Telefon dla 8, 9, lub 10 latka może wydawać się prosty w wyborze. Nie musi przecież spełniać wysublimowanych oczekiwań odnośnie funkcjonalności czy stylu. Jednak gdy staniesz przed takim wyborem, to może okazać się, że wcale nie jest tak łatwo. Dzieci mają swoje wymagania – być może nawet większe, niż dorośli. Do tego także Ty masz wobec smartfona dla 10 latka konkretne oczekiwania: musi być niezawodny, wytrzymały i niedrogi. Co zatem wybrać? Zapraszam do mojego zestawienia najlepszych rozwiązań.
Pamiętajmy, że dzieci mają w pewnym wieku dość sprecyzowane oczekiwania. Wykształca się u nich poczucie stylu, odrębny gust i wymagania. Oczywiście rozumiem, że chcesz mieć kontakt ze swoja pociechą i zapewnić jej jak najlepszy rozwój, także dzięki nowoczesnym technologiom. Ale pamiętaj proszę, że to dziecko będzie używać swojego pierwszego smartfona na co dzień. Ważne więc, by było z niego jak najbardziej zadowolone. Zapewni Ci to kontakt z pociechą, ponieważ nigdy nie zgubi swojego gadżetu, jeśli będzie go lubić.
Pierwszy telefon dla dziecka – jaki powinien być?
Czy wydaje Ci się, że telefon dla Twojego dziecka powinien wyróżniać się w taki sposób, by było od razu wiadomo, ze należy do osoby bardzo młodej? Może powinny być na nim jakieś ozdoby? Symbole bohaterów ulubionych bajek? Kuszące rozwiązanie, to prawda. Dziecko na pewno byłoby z niego zadowolone. Jednak efekt osiągniesz nie poprzez wybór takiego właśnie telefonu, a spersonalizowanie go za pomocą etui, których do wyboru jest mnóstwo.
Dlatego tez poszukując najlepszego telefonu dla 9-letniego dziecka skupimy się na innych rzeczach. Oto czynniki, na które kładę największy nacisk:
- Wielkość smartfona: nie może on być za duży, by dobrze pasował do niewielkich dłoni
- Wytrzymałość: powinien być odporny na niezbyt uważne obchodzenie się z nim, w tym upadki i uderzenia
- Bezpieczeństwo: konieczna jest możliwość instalowania aplikacji, które wspomagają bezpieczeństwo dziecka poprzez na przykład śledzenie lokalizacji czy blokowanie niepożądanych treści
- Cena: w związku z tym, że telefon może się szybko znudzić czy zostać uszkodzony lub zagubiony, nie powinien zbyt dużo kosztować. Jego utrata nie powinna być zatem zbyt dużym obciążeniem dla budżetu domowego
Kiedy pierwszy telefon dla dziecka?
Zastanawiasz się, czy Twój 11-latek dorósł już do tego, by używać własnego telefonu komórkowego? Dziś już kilkuletnie dzieci dobrze radzą sobie z obsługą smartfona. Są do tego przyuczane, gdy pozwalamy im na korzystanie z gier, oglądanie bajek i tym podobne działania na nowoczesnym telefonie. Obsługą zatem raczej nie musimy się martwić.
Ważne jest jednak, co podkreśla wiele forów internetowych dla rodziców, by dziecko nauczyć odpowiedzialnego korzystania z telefonu komórkowego. Pociecha musi pamiętać przede wszystkim, że:
- Smartfon, choć może być źródłem rozrywki, nie jest jednak zwykłą zabawką. Możliwość wykonywania połączeń czy korzystania z Internetu wymusza na dziecku odpowiedzialność za swoje czyny
- Urządzenie jest stosunkowo drogie i delikatne, dlatego trzeba o nie dbać i nie dopuścić do uszkodzenia
- Trzeba zawsze pamiętać, gdzie zostawiło się smartfona, by go nie zgubić
Warto tez uczulić dziecko na potencjalne kradzieże telefonów, choć należy pamiętać, by nie przestraszyć tym zbytnio osoby małoletniej.
Wybieramy dobry smartfon dla dziecka
Telefon dla dziecka nie musi wcale być mały. Oczywiście ważne, by nie był do smartfon z ogromnym ekranem, który ciężko będzie pociesze utrzymać w dłoni. Może to być szczególnie ważne podczas rozmowy. Jednak z nieco mniejszym smartfonem niż taki, który wybierzesz dla siebie dziecko poradzi sobie doskonale. Oto najlepsze wybory telefonów dla 8, 9 lub 10 latka.
Model telefonu | Co go wyróżnia? | Gdzie kupić? |
---|---|---|
Alcatel 1 | Tani smartfon z dobrym wyposażeniem | ZOBACZ |
Ulefone Note 8 | Ergonomiczny i kolorowy smartfon z dobrymi podzespołami | ZOBACZ |
Ulefone Armor X6 | Wytrzymały, pancerny i wyposażony w dobra baterię | ZOBACZ |
myPhone Fun 9 | Stylowy i nowoczesny smartfon | ZOBACZ |
Alcatel 1 2022 16GB Dual Sim
Ten niedrogi smartfon dostępny jest już za około 270 złotych. Wyróżniające go cechy przedstawiam poniżej:
- Wyświetlacz 5 cali o rozdzielczości 960 x 480 pikseli w technologii TFT
- 1 GB pamięci RAM
- 16 GB pamięci na dane
- Wymiary 138x66x10 mm
- Czterordzeniowy procesor MediaTek MT6739
- Aparat tylny 5 Mpx, przedni 2 Mpx
- WiFi
- Bluetooth
- Złącze micro USB
- Android 11
- Akumulator 2000 mAh
- GPS (wraz z A-GPS)
- Dual SIM
- Czytnik kart pamięci
- 24 miesiące gwarancji
To bardzo proste i niewielkie urządzenie posiada parametry, które wystarczą dziecku do codziennego użytku. Wyświetlacz w zupełności wystarcza do prawidłowego wyświetlania zdjęć, które pociecha zrobi 5-megapikselowym aparatem. Nie będą to może dzieła w najwyższej rozdzielczości, ale pozwolą dziecku na rozwinięcie zainteresowań. Ilość pamięci RAM oraz tej na dane jest zadowalająca do prawidłowej obsługi podstawowych aplikacji. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie podwójnego gniazda na karty SIM. Dzięki temu zapalony, młody internauta może skorzystać z osobnej karty do transmisji danych. Możesz dzięki temu lepiej kontrolować ile z pakietów zużywa Twoje dziecko.
Dużą zaleta Alcatela jest wielkość obudowy smartfona. Z jej prawidłowym utrzymaniem poradzi sobie dziecko z niezbyt dużymi dłońmi. Jednocześnie ekran jest na tyle duży, że będzie dobrze czytelny – nawet w mocnym słońcu w pogodny dzień.
Ulefone Note 8 2GB/16GB Dual Sim
Ten model telefonu dostępny jest za około 400 zł. Jego podstawowe parametry są następujące:
- Wyświetlacz 5,5 cala o rozdzielczości 960 x 442 pikseli w technologii IPS
- 2 GB pamięci RAM
- 16 GB pamięci na dane
- Wymiary 142x66x12 mm
- Czterordzeniowy procesor MediaTek MT6580
- Aparat tylny 5 Mpx i 2 Mpx, przedni 2 Mpx
- WiFi
- Bluetooth
- Złącze micro USB
- Android 10 Go
- Akumulator 2700 mAh
- GPS (wraz z A-GPS)
- Adapter USB-C – jack
- Dual SIM
- Czytnik kart pamięci
- 24 miesiące gwarancji
Choć Ulefone jest nieco większy od Alcatela, to jego bardzo ergonomiczny kształt pozwoli na trzymanie go przez małą dłoń 10-letniego dziecka. Dzięki wielkości ma do zaoferowania ekran 5,5 calowy, który jest przez to nieco lepiej czytelny. Posiada też jeden aparat główny więcej – dziecko może nim osiągnąć lepsze efekty twórczości fotograficznej.
Wytrzymała bateria potrafi utrzymać smartfona przy życiu nawet kilka dni. Choć na pewno może być to wątpliwe, jeśli Twoje dziecko lubi grać na telefonie ? Procesor co prawda nie poradzi sobie z najbardziej wymagającymi grami, jednak nie będzie dla niego stanowił wyzwania żaden z popularnych tytułów. Moja uwagę zwróciło też bardzo ciekawe wzornictwo. Jeśli nie zdecydujesz się na skorzystanie ze zindywidualizowanego etui, to możesz wybrać jeden z żywych, robiących wrażenie kolorów obudowy Ulefone.
Ulefone Armor X6 16GB Dual Sim
To rozwiązanie dla najbardziej aktywnych (i tych nadaktywnych ? ) dzieci kosztuje około 470 złotych. Jego najważniejsze cechy to:
- Wyświetlacz 5 cali o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli w technologii IPS
- 2 GB pamięci RAM
- 16 GB pamięci na dane
- Wymiary 150x79x14 mm
- Czterordzeniowy procesor MediaTek MT6580
- Aparat tylny 8 Mpx, przedni 5 Mpx
- WiFi
- Bluetooth
- Złącze micro USB
- Android 9
- Akumulator 4000 mAh
- GPS
- Dual SIM
- Czytnik kart pamięci
- 24 miesiące gwarancji
Armor X6 jest spory, ale dzięki temu Twoje dziecko otrzyma naprawdę solidny sprzet. Poradzi sobie on z największymi wyzwaniami, jakie mogą go spotkać ze strony Twojej pociechy. Nic mu się nie stanie, jeśli upadnie, wpadnie do wody, czy zostanie nadepnięty (i to wielokrotnie!). Posiada certyfikaty IP68 oraz IP69K. Bardzo pojemna bateria wystarczy na wiele godzin grania (lub rozmów z rodzicami), a podczas nieużywania smartfona będzie on czuwał wiele dni bez ładowania.
Aparat tylny to aż 8 megapikseli, co pozwala na zrobienie dobrych zdjęć, które będą świetnie wyglądać nawet na ekranie komputera. Przedni aparat zapewni dziecku znakomite selfie. Sam ekran smartfona ma już przyzwoitą rozdzielczość, przez co starsze dziecko będzie z niego bardzo zadowolone. Zwróć uwagę na stylizację obudowy smartfona. Jest ona charakterystyczna dla urządzeń pancernych, więc przypadnie do gustu raczej chłopcu, niż dziewczynce.
myPhone Fun 9
Ten dostępny za około 350 złotych smartfon dla dziecka ma następujące parametry:
- Wyświetlacz 5,45 cala o rozdzielczości 960 x 480 pikseli w technologii IPS
- 2 GB pamięci RAM
- 16 GB pamięci na dane
- Wymiary 151x70x10 mm
- Czterordzeniowy procesor Spreadtrum SC9832E
- Aparat tylny 8 Mpx i 0,3 Mpix, przedni 2 Mpx
- WiFi
- Bluetooth
- Złącze micro USB
- Android 11
- Akumulator 2800 mAh
- GPS
- Dual SIM
- Czytnik kart pamięci
- 24 miesiące gwarancji
Bardzo smukły smartfon dla dziecka, które ceni sobie nowoczesność. Jego budowa bowiem odzwierciedla najnowsze trendy budowania bardzo cienkich telefonów. Wielkość ekranu i baterii jest swoistym kompromisem pomiędzy rozmiarami całego urządzenia, a czytelnością wyświetlacza. Według mnie kompromis ten został osiągnięty na idealnym poziomie.
Uważam, że z tego modelu najbardziej mogą być zadowolone dzieci, które co prawda nie wymagają, by smartfon miał kolorową obudowę, ale cenią sobie współczesny design. Innymi słowy – telefon wygląda nowocześnie. Jego podzespoły, w tym całkiem szybki procesor i naprawdę dobry aparat tylny współpracują wzorowo. Raczej nie zdarzy się, by dziecko nie było zadowolone z działania swojego gadżetu.
A może… telefon dla nastolatków?
Jeśli Twoje dziecko jest już nieco starsze, to na pewno zainteresujesz się tym moim wpisem. Znajdziesz w nim najciekawsze, aktualne rozwiązania dla nastoletnich dzieci.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Rankingi
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz