SimpLink: co to jest, jak ustawić i jak działa funkcjonalność w telewizorach LG?

SimpLink to autorska propozycja od LG pozwalająca na stworzenie własnego ekranu multimedialnego w warunkach domowych. Funkcjonalność pozwala na sprzężenie telewizora z innymi, zewnętrznymi aplikacjami i urządzeniami. Umożliwia to intuicyjne sterowanie i szybkie wybieranie poszczególnych opcji.

Olbrzymią zaletą technologii SimpLink jest możliwość bardzo prostego podłączenia i użytkowania: wystarczy kabel HDMI z funkcją CEC i jeden pilot sterujący.

Technologia działa na podobnych zasadach, jak podobne tego typu funkcje w konkurencyjnych sprzętach (np. BraviaLink od Sony). Wskazuję, czym dokładnie charakteryzuje się ta funkcja od LG, jak ją prawidłowo ustawić i dlaczego w niektórych przypadkach nie działa ona poprawnie. Szczegóły poniżej.

SimpLink LG – co to jest za funkcja?

korzystanie-z-simplink-lgSimpLink to technologia użytkowa dedykowana wyłącznie dla wybranych urządzeń marki LG. Funkcjonalność pozwala na wygodne sterowanie poszczególnymi sprzętami podłączonymi za pomocą przewodu HDMI. Do obsługi SimpLink wykorzystuje się pilot telewizorowy, który posiada możliwość użytkowania omawianej technologii.

To niezwykle ciekawa opcja, która pozwala na uporządkowanie przestrzeni domowej (z nadmiarowej ilości pilotów) i maksymalizację wygody użytkowej.

Użytkownik zyskuje możliwość korzystania ze swoistego centrum multimedialnego z poziomu telewizora. Często, posiadając różnego rodzaju urządzenia w salonie, zmagamy się z problemem zbyt dużej liczby pilotów. SimpLink w telewizorze LG stanowi rozwiązanie tego problemu. Od tej pory tylko będzie nam potrzebne tylko jedno urządzenie sterujące – pojedynczy pilot do telewizora LG z odpowiednią funkcjonalnością. Nic więcej.

Kabel HDMI CEC dla LG

Funkcjonalność SimpLink LG działa poprawnie wówczas, gdy zastosuje się przewód HDMI z opcją CEC. To dodatkowa funkcja kabla, która pozwala na przesyłanie oddzielnym sygnałem informacji do poszczególnych urządzeń. W skrócie: opcja CEC pozwala na sterowanie wieloma urządzeniami za pośrednictwem tylko i wyłącznie jednego urządzenia kontrolnego, czyli w tym wypadku pilota do telewizora marki LG.

 Pilot musi posiadać funkcję SimpLink, która jest oznaczana przez producenta charakterystycznym logo naniesionym na obudowę.  Dzięki technologii CEC można kontrolować nawet kilkanaście oddzielnych urządzeń, a wszystko z wykorzystaniem tylko jednego narzędzia sterującego.

W urządzeniach marki LG funkcja CEC ukryta jest pod nazwą SimpLink. Analogicznie jest w urządzeniach innych marek. Można nawet wskazać, że praktycznie każdy producent stosuje nieco inne oznaczenie tejże funkcji w swoich sprzętach. W telewizorach Samsung będzie ona oznaczona nazwą handlową Anynet+, zaś w telewizorach Philips jako EasyLink.

Przykładowe funkcje SimpLink w telewizorze LG

Urządzenia połączone ze sobą funkcją SimpLink mogą być sterowane za pomocą jednego pilota do TV marki LG. Przykładowo, funkcja ta pozwala na sterowanie odtwarzaczem multimedialnym (np. Blu–ray), umożliwiając przewijanie, stopowanie czy ponowne odtwarzanie plików wideo.

Dzięki SimpLink użytkownik może niemalże od razu przejść do odtwarzania zawartości dostępnej na telewizorze – bez konieczności skrupulatnego wchodzenia w poszczególne opcje i uruchamiania konkretnych funkcjonalności.

Można zatem stwierdzić, że SimpLink to niejako centrum sterowania multimedialnego, które pozwala na kontrolowanie wielu urządzeń z jednego miejsca, bez konieczności wnikliwego konfigurowania poszczególnych sprzętów. Sam proces podłączania jest wyjątkowo prosty. Szczegóły poniżej.

Jak ustawić SimpLink do działania?

simplink-w-tv-lgPierwszym krokiem do uruchomienia opcji CEC jest zorientowanie się, czy poszczególne urządzenia współpracują z funkcją SimpLink. Producent LG oznacza produkty kompatybilne charakterystycznym znakiem SimpLink, czyli logotypem w z czarnym napisem i znakiem w kształcie kropki.

Aby dokonać konfiguracji opcji SimpLink należy wykonać poszczególne czynności:

  • podłącz kabel HDMI z opcją CEC – od urządzenia do telewizora;
  • skorzystaj z pilota i przejdź do funkcji HOME;
  • wybierz rubrykę ustawienia;
  • w menu ustawień skorzystaj z opcji ogólne;
  • jedną z możliwości będzie SimpLink – wybierz ją;
  • kolejny krok to włączenie funkcji SimpLink zatwierdzając to na pilocie;
  • zdecyduj, czy chcesz zastosować automatyczne włączanie i wyłączanie poszczególnych urządzeń (Auto Power Sync);
  • aktywuj urządzenie, które właśnie podłączyłeś do telewizora;
  • telewizor powinien automatycznie przełączyć cię na dane wejście HDMI;
  • jeśli tak się nie dzieje, skorzystaj z listy podłączonych urządzeń i wybierz interesujące cię wejście.

Jak podłączyć lub odłączyć dane urządzenie od SimpLink?

Podłączanie nowych urządzeń wygląda tak samo, jak w przypadku konfiguracji pierwszego. Wystarczy złączyć dany sprzęt z telewizorem, wykorzystując do tego kabel HDMI.

 Jeśli chcemy zaś ograniczyć funkcjonalność SimpLink – np. wolimy skorzystać tym razem z innego pilota, możemy bardzo łatwo dezaktywować opcję.  Wystarczy wyłączyć funkcję korzystając z ustawień telewizora, analogicznie do wyszczególnionego wyżej procesu konfiguracji. W rubryce SimpLink należy odznaczyć jej działanie.
Działanie panelu multimedialnego SimpLink jest ograniczone do określonej liczby maksymalnie połączonych urządzeń.

Szczegóły dotyczące tych wartości są zawsze określane w specyfikacji technicznej danego modelu telewizora. Warto się z nimi zapoznać, w szczególności gdy chcemy korzystać z wielu urządzeń jednocześnie.

Simplink LG nie działa. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstszym powodem braku możliwości skorzystania z technologii SimpLink jest niespełnianie przez urządzenie odpowiednich warunków technicznych. Przed próbą podłączenia poszczególnych sprzętów sprawdź, czy widnienie na nich logo SimpLink. Drugi najczęstszy powód z niedziałającą opcją SimpLink spowodowany jest podłączaniem urządzeń za pomocą zwykłego kabla HDMI.

 Do prawidłowego działania technologii należy użyć przewodu z opcją CEC (Consumer Electronics Control). 

Jeśli mimo spełnienia powyższych warunków funkcja SimpLink wciąż nie działa, przeprowadź ponowną konfigurację wszystkich sprzętów. Odłącz poszczególne kable HDMI i rozpocznij konfigurowanie od podłączania kolejno, pierwszego, drugiego i kolejnego urządzenia.

W przypadku utrzymujących się problemów z brakiem możliwości sterowania pilotem z SimpLink sprawdź szczegółowe postępowanie w specyfikacji technicznej urządzenia.

Problemy z PS5 przy Simplink – na co skarżą się użytkownicy?

ps5-a-funkcja-simplinkWarto wiedzieć, że niektóre telewizory od LG źle współpracują z konsolą PS5 podłączoną do nich za pomocą kabla HDMI. Problem polega na tym, że telewizor podczas wyłączania automatycznie uruchamia wyłączoną stację PS5.

W niektórych przypadkach dzieje się odwrotnie: próba uruchomienia PS5 kończy się wyłączeniem telewizora.

Rozwiązaniem tego problemu jest dezaktywowanie funkcji automatycznego włączania lub wyłączania urządzeń, czyli w przypadku urządzeń LG, opcji SimpLink.

Jeśli nie chcemy dezaktywować funkcjonalności SimpLink całkowicie, można również wyłączyć ją tylko na konsoli, wchodząc w opcje i odznaczając funkcję HDMI CEC. Na koniec warto wiedzieć, że Simplink od LG można połączyć także z ChromeCast od Google, rozszerzając funkcjonalność urządzenia.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telewizja
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *