Smartfon jako kamerka internetowa – jak poprawnie skonfigurować urządzenia?

Telefony komórkowe z biegiem lat pełnią coraz ważniejszą rolę w naszym życiu. W natłoku niezliczonych aplikacji, pomagających nam we wszystkich dziedzinach życia, coraz częściej zapominamy o ich podstawowej funkcji, którą pierwotnie było nawiązywanie połączeń głosowych i wysyłanie wiadomości. W tym artykule w wyczerpujący sposób odpowiem na pytanie, jak użyć telefonu jako kamery internetowej.

Strzał w dziesiątkę i wymierne oszczędności? 

Jak się okazuje, nie tylko jest to możliwe – ale także jest to jedno z najlepszych rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować w kwestii usprawniania jakości przesyłanego przez nasz komputer obrazu wideo. Jest tak choćby dlatego, że możliwości technologiczne obiektywów, zamontowanych w naszych urządzeniach mobilnych często dalece wyprzedzają nawet bardzo zaawansowane, warte kilkaset złotych kamerki internetowe.

Jeśli możemy zaoszczędzić taką sumę pieniędzy nie tracąc przy tym na jakości obrazu, z całą pewnością warto zapoznać się z prostymi sposobami, dzięki którym nasz smartfon zacznie pełnić funkcję pełnoprawnej kamery internetowej.kamera w telefonieTelefon jako kamera umożliwi nam dodatkowo elastyczność w zakresie ulokowania źródła naszego obrazu z zachowaniem pełnej funkcjonalności komputera – takiej jak choćby korzystanie z zewnętrznych źródeł dźwięku. Tym samym będzie to znakomitym narzędziem nie tylko dla osób, chcących usprawnić swoje wideorozmowy, ale także dla vlogerów czy pasjonatów, tworzących materiały wideo na jakikolwiek temat.

Niezależnie od powodów, dla których zastanawiasz się nad użyciem swojego smartfona jako kamerki internetowej – z pewnością warto przetestować takie rozwiązanie i przekonać się, jak sprawdzi się w Twoim przypadku.

Telefon jako kamera bez użycia kabli – od czego zacząć?

Jeżeli zastanawiasz się, jak podłączyć telefon jako kamerę internetową, swoje poszukiwania powinieneś zacząć od instalacji odpowiedniego oprogramowania.

Na początek będziesz potrzebował programu, za pomocą którego Twój telefon oraz komputer nawiążą odpowiednie połączenie, umożliwiające przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym. Jedną z takich aplikacji jest  DroidCam .

Zaczynamy od instalacji programu zarówno na smartfonie, jak i na komputerze.

Po zainstalowaniu aplikacji na obu urządzeniach, uruchamiamy ją – zarówno na komputerze, jak i na smartfonie. Jeżeli są one podłączone do tej samej sieci WiFi, program powinien wykryć połączenie i odpowiednio skonfigurować urządzenia tak, żeby nasz telefon jako kamera ip spełniał odpowiednio swoje zadanie. Jeżeli wszystko działa jak należy i widzimy na ekranie komputera obraz z aparatu naszego telefonu, wystarczy już tylko uruchomić nasz program do wideokonferencji lub do nagrywania wideo – może być to Skype, Zoom, lub innego rodzaju platforma.
 Gratulacje! Od teraz nasz telefon Android może nam służyć jako kamera wszędzie tam, gdzie będziemy potrzebować wysokiej jakości obrazu wideo. Prawda, że proste? 

Telefon jako kamera internetowa USB

telefon jako kamera USBCzęsto zdarza się, że nasz telefon przy próbie połączenia przez WiFi napotyka pewne trudności w funkcjonowaniu. Ilość klatek na sekundę bywa niezadowalająca, urządzenia czasem się rozłączają – bywa nawet, że z pewnych niewiadomych przyczyn nawiązanie połączenia nie jest możliwe, mimo że skonfigurowaliśmy aplikację zgodnie z zaleceniami producenta.

Jednak i na tę zagwozdkę jest rozwiązanie – połączenie przez USB może być znakomitym wyjściem dla każdego, u kogo z jakichkolwiek przyczyn nie sprawdziła się pierwsza opcja.

Odpowiednia konfiguracja urządzeń w tym trybie wymaga zaledwie kilku dodatkowych kroków:

  1. Procedurę zaczynamy identycznie jak uprzednio – instalujemy aplikację DroidCam na naszym komputerze oraz urządzeniu mobilnym
  2. Przechodzimy do ustawień naszego telefonu, dalej wchodzimy w zakładkę informacje i szukamy miejsca, w którym widnieje numer wersji naszego oprogramowania, a następnie stukamy w napis pięć razy. W ten sposób uruchomiliśmy opcje programistyczne naszego urządzenia, które pozwolą nam skonfigurować je jako kamerkę internetową, podłączaną przez port USB.
  3. Wchodzimy jeszcze raz w ustawienia naszego telefonu, zjeżdżamy na sam dół panelu i otwieramy opcje programisty
  4. Szukamy opcji debugowanie USB i uruchamiamy ją

Następnie uruchamiamy aplikację DroidCam na naszym komputerze i smartfonie, łączymy ze sobą urządzenia odpowiednim kablem USB, a w ustawieniach aplikacji wybieramy odpowiedni tryb, symbolizowany ikonką: USB.

Po kliknięciu przycisku start, powinniśmy ujrzeć obraz z aparatu naszego smartfona na ekranie komputera.

Po przeprowadzeniu powyższej procedury, wizja powinna działać bez zarzutu. Przy stosowaniu połączenia USB pamiętajmy, żeby każdorazowo przed podłączeniem smartfona sprawdzić, czy tryb USB jest włączony.

iPhone jako kamera internetowa

Co istotne, powyższą metodę możemy zastosować nie tylko w przypadku urządzeń, funkcjonujących w środowisku Android! Wbrew mylącej nazwie, aplikacja DroidCam dostępna jest także w sklepie Apple – możemy ją pobrać pod tym linkiem: DroidCam na iOS.

iPhone jako kamera internetowaTelefon jako kamera internetowa na iOS będzie sprawował się tak samo dobrze jak w przypadku urządzeń z systemem Android – proces konfiguracji połączenia przebiega w obu środowiskach bardzo podobnie.

Pamiętaj, że proces nawiązywania połączenia USB w tym przypadku będzie jednak przebiegał nieco inaczej. Będziemy musieli zainstalować na swoim komputerze aplikację iTunes, dzięki której nasz komputer oraz smartfon, działający w środowisku od Apple nawiążą odpowiednie połączenie.

Pełna funkcjonalność i lepsza jakość obrazu 

Wiemy już dokładnie, jak ustawić telefon jako kamerę internetową oraz co powinniśmy zrobić w przypadku różnych wariantów pożądanego połączenia. Warto tutaj nadmienić, że przedstawiony przez sposób to tylko jedna z wielu metod – jednak zgodnie z moim doświadczeniem, jest to metoda najprostsza i zarazem najbardziej skuteczna.

Zaprezentowane rozwiązanie stwarza spore możliwości – telefon jako kamerka internetowa jest urządzeniem bezprzewodowym o znacznie lepszej jakości obrazu niż ta, którą oddają nam do dyspozycji obiektywy wbudowane nawet w najbardziej zaawansowane technologicznie komputery przenośne. Dzięki temu będziemy mogli zrobić znacznie lepsze wrażenie na naszych rozmówcach – co ma szczególne znaczenie dzisiaj, w czasach, kiedy coraz częściej za pośrednictwem wideokonferencji nie tylko rozmawiamy ze znajomymi, ale także odbywamy rozmowy o pracę czy ważne spotkania służbowe. 

A jak używanie smartfona jako kamerki internetowej sprawdzi się w Twoim przypadku?

Przekonaj się sam!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Aplikacje
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *