Router eSIM: jak działa taki modem i jakie są możliwości do wyboru?

Router w formie typowo przenośnej, jak i stacjonarnej, jest bardzo wygodnym urządzeniem. Dzięki niemu możesz odbierać połączenie z Internetem w wybranej technologii, a następnie rozdzielać je do urządzeń w pobliżu – bezprzewodowo lub z użyciem fizycznego połączenia. Niektóre routery otrzymują dostęp do Internetu z sieci kablowej, inne ze światłowodu, a jeszcze inne – sieci komórkowej. W tym ostatnim przypadku korzystają z karty SIM, która identyfikuje urządzenie w sieci. Czy jest na rynku dostępny router eSIM? Jak działa taki modem i co dziś można wybrać? Sprawdziłem to specjalnie dla Ciebie. Zapraszam do lektury.

Router mobilny eSIM – jak to działa?

Router ma bardzo prostą zasadę działania. Główne fakty, o których warto pamiętać, to:

 • Urządzenie łączy się z dostawcą połączenia z siecią Internet w wybranej technologii – dotyczy to urządzeń z wbudowanym modemem
 • Łączność z Internetem utrzymywana jest przez urządzenie bez ingerencji użytkownika
 • Otrzymujesz możliwość przyłączenia urządzeń końcowych: telefonu, tableta, komputera, konsoli i innych – przewodowo lub bezprzewodowo
 • Router potrzebuje zasilania. Może ono pochodzić z sieci lub być oparte na wbudowanym akumulatorze
 • Istnieją możliwości konfiguracyjne – można z poziomu routera założyć ograniczenia transferu, przekierować porty (to tylko dla zaawansowanych!) czy zmienić hasło dostępu
Routery mobilne potrafią pracować bez zewnętrznego źródła zasilania nawet do 10 godzin. Czas pracy zależny jest od ruchu w sieci – im większy, tym czas pracy krótszy.

Jak na tym tle wygląda zasada pracy routera eSIM? Przyjrzyjmy się temu.

router na esim

Router na eSIM – czy działa tak, jak na zwykłą kartę SIM?

Routery używane do łączenia z Internetem z sieci komórkowej urządzeń końcowych, to tak zwane routery mobilne. Łączą się one z siecią GSM w wybranej technologii:

 • 2G, 3G
 • 4G, czyli LTE
 • 5G

Co potrzebne jest do nawiązania połączenia i rozpoczęcia transferu? To samo, co w smartfonie: karta SIM, która jest zarejestrowana w sieci. Dzięki niej urządzenie zidentyfikuje się u operatora i jeśli wszystko będzie w porządku, uzyska połączenie.

Także Twój smartfon posiada wbudowany router. Możesz włączyć go z poziomu Ustawień i udostępnić swój dostęp do Internetu innym urządzeniom. Twój telefon zadziała wtedy jak router z modemem, a wszystko to mieści się w niewielkiej obudowie. Pamiętaj jednak, że akumulator może się szybko wyczerpać – tak, jak pakiet danych, z którego korzystasz.

Operatorzy często w swoich ofertach mają plany taryfowe przeznaczone specjalnie do Internetu, a przez to – do używania w routerach. Zawierają one większe pakiety danych do przesłania, jednocześnie nie oferując nic ciekawego do rozmów czy SMS, bo nie jest to potrzebne. W takim wypadku otrzymasz kartę SIM, którą umieścisz w routerze. A jak to wygląda z eSIM?

Router LTE eSIM – jak go włączyć?

Aktywacja do pewnego stopnia przebiega, jak dla innego routera na zwykłą kartę SIM, jednak potrzebne jest wgranie danych o eSIM. Jak to zrobić, gdy router nie ma interfejsu takiego, jak ekran telefonu czy smartwatcha? Przede wszystkim:

 • Należy podłączyć router do sieci (zasilania) i włączyć go
 • Na komputerze użyjesz teraz przeglądarki, na telefonie możesz skorzystać z przeglądarki internetowej lub dedykowanej modemowi aplikacji
 • Połączysz się z włączonym routerem przy pomocy danych, które są umieszczone w instrukcji. W przypadku przeglądarki skorzystasz z adresu internetowego (na przykład 196.128.0.1), używając smartfona możesz zeskanować kod QR z obudowy routera
 • Teraz należy użyć danych rejestracyjnych eSIM – dostajesz je od operatora zawsze, gdy kupujesz to rozwiązanie, nie wymagające fizycznej karty

Po wpisaniu danych do routera eSIM, może on połączyć się z Internetem. Korzystając dalej z przeglądarki na komputerze lub apki mobilnej wprowadzisz kolejne ustawienia, w tym:

 • Włączysz sieć WiFI o wybranej częstotliwości i mocy
 • Ustawisz hasło sieciowe dla włączonej sieci
 • Ustawisz limity transferu dla wybranych, połączonych urządzeń

Sprawdzisz też, czy w danej chwili router łączy się z wolniejsza siecią 3G, czy może korzysta z szybkich 4G lub 5G.

modem na kartę esim

Modem na eSIM – kiedy może się przydać?

W jakich przypadkach korzystanie z routera eSIM może być wygodniejsze, niż z takiego na fizyczną kartę SIM? W końcu tę kartę umieszcza się raz i potem nie trzeba jej wyjmować. Moim zdaniem jest to bardzo przydatne, gdy:

 • Chcesz szybko i wygodnie zmieniać operatora dostępu do Internetu. W takim wypadku wystarczy ponownie wprowadzić dane konfiguracyjne karty eSIM i możesz korzystać z wybranej firmy
 • Podróżujesz, a w ofercie państwa, w którym się znajdujesz, jest dostęp do Internetu w korzystnej cenie, wraz z kartą eSIM. Możesz wtedy wykupić plan taryfowy przez Internet i uzyskać wygodny dostęp do sieci w obcym kraju
 • Chcesz korzystać z jednej karty eSIM na przemian w kilku urządzeniach. Na przykład raz w smartwatchu, innym razem smartfonie, a jeszcze innym w routerze, który masz w domu

Oczywiście każda z wymienionych sytuacji wymaga każdorazowej konfiguracji eSIM w urządzeniu. Jednak już po kilku takich aktywacjach będziesz wykonywać to sprawnie i szybko. Dlatego też router eSIM wydaje się mieć naprawdę solidne podstawy użytkowania.

Router eSIM – jaki jest wybór?

Specjalnie dla Ciebie przeszukałem oferty firm produkujących modemy i routery, a także to, co mają dla nas najwięksi operatorzy. Zapoznałem się też z opiniami na forach – osób, które potrzebują takiego rozwiązania. Jakie można wyciągnąć wnioski? Oto one:

 • Rozwiązanie eSIM jest pożądane przez wielu użytkowników, jako wygodne i łatwe w obsłudze
 • eSIM mimo tego nie przyjęło się powszechnie na rynku routerów i nie jest rozwiązaniem chętnie wdrażanym przez producentów
 • Na dziś istnieją tylko pojedyncze rozwiązania, które pozwalają na skorzystanie z eSIM w routerze 4G czy 5G

Co ciekawe, to eSIM według producentów jest obecnie oferowane tylko w urządzeniach firmy TCL:

 • TCL LINKHUB Cat. 6. Home Station HH63V1
 • Linkzone LTE CAT6 Mobile Wi-Fi MW63

To pierwsze jest obecnie w ofercie sieci Orange. Drugie znaleźć można w sklepie RTV EURO AGD. Skontaktowałem się z oboma źródłami i niestety: uzyskałem informacje, że eSIM w routerach oferowanych w Polsce nie jest dostępne. Według informacji ze strony producenta możliwość korzystania z eSIM w routerze zależna jest od wersji urządzenia. Te oferowane w Europie po prostu na ogół nie mają funkcjonalności zaimplementowanej. Co zatem zrobić? Istnieje obejście problemu ?

Zbuduj router eSIM samodzielnie – niewielkim kosztem

router mobilny esim

Jeśli posiadasz zbędny smartfon, który znajduje się na liście kompatybilności, to możesz skorzystać z rozwiązania esim.me. Jak ono działa? Oto szczegóły:

 • Kupujesz jednorazowo kartę esim.me
 • Należy ja teraz umieścić w swoim smartfonie
 • Instalujesz aplikację do obsługi systemu
 • Rejestrujesz konto u dostawcy usługi
 • Możesz teraz pobierać profile eSIM na telefon z kartą esim.me

Tak skonfigurowany smartfon możesz w każdej chwili użyć jako mobilny router eSIM. Ile to będzie kosztować? Oto przybliżone ceny:

 • Dla jednego urządzenia eSIM kosztuje około 25 Euro
 • Dla wielu urządzeń tej samej marki około 40 Euro
 • Dla wielu urządzeń różnych marek około 70 Euro

Jeśli zamierzasz korzystać z routera eSIM w postaci jednego smartfona, to wystarczy Ci najtańsze rozwiązanie. Pozwoli ono na zapisanie do dwóch profili eSIM jednocześnie, a za 30 Euro – nawet 5 profili eSIM na raz.

Jest to znakomita alternatywa dla braku dostępności routerów eSIM na naszym rynku.

 

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *