Telefon nie odbiera, lub nie wysyła MMS: jak naprawić i dlaczego występuje problem?

Jakkolwiek tradycyjny sposób wysyłania i odbierania cyfrowych obrazów zastąpiony został w dużej mierze przez popularne komunikatory internetowe, nadal zdarzają się sytuacje, w których otrzymujemy wiadomość MMS. Rzecz w tym, że smartfony pomimo swojej bogatej funkcjonalności, często nie są docelowo wyposażone w moduł ich odbierania i wysyłania, przez co nasz telefon nie odbiera wiadomości MMS.

Z tego wpisu dowiesz się w kilku prostych krokach, co możesz zrobić, żeby zaradzić temu problemowi.

nie mogę odbierać mms

Nie mogę odbierać MMS – co zrobić?

Problem z odbieraniem wiadomości MMS z reguły tkwi w nieskonfigurowanej bramce MMS. Jest to zestaw ustawień, które coraz rzadziej są konfigurowane automatycznie przez naszego operatora, co znaczy, że sami musimy zainstalować odpowiedni zestaw danych w naszym telefonie, żeby moduł działał jak powinien.

Poniżej przedstawiam instrukcje konfiguracji odbierania MMS dla najpopularniejszych operatorów sieci komórkowych. Jeśli korzystasz z innego usługodawcy, poszukaj na jego stronie internetowej odpowiedniego zestawu ustawień, które pozwolą Ci skonfigurować wiadomości MMS.

Proces w każdym przypadku będzie wyglądał podobnie:

Odbieranie MMS w Orange

  1. Wejdź ze swojego telefonu na stronę ustaw.orange.pl oraz wybierz model telefonu oraz tryb konfiguracji. Na początek polecam automatyczny; pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu, który musiałbyś poświęcić w przeciwnym wypadku na ręczne wstukiwanie w telefon wszystkich potrzebnych informacji.
  2. Jeśli sama konfiguracja nie pomogła, wejdź w menu wiadomości -> ustawienia -> więcej ustawień -> MMS i włącz funkcję Automatyczne pobieranie w roamingu
  3. W przypadku urządzeń z systemem iOS wchodzimy w ustawienia -> wiadomości -> wiadomości MMS i włączamy opcję sieć komórkowa lub Wi-Fi

Jak odebrać MMS w przypadku pozostałych operatorów? Oto dalsza część instrukcji:

Konfiguracja MMS w Plusie

W tym wypadku również masz dwie możliwości:

  1. Wyślij SMS-a na numer 8090 – w wiadomości zwrotnej dostaniesz odpowiedni plik konfiguracyjny, dzięki któremu ustawisz usługę.
  2. Drugą możliwością jest ręczna konfiguracja bramki. Możesz ją wykonać, przechodząc w systemie Android do menu -> ustawienia -> sieci zwykłe i bezprzewodowe -> sieci komórkowe -> punkty dostępowe -> menu -> nowa nazwa APN

W oknie należy wpisać następujące dane:

  • Nazwa: mms
  • APN: mms
  • MMSC: http://mms.plusgsm.pl:8002
  • Proxy MMS: 212.2.96.16
  • Port MMS: 8080
  • MCC: 260
  • MNC: 01
  • Typ uwierzytelniania: PAP
  • Typ APN: mms

Jak odebrać MMS w T-Mobile?

W tym wypadku operator również przygotował dwie możliwości konfiguracji usługi:

  1. Możesz zdobyć odpowiednie ustawienia, przechodząc przez aplikację Mój T-Mobile do menu usługi -> obsługa połączeń i wybrać interesujący Cię zestaw konfiguracyjny
  2. Drugim sposobem jest wejście na stronę t-mobile.pl/konfigurator/web/app/indywidualny/selectConfiguration, na której będziesz mógł wybrać model swojego urządzenia i ustawienia, których potrzebujesz

mms nie dochodzi

Pozostałe możliwości

Nieskonfugurowana bramka to jednak nie jedyna możliwa przyczyna, dla której Twój MMS nie dochodzi do Ciebie w sposób, którego byś oczekiwał. Przy problemach z technicznym ustawieniem urządzenia zawsze w takiej sytuacji zamiast oczekiwanej grafiki otrzymujesz powiadomienie SMS o tym, że otrzymałeś wiadomość, w której zawarte są dane do logowania do internetowej bramki, gdzie możliwe jest odebranie zdjęcia.

Jeżeli dzieje się tak w Twoim przypadku pomimo skonfigurowania telefonu pod kątem wiadomości MMS, wypróbuj poniższe sposoby, które powinny przywrócić mu pełną funkcjonalność:

  1. Upewnij się, że podczas próby odbioru wiadomości w Twoim urządzeniu pozostaje włączona transmisja danych – dostęp do internetu jest konieczny dla odbierania i wysyłania wiadomości MMS
  2. Jeżeli Twój smartfon działa w trybie dual-SIM, ustaw kartę, za pomocą której chcesz odebrać lub wysłać wiadomość graficzną jako domyślną. Żeby to zrobić przejdź do menu ustawienia -> sieć i połączenia bezprzewodowe -> komórkowe i SIM -> ustawienia Dual SIM; po czym wybierz kartę, z której korzystasz i wciśnij opcję ustaw jako domyślną.

Konfiguracja MMS w urządzeniach poszczególnych producentów

Jako że znaczna większość dostępnych na rynku urządzeń mobilnych działa na tym samym systemie operacyjnym, z reguły ich model nie ma większego znaczenia przy konfigurowaniu odbierania i wysyłania wiadomości MMS.

Z sytuacją, w której nasz smartfon marki Samsung nie odbiera wiadomości MMS poradzimy sobie używając powyższego poradnika – podobnie będzie ze znaczną większością urządzeń najpopularniejszych producentów, takich jak LG, Huawei czy Lenovo.   Jedynym wyjątkiem od tej reguły mogą być smartfony, wyprodukowane przez Xiaomi – operatorzy komórkowi często przy konstruowaniu modułów automatycznej konfiguracji MMS pomijają urządzenia o nietypowym, osadzonym na systemie MIUI oprogramowaniu. 

W takiej sytuacji niezbędna będzie konfiguracja ręczna. Przeprowadzimy ją w następujący sposób:

  1. Wchodzimy w menu ustawienia -> sieci zwykłe i bezprzewodowe -> sieci komórkowe
  2. Upewniamy się, że włączone zostały dane mobilne
  3. W menu karty SIM przechodzimy do okna punkty dostępowe
  4. Wybieramy moduł MMS -> w zależności od operatora naszej sieci będzie on miał różną nazwę, zawsze jednak kończącą się słowem MMS
  5. Edytujemy go, wpisując odpowiednie ustawienia, które znajdziemy na stronie internetowej naszego operatora
Przykładowo, w sieci Premium Mobile konfiguracja MMS dla urządzeń Xiaomi przebiega automatycznie – wystarczy wysłać wiadomość SMS o treści MMS na numer 8090 – otrzymamy plik konfiguracyjny, dzięki któremu odpowiednie ustawienia zostaną zainstalowane automatycznie.
odbieranie MMS

Nie mogę wysłać MMS – w czym leży problem?

Zdarzają się również sytuacje, w których problem tkwi tylko w wysyłaniu wiadomości graficznych. Warto wtedy sprawdzić plan taryfowy, z którego korzystamy. Może się okazać, że nasz operator nie uwzględnił w nim wysyłania wiadomości MMS – co z uwagi na słabnącą z biegiem czasu popularność tego sposobu komunikacji jest coraz częstszą praktyką.

Kolejną sytuacją, w której nie można wysłać wiadomości MMS może być ta, w której próbujemy to zrobić nie włączając uprzednio transferu danych. Pamiętajmy, że żeby wysyłać i odbierać MMS-y zawsze musimy mieć włączoną mobilną transmisję danych.  Funkcja nie będzie działała prawidłowo, jeśli korzystamy tylko z sieci Wi-Fi. 

Może być też koniecznie zresetowanie ustawień APN i zweryfikowanie, czy nie zmieniły się one z biegiem czasu. Najbardziej aktualne informacje konfiguracyjne zawsze uzyskamy u operatora naszej sieci.

Omówiliśmy już wszystkie możliwe przyczyny, dla których może nie działać moduł MMS naszego smartfona wraz z rozwiązaniem każdej z nich. Jeśli pomimo zastosowania się do powyższych instrukcji Twój smartfon nadal zamiast wiadomości graficznych przysyła na Twoją skrzynkę odbiorczą SMSa z adresem, pod którym możesz uzyskać do niej dostęp – konieczna będzie wizyta w salonie Twojego operatora.

W trakcie spotkania z pracownikiem salonu ustalisz przyczyny niedziałającej funkcji, będziesz mógł upewnić się, czy poprawnie przeprowadziłeś cały proces konfiguracji i najprawdopodobniej ostatecznie rozwiążesz swój problem. Jeśli więc przytoczone metody zdają się w Twoim przypadku nie działać – warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Często jednak osobista wizyta w salonie nie jest koniecznością – większość spraw, dotyczących konfiguracji z powodzeniem załatwisz za pośrednictwem infolinii lub wymiany wiadomości na czacie w serwisie internetowym Twojego operatora.

Mam nadzieję, że mój wpis w wyczerpujący sposób rozwiązał wszystkie problemy, związane z konfiguracją wysyłania i odbierania MMS-ów.

Życzę swobodnego przesyłu danych!

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *