Rodzaje kart SIM: jakie są wymiary, typy i przeznaczenia najpopularniejszych formatów?

Rodzaje kart SIM to temat, który interesuje wiele osób – szeroki wybór urządzeń wymaga odpowiedniego formatu. Kluczową rolę odgrywają tutaj wymiary omawianego elementu – pierwszym krokiem jest więc sprawdzenie rodzaju gniazda. Karty SIM umieszczane są w urządzeniach różnego typu m.in. smartfonach, tabletach, laptopach, smartwatchach, modemach.

Różnorodność typów kart SIM sprawia, że wiele osób ma problem z ich doborem. Plusem jest fakt, że kartę w nieodpowiednim rozmiarze można wymienić. Nie można również zapomnieć o adapterach, dzięki którym kartę nano sim można umieścić w większym gnieździe. Nie działa to jednak w drugą stronę.

W dalszej części opisano najpopularniejsze rodzaje kart do telefonów, czy tez innych urządzeń. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zapoznać się ze specyfikacją danego sprzętu. Faktem jest, że w najnowszych modelach spotyka się przede wszystkim najmniejszy format karty, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna.

Czym jest karta SIM?

Karta SIM posiada wbudowany mikroprocesor, który umożliwia gromadzenie danych. Zastanawia Cię, co zapisuje? Przede wszystkim numer identyfikacyjny użytkownika, dzięki któremu można połączyć się z siecią telefoniczną/internetową.

czym jest karta SIM

 Z pewnością każdy wie, że na karcie SIM można przechowywać numery telefonu. Należy jednak wiedzieć, że pod numer alarmowy 112 można zadzwonić nawet z telefonu, który nie posiada aktywnej karty SIM. 

Warto poruszyć taką inną kwestię – karta SIM  a karta pamięci. To dwa zupełnie inne elementy, które nie spełniają tej samej funkcji. Karta pamięci służy do przechowywania plików, czyli np. muzyki, zdjęć, filmów. Nie jest ona przypisywana do użytkownika, a także nie łączy się z siecią.

Czy konieczna jest rejestracja?

Niektórzy zastanawiają się, czy trzeba rejestrować kartę SIM. Jeszcze kilka lat temu można byłą ją zakupić, użytkować przez kilka godzin, a następnie wyrzucić. W dzisiejszych czasach jest zupełnie inaczej. Od 2016 roku nie można nabyć jej bez wcześniejszej rejestracji, czyli przypisania do konkretnej osoby.

czy trzeba rejestrować

Aktywacja karty SIM odbywa się w ekspresowym tempie. Można ją zarejestrować w wielu różnych punktach, co zwiększa swobodę. Najczęściej wystarczy jedynie dowód osobisty, czy też inny dokument potwierdzający tożsamość. Rejestracji mogą dokonać jedynie osoby, które ukończyły 13 rok życia.

Czy karta SIM wpływa na zasięg?

Karta SIM nie ma większego wpływu na zasięg, ponieważ to nie ona bezpośrednio decyduje o ściąganiu sygnału. Oczywiście, jeśli omawiany element nie został włożony poprawnie lub jest uszkodzony, to połączenie nie jest możliwe. W takiej sytuacji odnotowuje się brak zasięgu.

Współczesne karty SIM nie osłabiają zasięgu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że kilkunastoletnie karty często nie są przystosowane do obecnych standardów sieci, a więc można zauważyć rozmaite nieprawidłowości. Ich eliminacja wymaga wymiany sim-u.

wpływ na zasięg

Najważniejsze rodzaje kart SIM

Wybierając wielkość karty SIM należy upewnić się, czy będzie ona pasować do danego urządzenia. Często podczas rejestracji numeru otrzymuje się kartę razem z adapterem. W takim przypadku należy „wyłamać ją” do odpowiedniego rozmiaru.

Wyróżnia się przede wszystkim:

  • Karta Mini SIM – posiada wymiary 25 mm x 15 mm x 0,76 mm. Obecnie jest spotykana głównie w urządzeniach starszego typu. Z uwagi na swój duży rozmiar nie jest odpowiednia do większości współczesnych smartfonów.
  • Karta Micro SIM – jej wymiary to 15 mm x 12 mm x 0,76 mm. Na rynku znajduje się już od kilkunastu lat, jednak dopiero od 2010 roku zaczęła być powszechnie wykorzystywana – to właśnie wtedy marka Apple umieściła ten format w najnowszym modelu iPhone.
  • Karta Nano SIM – posiada wymiary 12,3 mm x 8,8 mm x 0,67 mm. Aktualnie jest to najmniejszy z formatów wykorzystywany w smartfonach, zegarkach i innych niewielkich urządzeniach.

podstawowe formaty

Czym jest karta e-SIM?

Karta e-SIM to przyszłość telefonii komórkowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilka lat stanie się ona standardem. Przede wszystkim zapewnia ona podwyższoną wygodę użytkowania. Nie ma konieczności stosowania klasycznych kart SIM – urządzenia będą posiadać układy umieszczone bezpośrednio na płycie głównej. Można więc powiedzieć, że kart ma charakter wirtualny, a nie fizyczny.

Warto wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się już urządzenia, które zamiast tradycyjnej karty SIM posiadają chip (e-SIM). To przede wszystkim niewielkich rozmiarów zegarki, gdzie umieszczenie sporych rozmiarów plastiku nie byłoby możliwe. Być może za kilka lat taki format będzie powszechnie wykorzystywany w smartfonach. Operatorzy planują rewolucyjne zmiany.

Jak włożyć kartę SIM?

jak wymienićWłożenie karty SIM nie jest niczym skomplikowanym. Wszystko zależy od tego, z jakim urządzeniem mamy do czynienia.

  • Karta SIM do smartfona – we współczesnych modelach wkłada się ją z boku obudowy. Zazwyczaj wysunięcie gniazda wymaga wciśnięcie cienkiej igiełki w mikroskopijny otwór. Następnie należy jedynie włożyć kartę i docisnąć gniazdo.
  • Karta SIM do laptopa – wkładamy ją, gdy komputer jest wyłączony. Gniazdko zwykle znajduje się z tyłu. Należy wyjąć baterię, a następnie włożyć SIM do odpowiedniego gniazda.
  • Karta SIM do tabletu – w tym przypadku duże znaczenie ma model. Czasami kartę wkłada się identycznie, jak w smartfonach. Bywa jednak tak, że konieczne jest otworzenie panelu znajdującego się z tyłu. To właśnie tam zlokalizowane jest gniazdo.
  • Karta SIM do internetu – w przypadku modemów internetowych najczęściej należy otworzyć obudowę, a następnie wsunąć kartę.
  • Karta SIM do zegarka – gniazdo powinno znajdować się w bocznej części. Jego otworzenie przebiega podobnie, jak w przypadku smartfonów.

Jak wymienić kartę SIM?

Wielkość karty SIM bywa problematyczna, szczególnie dla tych, którzy często zmieniają smartfony. Nierzadko okazuje się, że jej rozmiar jest nieodpowiedni. Co zrobić, gdy karta SIM jest za duża?

Opcje są dwie:

  • Przycięcie karty SIM – lepiej nie próbować tego robić samodzielnie, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko uszkodzenia. W serwisie telefonicznym, czy też innym punkcie taka usługa kosztuje zwykle kilka złotych.
  • Wymiana karty SIM – po nową kartę SIM można zgłosić się np. do operatora. W takim przypadku wystarczy wskazać podstawowe dane użytkownika. Zazwyczaj nowa karta jest aktywna dopiero po określonym czasie np. kilku godzinach. Usługa ta może kosztować około 15-30 zł.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *