Starlink: co to jest, jak działa internet, jak korzystać i ile kosztuje?

Jeszcze dwie dekady temu większość z nas korzystała z Internetu wdzwanianego. Używaliśmy do tego łącza analogowego. Było ono powolne i kosztowne. Zaledwie około dziesięć lat temu zaczął się rozpowszechniać Internet mobilny, czyli dostęp w każdym miejscu za pośrednictwem fal radiowych. I choć dziś już możemy wygodnie korzystać z szybkich technologii LTE oraz 5G, to nadal istnieje wiele miejsc, w których przesyłanie danych jest ograniczone bądź wręcz niemożliwe. Dzieje się tak dlatego, że nadal jesteśmy zależni od odległości od nadajników oraz istnienia przeszkód terenowych. W niektórych miejscach na świecie nie jest wręcz możliwe połączenie z Internetem. I tu wkracza Starlink. Zapraszam do przeczytania wpisu, w którym wyjaśnię co to jest, jak działa Internet od SpaceX oraz jak z niego korzystać i ile kosztuje.

Co to jest Starlink?

Starlink to satelitarny system telekomunikacyjny. Został powołany i jest nadal tworzony oraz rozwijany przez SpaceX. To amerykańska firma należąca do wizjonera świata technologii, Elona Muska. Ma on zapewnić dostęp do Internetu we wszystkich miejscach na Ziemi, niezależnie od warunków terenowych i odległości od infrastruktury. Przesyłanie danych jest szybkie – jak w Internecie szerokopasmowym. Występują niewielkie opóźnienia. Oczywiście znamy to z dzisiejszych technologii przewodowych oraz LTE (4G) i 5G. Jednak Starlink to pierwszy Internet satelitarny, z którego korzystanie nie wymaga wielkiej cierpliwości – po prostu nie ustępuje używanym już na co dzień technologiom, a jest dostępny wszędzie.

Jakie są podstawowe parametry Starlinka, takie jak prędkość Internetu? Jeśli chodzi o szybkość transferu oraz opóźnienie – wyglądają one następująco:

  • Prędkość pobierania od 100 Mb/s do 200 Mb/s
  • Opóźnienia na poziomie 20 ms (milisekund)

Choć parametry te na pierwszy rzut oka nie powalają – podobne, a nawet lepsze uzyskujemy w domu czy nawet na smartfonie, to chcę zwrócić Twoją uwagę na bardzo ważny aspekt. Otóż możliwe do uzyskania są w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Oznacza to, że szybki, szerokopasmowy Internet będzie możliwy do włączenia tam, gdzie żaden inny dziś nie działa. W miejscach, gdzie operatorzy telekomunikacyjni nie planują stworzenia radiowej sieci – sygnał satelitarny zapewni możliwość oglądania filmów w wysokiej jakości. Zagramy w grę sieciową wymagającą dużej przepustowości. Wszystko, co związane z szybkim Internetem będzie dostępne wszędzie. Gdziekolwiek. W każdej chwili. Robi wrażenie, prawda? ?starlink jak to dziala

Co to są Starlinki?

Satelity Starlink to niewielkie sztuczne satelity Ziemi, wynoszone na orbitę przez rakiety firmy SpaceX. Ile jest satelitów Starlink? Docelowo konstelacja zapewniająca szybki dostęp do Internetu ma składać się z 12 tys. obiektów podróżujących po niskiej orbicie. Na jakich wysokościach będą się znajdowały?

Oto krótki wykaz:

  • 7500 satelitów na około 340 kilometrów nad powierzchnią Ziemi
  • 1600 satelitów na wysokości około 550 kilometrów
  • 2800 obiektów 1150 kilometrów nad Ziemią

Do maja 2022 roku zostało wyniesionych w przestrzeń kosmiczną już prawie 3 tys. urządzeń. Zdarza się, że SpaceX wysyła nawet trzy rakiety w ciągu niespełna tygodnia.

Niska orbita okołoziemska, z ang. low-earth orbit to przestrzeń nad powierzchnią Ziemi od wysokości około 200 do 2000 km.

Rakiety firmy SpaceX to maszyny wielokrotnego użytku. Po udanej misji wyniesienia na orbitę satelitów powracają na Ziemię i mogą być ponownie wykorzystane. Dzięki temu koszty inwestycji są dużo niższe, niż wynosiłyby dla jednorazowych rakiet. Pozwala to na rozsianie po orbicie tysięcy urządzeń za ułamek potencjalnych kosztów. Pierwszy zestaw 60 satelitów został umieszczony na orbicie w listopadzie 2019 roku.

SpaceX dba o to, by jego satelity miały jak najmniejszy wpływ na astronomię, dlatego ograniczył jasność odbijanego przez nie światła do minimum. Jednak możliwe jest dostrzeżenie tych urządzeń orbitalnych gołym okiem. Jeśli w nocy spojrzysz na niebo, to masz szansę dojrzeć kilkadziesiąt świecących punktów szybko przemieszczających się w jednej linii po nieboskłonie. To właśnie starlinki.

Jak korzystać ze Starlink?

starlink ile to kosztujeBy móc połączyć się z satelitarną siecią szybkiego Internetu należy skorzystać z zestawu urządzeń. Jest on dostarczany wraz z podstawowym urządzeniem Starlink, routerem WIFI, mocowaniem do umieszczenia na ziemi, zasilaczem oraz niezbędnymi kablami. Router posiada też wyjście Ethernet – podłączymy do niego urządzenie wymagające przesyłania przewodowego. Nic nie stoi na przeszkodzę, by w ten sposób złączyć z zestawem własny router kablowy i powiększyć możliwości.

Choć Starlink zapewnia dostęp do Internetu z dowolnego miejsca na Ziemi, to przy zamówieniu konieczne jest podanie adresu, w którym będzie wykorzystywany. Pomaga to w konfiguracji urządzeń dostępowych oraz dwustronnej komunikacji. W przypadku przeprowadzki konieczna jest konsultacja z operatorem.

Jak działa Starlink?

Aby uzyskać połączenie z Internetem talerz Starlink musi widzieć niebo. Innymi słowy – nie możemy go schować w budynku. Najlepsze miejsce do jego zamontowania pomoże wskazać aplikacja, która dostępna jest na Adroida oraz iOS. Można ja pobrać ze sklepu Google Play oraz AppStore. Jeśli borykasz się z problemami z instalacją, to zachęcam Cię do zapoznania się z jednym z moich poprzednich wpisów.

Czy Starlink jest testowany i można powiedzieć jak się sprawuje? Tak. Zapoznałem się z opiniami użytkowników oraz testami prędkości łączy. Pierwsi z nich osiągali około 100-150 Mb/s przy opóźnieniach rzędu kilkudziesięciu milisekund. O ile pierwszy parametr spełniał oczekiwania, o tyle drugi odstawał od zamierzeń SpaceX. Jednak już dziś opóźnienia spadły do 20-25 ms, co wskazuje, że operator spełnia pokładane w nim nadzieje. Według większości dostępnych w Internecie opinii Starlink po prostu działa tak, jak powinien.

Starlink nad Polską

starlink nad PolskąCzy możesz skorzystać ze Starlink w Polsce? Usługi dostępu do Internetu dzięki satelitom Starlink udostępniane są stopniowo na całym świecie. Zależne jest to nie tylko od SpaceX, lecz także regulacji prawnych w kolejnych krajach.

Przygotowałem dla Ciebie uproszczone zestawienie z datami uruchomienia:

  • Stany Zjednoczone – usługa działa od sierpnia 2020, w powszechnym dostępie od listopada 2020
  • Kanada, Wielka Brytania – udostępnienie od stycznia 2021
  • Australia, Nowa Zelandia – kwiecień 2021
  • Niemcy, Austria, Holandia, Belgia – od marca do maja 2021
  • Polska – wrzesień 2021

Obecnie Starlink dostępny jest w 33 krajach (stan na czerwiec 2022) Ameryki Północnej, Europy, Oceanii oraz Ameryki Południowej. Skorzystasz z niego także w naszym kraju.

Podzielę się tutaj z Tobą moją opinią. Gdy zastanawiam się gdzie najlepiej sprawdzi się Starlink – na myśl przychodzi mi Australia. Jest to zamożny kraj, w którym opłaty za Starlinka nie robią dużego wrażenia. Jednocześnie jest na tyle duży, że istnieje tam wiele zamieszkanych miejsc, w których dostęp do Internetu w innej technologii jest bardzo utrudniony. To samo tyczy się Kanady czy USA – i w tych właśnie krajach Starlink pojawił się najwcześniej.

Starlink to idealne rozwiązanie dla społeczności zamieszkujących tereny wiejskie, z dala od dużych ośrodków miejskich. Zapewnia dostęp do szybkiego Internetu, w tym edukacji czy usług zdrowotnych.

Starlink, a cena, czyli ile to kosztuje?

starlink widoczny na niebieJednorazowy koszt sprzętu potrzebnego do uruchomienia usługi wynosi w Polsce prawie 3 tys. zł. Opłata miesięczna to około 450 zł. Ceny dotyczą klientów prywatnych. Operator planuje udostępnić usługę także dla firm. Choć jej koszt nie jest jeszcze znany, to pierwsze dostawy sprzętu mają być możliwe jeszcze w 2022 roku.

Ciekawostką jest uzupełnienie oferty o opcję o nazwie Kamper. Wspomniałem wcześniej, że usługa wymaga wskazania adresu świadczenia przesyłania danych. Jeśli jednak chcemy mieć pełna swobodę w przenoszeniu swojego zestawu, to za około 580 zł miesięcznie możemy dostać także i tę możliwość. Koszt sprzętu nie zmienia się w porównaniu do standardowego rozwiązania.

Kwota, jaka trzeba wyłożyć jednorazowo oraz opłata abonamentowa wydają się wysokie w porównaniu do opłat, jakie ponosimy u operatorów komórkowych czy kablowych. Jednak nie są aż tak duże dla osób i firm, które potrzebują szybkiego, niezawodnego Internetu w miejscach, gdzie do dziś usługa ta nie mogła być świadczona. Jeśli zatem mieszkasz w miejscu, gdzie nie ma w ogóle zasięgu ani infrastruktury kablowej – Starlink może Cię zainteresować.

Czy Starlink będzie tańszy? Oczywiście nie można wykluczyć niższych cen w przyszłości – gdy dostęp satelitarny do Internetu upowszechni się. Możliwe też, że zostaną uruchomione projekty konkurencyjne, które wymuszą obniżenie cen dla użytkowników końcowych.

W czerwcu 2022 poniesiemy także dodatkowy koszt wysyłki i obsługi naszego zamówienia. Wynosi on 400 zł. Na pewno można jednak liczyć na niższy koszt w przyszłości, gdy min. powstaną nowe centra dystrybucji. Trudno tu jednak wskazać konkretne terminy.

Gdzie kupić Starlink?

Jeśli interesuje Cię zakup Starlinka, to wejdź na stronę  http://www.starlink.com . Dokonasz tam zamówienia, ustalisz miejsce i termin dostawy. To oficjalna strona operatora. Jest chroniona przez specjalistów od bezpieczeństwa, dlatego Twoje zamówienie i płatność będą niezagrożone.

Czy Starlink jest bezpieczny?

Choć dość często spotykam się z opiniami, że tysiące nowych, niewielkich satelitów na orbicie niosą ze sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa, to SpaceX zapewnia, że dba o to zagadnienie. Satelity zbudowane są tak, by po awarii lub zużyciu wykorzystać swój napęd do zejścia z orbity i spłonięcia w atmosferze. Operator deklaruje, że w przypadku awarii napędu – stanie się to w terminie od 1 do 5 lat. Natomiast używanie urządzeń naziemnych nie niesie ze sobą praktycznie żadnych zagrożeń.

Obserwacja Starlinków

Wspomniałem wcześniej, że możliwa jest obserwacja starlinków gołym okiem. W sieci znaleźć można mnóstwo zdjęć tych niewielkich urządzeń. Jeśli interesuje Cię ich odnalezienie na niebie, to zachęcam do wizyty na stronie http://www.urania.edu.pl/starlink/obserwacje, gdzie znajdziesz szczegółowy przewodnik. Dzięki niemu skorzystasz z serwisów i aplikacji ułatwiających dostrzeżenie tych cudów techniki przelatujących setki kilometrów nad naszymi głowami.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Internet
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *