Spuchnięta bateria: czy jest niebezpieczna, jakie są przyczyny i jak można naprawić napęczniałe ogniwo?

Spuchnięta bateria w telefonie jest powodem do niepokoju – z pewnością nie należy ignorować tego objawu. Ogniwa podczas pracy emitują gazy, które w przypadku szczelnego akumulatora nie ulatniają się. Nieco inaczej jest, jeśli mamy do czynienia wyeksploatowaną częścią, która nie tylko zwiększa swoją objętość, ale może nawet wybuchnąć. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że wraz z wiekiem spada wydajność, a zwiększa się ilość zgromadzonych gazów.

Akumulator, którego żywot się kończy, pracuje coraz krócej. Nierzadko można naładować go do pełna w ciągu kilkunastu minut. W takiej sytuacji bateria wyładowuje się zwykle do zera w ciągu krótkiej chwili. Ponadto, zwiększa się jej wrażliwość na zmiany temperatury. Często ulega nagłemu rozładowaniu na mrozie.

Zastanawiasz się, czy spuchnięta bateria jest niebezpieczna dla użytkownika? Niestety tak. Faktem jest, że do wybuchu akumulatora dochodzi relatywnie rzadko, jednak nigdy nie można wykluczyć niebezpieczeństwa. Poparzenia mogą być bolesne, a leczenie zazwyczaj trwa miesiącami. Wiele osób nosi smartfona w przedniej lub tylnej kieszeni spodni. Lepiej nie ryzykować!

Jak rozpoznać spuchnięty akumulator?

Spuchnięta bateria jest łatwa w rozpoznaniu, chociaż początkowo zmiany nie są mocno widoczne. Warto uwzględnić, że skala problemu rośnie wraz z upływem czasu. Bardzo często dochodzi do wykrzywienia tylnej klapy obudowy smartfona. Jest to wynikiem silnego nacisku akumulatora. Telefon po otworzeniu trudno jest zamknąć, ponieważ wydaje się, że poszczególne elementy do siebie nie pasują.

jak rozpoznać

Napęczniała bateria bezpośrednio wpływa również na funkcjonalność oraz wydajność telefonu. Należy wymienić ją po zaobserwowaniu pierwszych nieprawidłowości. Istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia sąsiadujących podzespołów. Dodatkowym minusem jest fakt, że obudowa urządzenia może ulec trwałej deformacji.

Do objawów spuchniętej baterii można zaliczyć:

  • Trudności z zamknięciem obudowy – po otworzeniu tylnej klapy problemem jest przywrócenie urządzenia do pierwotnego stanu. Można zauważyć charakterystyczne wybrzuszenie na obudowie, które powiększa się wraz z upływem czasu.
  • Nagrzewanie się baterii – w momencie ładowania smartfona można zauważyć, że akumulator mocno się nagrzewa. Oczywiście sam wzrost temperatury nie jest jednoznaczny z pęcznieniem baterii, jednak należy kontrolować jej stan.
  • Spadek wydajności – pełne naładowanie akumulatora nie trwa zbyt długo, ponieważ sukcesywnie zmniejsza się jego pojemność. Smartfon wymaga podłączenia do źródła zasilania co kilka godzin.
  • Nagłe wyłączanie się urządzenia – telefon może wyłączyć się w najmniej spodziewanym momencie. Wyeksploatowana bateria staje się wrażliwa na zmiany temperatur. Właśnie dlatego po wyjściu na zewnątrz w zimny dzień może ona ulec całkowitemu rozładowaniu w ciągu kilku sekund.
  • Brak możliwości włączenia smartfona – dzieje się tak w przypadku uszkodzenia akumulatora. Nie można uruchomić telefonu nawet po podłączeniu go do ładowarki.

Jakie są przyczyny spuchniętej baterii?

Już na samym początku należy zaznaczyć, że spuchnięta bateria nie jest rzadkim zjawiskiem. Zmiana objętości ogniwa jest zupełnie normalna, ponieważ jest to część eksploatacyjna, która wymaga regularnej wymiany. Przyjmuje się, że średnia żywotność akumulatora w smartfonie wynosi dwa lata. Po tym czasie jego wydajność spada, a wewnątrz elementu gromadzi się coraz więcej gazu. Nie jest on toksyczny w przypadku szczelnej baterii, jednak po wybuchu może doprowadzić do poparzenia.

Spuchnięta bateria w Samsungu lub innym telefonie popularnej marki nie świadczy o niskiej jakości komponentów. Po kilku latach intensywnego użytkowania smartfona trzeba liczyć się z koniecznością jej wymiany. Czasami jednak do napęcznienia akumulatora dochodzi już po kilku miesiącach od zakupu urządzenia. W takiej sytuacji należy zastanowić się, co może być tego przyczyną.

przyczyny spuchniętej baterii

Główne przyczyny spuchniętej baterii, to m.in.:

  • Wady fabryczne akumulatora – bardzo często występują one w tańszych zamiennikach, których jakość pozostawia wiele do życzenia. W przypadku wymiany baterii najlepiej postawić na oryginalną część, która jest w pełni przystosowana do danego urządzenia.
  • Uszkodzenie mechaniczne baterii – z pewnością każdemu zdarzyło się upuścić telefon. Nawet, jeśli obudowa nie nosi żadnych śladów, to mogło dojść do uszkodzenia akumulatora. Skutkiem jest utrata szczelności, co prowadzi do zwiększenia objętości.
  • Awaria kontrolera – błędy w układzie ładowania również mogą przyczynić się do skrócenia żywotności baterii. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzać, czy nie nagrzewa się ona zbyt mocno podczas ładowania.
  • Przedostanie się wilgoci do wnętrza obudowy – w standardowych telefonach nawet odrobina wilgoci może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Urządzenie na pozór może działać normalnie, a problemy pojawiają się dopiero po czasie.
  • Niewłaściwe przechowywanie smartfona – należy uważać, aby telefon nie ulegał nadmiernym wstrząsom w torbie lub plecaku. Powinien być on odseparowany np. przy użyciu etui ochronnego. Odradza się również noszenia go w zbyt ciasnej kieszeni.
  • Skrajne temperatury – baterii może zaszkodzić pozostawienie urządzenia na słońcu w upalny dzień. Zagrożenie stanowią także ujemne temperatury. Oczywiście do uszkodzenia ogniwa nie powinno dojść w ciągu kilkudziesięciu minut – czas ekspozycji na niesprzyjające warunki atmosferyczne ma znaczenie.
  • Naturalne wyeksploatowanie ogniwa – akumulator zaliczany jest do części eksploatacyjnych, które wymagają wymiany. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaka jest jego żywotność, ale spuchnięcie baterii po kilku latach nie powinno stanowić zaskoczenia.

Jak naprawić spuchniętą baterię?

Może zdarzyć się tak, że bateria spuchła, jednak smartfon działa jak dotychczas. Wiele osób nie dostrzega różnicy w użytkowaniu urządzenia – dotyczy to w szczególności tych, którzy korzystają z telefonu sporadycznie. To wielki błąd, ponieważ napęczniałe ogniwa mogą doprowadzić do wybuchu sprzętu lub samozapłonu. Wystarczy zajrzeć do sieci, aby przekonać się, jak dotkliwe może być poparzenie skóry.

ładowarka

 Nie każdy wie, że spuchnięta bateria może uszkodzić np. płytę główną smartfona. W takim przypadku naprawa urządzenia jest zwykle nieopłacalna. Wymiana akumulatora naraża użytkownika na dodatkowy koszt, jednak nie jest on bardzo wysoki. Należy jednak unikać zamienników „no name”, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł i nie są przystosowane do rzeczywistych wymaga urządzenia. 

Nie istnieje skuteczny sposób na naprawę napęczniałej baterii. Niektórzy uważają, że nie należy jej wyrzucać, ponieważ po pewnym czasie nieużywania może powrócić do stanu wyjściowego. Nie jest to jednak rozsądne posunięcie, ponieważ nie można przewidzieć, jakie reakcje chemiczne zajdą w ogniwach. Dotyczy to również wyjętych akumulatorów! Jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego (najlepiej oryginalnego) akumulatora.

Co zrobić ze starym akumulatorem?

Stary akumulator należy poddać utylizacji. Baterii nie wyrzucamy do śmieci, ponieważ stanowią one realne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Należy wiedzieć, że zużyte ogniwa wydzielają toksyczne związki. Wystarczy sprawdzić, gdzie w okolicy znajduje się punkt utylizacji tego typu odpadów.

W przypadku, gdy smartfon objęty jest gwarancją należy oddać go do serwisu. Istotne jest, aby po zauważeniu nieprawidłowości wyłączyć urządzenie, a także nie podłączać go do zasilania.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *