Telefon nie widzi, nie czyta karty SD: dlaczego smartfon nie wykrywa pamięci i co zrobić?

Z pewnością niejedna osoba nie wyobraża sobie użytkowania telefonu bez karty SD. Wbudowana pamięć urządzenia jest zwykle zbyt mała, aby pomieścić kolekcję wysokiej klasy zdjęć, filmów i innych plików. Relatywnie niskim kosztem możemy rozszerzyć funkcjonalność, jednak bywa tak, że smartfon nie widzi karty SD. Oczywiście nie musisz natychmiast biec do serwisu – zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że poradzisz sobie bez pomocy fachowca.

Przyczyn tego, że telefon nie widzi karty SD może być wiele. Istotne jest to, aby ustalić, czy winowajcą jest urządzenie, czy karta pamięci. Poniżej opisałem kilka praktycznych wskazówek, z których warto skorzystać. Pamiętaj, że mogło dojść jedynie do chwilowej awarii, a więc nie zakładaj z góry wysokich kosztów naprawy.

1. Zrestartuj smartfon

Okazuje się, że najprostsze rozwiązanie może jednocześnie okazać się najskuteczniejszym. Wyłączenie oraz ponowne włączenie urządzenia nie trwa zbyt długo, a więc nie zaszkodzi spróbować. Bywa tak, że dochodzi do „zawieszenia” systemu, który nie zauważa karty SD. Nie dotyczy to wyłącznie przestarzałych modeli, a więc do błędów na poziomie oprogramowania mogło dojść nawet wtedy, kiedy smartfon jest nowy.

Zrestartowałeś urządzenie, a telefon nadal nie czyta karty SD? Spróbuj ją wyciągnąć, a następnie włożyć ponownie. Może zdarzyć się tak, że umieściliśmy ją w slocie niepoprawnie, przez co nie została ona rozpoznana.

restart smartfona

2. Sprawdź kartę SD

Oczywistym jest, że karty pamięci również się psują, o czym wiele osób zapomina. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby systematycznie wykonywać kopię zapasową ważnych dla nas danych. W innym przypadku możemy utracić je w najmniej spodziewanym momencie. Jeśli telefon nie widzi karty pamięci, to sprawdź, czy nie doszło do jej uszkodzenia. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z innego telefonu. Wystarczy jedynie przełożyć kartę SD.

 Inny telefon również nie wykrywa karty SD? Najprawdopodobniej doszło do jej uszkodzenia, jednak nie wyciągaj wniosków zbyt pochopnie. Osoby, które w przeszłości formatowały pamięć mogły doprowadzić do zmiany systemu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sobie z tym poradzić, to przejdź do kolejnego punktu. 

3. Zmień system plików

Ci, którzy w ostatnim czasie formatowali kartę pamięci nie mogą wykluczyć tego, że doszło do automatycznej zmiany systemu plików. Tylko nieliczne urządzenia są kompatybilne z formatem exFAT. Jeśli na opisywanym nośniku zgromadziłeś już dane, których nie chcesz utracić, to nie zapominaj o ich przekopiowaniu. Konieczne jest posiadanie czytnika kart, dzięki któremu można przenieść pliki np. na dysk komputera.

zmiana systemu plików

Istnieje możliwość pobrania oprogramowania (np. SD Formatter na PC), które służy do sformatowania karty pamięci oraz zmiany systemu plików. Docelową wartością jest FAT32. Warto wspomnieć również o standardowych narzędziach systemu Windows – to najlepsza opcja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas. Wystarczy jedynie podłączyć kartę do komputera, a następnie kliknąć lewym przyciskiem myszki na jej ikonkę. Tam znajdziemy przycisk formatowania.

4 . Oczyść styki karty pamięci

Wykonałeś powyższe kroki, a telefon nie widzi karty SD? Upewnij się, że nie doszło do zabrudzenia styków. Jest to obszar, gdzie gromadzi się pył, kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Priorytetem jest to, aby powierzchnię oczyścić bardzo delikatnie, gdyż w innym przypadku może dojść do jej trwałego uszkodzenia. Z pewnością lepiej odpuścić sobie stosowanie patyczka lub wacika nasączonego wodą, gdyż w ten sposób można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

W sprzedaży znajdują się różnorodne preparaty na bazie alkoholu, które są przeznaczone do czyszczenia styków. Koszt zakupu to zaledwie kilka lub kilkanaście złotych. Rozsądniej jest sięgnąć po produkt profesjonalny, który spełnia rygorystyczne normy, niż eksperymentować „na własną rękę”. Oczywiście po przeczyszczeniu powierzchni należy zaczekać na jej wyschnięcie. Dopiero wtedy ponownie wkładamy kartę do smartfona.

5. Zweryfikuj stan gniazda SD

Sprawdź, czy problem nie leży po stronie urządzenia. Musisz zweryfikować, w jakim stanie jest gniazdo SD. Być może slot uległ uszkodzeniu np. podczas wkładania karty „na siłę”. Należy mieć świadomość, że są to bardzo delikatne komponenty – mowa tutaj szczególnie o stykach, które często ulegają wygięciu. Weź wykałaczkę i spróbuj przywrócić im pierwotną formę. Oczywiście nie zawsze proces ten zakończy się sukcesem.

Wiadomym jest, że w gnieździe SD również mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Z tego powodu należy spróbować je oczyścić za pomocą silnego nadmuchu.

stan gniazda sd

6. Usuń szkodliwe oprogramowanie

Weź pod uwagę szkodliwe oprogramowanie oraz wirusy, które mogą blokować funkcjonowanie opisywanego nośnika danych. Faktem jest, że zdarza się to relatywnie rzadko, jednak nie można wykluczyć opisywanego zjawiska. W takiej sytuacji należy wykorzystać oprogramowanie antywirusowe.

Na złośliwe oprogramowanie są narażeni przede wszystkim ci, którzy bez zastanowienia pobierają aplikację z niesprawdzonych źródeł. Ważne jest również to, aby nie udzielać dostępu do poszczególnych obszarów zbyt pochopnie. Niestety wielu użytkowników nawet nie zapoznaje się z regulaminem danej aplikacji.

7. Wyklucz brak kompatybilności

Telefon nie czyta karty pamięci? Warto sprawdzić, czy jest ona kompatybilna z posiadanym smartfonem. Wiadomym jest, że najnowsze urządzenia są zaawansowane technologicznie. Nieco inaczej jest w przypadku nieco starszych modeli – wiele osób posiada kilkuletni sprzęt i nie odczuwa potrzeby jego wymiany. Istotne jest to, aby dowiedzieć się, jaką maksymalną pojemność karty SD obsługuje smartfon.

 Telefon, który obsługuję kartę SD do pojemności 32 GB nie odczyta pamięci 64 GB. Mogłoby się wydawać, że współczesne smartfony nie narzucają takich ograniczeń, jednak nie jest to prawdą. Najprościej zajrzeć do specyfikacji urządzenia, gdzie znajdziemy wszystkie interesujące nas informacje. 

iOS lub Android nie widzi karty SD: krótkie podsumowanie

Przeanalizowałeś powyższe kroki, a twój Samsung, Huawei, Xiaomi, czy też inny telefon nadal nie widzi karty pamięci? Nie ma większego znaczenia, jakie urządzenie posiadasz ponieważ tok postępowania jest podobny. Nie zawsze możesz poradzić sobie z problemem w warunkach domowych, a więc nie wzbraniaj się przed wizytą w serwisie. Koszty wcale nie muszą być wysokie!

krótkie podsumowanie

Co zrobić, żeby karta pamięci zaczęła działać?

Wszystko zależy od przyczyny problemu, a więc nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czasami konieczna jest wymiana karty SD lub slotu pamięci. Zanim jednak postawisz na „drastyczne” kroki, to upewnij się, że winowajcą nie jest błahostka, którą można naprawić w ciągu kilku minut.

Czy czyszczenie styków karty SD/gniazda SD jest bezpieczne?

Tak, o ile tylko robimy to z głową. Wiadomym jest, że woda może doprowadzić do nieodwracalnych, a zarazem zaawansowanych usterek. Właśnie dlatego czyszczenie slotów – zarówno karty pamięci, jak i gniazda SD – musi zostać przeprowadzone bardzo delikatnie. Jak już wspomniano, najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat na bazie alkoholu, który poradzi sobie nie tylko z zalegającym brudem, ale również tłustymi śladami.

Kiedy konieczna jest wymiana karty SD?

Na wymianę karty pamięci musimy zdecydować się wtedy, gdy doszło do jej uszkodzenia. W takim przypadku nie działa ona na żadnym urządzeniu. Zanim jednak postanowimy ją wyrzucić, to sprawdźmy, czy nie doszło do mimowolnej zmiany systemu plików. Jest to bardzo prawdopodobne, jeśli w niedalekiej przeszłości dokonaliśmy formatowania. Nie można wykluczyć, że karta pamięci jest w dobrym stanie, jednak nie jest kompatybilna z posiadanym telefonem z uwagi na zbyt wysoką pojemność. W takiej sytuacji dobrze jest zachować ją na przyszłość lub wykorzystać do innych celów.

Co zrobić w przypadku uszkodzonego gniazda SD?

Zdecydowana większość osób nie poradzi sobie z jego naprawą lub wymianą. Właśnie dlatego w takiej sytuacji należy zgłosić się do serwisu. Jeśli posiadasz ograniczony budżet, to poproś o wcześniejszą wycenę (w niektórych przypadkach można to zrobić drogą online). Opisywana usługa to koszt zwykle kilkudziesięciu złotych, jednak wszystko zależy od cennika danej firmy.

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *