Sieć komórkowa jest niedostępna: co oznacza komunikat, dlaczego się pojawia i jak naprawić?

Sieć komórkowa jest niedostępna – taki komunikat może zmrozić krew w żyłach. Szczególnie w sytuacji, gdy pilnie potrzebujesz zadzwonić lub czekasz na ważny telefon. Co oznacza ten komunikat? Dlaczego się pojawia? Jak to naprawić? Za chwilę wszystkiego się dowiemy.

Przyzwyczailiśmy się już, że prawie zawsze przebywamy w zasięgu sieci komórkowej. Dzięki temu mamy łączność z bliskimi, z pracą czy dowolnym innym rozmówcą. Możesz w każdej chwili skorzystać z Internetu, pobrać muzykę czy obejrzeć film. Brak sieci komórkowej może być nie lada kłopotem. Czy uda nam się usunąć ten problem szybko i skutecznie? Sprawdźmy.

komunikat sieć komórkowa jest niedostępna

Co to znaczy sieć komórkowa nie jest dostępna?

Co oznacza ten prosty, ale treściwy komunikat w telefonie? Czy sieć Twojego operatora została wyłączona i nie będziesz mieć już możliwości dzwonienia? Jest kilka możliwych przyczyn. Oto one:

 • Znajdujesz się poza zasięgiem wszystkich stacji sieci Twojego operatora oraz operatorów współpracujących (tzw. roaming krajowy)
 • Jesteś poza zasięgiem sieci swojego dostawcy i nie korzystasz z roamingu krajowego
 • Jesteś w teoretycznym zasięgu sieci, jednak nadajnik nie działa lub działa błędnie
 • Z powodu warunków atmosferycznych zakłócenia są na tyle duże, że smartfon nie może mieć ciągłej komunikacji z siecią
 • Znajdujesz się w budynku o bardzo grubych ścianach, w piwnicy lub w zagłębieniu terenu, gdzie telefon nie może znaleźć sygnału sieci
 • Wystąpiła awaria systemu telefonu lub podzespołu odpowiadającego za komunikację komórkową
 • Ma miejsce krótka przerwa w komunikacji ze stacja nadawczą, co może być spowodowane na przykład zawieszeniem się części systemu Twojego telefonu
Teoretycznie możliwe jest, że stacja bazowa z nadajnikiem sieci komórkowej została wyłączona. Mogło stać się tak na przykład z powodu braku prądu lub awarii sieci operatora. Na większości terenów dostaniesz wtedy jednak automatyczne przekierowanie do innej stacji, tzw. komórki w sieci i będziesz mieć nadal możliwość komunikacji.

Co zrobić, gdy siec komórkowa jest niedostępna?

Jest wiele możliwości w ramach podjęcia natychmiastowych działań. Ale nie zawsze będzie to proste. Na początek zajmijmy się najbardziej oczywistymi. Jeśli znajdujesz się w otwartym terenie, z dala od infrastruktury, ulic czy budynków, na przykład w górach, to:

 • Sieć komórkowa powinna być ponownie dostępna, gdy przeniesiesz się bliżej jakiejś miejscowości lub wyjdziesz z doliny. Zmiana ekspozycji (przejście przez szczyt) może natychmiast przywrócić zasięg sieci
 • Możesz spróbować odsunąć telefon od elementów metalowych, np. sprzączki przy plecaku i sprawdzić, czy masz już zasięg

Jeśli przebywasz w budynku, to:

 • Przejdź do innego pomieszczenia
 • Podejdź do okna
 • Wyjdź z piwnicy, jeśli w niej przebywasz. Pamiętaj, że podobnie jak piwnica w podziemiach może działać na telefon przebywanie w pomieszczeniu o grubych, żelbetowych ścianach

Miejsce przebywania ma ogromny wpływ na zasięg telefonu. Przeszkody terenowe, grube ściany, a nawet drzewa, mogą obniżać dostępność sieci komórkowej. Spory wpływ mają przedmioty metalowe, a także ściany z metalowym zbrojeniem.

Zauważ, że jeśli dłużej przebywasz w terenie ze słabym zasięgiem, to Twój telefon szybciej zużywa baterię. Wynika to między innymi z faktu częstszej komunikacji z siecią, by utrzymać zasięg.

Plus, Orange, T-Mobile i inni – dlaczego sieć komórkowa jest niedostępna?

Jeśli masz komunikat sieć komórkowa jest niedostępna, to dobrą praktyką jest odczekanie chwilę na zmianę. Jeśli przebywasz w miejscu, gdzie zwykle jest dobry zasięg, to problemy mogą być przejściowe. Niezależnie od przyczyny, warto poczekać. Ile? Trudno określić, ale na pewno nie będzie to długo. Jeśli:

 • Problem występuje po raz pierwszy, to odczekaj proszę minutę czy dwie. Sprawdź ponownie czy masz zasięg sieci
 • Problem się powtarza: skorzystaj ze swojego doświadczenia w podobnych sytuacjach w przeszłości przy ustalaniu czasu oczekiwania

Dlaczego to może zadziałać? Powodem jest to, że zarówno smartfony, jak i urządzenia w sieci operatora nie są doskonałe. Zdarzają się błędy, problemy w różnych aspektach. Czasami po prostu wystarczy poczekać. Problem z komunikatem siec komórkowa jest niedostępna na ogół nie jest skomplikowany i nie należy się go obawiać. Wystarczy chwilkę poczekać i znów można bez przeszkód dzwonić i wysyłać SMS’y, czy korzystać z Internetu.

Oczywiście jeśli po pięciu czy dziesięciu minutach nadal nie masz sieci, to najprawdopodobniej przyczyna jest nieco poważniejsza. Możesz, pomimo zwykle dobrego zasięgu w tym miejscu, spróbować zastosować rozwiązania, które zaproponowałem powyżej. Wyjdź z budynku, podejdź do okna lub zmień pomieszczenie i sprawdź ponownie.

co to znaczy sieć komórkowa jest niedostępna

Nie mogę dzwonić ani wysłać SMS’ów – siec komórkowa nie jest dostępna

Zastosujemy teraz rozwiązanie uniwersalne, które na ogół pomaga na takie niedogodności. Jeśli przeniesienie się w inne miejsce lub odczekanie nie pomogło, to zajmijmy się ponownym uruchomieniem smartfona. Jak to zrobić? Można skorzystać z odpowiedniej opcji w menu, jednak najłatwiej:

 • Przytrzymać chwilę przycisk włączenia telefonu/ekranu
 • Poczekać na pojawienie się menu lub ikonek z odpowiednimi opisami
 • Wybrać restart, ponowne uruchomienie
 • Potwierdzić działanie

Teraz czekamy na ponowne włączenie się telefonu, wgranie systemu operacyjnego. Sieć może być dostępna po tej czynności. Dlaczego ponowne uruchomienie pomaga?

Dzieje się tak dlatego, że:

 • Jakaś część systemu, oprogramowania telefonu mogła zacząć działać nieprawidłowo. Jej ponowne wgranie usuwa przyczynę problemu
 • Moduł w smartfonie odpowiedzialny za uruchomienie łączności z siecią przestał działać prawidłowo i potrzebuje odświeżenia oprogramowania
 • Telefon niewłaściwie logował się do sieci z różnych przyczyn. Jego ponowne zalogowanie może szybko usunąć kłopoty komunikacyjne
Restart telefonu może być doskonałą metodą na usunięcie wielu problemów, które występują tymczasowo. Polecam go na kłopoty z siecią, zawieszaniem się aplikacji czy problem z uruchamianiem wybranych programów.

Sieć komórkowa jest niedostępna – a może to karta SIM?

By nie mieć komunikatu, który stwierdza, że sieć komórkowa jest niedostępna, należy posiadać sprawną i działająca kartę SIM w smartfonie. Czy zabezpieczasz swoją kartę za pomocą kodu PIN? Jeśli tak, to możliwe, że po restarcie i wpisaniu kodu zacznie ona działać – jeśli z jakiegoś powodu nie działała. Jeśli jednak nie, to dobrym rozwiązaniem będzie jej wyjęcie, przeczyszczenie i ponowne umieszczenie w telefonie. W tym celu:

 • Wyłącz swój telefon, przytrzymując przycisk włączania i wybierając odpowiednią opcję
 • Wyjmij kartę SIM. Przyda się dedykowana igła lub wyprostowany spinacz, by wysunąć tackę z boku obudowy
 • Przetrzyj kartę suchą szmatką. Na metalowych stykach mógł odłożyć się kurz lub inne zabrudzenia
 • Umieść kartę ponownie na tacce i wsuń do ramki smartfona
 • Uruchom telefon ponownie, używając przycisku włączenia

Po tej czynności sprawdź, czy nadal brak sieci komórkowej, czy może telefon już działa prawidłowo. Wyjęcie i włożenie karty SIM powinno zadziałać na większość problemów z nią związanych.

brak sieci komórkowej

Sieć nadal nie działa? Skontaktuj się z operatorem

Jeśli pomimo Twoich działań, które wykonujesz według opisanych przeze mnie kroków, nadal sieć komórkowa jest niedostępna, to kolejnym krokiem powinien być kontakt z infolinią operatora. Skorzystaj z telefonu kogoś bliskiego, lub na przykład ze służbowej komórki. Dowiesz się wtedy, czy na Twoim terenie występuje jakaś awaria. Możliwe, że Twój numer z nieznanych Ci powodów został deaktywowany. Może zabrakło doładowania oferty na kartę?

Pracownik operatora wyjaśni wszelkie wątpliwości. W zdecydowanej większości przypadków uzyskasz wszelkie niezbędne informacje, by móc znów korzystać ze swojego telefonu. Nie unikaj kontaktu z dostawcą usług, jeśli czujesz, że jest to potrzebne. Pracownicy infolinii zawsze chętnie służą pomocą abonentom.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Aleksander Dumała Opublikowane przez:

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, zawodowy pilot z lękiem wysokości, pasjonat górskich wycieczek pieszych i rowerowych, jazdy na rolkach, snowboardu, pociągów i fotografii. Przez dwie dekady pracownik największych polskich firm telekomunikacyjnych, gdzie rozwijał swoje technologiczne pasje, związane z telefonami, komputerami, programowaniem czy zarządzaniem i wykorzystywaniem big data. Ma kilkunastoletnie doświadczenie managerskie. Wykorzystuje zamiłowanie do literatury do upowszechniania wiedzy o technologiach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *