Telefon nie pokazuje połączeń przychodzących, ekran nie reaguje – co robić?

Zdarza się, że nasz telefon nie pokazuje połączeń przychodzących, gdy ktoś próbuje się z nami połączyć. O ile dzisiejsze telefony używane są nie tylko do połączeń głosowych, to niemożność skorzystania z tak podstawowej funkcji, jak odebranie połączenia może być nie lada utrudnieniem. I to niezależnie od tego, czy ekran nie reaguje w ogóle, czy wyświetla numer dzwoniący tylko na chwilę. Może tez zdarzyć się, że pokaże numer, z którego ktoś do nas dzwoni dopiero po kilku dzwonkach. W każdym z tych wypadków trzeba coś z tym zrobić, by wygodnie korzystać ze smartfona.

Jeśli chcesz dowiedzieć się co zrobić, gdy nie wyświetla się kto dzwoni, to zapraszam do zapoznania się z kilkoma ciekawymi poradami. Z pewnością po skorzystaniu z nich będziesz ponownie cieszyć się w pełni sprawnym telefonem.

Czarny ekran gdy ktoś dzwoni? Najpierw zrestartuj telefonCzarny ekran gdy ktos dzwoni zrestartuj telefon

To proste rozwiązanie bardzo często okazuje się skuteczne. Systemy operacyjne naszych urządzeń są na tyle złożone, że dłuższy czas pracy bez wyłączenia i ponownego włączenia może powodować jego zakłócenia.  Tak, jak z domowym komputerem – restart może pomóc . I w bardzo wielu przypadkach po ponownym włączeniu wszystko będzie działało prawidłowo – problem z czarnym ekranem, gdy ktoś dzwoni – zniknie.

Pamiętajmy, żeby przed wykonaniem tej czynności upewnić się, że znamy PIN do karty SIM (jeśli jest wymagany) i hasło do telefonu (jeśli takie ustawiliśmy). Bez tych danych nie będziemy w stanie w pełni uruchomić smartfona!

Sprawdź tryb Nie Przeszkadzać

Jeśli restart telefonu nie pomógł – kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie aktywności trybu nie przeszkadzać. Może on nazywać się różnie w zależności od marki, modelu czy języka smartfona:

  • Nie przeszkadzać
  • DND – do not disturb
  • Tryb cichy
  • Silent mode

Odpowiednie funkcje znajdziemy pod ikoną  Ustawienia . Następnie poszukiwane opcje powinny znajdować się pod przyciskiem  Dźwięk . Jeśli ich tam nie znajdziemy – warto skorzystać z wyszukiwania ustawień na górze ekranu po wybraniu ikony  Ustawienia . Poszukajmy wszystkich podanych nazw, jeśli pierwsza z opcji nie zostanie odnaleziona.Tryb Nie przeszkadzacPo wyłączeniu trybu  Nie przeszkadzać  połączenia przychodzące powinny na nowo pokazywać się na telefonie. Jeśli jednak chcemy nadal korzystać z tego trybu (na przykład dla wyciszenia powiadomień o wiadomościach tekstowych), to wybierając odpowiednie ustawienia możemy nadal przywrócić wyświetlanie połączeń przychodzących. Wybierzmy zatem opcję zezwalania na połączenia przychodzące, nie ruszając pozostałych ustawień.

W zależności od modelu telefonu tryb Nie przeszkadzać może ograniczać dźwięki, ich głośność, ale niekoniecznie blokować pokazywanie w telefonie kto dzwoni.

Wyczyść dane, aby odblokować pokazywanie połączeń przychodzących

Ciekawą i często pomocną możliwością jest czyszczenie pamięci podręcznej. Pamięć ta to taki obszar na dane, którego używają aplikację do bieżącego działania. Może zdarzyć się, że poprzez błąd w oprogramowaniu zaczyna ona szwankować i powodować błędne działanie. Wykorzystajmy możliwości naszego smartfona do pozbycia się problemu!

Wchodząc w  Ustawienia , a następnie  Aplikacje  i powiadomienia (lub, w niektórych modelach po prostu Aplikacje) znajdźmy Telefon. Klikając w nazwę aplikacji do połączeń głosowych wejdziemy w listę możliwych działań. Wybierzmy  Wyczyść pamięć podręczną . W ten sposób nie stracimy żadnych swoich danych, a odświeżymy aplikację do działania w przyszłości.

Jeśli powyższe nie pomoże – skorzystajmy z opcji  Wyczyść dane  w tym samym miejscu ustawień. To zdecydowanie mocniejsze rozwiązanie, które może pomóc, gdy telefon nie pokazuje połączeń przychodzących. Wprawdzie utracimy w ten sposób listę wszystkich połączeń do tej pory wykonanych i odebranych, jednak szanse na przywrócenie reagowania ekranu podczas połączenia przychodzącego wzrosną.

Pamiętajmy, że czyszcząc dane aplikacji Telefon nie utracimy listy kontaktów. Są one zapisane w innym miejscu smartfona – w aplikacji Kontakty, a także na naszym koncie Google, jeśli mamy ustawioną synchronizację.

Włączanie powiadomień aplikacji, gdy telefon nie pokazuje połączeń przychodzącychWłaczanie powiadomien aplikacji

Powiadomienia aplikacji służą do komunikacji tych programów z użytkownikiem poprzez interfejs telefonu. Mogą występować jako powiadomienia na pasku górnym, pływające powiadomienia (pojawiające się na ogół na górze ekranu jako „dymki”) lub powiadomienia pełnoekranowe. Jeśli są zablokowane, to dana aplikacja nie ma możliwości nas poinformować o jakimś działaniu. Na przykład Telefon nie może powiedzieć nam kto dzwoni.

W Ustawieniach, wchodząc w Aplikacje, a następnie Telefon wybierzmy opcję Powiadomienia. Sprawdźmy, czy są włączone – jeśli nie – aktywujmy je. Warto też zaznaczyć (włączyć) priorytet, zezwolić na dźwięk i wibracje (jeśli z nich korzystamy). Tak ustawione powiadomienia powinny pozwolić aplikacji Telefon na informowanie nas o połączeniach przychodzących.

Resetowanie ustawień aplikacji

Jest to dość mocno ingerująca w ustawienia telefonu możliwość. Wchodząc w Ustawienia, a następnie Aplikacje zobaczymy trzy kropki w górnej części ekranu. Dotykając ich wybierzmy Zresetuj ustawienia aplikacji.

Spowoduje to zresetowanie ustawień dla:

  • wszystkich wyłączonych aplikacji
  • wyłączonych w dowolny sposób ustawień aplikacji
  • domyślnych ustawień aplikacji
  • ograniczeń danych aplikacji

Jeśli poprzednie próby nie pomogły – ta raczej da radę. Jeśli podczas użytkowania smartfona przez przypadek ustawiliśmy coś, co powoduje, że telefon dzwoni, ale nic się nie wyświetla – resetowanie ustawień powinno pomóc.

Nie utracimy żadnych danych aplikacji wybierając resetowanie ustawień.

Programy fabryczne producentówprogramy do zarzadzania telefonem

Producenci telefonów tacy, jak Samsung, Xiaomi czy Huawei zapewniają fabrycznie zainstalowane programy do zarządzania telefonem. Występują one pod różnymi nazwami, min.  Panel zarządzania, Panel sterowania czy Menedżer telefonu . Są to przydatne aplikacje, których działanie zostało dostosowane do konkretnego modelu. Warto przyjrzeć się ich funkcjonalności.

Możemy użyć na przykład funkcji czyszczenia pamięci czy ustawień telefonu, a nawet przywracania do ustawień fabrycznych. W każdym wypadku telefon uprzedzi nas o możliwej utracie danych. Jednak już samo czyszczenie pamięci telefonu ze zbędnych danych oraz skanowanie bezpieczeństwa może spowodować ustąpienie problemu z pokazywaniem połączeń przychodzących.

Pamiętajmy, by zabezpieczyć kopię naszych danych przed kasowaniem ich z pamięci, na przykład kopiując kontakty do chmury przez synchronizację z kontem Google. Dane takie, jak zdjęcia czy filmy warto przenieść na kartę pamięci SD, której zawartość na ogół podczas działania takiego programu nie będzie naruszona.
Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *