Telefon nie widzi słuchawki Bluetooth: dlaczego nie wykrywa co robić? Xiaomi, Samsung, Android, lub inny

Moduł bluetooth jest nieodłącznym elementem wszystkich naszych urządzeń mobilnych. Wraz z upływem lat zmieniały się jego wiodące funkcje. Nie tak dawno wykorzystywaliśmy go głównie do przesyłania obrazów i muzyki – dzisiaj zaś najczęściej łączymy się za jego pośrednictwem z urządzeniami zewnętrznymi. W tym wpisie pochylimy się nad problemem niedziałającej słuchawki bluetooth.

Dlaczego telefon nie widzi słuchawki? Co możemy z tym zrobić?

Okazuje się, że rozwiązanie często jest znacznie prostsze niż mogłoby się nam wydawać.

problem z podłączeniem słuchawek bluetooth

Najczęstsze przyczyny problemu

Najczęstszym powodem, dla którego nasz telefon nie widzi słuchawek bluetooth jest nieprawidłowa konfiguracja któregoś z urządzeń. Poniższy poradnik pozwoli Ci sprawdzić, czy Twój smartfon oraz słuchawka są w stanie się ze sobą porozumieć bez przeszkód.

Czy Bluetooth jest włączony?

Upewnij się, że włączyłeś opcję bluetooth w Twoim telefonie. Pamiętaj, że korzystanie z dodatkowych funkcji, takich jak tryb samolotowy czy oszczędzanie energii zazwyczaj automatycznie dezaktywuje łączność. Jeśli więc korzystasz z któregoś z nich – uruchom moduł manualnie po powrocie do standardowego użytkowania Twojego smartfona.

Sprawdzamy sposób parowania

Słuchawki przy pierwszym uruchomieniu dokonują automatycznego parowania z urządzeniami w okolicy. Przy każdym kolejnym musimy je wykonywać samodzielnie. Zazwyczaj robimy to, przytrzymując przez ok. 7 sekund przycisk z charakterystyczną ikonką bluetooth.

Twoja słuchawka jest już sparowana, a jednak smartfon jej nie widzi? Upewnij się, że nie połączyła się z telewizorem, komputerem albo tabletem. Coraz więcej urządzeń, którymi się otaczamy jest wyposażonych w bluetooth, a słuchawki łączą się z tym, którego fale rozpoznają jako najbliższe. Przed kolejnym parowaniem wyłącz więc funkcję we wszystkich innych urządzeniach, które ją posiadają i upewnij się, że uruchomiłeś ją jedynie w telefonie.

parowanie Bluetooth

Bluetooth nie wykrywa urządzeń – ograniczenia techniczne

Bluetooth jest technologią, której sposób działania jest ściśle zależny od warunków zewnętrznych. Przyjęło się uważać, że maksymalnym zasięgiem łączności jest w tym wypadku 10 metrów. Upewnij się zatem, że Twoje urządzenia znajdują się odpowiednio blisko siebie. Wszelkie przeszkody, takie jak ściany, meble czy urządzenia takie jak router, mogą zakłócać sygnał lub całkowicie go neutralizować.

Warto również sprawdzić stan oprogramowania obu urządzeń. Instalacja odpowiednich sterowników lub najnowszej aktualizacji systemu często może rozwiązać nasz problem.

Ostatnią kwestią, którą warto tutaj poruszyć jest standard technologiczny urządzeń. Jeśli próbujemy połączyć ze sobą słuchawki bluetooth, skonstruowane w bieżącym roku z modelem smartfona sprzed kilku lat – operacja może się nie udać. Moduł przeszedł w tym czasie spore zmiany i urządzenie zewnętrzne może nie obsługiwać jego wersji, zainstalowanej w naszym smartfonie.

Problem z podłączeniem słuchawek bluetooth w smartfonach Xiaomi

W tym wypadku sytuacja jest o tyle specyficzna, że mamy do czynienia z urządzeniem, działającym na niestandardowej wersji systemu operacyjnego. Oprócz wykonania powyższych kroków, upewnijmy się, że posiadamy najnowszą dostępną dla naszego smartfona wersję MIUI. W paczce aktualizacyjnej najpewniej zawarte będą też odpowiednie sterowniki bluetooth, których instalacja może przywrócić prawidłowe funkcjonowanie modułu.

Jak poprawnie połączyć słuchawki bluetooth z telefonem? Instrukcja

Jeśli po wykonaniu powyższych kroków okazało się, że urządzenia nadal ze sobą nie korespondują, problem może tkwić w nieprawidłowych ustawieniach telefonu. Przejdźmy zatem przez proces parowania słuchawek i telefonu od początku do końca:

instrukcja dla Android

Jak sparować słuchawkę bluetooth z telefonem z Androidem?

  1. W smartfonie wejdź w ustawienia
  2. Wybierz połączone urządzenia -> ustawienia połączeń -> bluetooth
  3. Rozpocznij skanowanie w poszukiwaniu urządzeń zewnętrznych.  Upewnij się, że w tym czasie Twoje słuchawki są w trybie parowania! 
  4. Odszukaj nazwę swoich słuchawek na liście i stuknij w nią.
  5. Po chwili urządzenia powinny się ze sobą połączyć. Pamiętaj, że proces ten może trwać do 10 sekund.

Sprawdź ustawienia zaawansowane

Ostatnią możliwością jest sprawdzenie, czy Twój smartfon posiada włączony automatyczny tryb łączności bluetooth. Możesz to zrobić uruchamiając opcje programisty. W tym celu wejdź w ustawienia telefonu i stuknij siedem razy w pole numer kompilacji. Następnie po przejściu do ustawień wybierz ustawienia programisty. Zaznacz opcje pokaż urządzenia bluetooth bez nazw oraz automatyczne łączenie bluetooth.

Po tej operacji spróbuj połączyć się ponownie ze swoimi słuchawkami.

Ustalanie nazwy bluetooth smartfona

Problemem w nawiązywaniu łączności bluetooth może być też fakt, że jedno z naszych urządzeń nie posiada zdefiniowanej nazwy. To znaczy takiej, która byłaby inna od fabrycznej.

Żeby zmienić etykietę swojego urządzenia w systemie bluetooth, wystarczy w oknie wyboru sparowanych urządzeń kliknąć: „nazwa urządzenia”. W otwartym polu tekstowym wpisujemy dowolną nazwę, którą chcemy nadać swojemu smartfonowi, po czym próbujemy jeszcze raz połączyć sprzęty. Dodatkowo, w ten sam sposób możemy zmienić identyfikator naszych słuchawek – o ile są widoczne w wyświetlonym menu. Ta niewielka modyfikacja może sprawić, że smartfon i słuchawki zaczną się ze sobą komunikować prawidłowo.

rozwiązania problemu ze słuchawkami

Słuchawki bluetooth nadal nie działają – jakie są inne rozwiązania problemu?

Jeśli po przeprowadzeniu wszystkich powyższych kroków Twoje słuchawki nadal pozostają niewidoczne dla smartfona – problem najprawdopodobniej leży w ich stanie technicznym. Warto w takiej sytuacji spróbować je połączyć z innym urządzeniem, wyposażonym w bluetooth – może to być komputer, tablet lub telewizor. Jeśli żadne z urządzeń nie widzi zestawu słuchawkowego, wina najprawdopodobniej leży w wadliwym egzemplarzu. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak tylko odesłać towar do serwisu producenta z załączeniem odpowiedniego formularza reklamacyjnego.

Z drugiej strony – problem może także tkwić w samym module bluetooth naszego telefonu. Analogicznie – żeby wykluczyć tę opcję, sprawdzamy, czy jest w stanie połączyć się z głośnikiem bluetooth, drukarką albo innym telefonem. Jeśli łączność jest niemożliwa lub smartfon nie widzi żadnych urządzeń zewnętrznych – możemy mieć praktycznie całkowitą pewność, że funkcjonalność nie działa w nim prawidłowo.

Bardzo ważną rzeczą przy problemach z łącznością jest wyłączenie trybu NFC na czas parowania! Częstotliwości, emitowane przez te dwie funkcje mogą wchodzić ze sobą w konflikt, uniemożliwiając nam połączenie się za pośrednictwem bluetooth z urządzeniami zewnętrznymi.

Podsumowując – rozwiązań problemu niedziałających urządzeń bluetooth może być naprawdę wiele. Zamieszczona w tym wpisie instrukcja pozwoli wyeliminować najczęściej spotykane problemy z funkcjonowaniem modułu i upewnić się, że usterka nie leży po stronie nieprawidłowej konfiguracji. Nie zapominajmy również o kompatybilności – przed zakupem słuchawek zawsze upewnijmy się, jakie wersje bluetooth wspiera urządzenie. Informacje na temat systemu, zgodnie z którym działa nasz smartfon znajdziemy najpewniej w załączonej do niego dokumentacji.

To już wszystko w temacie usprawniania łączności ze słuchawkami – mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci cieszyć najlepszą jakością bezprzewodowego dźwięku 😉

Zobacz więcej wpisów z kategorii: Telefony i operatorzy
Paweł Bocianowski Opublikowane przez:

Wielki fan nowych technologii od najmłodszych lat i poszukiwacz dobrych ofert. Posiadam wykształcenie ekonomiczne. Połączenie tych dwóch zainteresowań sprawia, że tropię, analizuję i próbuję odpowiedzieć na pytanie pt. „Jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby w określonym budżecie?”. Moją misją jest poszerzanie cyfrowej wiedzy Polaków i w ten sposób przeciwdziałanie zjawisku tzw. cyfrowego wykluczenia.  Efekty moich działań możesz śledzić na tym blogu. Miłego korzystania!

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *