśli więc szukasz sposobów na to:

 • jak przenieść Messengera na inny telefon, lub
 • jak przenieść konto Facebooka na inny telefon.

ShareIt będzie całkiem dobrym sposobem na sfinalizowanie tych założeń.

Jest to aplikacja, która w Google Play posiada całkiem dobre opinie (4,1) przy zawrotnej liczbie ponad 1 mld pobrań. Oprogramowanie umożliwia migrację wszystkich rodzajów plików. Posiada wbudowane narzędzia czyszczące, dzięki czemu zbędne pliki tymczasowe nie będą migrowane razem z ważnymi danymi.

Kilka słów na koniec

Użytkownik, który chce przenieść pliki z jednego urządzenia na kolejne ma do wyboru całkiem sporo narzędzi.

 Może skorzystać z dedykowanych aplikacji od producentów sprzętu, bądź pobrać oprogramowanie od zewnętrznych firm.  Istnieje także możliwość zapisania najważniejszych danych w Chmurze Google, w formie kopii lustrzanej, tak aby w dowolnym momencie móc pobrać zapisany format na nowe urządzenie. Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *